Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić mieszkanie? Bardzo ciekawą i modną opcją będzie urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim. Mieszkanie urządzone w taki sposób wyróżni się dość prostą formą, dlatego aranżacja nie powinna sprawić Ci większych problemów.
Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić mieszkanie w skandynawskim stylu. Podpowiemy także, dla kogo ten styl będzie idealny oraz jakie wyróżniki posiada.
Przejdź do akapitów:
Styl skandynawski jest dość uniwersalny, dlatego dobrze sprawdzi się tak naprawdę w każdym mieszkaniu – polubią go zarówno małe wnętrza, jak i duże, przestronne powierzchnie. Dodatkowo powinien przypaść do gustu większości osób, zwłaszcza tych lubiących prostotę, porządek i naturalność. Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm i jasne barwy. Jednak dzięki różnym dodatkom, które wpisują się w ten styl, łatwo sprawić, że mieszkanie nabierze ciepła i przytulności.
Dodatkowo jeśli jesteś inwestorem i planujesz wynajem mieszkania różnym osobom – singlom, parom, rodzinom z dziećmi, turystom czy studentom – styl skandynawski na pewno będzie tutaj dobrym i opłacalnym wyborem.
Możesz skupić się na najważniejszych elementach wystroju, a kwestię dodatków ożywiających wnętrze zostawić swoim lokatorom – będą mieli okazję wprowadzić coś indywidualnego, dodać takie kolory i elementy, które lubią. To wszystko sprawi, że będą mogli poczuć się jak w domu.
Styl skandynawski wyróżniają proste rozwiązania i minimalistyczne dekoracje. Wnętrza powinny być pełne tego, co naturalne. Króluje tutaj naturalne drewno, kamień, cegła, szkło i miękkie tkaniny z naturalnych materiałów – jak len, wełna czy bawełna.
W aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim ważna jest także jasna kolorystyka, dlatego będzie tutaj dominował kolor biały, chociaż dobrze mogą sprawdzić się także inne jasne i stonowane kolory. Biel często znajduje się nie tylko na ścianach, ale również na podłodze – częstym elementem wystroju są długie i szerokie deski o wyraźnie zaznaczonych słojach, które są pociągnięte białym kolorem. Równie częstym wariantem jest łączenie bieli (ściana i meble) z brązowymi deskami na podłodze.
Skandynawskie wnętrza lubią dodatki, dlatego pomieszczenia wypełniają narzuty, koce, poduszki i dywany – tutaj też można pozwolić sobie na udekorowanie wnętrz kolorowymi dodatkami, które nadadzą przytulny klimat i przełamią neutralne kolory mieszkania.
W stylu skandynawskim liczy się także dobre doświetlenie – oprócz lamp, najlepiej tych dających ciepłe światło, ważne jest zapewnienie wnętrzu jak najwięcej naturalnego oświetlenia. Dlatego też najlepiej sprawdzą się tutaj duże i przestronne okna, odsłonięte i pozbawione firanek czy ciężkich, nieprzepuszczających światła zasłon. W oknach można zastosować lekkie rolety lub żaluzje w białym, beżowym lub jasnoszarym kolorze.
Jak urządzić salon w skandynawskim stylu? Salon w stylu skandynawskim musi wyróżniać się harmonijnością, lekkością i jasnością. Zastosowane sprzęty powinny być praktyczne, wygodne i estetyczne. W salonie mile widziane są meble wyróżniające się prostą formą i oszczędnymi kolorami. Wśród nich powinny znaleźć się tylko te, które są niezbędne – przepych nie jest wskazany. Duża kanapa, stolik kawowy, prosty regał i telewizor – tyle wystarczy.
Na wyróżnienie i ocieplenie wnętrza salonu wpłyną dodatki. Dekoracją mogą być przeróżne rzeczy, które spowodują przełamanie minimalnego i stonowanego wystroju. Ciekawe lampy w odważnych kolorach, naturalne świece, lampiony, duży antyczny zegar, niebanalny plakat lub obraz, regał z drewnianych skrzynek, oryginalny stolik, szkatułki do przechowywania biżuterii, a nawet stos książek o barwnych i interesujących okładkach – wszystko to będzie stanowiło ciekawy dodatek, który ożywi skandynawskie wnętrze.
Częstym elementem w wystroju skandynawskim są kominki lub piece kaflowe. We wnętrzu ważne jest bowiem, aby – mimo dominujących jasnych barw – było przytulnie i ciepło. Wśród dodatków, które również na celu mają zapewnić wrażenie swojskości i przytulności, mogą znaleźć się kolorowe i futrzane poduszki albo ciepłe koce z naturalnego materiału. Na podłodze można położyć dywan o geometrycznych wzorach.
