Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Pytanie, jak urządzić małą kuchnię nie bez powodu zadają sobie nabywcy nowych mieszkań. Kuchnia jest absolutnie kluczowym miejscem, w którym każdego poranka parzymy kawę, przygotowujemy niezbędne posiłki, ale i rozwijamy nasze umiejętności kulinarne. Niezależnie od stopnia naszej pasji do gotowania, trudno sobie wyobrazić wymarzone mieszkanie bez kuchni. Co jednak, gdy mamy niewiele metrów do zagospodarowania, a w głowie plan stworzenia niezwykłego wnętrza? Podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię, by zaaranżować funkcjonalną i wyjątkową przestrzeń.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zdarza się, że w nowo nabytym mieszkaniu mamy niewielki metraż na zaplanowanie kuchni. Choć w pierwszej chwili wydaje się niewykonalnym urządzenie małej kuchni, w której zmieścimy wszystkie niezbędne sprzęty AGD i będziemy mogli się swobodnie poruszać, to odpowiedni projekt, a co za tym idzie kolor ścian, dobór mebli, wyposażenie i dodatki mogą sprawić, że nie dość, że wizualnie powiększymy przestrzeń, to i wykorzystamy każdy, tak cenny w naszym przypadku, centymetr. Spróbujmy zatem znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam urządzić małą kuchnię.

Przejdź do akapitów:

  1. Jak zaprojektować małą kuchnię?
  2. Jak umeblować małą kuchnię?
  3. Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne porady

Jak zaprojektować małą kuchnię?

Już w momencie projektowania małej kuchni musimy pamiętać o zasadach, które pozwolą dodać naszej kuchni przestrzeni. Koniecznie musimy unikać zabudowy wszystkich ścian od góry do dołu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie szafki niskie, przeszklone podświetlane od wewnątrz lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Jeśli nasza kuchnia jest bardzo wąska, dobrym pomysłem będzie ciąg szafek po jednej stronie pomieszczenia. W przypadku, gdy ma natomiast kształt kwadratu lub prostokąta, możemy ustawić meble w literę „L”. 120 cm to optymalna odległość pomiędzy meblami a ścianą, która zapewni nam swobodę w poruszaniu się po kuchni.

Jak urządzić małą kuchnię? - 1

Warto pamiętać, że jasne kolory frontów sprawią, że kuchnia w mieszkaniu wydawać się będzie większa i jaśniejsza, zwłaszcza gdy nie mamy okna. W dodatku gładkie błyszczące wykończenia, które odbijają światło, dodadzą wizualnie kolejnych centymetrów. W kuchniach, których metraż jest mniejszy niż 4m², sprawdzą się na przykład szafki o przesuwanych drzwiczkach. Podobnie będzie w przypadku kolorów ścian, niezawodna w tym przypadku jest biel.

Przy tym, jak zaprojektować małą kuchnię, pomoże nam też chwila namysłu, trzeba bowiem zastanowić się, jaki sprzęt tak naprawdę będzie nam na co dzień potrzebny. Wiele osób do gotowania używa dzisiaj już nie tylko klasycznych palników, ale i szybkowarów, które po użyciu możemy schować do szafki, dlatego być może wystarczy nam tylko kuchenka dwupalnikowa? W dodatku warty uwagi jest sprzęt wielofunkcyjny, jak na przykład piekarniki z funkcją mikrofalówki. Miejsce pozwoli nam zaoszczędzić także zlew. Jeśli wolimy, gdy zmywa za nas zmywarka, warto zaopatrzyć się w zlew jednokomorowy i zyskać dodatkową przestrzeń. Żadna kuchnia nie obejdzie się oczywiście bez lodówki, której rozmiar zależy od tego, czy dzielimy ją sami, z partnerem czy rodziną.

Jak urządzić małą kuchnię? - 2

Jak zaaranżować małą kuchnię, by była jak najbardziej funkcjonalna? W zależności od naszych potrzeb trzeba zastanowić się nad kwestią drzwi. Jeśli mamy kuchnię otwartą na pokój dzienny, nie musimy się nimi przejmować. Jeśli jednak chcemy, aby kuchnia była zamknięta, można zastanowić się nad drzwiami przesuwnymi. Wybór mamy między systemem naściennym, a wewnątrz ściennym. Czym się różnią? Naścienne drzwi przesuwne po otwarciu zachodzą na ścianę, tym samym zasłaniając jej fragment, dlatego nie mogą stać przy niej meble. Drzwi przesuwne chowane w ścianie gwarantują maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Kiedy je rozsuniemy, skrzydła są niewidoczne, a sąsiadującą z nią ścianę można wykorzystać w dowolny sposób.

Jak umeblować małą kuchnię?

Wiele osób zastanawia się zatem, które meble koniecznie sprawdzą się w małej kuchni, a z których można zrezygnować. Gdy urządzamy małą kuchnię, musimy skupić się na praktycznych rozwiązaniach. Jednym z nich będzie zwiększenie szerokości blatu kuchennego do 80 cm. Dzięki temu, w pasie pod ścianą zajmującym ok. 20 cm, możemy ustawić schowki na przechowywanie podręcznych narzędzi niezbędnych do przyrządzania ulubionych dań. Jeśli w kuchni jest okno, warto wykorzystać parapet jako część blatu roboczego.

Jak urządzić małą kuchnię? - 3

Jak umeblować małą kuchnię, by zaoszczędzić miejsce? Warto zastanowić się nad jej mobilnym wyposażeniem. W praktyce oznacza to inwestycję w szafki na kółkach, obrotowe wnętrze lub wysuwane kosze. Szafki na kółkach pozwolą nam zyskać dodatkową przestrzeń do działania, ponieważ mają często specjalne blaty, na których można kulinarnie działać. W każdej chwili możemy je wysunąć lub schować pod wspólny blat.

Obrotowe wnętrza szafek i wysuwane kosze sprawią, że już więcej nie będziemy musieli się denerwować, żeby wyciągnąć garnek z narożnej szafki. Wcale nie musimy zapominać o stole i krzesłach. Jest wiele możliwości na to, jak urządzić małą kuchnię, żeby pomieścić w niej „jadalnię”. Najprostszym rozwiązaniem będą oczywiście meble składane. Innym ciekawym rozwiązaniem może być pełniący funkcję stołu wysuwany blat.

Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne porady

Żeby w pełni wykorzystać miejsce w małej kuchni pomiędzy blatem kuchennym a szafkami górnymi, możemy zawiesić płytkie półki z transparentnymi osłonami lub całkiem otwarte z szufladkami i trzymać w nich niewielkie przedmioty. Możemy pomyśleć także o listwach zawieszonych na ścianach i wyposażonych w haczyki oraz kosze. Podobnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest długi metalowy drążek tzw. reling, na którego to haczykach lub wieszanych metalowych pólkach możemy ustawić np. przyprawy. Takie rozwiązania pozwolą nam utrzymać porządek na blacie.

Każda przestrzeń się liczy, prawda? Nie możemy zatem zapomnieć o przestrzeni nad lodówką! Nawet jeśli ma ona 190 cm wysokości, to do sufitu zostaje jeszcze ok. 60 cm. Zmieści się na niej pojemna szafka lub półki, idealna na wszystkie na pojemniki czy słoiki. W przypadku takiej szafki musimy zamontować w niej kratki wentylacyjne, aby nie pogorszyć pracy lodówki.

Jak urządzić małą kuchnię? - 4

Fani świeżych roślin nie muszą się obawiać. Są one jak najbardziej mile widziane, ale... w formie wiszącej. Na rynku nie brakuje ceramicznych doniczek, które przy pomocy zmyślnego uchwytu montuje się „do góry nogami” do sufitu. Wyglądają niezwykle nowatorsko!

W życiu codziennym porządku pomogą nam utrzymać pojemniki o pojemności co najmniej 1 litra, w których trzymać możemy sypkie produkty, jak kasza, mąka czy cukier. Dzięki temu nigdy z rozerwanego woreczka lub papierowej torby nic się nie wysypie. W dodatku warto raz na pół roku zajrzeć do wszystkich szafek i sprawdzić, które przybory się zużyły oraz które produkty mają ważny termin przydatności.

Każda kuchnia jest taka sama? Nie, kuchnia dla singla, a rodziny to jednak dwa różne świata. Jak zaaranżować małą kuchnię w zależności od użytkujących ją osób? Jeśli nasze dzieci są jeszcze w bardzo młodym wieku, już podczas projektowania powinniśmy zrezygnować z kanciastych i ostro zakończonych uchwytów. Dobrze, jeśli blaty również będą miały zaokrąglone kąty. Fronty raczej też jednolite i pozbawione szkła, a w dodatku łatwe w czyszczeniu i trudne do uszkodzenia. Szuflady powinny mieć solidne i wytrzymałe prowadnice, które nie załamią się pod naciskiem. Płyta grzewcza powinna mieć blokadę uruchomienia, a piekarnik musi być wyposażony w chowane pokrętła, do których przekręcenia należy użyć większej siły. Lepiej też, jeśli będzie nagrzewał się od zewnątrz, ew. można umieścić go na wysokości rąk.

Jak urządzić małą kuchnię? - 5

Przemyślany dobór sprzętu AGD, jasna kolorystyka ścian i frontów, mobilne meble, wiszące półki i składane krzesła i stolik to niektóre z wielu rzeczy, które pomogą nam zyskać dodatkową przestrzeń w naszej wymarzonej, choć niewielkiej kuchni. Choć te kilka propozycji nie załatwią sprawy, są dobrym punktem wyjścia do planowania kuchni. Nie możemy jednak zapomnieć o najważniejszym – kuchnia powinna spełniać potrzeby jej użytkowników, to oni bowiem na co dzień będą z niej korzystać.

Mamy nadzieję, że udało nam się nieco podpowiedzieć, jak urządzić małą kuchnię. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę, zachęcamy do przeczytania treści, stworzonych w ramach cyklu: Urządzanie dla siebie.

Kolejny artykuł

Zakup mieszkania pod wynajem – rynek pierwotny czy wtórny?
W ostatnich latach zakup mieszkania pod wynajem stał się w Polsce hitem inwestycyjnym. Jednym z pierwszych pytań, na które muszą odpowiedzieć potencjalni chętni, jest to, czy wybrać rynek pierwotny, czy wtórny.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu