Wielu rodziców boryka się z problemem, jak urządzić mały pokój dla dziecka w bloku. Tak naprawdę jego aranżacja nie jest trudna. Wystarczy wyposażyć wnętrze w pojemne i funkcjonalne meble i rozmieścić odpowiednio oświetlenie. Nie można jednak zapominać, że nasze dziecko spędzać tu będzie dużo czasu, więc na każdym etapie jego zajęć – od wycinanek przy stoliczku, przez zabawę, po odpoczynek w łóżku – musi mu być wygodnie i przytulnie. Jak zatem urządzić pokój, w którym dziecko będzie czuć się dobrze? Podpowiadamy!
Pokój dla dziecka to nie tylko miejsce, gdzie spędza swój czas, ale i jego mała oaza, dlatego powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i kolorowy, wesoły oraz oczywiście bezpieczny. Najtrudniejsze dla rodziców, którzy zastanawiają się, jak urządzić mały pokój dla dziecka w bloku, jest połączenie funkcjonalności i stworzenia bajkowej przestrzeni na małym metrażu. W tym artykule podpowiemy, jak zaaranżować pokój dla chłopca i dziewczynki w bloku oraz o czym należy pamiętać w przypadku małej przestrzeni.
Przejdź do akapitów:
Już niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że jasne kolory sprzyjają niewielkim przestrzeniom. Małe pomieszczenie optycznie się powiększy dzięki pomalowaniu ścian np. na biały kolor – w dodatku biel doda mu lekkości i ładnie rozproszy światło. Oczywiście, nie możemy zostawiać takiego koloru, musimy pamiętać, że to pokój dla naszej pociechy! Zatem powinniśmy dodać jakieś akcenty w pastelowych barwach. Na rynku nie brakuje propozycji, takich jak monochromatyczne pasy, kropki, wzory geometryczne, czy dowolnie wybrane kształty. Na małym metrażu ważny jest minimalizm, więc warto nie przesadzać i pobawić się wzorem i kolorem tylko na jednej, bądź dwóch ścianach.
Meble również warto wybrać w jasnym kolorze – nie będą wówczas przytłaczać. Jednak nie muszą być one sterylnie białe! Ciekawie wyglądać będą też takie z jasnego drewna. Pamiętajmy, że zainteresowania i upodobania dzieci bardzo szybko się zmieniają, w związku z tym warto postawić na neutralną bazę i uzupełniać ją dodatkami w ulubionym kolorze dziecka – co jakiś czas możemy np. wymienić fronty i uchwyty.
Nie możemy zapominać o funkcjonalności – meble w małym pokoju dziecięcym też muszą pomieścić sporo ubrań, zabawek i książek! Im więcej półek i szuflad o różnych wielkościach, tym lepiej. Jeśli musimy zaprojektować pokój o naprawdę niewielkim metrażu, możemy zamówić meble na wymiar, które sprawią, że aranżacja pokoju dziecięcego będzie o wiele prostsza.
Pokój dziecięcy powinien składać się także z funkcjonalnych dodatków, jak otwierane pufy i rozkładane sofy. Im dziecko starsze, tym więcej regałów na zabawki i książki będzie potrzebne. Dlatego też warto zastanowić się nad ich szerokością – w końcu powinny one pomieścić wszystkie rzeczy potrzebne dziecku.
Co z łóżkiem? Kiedy dziecko wyrośnie już ze swojego łóżeczka, warto pomyśleć o takim łóżku, które już będzie rosło razem z pociechą – będzie można je wydłużać i poszerzać. Na podłodze najlepiej sprawdzą się panele lub parkiet, które będzie można... łatwo posprzątać – to przecież jedna z kluczowych kwestii w pokoju dziecięcym.
Jak rozświetlić mały pokój dziecka w bloku? Warto zastanowić się nad kilkoma źródłami światła, które sprawią, że pomieszczenie stanie się optycznie większe i jeszcze przytulniejsze. Światło górne może oświetlić całą przestrzeń pokoju, boczne – strefę zabawy, a nocne lampki, np. kule ledowe, sprawdzą się dobrze przy zasypianiu.
Zarówno w przypadku aranżacji małego pokoju dla chłopca, jak i dziewczynki musimy pamiętać o ich zdaniu. Oczywiście, do pewnego etapu, to my decydujemy o kolorach ścian czy układzie mebli, natomiast później warto wziąć pod uwagę zdanie dziecka. Każde dziecko jest inne, nie możemy zmuszać syna do dodatków w kolorze niebieskim, jeśli marzy o żółtych groszkach na tapecie czy gwiazdkach na suficie.
Co zatem rozróżni pokoje dla chłopca i dziewczynki? Jeżeli chodzi o aranżacje małego pokoju dla chłopca warto zastanowić się nad dodaniem do pokoju oryginalnego elementu – na przykład namiotu lub tunelu dziecięcego. Jeśli mamy dwójkę dzieci, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie wstawienie piętrowego łóżka.
Na rynku nie brakuje szalonych rozwiązań jak antresola ze zjeżdżalnią czy drabinkami do wspinania. Można zamontować także hamak bądź huśtawkę lub fotel wiszący z tkaniny. Pamiętajmy, że dzieci to wulkany energii – dobrze, jeśli również w domu będą miały bezpieczne miejsce do zabawy.
Podobnie jak w przypadku organizacji pomieszczenia dla chłopców, aranżacja małego pokoju dla dziewczynki powinna odbyć się z fantazją i wyczuciem. Ciekawą inspiracją do pokoju dla dziewczynki są elementy z zastosowaniem drewna, wikliny oraz wełny, które sprawią, że pokój nie będzie tylko piękny, ale i przytulny.
Nie brakuje tematów przewodnich – tak naprawdę kierować możemy się różnymi ścieżkami. Można urządzić mały pokój dla księżniczki, w czym pomogą nam bajkowe dodatki – specjalne kolorowe, kwiatowe poduszki, zasłony czy pościel. Ciekawym pomysłem jest też aranżacja małego pokoju dla... podróżniczki. Nawiązujące do natury kolory, jak błękit, granat, zieleń i beż oraz np. namiot tipi w kącie.
Jeśli tylko znajdziemy motyw przewodni, to pokój dziecięcy – nawet mały i z pozoru nieustawny – przy dobraniu odpowiednich dodatków: poduszek, pościeli i dywanów, może okazać się naprawdę przytulny i funkcjonalny.
Ze względu na mały metraż mieszkania, urządzenie pomieszczeń – w tym pokoju dziecka – musi być dokładnie przemyślane. Urządzając pokój dla chłopca i dziewczynki należy pamiętać o funkcjonalności, harmonii i zapewnieniu każdemu z dzieci podobnych warunków.
W każdym pokoju dziecięcym, bez względu na jego wielkość, powinniśmy wydzielić trzy podstawowe strefy. Pierwszą jest oczywiście miejsce do spania. Jeśli aranżujemy mały pokój dla dwójki dzieci, warto wybrać łóżko piętrowe, które oszczędzi bardzo dużo miejsca lub pojedyncze łóżka, ale np. z szufladami. Ciekawym rozwiązaniem są też dwie antresole, pod którymi automatycznie stworzymy dwie oddzielne strefy.
Im dziecko starsze, tym ważniejsza jest dla niego przestrzeń do nauki – jej wielkość uzależniona jest oczywiście od wieku i rozwoju. Jeśli jedno dziecko jest już w wieku szkolnym, a drugie jest mniejsze, trzeba sprawić, by nie przeszkadzały sobie nawzajem. W strefie do nauki starszego musi znaleźć się biurko, wygodne krzesło, regał, bądź półka na książki. Kilkulatkowi wystarczy natomiast stoliczek, przy którym będzie mógł się bawić oraz krzesełko.
Jak chodzi o bardzo ważną strefę zabawy dla malucha, ona zaczyna się już na każdym wolnym miejscu na podłodze – dlatego też najlepiej zadbać o przytulny dywan. Strefa zabawy ewoluuje – im więcej zabawek, tym więcej potrzeba kreatywności, by znaleźć dla nich miejsce, zwłaszcza w małym pokoju. Na szczęście w sklepach nie brakuje mobilnych mebli, regałów i pudeł.
Starym sprawdzonym sposobem jest wynoszenie części zabawek, którymi dziecko przestaje się bawić na strych lub do piwnicy, a po jakimś czasie, gdy dziecko sobie o nich przypomni, bądź chcemy je zaskoczyć – możemy je wymienić z innymi.
Nie zapominajmy o dodatkach – strefę dziewczynki i chłopca najlepiej oddzielą plakaty, obrazy i ramki na zdjęcia w ulubionych kolorach, które będą naturalnie wyznaczały przestrzeń każdego malucha we wspólnym pokoju dziecięcym.
Nawet jeśli pokój naszego dziecka w bloku ma bardzo mały metraż, możemy zaprojektować i zaaranżować wnętrze tak, że nasze dziecko nie będzie chciało z niego wychodzić.
Oczywiście, wybór motywów, kolorów i kształtów mebli zależy od płci i wieku dziecka. Podobnie jest ze strefami, im większe dziecko – tym mniejsza strefa do zabaw, a większa do nauki. Na rynku nie brakuje jednak propozycji mebli, które pozwolą nam zmieścić wszystkie ubranka i zabawki malucha, ale też będą świetnie wyglądać. W małym pokoju dla dziecka musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność i minimalizm – dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór koloru ścian, tapety, mebli i łóżek oraz światła.
Szukasz inspiracji? Zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów o aranżacji mieszkania.