Dodatkowo warto postawić na rośliny, które podkreślą naturalne materiały w wystroju. Powinny one zostać umieszczone w odpowiednich naczyniach – przezroczystych, szklanych, ceramicznych czy kamiennych.
Kuchnia w stylu skandynawskim wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest w niej praktycznie, przejrzyście, jasno i czysto. Pomocne w uzyskaniu tego efektu będą odpowiednie kolory – biały, beżowy, szary, pastelowy róż, niebieski, zielony czy żółty. Nie można zapomnieć o doborze odpowiedniej lampy.
W przypadku mebli stawia się na prostotę, funkcjonalność i jasne akcenty. Zwróć uwagę na gładkie blaty i fronty z naturalnych materiałów i w jasnych kolorach. Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim stylowe, funkcjonalne i nieliczne sprzęty kuchenne. Powinny być one wielofunkcyjne i łatwe w utrzymaniu czystości.
W elementach wystroju kuchni dobrze sprawdza się także szkło, metal, drewno i wiklina. Wybierz metalowe wieszaki i stojaki na przybory kuchenne oraz metalowe czy wiklinowe pojemniki do przechowywania produktów spożywczych. Wszelkie materiałowe rzeczy, jak np. ściereczki kuchenne, powinny być wykonane z naturalnych materiałów jak len lub bawełna. Tkaniny znajdujące się w kuchni mogą mieć stonowane kolory albo dekoracje, składające się z takich elementów jak kratka, paski lub drobne kwiatki.
W kuchni w skandynawskim stylu często można zaobserwować wyspę kuchenną, która w oryginalny sposób umożliwia zachowanie przestronności i lepsze rozmieszczenie w mieszkaniu – w fajny sposób odgradza kuchnię od salonu, jeśli w mieszkaniu mamy do czynienia z salonem połączonym z kuchnią.
Wyspa kuchenna gwarantuje dodatkowy blat roboczy, na którym można przygotowywać posiłki albo trzymać niektóre sprzęty kuchenne, z drugiej strony świetnie sprawdzi się jako miejsce barowe. Wyspę można wyposażyć w proste, wysokie krzesła, które idealnie wkomponują się w charakter stylu skandynawskiego.
Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, łazienka w stylu skandynawskim także wyróżnia się jasnym wystrojem. Dominuje w niej biała ceramika oraz jasne płytki. Meble natomiast powinny być drewniane – dobrze sprawdzi się tutaj zarówno naturalne drewno, jak i drewno pobielone czy też całkiem pomalowane na biało. Wśród odmian dominuje dąb, jesion, sosna czy buk. Warto zwrócić uwagę także na kamień czy cegłę, najlepiej w białym kolorze.
Całość takiej łazienki może sprawiać wrażenie chłodu czy sterylności, dlatego tak ważne są ciekawe dodatki, które sprawią, że łazienka w stylu skandynawskim nabierze ciepła i oryginalności. Mogą one pełnić funkcję tylko ozdobne, jak również dodatkowo funkcje użyteczne.
Niezbędnym elementem wystroju będzie duże lustro, które nie tylko rozjaśni łazienkę, ale także wpłynie na jej optyczne powiększenie – co może być bardzo przydatne w małych łazienkach w bloku. Lustro może wyróżniać się ciekawym wzorem geometrycznym lub wyrazistym obramowaniem.
Innymi ciekawymi dodatkami, które oprócz ładnego wyglądu posiadają także użyteczne funkcje, będą niebanalna komoda czy krzesło pomalowane na odważny kolor, gdzie można np. ułożyć stos książek lub gazet.
W łazience w skandynawskim stylu, jak łatwo się domyślić, istotną rolę odgrywa oświetlenie. Dobrze będzie zastosować jak najwięcej lamp dających ciepłe światło, które ożywi wnętrze i nada mu przytulności. Oprócz lampy sufitowej zwróć uwagę na oświetlenie również nad lustrem. Ciekawym pomysłem będą także świeczki ustawione na półce.
Jeśli w łazience znajduje się okno, ważne, aby w miarę możliwości było jak najbardziej odsłonięte i wpuszczało do wnętrza dużo naturalnego światła. Firany czy zasłony sprawiłyby wrażenie przytłoczenia i zbytniego zagracenia.
Mieszkanie w skandynawskim stylu to przede wszystkim moda, prostota i wygoda. Ze względu na swój ogólny minimalistyczny charakter i oszczędność w kolorach i sprzętach, styl ten jest bardzo łatwy w zaaranżowaniu. Cieszy się on licznym gronem sympatyków, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w prywatnym mieszkaniu, jak i w lokalu pod wynajem.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź pozostałe style aranżacyjne.