Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach?

Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach?

Ekologiczne rozwiązania coraz bardziej wpisują się w obecną modę. Niesłabnące na sławie uprawy roślin na balkonach czy przynależących do mieszkań ogródkach zyskują sojuszników. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, których ogranicza przestrzeń jest ogródek warzywny w skrzyniach. Posiadasz balkon lub ogródek, ale wciąż nie wiesz, jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach? Podpowiadamy.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Brak możliwości założenia normalnego warzywniaka nie musi być przeszkodą do braku własnych plonów. W tym artykule dowiesz się, jak zaplanować ogródek warzywny. Podpowiemy również, jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach. Znajdziesz także porady, jak pielęgnować przydomowy ogródek warzywny.

Ogródek warzywny

Miejskie życie sprzyja codziennym zakupom, jednak coraz większa ilość osób pragnie wyhodować własne warzywa. Czy ograniczona przestrzeń odbiera szanse na ogródek warzywny? Dysponując przynależącym do mieszkania ogródkiem, tarasem czy balkonem jesteśmy w stanie stworzyć odpowiednią przestrzeń. Warto wtedy pomyśleć o prostym rozwiązaniu jakim jest ogródek warzywny w skrzyniach.

Ogródek warzywny w skrzyniach – zalety

Największą zaletą, jaką przynosi mały ogródek warzywny jest posiadanie własnych plonów i świadomość skąd one pochodzą. Atutem korzystania ze skrzyń jest możliwość łatwiejszej i wygodniejszej kontroli uprawianych warzyw. Wydzielone skrzynie pozwalają na zastosowanie różnych rodzajów podłoża, dzięki czemu można je spersonalizować odpowiednio do gatunków roślin. Ogródek warzywny w skrzyniach zwykle wygląda również bardziej estetycznie i elegancko niż zwykłe pola uprawne.

Jak zaplanować ogród warzywny?

Nadmiar informacji demotywuje do działań, jednak czasem lepiej jest po prostu zacząć. A co będzie do tego potrzebne? Z pewnością nasiona warzyw, ziemia, folia, nawóz i skrzynia. Skrzynie można wykonać samodzielnie lub zakupić gotową. Wielkość skrzyni będzie zależna od warzyw, jakie pragniesz posadzić, ich ilości oraz miejsca jakim dysponujesz.

Wybierz rośliny, jakie chcesz zasadzić

Według własnych preferencji zdecyduj, które warzywa najchętniej zastałbyś we własnym ogródku. Mały ogródek warzywny w skrzyniach będzie sprzyjał wielu roślinom np. marchew, rzodkiew, pomidory, cukinia, sałaty, papryka czy zioła sprawdzą się doskonale. Jeśli kochasz sosy pomidorowe lub zapiekaną paprykę, pomyśl o ile smaczniejsze będą te potrawy, kiedy przyrządzisz je z własnych produktów! Nie zapominaj również o ziołach – nie zajmą dużo miejsca, a zadbają o wyjątkowy aromat każdego z dań. Kiedy wybierzesz rośliny, zwróć uwagę na to ile miejsca będą wymagać do prawidłowego wzrostu.

Zastanów się, jakim obszarem dysponujesz

Kiedy już wiesz, jakie warzywa pragniesz wybrać, zastanów się, ile miejsca możesz poświęcić na swój ogródek warzywny. Zobrazuj swoją przestrzeń. Naszkicuj plan, w którym uwzględnisz skrzynie i opisz warzywa, które posadzisz w danym miejscu.

Ogródek warzywny w skrzyniach – jak zrobić skrzynie?

Skrzynie to doskonały sposób na porządek, zarówno na małych przestrzeniach, jak i większych. Nie musisz nawet kupować specjalistycznych pojemników, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać ogródek warzywny z palet lub z desek pozostałych po remoncie. Zaprojektuj odpowiednie wielkości swoich skrzyń i wykorzystaj dostępne materiały do ich budowy. Takie rozwiązania będą dodatkowo sprzyjać idei less waste.

Jeśli pragniesz stworzyć ogródek warzywny na balkonie, zadbaj o to, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć skrzynie. Wnętrze skrzyni należy wyłożyć folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem oraz przymocować styropian, który zapobiegnie przemarznięciu warzyw. Ważne jest to, aby w skrzyni wyciąć otwory, które pozwolą na odpływ nadmiaru wody. Na przymocowaną folie wysypujemy keramzyt, lub inne tworzywo zapobiegające gniciu korzeni. Na drenaż należy wyłożyć odpowiednie podłoże do uprawy. Poprawne będzie także zastosowanie nawozu organicznego. Decydując się na ogródek warzywny w ogródku, możesz zrezygnować z dna skrzyni.

Pamiętaj, że każda roślina ma inne potrzeby i różny system korzeniowy, dlatego należy zapewnić im odpowiednią głębokość i przestrzeń. Zakłada się, że minimalna wysokość warzywniaka powinna wynosić około 20 cm, ale niektóre z warzyw wymagać będą większej przestrzeni.

Ogródek warzywny w skrzyniach – jak pielęgnować?

Ogródek warzywny w skrzyniach wymaga regularniejszego dostarczania wody, ponieważ ziemia w skrzyniach jest ponad poziomem gruntu przez co szybciej wysycha. Gdy nadchodzą przymrozki, warzywa należy podlać rano. Wieczorne nawadnianie naraziłoby systemy korzeniowe warzyw na przemarznięcie. Dobrym sposobem na zmniejszenie częstotliwości podlewania skrzyni jest zastosowanie hydrożelu. Wystarczy wymieszać go z ziemią w skrzyniach przed sadzeniem warzyw. W przypadku, gdy ogródek warzywny w skrzyniach nie dostał nawozu podczas sadzenia warzyw, warto zadbać o odpowiednie odżywienie roślin poprzez płynny nawóz organiczny. Dzięki temu zyskają potrzebne składniki pokarmowe. Odpowiednio często doglądany ogródek warzywny, pozwoli na szybką reakcję w przypadku inwazji szkodników.

Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach – co warto wiedzieć?

Nie każde warzywa są swoimi sprzymierzeńcami

Niektóre rośliny wpływają na siebie zbawiennie, inne negatywnie oddziałują na wzajemny wzrost i jakość plonu. Planując uprawę różnych gatunków, należy brać pod uwagę ich system korzeniowy, szybkość wzrostu czy szkodniki na jakie są narażone. Wolny wzrost np. marchwi pozwala na wysiew między rzędami rzodkiewki czy kopru, które do czasu zbioru marchwi zdążą urosnąć. Niektóre korelacje roślin sprawią, że ich ewentualne uszkodzenia spowodowane szkodnikami będą mniej dolegliwe, np. kapusta uprawiana z pomidorem ograniczy występowanie szkodników na liściach kapusty. Na stronach specjalizujących się w uprawie warzyw, można odnaleźć liczne zestawienia i porady dotyczące uprawy współrzędnej.

Odpowiednia ilość światła jest konieczna

Ograniczony dostęp do światła wyklucza również niektóre warzywa, lecz istnieją również takie, dla których cień może być atutem. Warzywa, które nie wymagają dużego nasłonecznienia to np. sałata, jarmuż, rukola, roszponka, szpinak, seler naciowy czy pietruszka. Warto pamiętać, że warzywa pnące mogą zabierać światło, tym które znajdą się poniżej.

Mniej znaczy więcej

Posadzenie zbyt dużej ilości warzyw, może mieć odwrotny skutek w plonach. Rośliny potrzebują danej ilości składników odżywczych, słońca czy wody. Nie każ im ze sobą konkurować! Zbyt małe odstępy narażą rośliny na brak odpowiednich składników odżywczych dla każdej z nich. Skorzystaj z porad producenta i zachowaj odpowiednią odległość pomiędzy potencjalnymi warzywami. Wyselekcjonuj te, które uważasz za ważniejsze, a jeśli starczy miejsca – posadź również dodatkowe.

Gatunek ma znaczenie

Nie każde warzywo sprawdzi się w uprawie jaką jest ogródek warzywny na balkonie. Często istnieje jednak możliwość wyboru innego gatunku rośliny, której taka hodowla będzie sprzyjała. Sprawdź odmiany karłowate lub mini.

Mały ogródek warzywny – nauka czy sztuka?

Zbyt duża ilość informacji na temat hodowli warzyw może przytłaczać, dlatego czasem warto postąpić dynamicznie i zdecydować się na proste i dostępne rozwiązania. Wystarczy kartka papieru i długopis – to ułatwi planowanie ogródka warzywnego. Kolejno pomyśl o pojemniku – odpowiednio wykonany ogródek warzywny z palet będzie równie funkcjonalny co wysokobudżetowa skrzynia z najdroższego drewna. Wraz ze wzrostem warzyw, coraz lepiej poznajemy ich potrzeby i z coraz większą troską staramy się je zaspokajać. Przydomowy ogródek warzywny to marzenie wielu osób i nie warto z niego rezygnować! Codzienne doglądanie budzących się do życia roślin motywuje do dbania o nie możliwie najczulej, a plony wynagradzają cały trud i zaangażowanie, którego wymagały podczas dojrzewania.

Szukasz innych inspiracji? Sprawdź, pozostałe tematy na naszym blogu.

Kolejny artykuł

Czym zasłonić płot z siatki?
Pragniesz odpoczywać w swoim ogrodzie w poczuciu pełnej prywatności, a sąsiad z działki obok nie odrywa od Ciebie wzroku? A może psy z sąsiadującego ogrodu nieustannie witają Cię szczekaniem, które pozostawia wątpliwości co do ich życzliwości? Niezależnie od powodu, zamiast złości spraw sobie odpowiednie ogrodzenie lub zmodyfikuj dotychczasową siatkę. Podpowiadamy, czym zasłonić płot z siatki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu