Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje

Przy urządzaniu łazienki w bloku, największy dylemat stanowi wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Oczywiste jest, że obydwie opcje mają swoje plusy i minusy, jednak najważniejsze jest tutaj pytanie, czy trzeba z czegoś rezygnować i zdecydować się tylko na jeden ze sprzętów? Odpowiadamy: nie, nie trzeba. Istnieje kilka ciekawych sposobów, aby mogła zostać zaprojektowana funkcjonalna łazienka z wanną i prysznicem. Inspiracje w większości będą opierały się na wybraniu odpowiedniego stylu aranżacyjnego.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się, jak powinna być zaaranżowana łazienka z wanną i prysznice, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję. W naszym artykule znajdziesz garść praktycznych porad i inspiracji, dzięki którym mała łazienka z wanną i prysznicem przestanie być problemem.

Przejdź do akapitów:

  1. Mała łazienka z wanną i prysznicem – o czym powinieneś pamiętać?
  2. Wanna i prysznic w małej łazience – praktyczne porady
  3. Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje
  4. Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje związane z poszczególnymi stylami

Mała łazienka z wanną i prysznicem – o czym powinieneś pamiętać?

Mała łazienka z wanną i prysznicem musi być przede wszystkim przemyślana, ponieważ tylko dzięki dobrze opracowanemu projektowi masz szansę stworzyć pomieszczenie, które będzie stylowe, funkcjonalne i – na tyle, na ile to będzie możliwe – przestronne.

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje - 1

Wanna i prysznic w małej łazience – praktyczne porady

W przypadku kiedy Twoja łazienka jest bardzo mała, albo po prostu uważasz taką opcję za wygodniejszą, możesz wybrać wariant wanny połączonej z prysznicem. Jeśli jednak wolisz wersję oddzielną, warto ustawić obydwa obiekty obok siebie przy jednej ścianie. Pozwoli to na dobre zagospodarowanie niewielkiego metrażu.

Jak zmieścić wannę i prysznic w małej łazience? Projekty łazienek z wanną i prysznicem powinny rozpocząć się od dobrego i szczegółowego planu, który pomoże w funkcjonalnym urządzeniu pomieszczenia. W przypadku małej łazienki warto wybierać takie meble i sprzęty, które są wielofunkcyjne. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli zaoszczędzić cenną powierzchnię, ale także pozwoli na łatwiejsze zagospodarowanie dostępnego miejsca.

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje - 2

Jeśli posiadasz małe dzieci, najlepiej dla nich sprawdzi się wanna lub prysznic z brodzikiem. Niestety, jeśli chodzi o prysznic z brodzikiem, to zabiera on tylko niepotrzebnie miejsce. Zamiast niego lepiej zamontować wannę z funkcją prysznica lub zdecydować się zarówno na oddzielną wannę, z której będą mogły korzystać pociechy, jak i na oddzielny prysznic z odpływem w podłodze. Prysznic, który nie posiada brodzika, może dodatkowo mieć ograniczone do minimum ramy prysznicowej konstrukcji, dzięki czemu będzie on praktycznie niewidoczny i dobrze wtopi się w tło – a to pomoże zachować wrażenie przestronności w małej łazience.

Czy wanna i prysznic w małej łazience to dobre rozwiązanie? Tak, ale pod warunkiem, że zastosujesz się do poniższych opcji:

  • wybierz wannę z funkcją prysznica,
  • wybierz wannę oraz prysznic bez brodzika,
  • ustaw wannę i prysznic po tej samej stronie, wzdłuż jednej ściany,
  • wykorzystaj do maksimum wnęki i skosy,
  • korzystaj z mebli i sprzętów, które są wielofunkcyjne,
  • dobierz odpowiedni styl aranżacyjny, który pomoże w odpowiednim urządzaniu i optycznym powiększeniu małej łazienki – warto tutaj zwrócić uwagę na styl skandynawski, minimalistyczny lub nowoczesny.

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje

Zastanawiasz się, jak najlepiej zaaranżować małą łazienkę z wanną i prysznicem? Przy urządzaniu pomieszczenia warto zdecydować się na konkretny styl. Do małej łazienki świetnie sprawdzi się styl minimalistyczny, skandynawski lub nowoczesny, ponieważ każdy z nich opiera się na oszczędnym i przestronnym umeblowaniu. Natomiast jeśli do użytku mamy duży metraż możemy zdecydować się na bardziej odważne aranżacje – dobrym wyborem będzie np. styl orientalny, boho, etno czy retro.

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje - 3

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje związane z poszczególnymi stylami

• Łazienka w stylu minimalistycznym to przede wszystkim zrezygnowanie z tego, co jest niepotrzebne. Dominujące kolory to biel, szarość lub beż. W minimalistycznej łazience bardzo często stosuje się monochromatyczne zestawienia, które są przełamanie mocniejszymi i odważniejszymi akcentami. Meble powinny mieć prostą i geometryczną formę – wybiera się tutaj zazwyczaj gładkie powierzchnie pozbawione uchwytów. W małej łazience w stylu minimalistycznym liczy się jakość, natomiast ilość ma mniejsze znaczenie.

• Łazienka w stylu skandynawskim jest jasna, przestronna i prosta. Ściany, podobnie jak płytki czy panele, powinny mieć jasne kolory, które wpłyną na optyczne powiększenie pomieszczenia. W stylu skandynawskim bardzo ważne jest oświetlenie, dlatego, jeśli Twoja łazienka posiada okno, koniecznie powinno ono jak najbardziej odsłonięte – zamiast firanek i zasłon wybierz żaluzje lub rolety w białym lub szarym kolorze. Jeśli nie masz okna, postaw na liczne oświetlenie wewnątrz łazienki – mile widziany będzie żyrandol, świeczki i duże oświetlone lustro.

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje - 4

• Łazienka w stylu nowoczesnym stawia na przestrzeń oraz dostęp do naturalnego światła. Meble składają się z prostej bryły, najczęściej o prostokątnym lub kwadratowym kształcie – warto pokusić się o zakup mebli na zamówienie, co pozwoli odpowiednio wykorzystać dostępną powierzchnię. Wśród kolorów dominują biele, szarości i czernie, ale często stosuje się także mozaikę, która pomaga wydzielić strefy w łazience.

Niezależnie od zastosowanego stylu, bardzo ważne jest pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca, czyli tzw. powierzchni manewrowej. Ułatwi to swobodne poruszanie się po łazience i komfortowe korzystanie z sanitariów.

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje - 5

Mała łazienka z wanną i prysznicem świetnie sprawdzi się dla osób, które cenią sobie zarówno długie, relaksujące kąpiele w wannie, jak również szybkie, orzeźwiające prysznice. Takie rozwiązanie ułatwi codzienne życie także wtedy, gdy w mieszkaniu znajduje się wielu domowników, w tym małe dzieci.

Projekty łazienek z wanną i prysznicem powinny przede wszystkim skupiać się na funkcjonalności i maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni, ale tak, aby pozostawić odpowiednią ilość miejsca na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu i dzięki temu uniknąć wrażenia przytłoczenia. Takie urządzenie łazienki, wbrew powszechnej opinii, nie jest wcale takie trudne – w aranżacji pomoże odpowiednio dobrany styl, a także korzystanie z mebli wielofunkcyjnych. Wanna i prysznic w małej łazience to projekt, który naprawdę może się udać.

Przeczytaj także: Jak urządzić małą jadalnię w bloku?

Kolejny artykuł

Najemca nie płaci czynszu – co zrobić?
Najemca nie płaci czynszu – co zrobić?
Wynajmowanie mieszkania może dostarczyć kilka problemów, zwłaszcza jeśli trafi się na nieuczciwych i nieodpowiedzialnych lokatorów. Najczęściej wynajmujący muszą mierzyć się z niepłaceniem czynszu przez najemców albo też nieszanowaniem cudzej własności i dewastowaniem mieszkania lub części wspólnych w budynku. W tym artykule podpowiemy, co zrobić w sytuacji, gdy najemca nie płaci czynszu. Jest na to kilka sposobów.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu