Wybierając mieszkanie w bloku musimy zmierzyć się z kilkoma kwestiami. Problematyczne bywa m.in. odpowiednie zaaranżowanie wybranych pomieszczeń, zwłaszcza gdy ich powierzchnia jest niewielka. Tak bywa w przypadku łazienki, która zazwyczaj ma mały metraż, a dodatkowo nie posiada okna, które dawałoby dostęp do naturalnego światła. Jak urządzić małą łazienkę w bloku, by była maksymalnie funkcjonalna?
W artykule przedstawiamy praktyczne porady na urządzenie małej łazienki w bloku oraz podpowiadamy, jakie sprzęty powinny znaleźć się w łazience, by umiejętnie i funkcjonalnie wykorzystać dostępny metraż.
Przejdź do akapitów:
Przyszedł czas urządzenia łazienki? Zacznij od planu! Jeszcze zanim zabierzesz się za wykańczanie wnętrza, warto dobrze przemyśleć projekt małej łazienki, aby maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Na początku musisz ustalić, co jest niezbędne i co na pewno trzeba będzie kupić.
Podstawowym elementem będzie toaleta. Do wyboru jest muszla pionowa, pozioma bądź narożna – najważniejsze, aby była kompaktowa. Kolejnym bardzo ważnym sprzętem jest umywalka. Tutaj także jest kilka modeli: umywalki wiszące, narożne, asymetryczne, czy najbardziej funkcjonalne – umywalki z szafką.
W małej łazience bardzo ważne jest uzyskanie wrażenia przestronności, dlatego należy zrezygnować z postawienia wielu elementów w widocznych miejscach. Najlepsze będzie rozgraniczenie ich na te rzeczy, które można schować do szafki – jak przybory toaletowe, ręczniki, kosmetyki, a także akcesoria do pielęgnacji włosów – a te, które dobrze sprawdzą się na półkach, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Wśród nich będą np. flakoniki z perfumami czy małe doniczki z roślinkami.
Jednym z trudniejszych dylematów przy urządzaniu małej łazienki jest wybór: prysznic czy wanna? Oprócz dostępnego miejsca dochodzą tutaj osobiste preferencje. Niektórzy lubią długie, relaksujące kąpiele w wannie, wśród zapachowych świec, inni stawiają na szybki, orzeźwiający prysznic.
Można także zdecydować się na połączeniu obu tych rozwiązań – w tym wypadku dobrym pomysłem jest wanna z prysznicem. Jeśli jednak chodzi o wanny, najlepiej w małej łazience sprawdzi się wanna narożna. W przypadku prysznica najbardziej praktyczne są tutaj wersje bez brodzika. Zamiast kabiny prysznicowej stosuje się wtedy najczęściej szklaną szybę lub drzwi, natomiast odpływ znajduje się bezpośrednio w podłodze. Przy wyborze pomiędzy wanną a prysznicem istotne jest także to, kto będzie mieszkał w danym mieszkaniu.
Na koniec zostaje pralka oraz grzejnik łazienkowy. Pralkę w ostateczności można zawsze włączyć w meble kuchenne. Jednak jeśli w łazience zostało na nią miejsce, warto wybrać taką o niedużym rozmiarze, aby świetnie wkomponowała się w przestrzeń. Czasem pralka to także dodatkowe miejsce, na którym można trzymać różne rzeczy. Jeśli chodzi o grzejnik, istnieje bardzo wiele nowoczesnych i kompaktowych modeli, które nie zajmą dużo miejsca, a dzięki różnorodnym materiałom, z których są zrobione, mogą stanowić świetny element dekoracyjny.
Aranżacja małej łazienki zależy także od osób, które będą z niej korzystać. Oczywiste jest, że inaczej powinna być zaprojektowana łazienka przeznaczona dla singla lub pary, a inaczej dla rodziny z małymi dziećmi. Single bardzo często sięgają po oryginalne i nowoczesne zastosowania. Szukają szybkich i prostych rozwiązań – powierzchnie łatwe w utrzymaniu czystości czy brak zbędnych elementów wystroju. W takiej nowoczesnej łazience znajdą się podstawowe sprzęty: toaleta, szafka z umywalką, lustro, pralka i miejsce do kąpieli. W przypadku zabieganych osób bardzo często zamiast wanny wybierany jest prysznic.
Jeśli chodzi o pary, świetnym pomysłem będzie podwójna umywalka – do tego duże lustro. Ważne jest umieszczenie w pobliżu kilku gniazdek, żeby jednocześnie można było używać suszarki i maszynki do golenia. Takie rozwiązania będą na pewno praktyczne zwłaszcza przy porannym szykowaniu się do wyjścia.
W łazience przeznaczonej dla pary istotne będą także liczne półki i szuflady, pomoże to w rozgraniczeniu kosmetyków i produktów do codziennej pielęgnacji. Spór może stanowić wybranie odpowiedniego miejsca do kąpieli. Jeśli wielkość łazienki na to pozwala, można zdecydować się zarówno na prysznic, jak i wannę. W przypadku bardzo małej łazienki można wybrać wannę z funkcją prysznica.
Projekt małej łazienki dla rodziny z dziećmi będzie stawiał na wygodne oraz bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania. Ze względu na dzieci częściej wybierana jest wanna, a jeśli prysznic to koniecznie z brodzikiem, w którym można komfortowo wykąpać pociechy.
Z racji tego, że z łazienki będzie korzystało kilka osób, a nie jedna czy dwie, należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których będzie można przechowywać liczne produkty do codziennej pielęgnacji. W związku z tym, warto jest zwrócić większą uwagę na wybór odpowiednich mebli – może być to np. pojemna szafka. Ważne będzie także wzięcie pod uwagę specjalnych podestów dla dzieci, które ułatwią dostanie się do umywalki, by umyć ręce lub zęby. Ponadto meble, które znajdą się w łazience, nie powinny mieć ostrych krawędzi.
Nie tylko niewielki metraż stanowi problem przy aranżacji małych łazienek. Sen z powiek może również spędzać kwestia braku okna. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Przede wszystkim trzeba zastosować takie światło, które będzie jak najbardziej zbliżone do światła dziennego – światło sztuczne może źle wpływać na samopoczucie i wywoływać ból głowy i oczu.
Popularnością cieszą się oczka halogenowe, które nie tylko zagwarantują oświetlenie, ale także będą stanowić ciekawy zabieg dekoracyjny. Oczka halogenowe montuje się w podwieszanym suficie, co optycznie podwyższy pomieszczenie. Wśród bardziej oryginalnych rozwiązań znajdują się żyrandole – wiszące w centralnej części łazienki, jak również żyrandole z kinkietami zamontowane przy lustrze.
Dobrym rozwiązaniem w małych łazienkach jest zamontowanie 2-3 lamp. Dzięki zastosowaniu niezależnych obwodów będzie można nie tylko dostosować moc oświetlenia do potrzeb, ale też ograniczyć niepotrzebne zużywanie energii. Oświetlenie nad lustrem jest bardzo ważne, zwłaszcza dla pań, które właśnie tutaj wykonują makijaż. Ważne jest to, aby twarz była równomiernie oświetlona, a światło rozproszone – warto pomyśleć nad oświetleniem po obydwu stronach lustra lub zamontowaniem taśmy LED.
Istotne jest również to, że w małej łazience bez okna może pojawić się problem utrudnionej cyrkulacji powietrza, co będzie wpływało na powstawanie grzybów i pleśni. Aby rozwiązać problem wilgoci, trzeba przede wszystkim zainwestować w urządzenie, które polepszy obieg powietrza lub też będzie konkretnie dostosowane do pochłaniania nadmiaru wilgoci. Wśród takich urządzeń znajdą się pochłaniacze, wentylatory czy kratki wentylacyjne. Ważne będą także odpowiednie drzwi, z okrągłymi otworami lub otwartą częścią dolną.
Jak widać, nie taka mała łazienka straszna, jak ją malują. Pierwszym krokiem, który należy podjąć przed urządzeniem łazienki, jest przygotowanie planu, w którym dokładnie określimy co powinno znaleźć się w tym pomieszczeniu. To także moment na przemyślane i funkcjonalne rozplanowanie miejsca na dane sprzęty.
Do tego dochodzi wybór odpowiedniego oświetlenia i urządzeń wentylacyjnych i voilà – wymarzona, stylowa łazienka gotowa. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które głowią się nad tym, jak zaprojektować małą łazienkę w bloku, nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, które optycznie powiększa małe wnętrza.
Zobacz pozostałe artykuły.