Marzysz o warzywach pełnych smaków i aromatycznych ziołach, lecz ogranicza Cię przestrzeń? Nic straconego! Nawet mały ogródek lub balkon to przestrzeń idealna na ogródek warzywny w skrzyniach. Podpowiadamy, jak go urządzić.
W tym artykule dowiesz się, jak zaplanować ogródek warzywny. Podpowiemy również dlaczego warto zająć się uprawą warzyw oraz jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach. Znajdziesz także porady, jak pielęgnować przydomowy ogród warzywny.
Przejdź do akapitów:
Miejskie życie sprzyja codziennym zakupom, jednak coraz więcej osób pragnie wyhodować własne warzywa. Czy ograniczona przestrzeń odbiera szanse na uprawę warzyw? Niekoniecznie. Dysponując przynależącym do mieszkania ogródkiem, tarasem czy balkonem możesz stworzyć funkcjonalny ogród warzywny w skrzyniach.
Nawet mały ogródek warzywny pozwala cieszyć się własnymi plonami oraz pełną świadomością, skąd one pochodzą. Atutem korzystania ze skrzyń jest też możliwość łatwiejszej i wygodniejszej kontroli uprawianych warzyw. Wydzielone skrzynie pozwalają na zastosowanie różnych rodzajów podłoża, dzięki czemu można je spersonalizować odpowiednio do gatunków roślin. Ogródek warzywny w skrzyniach zwykle wygląda również bardziej estetycznie i elegancko niż zwykłe pola uprawne. Uprawa warzyw w skrzyniach może skutecznie zachęcić Cię do dalszej eksplantacji zewnętrznej przestrzeni.
Nadmiar informacji demotywuje do działań, czasem lepiej jest po prostu zacząć. A co będzie do tego potrzebne? Z pewnością nasiona warzyw, ziemia, folia, nawóz i skrzynia. Skrzynie można wykonać samodzielnie lub zakupić gotową. Wielkość skrzyni będzie zależna od warzyw, jakie pragniesz posadzić, ich ilości oraz miejsca, jakim dysponujesz.
Według własnych preferencji zdecyduj, które warzywa najchętniej zastałbyś we własnym ogródku. Mały ogródek warzywny w skrzyniach to miejsce, w którym doskonale sprawdzą się różnorodne zioła oraz warzywa takie jak: marchew, rzodkiew, pomidory, cukinia, sałaty czy papryka. Jeśli kochasz sosy pomidorowe lub zapiekaną paprykę, pomyśl o ile smaczniejsze będą te potrawy, kiedy przyrządzisz je z własnych produktów! Nie zapominaj również o ziołach – nie zajmą dużo miejsca, a zadbają o wyjątkowy aromat każdego z dań. Kiedy wybierzesz rośliny, zwróć uwagę na to, ile miejsca potrzebują korzenie warzyw do prawidłowego wzrostu.
Kiedy już wiesz, jakie warzywa pragniesz hodować, zastanów się, ile miejsca możesz poświęcić na swój ogród warzywny. Zobrazuj swoją przestrzeń. Naszkicuj plan, w którym uwzględnisz skrzynie i opisz warzywa, które posadzisz w danym miejscu.
Skrzynie to doskonały sposób na zachowanie porządku, zarówno na małych przestrzeniach, jak i większych. Nie musisz nawet kupować specjalistycznych pojemników, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać ogródek warzywny z palet lub z desek pozostałych po remoncie. Zaprojektuj odpowiednie wielkości swoich skrzyń i wykorzystaj dostępne materiały do ich budowy. Takie rozwiązania będą dodatkowo sprzyjać idei less waste.
Jeśli pragniesz stworzyć ogródek warzywny na balkonie, zadbaj o to, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć skrzynie. Wnętrze skrzyni należy wyłożyć folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem oraz przymocować do niej styropian, który zapobiegnie przemarznięciu warzyw. Ważne jest to, aby w skrzyni wyciąć otwory, które pozwolą na odpływ nadmiaru wody. Na przymocowaną folie wysypujemy keramzyt lub inne tworzywo zapobiegające gniciu korzeni, a na drenaż odpowiednie podłoże do uprawy. Wskazane jest także dodanie nawozu organicznego. Decydując się na uprawę warzyw w ogródku, możesz zrezygnować z dna skrzyni.
Pamiętaj, że rośliny mają różne potrzeby i systemy korzeniowe, dlatego każdej z nich należy zapewnić odpowiednią do niej głębokość i przestrzeń. Zakłada się, że minimalna wysokość warzywniaka powinna wynosić około 20 cm, ale niektóre z warzyw wymagają większej przestrzeni.
Ogródek warzywny w skrzyniach wymaga regularnego dostarczania wody, ponieważ ziemia w skrzyniach jest ponad poziomem gruntu przez co szybciej wysycha. Gdy nadchodzą przymrozki, warzywa należy podlać rano. Wieczorne nawadnianie naraziłoby systemy korzeniowe warzyw na przemarznięcie. Dobrym sposobem na zmniejszenie częstotliwości podlewania skrzyni jest zastosowanie hydrożelu. Wystarczy wymieszać go z ziemią w skrzyniach przed sadzeniem warzyw.
W przypadku, gdy ogródek warzywny w skrzyniach nie został wzbogacony nawozem podczas sadzenia warzyw, o odpowiednie odżywienie roślin warto zadbać poprzez płynny nawóz organiczny.
Nie zapominajmy także o ochronie przed szkodnikami czy chorobami. Odpowiednio często doglądany ogródek warzywny, pozwoli na szybką reakcję w przypadku inwazji szkodników.
Niektóre rośliny wpływają na siebie zbawiennie, inne negatywnie oddziałują na wzajemny wzrost i jakość plonu. Planując uprawę różnych gatunków warzyw, należy brać pod uwagę ich system korzeniowy, szybkość wzrostu czy szkodniki na jakie są narażone. Wolny wzrost np. marchwi pozwala na wysiew między rzędami rzodkiewki czy kopru, które do czasu zbioru marchwi zdążą urosnąć.
Na stronach specjalizujących się w uprawie warzyw, można odnaleźć liczne zestawienia roślin, które mają na siebie zbawienny wpływ oraz porady dotyczące uprawy współrzędnej. Przykładowo kapusta uprawiana z pomidorem ograniczy występowanie szkodników na liściach kapusty.
Ograniczony dostęp do światła uniemożliwia uprawę wielu roślin, lecz istnieją również takie, dla których cień może być atutem. Warzywa, które nie wymagają dużego nasłonecznienia to np. sałata, jarmuż, rukola, roszponka, szpinak, seler naciowy czy pietruszka. Warto pamiętać, że warzywa pnące mogą zabierać światło, tym które znajdą się poniżej.
Posadzenie zbyt dużej ilości warzyw, może mieć negatywny wpływ na nasze plony. Rośliny potrzebują danej ilości składników odżywczych, słońca czy wody. Nie każ im ze sobą konkurować! Zbyt małe odstępy narażą rośliny na brak odpowiednich składników odżywczych dla każdej z nich. Skorzystaj z porad producenta i zachowaj odpowiednią odległość pomiędzy potencjalnymi warzywami. Wyselekcjonuj te, które uważasz za ważniejsze, a jeśli wystarczy miejsca – posadź również dodatkowe.
Nie każde warzywo sprawdzi się w uprawie skrzynkowej. Alternatywą dla typowych gatunków mogą być odmiany karłowate lub mini. Pamiętaj też, że warzywa sadzimy zarówno z nasion jak i z rozsady – te o długim okresie wegetacji (przede wszystkim warzywa ciepłolubne) mogą nie zdążyć wydać plonu w naszym klimacie, dlatego można rozmazać je z rozsady.
Zbyt duża ilość informacji na temat uprawy warzyw może przytłaczać, dlatego czasem warto postąpić dynamicznie i zdecydować się na proste i dostępne rozwiązania. Wystarczy kartka papieru i długopis – to ułatwi planowanie ogródka warzywnego.
Kolejno pomyśl o pojemniku – odpowiednio wykonany ogródek warzywny z palet będzie równie funkcjonalny co wysokobudżetowa skrzynia z najdroższego drewna. Wraz ze wzrostem warzyw, coraz lepiej poznajemy ich potrzeby i z coraz większą troską staramy się je zaspokajać.
Przydomowy ogródek warzywny to marzenie, z którego nie warto rezygnować. Codzienne doglądanie budzących się do życia roślin motywuje do dbania o nie możliwie najczulej, a plony wynagradzają cały trud i zaangażowanie, którego wymagały podczas dojrzewania.
Szukasz innych inspiracji? Sprawdź, pozostałe tematy na naszym blogu.