Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?


Style w architekturze wnętrz powracają do nas w odświeżonej wersji jak bumerang. Mieszkanie w stylu PRL ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Pokolenie X postrzega PRL jako obraz kiczu z lat młodości, natomiast millenialsi uważają go za powiew świeżości w architekturze. Bez względu na to do jakiej grupy należysz, wspólnie z firmą Decoroom zabierzemy Cię w podróż do przeszłości, abyś na nowo odkrył polski styl PRL.

Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, dla kogo mieszkanie w stylu PRL jest odpowiednie, jakie cechy posiada i czym się wyróżnia. Wytłumaczymy jakich mebli użyć, aby wskrzesić ducha PRL-u. Zdradzimy jak urządzić salon, kuchnię oraz łazienkę, aby pomieszczenia wpisywały się w trendy stylu PRL. W artykule poznasz eksperckie porady Uli Matthews, architekta wnętrz w firmie Decoroom, więc wskakuj z nami do wehikułu czasu, aby zobaczyć, jak wyglądały mieszkania w stylu PRL oraz jak za pomocą paru trików przenieść ten trend do swoich czterech kątów.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie w stylu PRL – dla kogo?

Styl PRL w mieszkaniu z pewnością doceni młode pokolenie, które nie żyło w czasach PRL-u, ale zna je z opowieści rodziców czy dziadków. Mowa tutaj przede wszystkim o dwudziestolatkach czy trzydziestolatkach, miłośnikach stylu retro i vintage. To właśnie oni dostrzegają w epoce PRL-u niepowtarzalny klimat minionych lat, który chcą odtworzyć we własnych mieszkaniach za pomocą mebli znalezionych na targach staroci czy licytacjach. Poddają je renowacji i tym samym zyskują jedyne w swoim rodzaju elementy wykończenia wnętrz.

Salon inspirowany stylem PRL – kolorowe obicia mebli, fotel chierowskiegoUniwersalność tego stylu sprawia, że wnętrza w stylu PRL pasują do każdego rodzaju mieszkań. Typowe dla niego barwne ściany, wzorzyste tapety i unikatowe meble vintage odnajdą się w każdej przestrzeni, niezależnie od posiadanego metrażu. Dzięki zamiłowaniu do tapet możemy sprytnie pomniejszać lub powiększać przestrzeń odpowiednimi wzorami oraz fakturami. Nie można ukryć, że styl PRL będzie czuł się jak w domu w mieszkaniach, które znajdują się w blokach z wielkiej płyty.

Styl PRL – cechy charakterystyczne

Mieszkania urządzone w czasach PRL charakteryzowały się przede wszystkim dużą ilością mebli, różnorodnością wzorów i materiałów na zazwyczaj niewielkiej przestrzeni. W takich wnętrzach królowały wzorzyste tapety, zasłony i tureckie dywany. Wynikało to między innymi z faktu, że wybór oraz dostępność przedmiotów codziennego użytku czy dekoracji była w tym czasie bardzo ograniczona, a metraż mieszkań w blokach – niewielki.

Wnętrza w stylu PRL – wykończenie ścian oraz podłóg

Na podłogach w tym okresie królowały parkiety drewniane układane w różne wzory: cegiełki, kwadraty, drabinki, jodełki. Także dzisiaj parkiet w takich wariantach ułożenia pojawia się w nowoprojektowanych wnętrzach. Jako alternatywę stosowano wykładziny lub tzw. linoleum, którego współczesny odpowiednik – panele LTV – cieszy się coraz większą popularnością. Na ścianach często pojawiały się lamperie wykonane błyszczącą farbą olejną. Można było je spotkać w urzędach, szkołach, szpitalach oraz w mieszkaniach w strefie kuchennej i jadalnianej, jako formę zabezpieczenia ściany. We wnętrzach w stylu PRL nie można zapomnieć również o charakterystycznej boazerii, która stanowiła formę dekoracji. Rozwiązania wnętrzarskie z tego okresu to przede wszystkim ergonomia, funkcjonalność oraz prostota produkcji.

Meble w stylu PRL – czym się charakteryzowały?

Meble PRL – po czym je rozpoznać? W tamtym okresie poszukiwano mebli lekkich w formie, ale wyrazistych, posiadających niekiedy kilka funkcji, tak aby dobrze wpasowały się w małe powojenne mieszkania. Dlatego właśnie retro komody, lekkie stoliki i krzesła mogą dziś stanowić ciekawą propozycję dla osób poszukujących mebli do niewielkich przestrzeni. Nieodłącznym elementem PRL-owskich wnętrz z pewnością była meblościanka oraz tapczan. Kultowe meble w stylu PRL, takie jak komody krzesła, fotele, stoły czy stoliki kawowe znajdą swoje zastosowanie również w nowoczesnej aranżacji. Wystarczy jeden element, wokół którego można zbudować całą aranżację.

Dodatki w stylu PRL

Grafiki ze słynnej szkoły polskiego plakatu, wyroby ceramiczne z Bolesławca, porcelanowe figurki z Ćmielowa, ciekawe tkaniny, pledy, poduszki, kwiaty w doniczkach, w szczególności paprocie zawieszane w makramach czy na metalowych stojakach – tworzyły dekorację ówczesnych wnętrz i pełnią taką samą rolę w dzisiejszych strefach mieszkalnych.

Styl PRL w salonie – nowoczesne mieszkania inspirowane są minionymi latami

Nie można zapomnieć również o ciekawych wzorniczo lampach, np. tych wiszących z frędzlami czy modelach biurkowych z abażurem wykonanym z blachy i elastyczną nóżką w bardzo żywych kolorach. To one stanowiły podstawę oświetlenia pomieszczeń. Wyjątkowe przedmioty codziennego użytku charakterystyczne dla tego okresu również mogą zdefiniować wnętrze i stanowić jego centralny punkt – np. radio Ramona, diaskop Bajka, Skuter OSA lub samochód syrena sport na plakatach dla amatorów motoryzacji.

Jak urządzić salon w stylu PRL

Salon jest sercem każdego domu. W czasach PRL-u domownicy gromadzili się w salonach, gdzie biesiadowali i grali w planszówki. Salon w stylu PRL powinien być przede wszystkim przytulny. Styl ten jest nastawiony na funkcjonalność i wygodę. Typowym meblem dla tamtego okresu była meblościanka, stanowiąca swoistą ikonę tamtych czasów. Jeśli lubimy przerabiać meble możemy nadać nowe życie meblościankom znalezionych na targach staroci lub serwisach sprzedających. Jeśli jednak wolimy postawić na lżejszą formę, to super sprawdzą się klasyczne PRL-owskie lakierowane komody na delikatnych nóżkach.

Na piedestale popularności na równi stoi meblościanka oraz kultowy fotel „366” projektu Józefa Chierowskiego. Prostota oraz elegancja tego fotela wkomponuje się w każde wnętrze, a jego ergonomiczny kształt pozwoli odpocząć ciału po całym dniu pracy. Ściany, we wnętrzu w stylu PRL, możemy ozdobić ponadczasowymi plakatami ze słynnej Polskiej Szkoły Plakatu. Popularne w tamtej epoce tapczany na sprężynach idealnie sprawdzą się w PRL-owskich salonach. Ozdobione pledami z frędzlami dodatkowo zyskają klimat boho. Jeśli pragniemy mieć unikalny, niepowtarzalny mebel w naszym salonie, stolik kawowy możemy wykonać ze starych skórzanych walizek podróżnych – gwarantujemy, że efekt przerośnie Twoje oczekiwania!

Po wielu latach zniesławienia na salony w stylu PRL powraca boazeria! Jest to zdecydowanie dobra nowina dla osób, które ową boazerię posiadają w swoich czterech kątach. Dostępne na rynku farby do drewna pozwolą ją ożywić i dać jej nowe życie. Bardzo popularny w ostatnich latach styl skandynawski polubi się z białą boazerią, która jest świetną bazą dla kolorowych dodatków.

Kuchnia z elementami stylu vintage

Jeśli jesteś fanem zieleni, nie zapominaj o kultowym kwiecie lat PRL-owskich – paproci. Z pozoru niewinnie wyglądająca roślin biła rekordy zakupów w tamtych czasach. Jej egzotyczny wygląd doda lekkości wnętrzu. Paproć oprócz walorów estetycznych ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie – jej liście oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, co w dobie wszechobecnego smogu jest bardzo przydatne.

Jak urządzić kuchnię w stylu PRL

Dzieci lat 80. na pewno pamiętają zapach domowej kuchni z dzieciństwa. Młodsze rocznik oczami wyobraźni mogą zwizualizować sobie obraz owej kuchni dzięki opowiadaniom znajdujących się w lekturze Opium w rosole – autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Dzięki tym wspomnieniom możemy przywołać obraz tego, jak wyglądała kuchnia z czasów PRL – białe, proste kuchenne meble, przyozdobione drewnianymi okrągłymi uchwytami. Na drewnianych blatach w miodowych odcieniach stał blaszany chlebak w kolorowych barwach. Designerskie wolnostojące lodówki w obłych kształtach przeżywały swój rozkwit. Drewniany lakierowany stół kuchenny przyozdobiony był krzesłami zwanymi potocznie „patyczakami”. Dla dumnych kolekcjonerów porcelany polecamy przeszklone kredensy na wysokich nóżkach, które ładnie wyeksponują kolekcję. Odważniejszym dekoratorom proponujemy zawieszenie zastawy stołowej na ścianie. Kuchnia w stylu PRL charakteryzowała się także białymi kaflami na ścianie oraz kolorowymi kwadratowymi płytkami ułożonymi w szachownicę lub romby.

Jak urządzić łazienkę w stylu PRL?

Wprowadzając do współczesnej łazienki elementy stylu PRL możemy osiągnąć bardzo ciekawy efekt aranżacyjny. Popularne wówczas wzorzyste płytki w niedużym – najczęściej kwadratowym formacie – sprawdzą się teraz przede wszystkim w niewielkich łazienkach, wprowadzając do wnętrza żywe kolory i geometryczne wzory. Idealnym materiałem na ściany i podłogi będą płytki terrazzo, które są odzwierciedleniem tak modnego wówczas lastryko.

Łazienka w stylu PRL to przede wszystkim stojący kompakt WC, ceramika łazienkowa w tradycyjnym formacie, baterie w stylu retro oraz wolnostojąca emaliowana wanna. Warto pokusić się również o adaptację szafki lub komody na wyższych nogach i wykorzystać ją jako szafkę pod umywalkę. Meble wykończone płytą w okleinie drewnopodobnej dodadzą łazience przytulności i wyjątkowego charakteru. Dopełnieniem wnętrza mogą być elementy dekoracyjne na ścianach, na których nie ma płytek, np. plakaty z tego okresu, neony, stylizowane uchwyty w szafkach oraz szklane lampy wiszące lub kinkiety.

Łazienka w stylu PRL

Mieszkanie w stylu PRL, dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Bez względu, czy urządzimy całe lokum, czy przemycamy tylko dodatki, będzie on nawiązaniem do kawałka polskiej historii zarówno wnętrzarskiej, jak i społecznej. Styl PRL z pewnością znajdzie wielu swoich zwolenników.

Jeśli spodobał Ci się ten styl, jednak boisz się zaryzykować z urządzeniem całego mieszkania w ten sposób, polecamy połączyć go ze stylem eklektycznym – dzięki „luźnym” zasadom będziesz mógł stworzyć własne spersonalizowane cztery kąty.

Fot. Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Rośliny bezpieczne dla kota – co można spokojnie wybrać do mieszkania?
Każdy odpowiedzialny właściciel zwierzaka z pewnością zastanawiał się nad tym, co może stanowić niebezpieczeństwo dla jego pupila. Wśród zagrożeń znajdują się toksyczne rośliny. Kwiaty pozytywnie wpływają na każde wnętrze, dlatego nie warto z nich rezygnować. Poznaj rośliny bezpieczne dla kota i innych zwierząt domowych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu