Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić pokój gościnny?

Ula Olczak
Ula Olczak

Urządzanie mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Ciężko wybrać idealny styl i skomponować konkretny zestaw mebli. Na dużą uwagę zasługuje miejsce dla gości i próba spełnienia ich oczekiwań. Jak urządzić pokój gościnny, aby był w pełni funkcjonalny?

Jak urządzić pokój gościnny?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się czy warto mieć specjalny pokój dla gości. Poznasz aranżacje, które Cię zainspirują. Znajdziesz także odpowiedź na pytanie – jak urządzić pokój gościnny oraz jakie udogodnienia wybrać.

Przejdź do akapitów:

Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że najczęściej sprzedawanymi lokalami mieszkalnymi na rynku pierwotnym są te o powierzchni od 40,01 do 60 m2. Najczęściej są to lokale 3-pokojowe, a zaraz za nimi 2-pokojowe. Czy mając taki metraż można zdecydować się na wydzielenie pokoju gościnnego? Jak przyjmować gości w 2-pokojowych mieszkaniach? Jak umeblować pokój gościnny i jakie aranżacje będą odpowiednie?

Dlaczego warto mieć specjalny pokój dla gości?

Jeżeli metraż naszego mieszkania pozwala na komfort dodatkowego pokoju, to już na etapie planu mieszkania powinniśmy uwzględnić pokój gościnny. Dobrze zaaranżowane miejsce, w którym nasi potencjalni goście będą mogli wypocząć czyni nas wzorowymi gospodarzami. W przypadku noclegów w salonie konieczne są kompromisy – nocna wycieczka po szklankę wody może okazać się niekomfortowa dla każdej ze stron. Inaczej jest kiedy wydzielimy dedykowane pomieszczenie – pozwala ono zachować naszą codzienna rutynę i nie naraża na zakłócanie wzajemnego porządku. Każda osoba nocująca w czyimś domu liczy na odrobinę intymności. Warto zadbać o czyjąś wygodę.

Mały pokój gościnny

Pokój gościnny – aranżacja

Pokój gościnny powinien być przestronny, jednak nie musimy w tym celu wyznaczać połowy metrażu mieszkania, odpowiednia aranżacja zapewni optycznie więcej oddechu. Dostępne miejsce najlepiej zagospodarować niedużą ilością praktycznych mebli oraz uzupełnić je funkcjonalnymi dodatkami. Pomysł na pokój gościnny możemy zaczerpnąć z dostępnych styli. Mnogość inspiracji pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie i zachować harmonię.

Pokój gościnny – aranżacja w stylu minimalistycznym, czyli mniej znaczy więcej

Styl minimalistyczny to bezpieczne rozwiązanie. Cechuje się przestronnością, porządkiem i prostą formą. Kolorystyka zwykle zamyka się w czerni i bieli, ale również wszelka szarość jest dopuszczalna. Energetyczny akcent w postaci zielonego wazonu czy czerwonej lampy nie jest wykluczony, jednak nie powinien zdominować całej powierzchni. Meble jakie najlepiej sprawdzą się w takiej aranżacji to np. wygodne łóżko z dostępnym schowkiem na pościel, komoda z dużą ilością szuflad lub szafa z drążkiem i półkami. Dobrym rozwiązaniem będą rolety pozwalające na indywidualne dostosowanie światła do potrzeb. Każdy gość doceni brak przerostu formy nad treścią!

Pokój gościnny w stylu minimalistycznym - osobne pomieszczenie

Pokój gościnny – aranżacja w stylu eko, czyli bliżej do natury

Styl eko to pomysł na to, by pokój dla gości był pełen harmonii nie tracąc przy tym na przestronności. Paleta barw charakterystyczna dla tego stylu to delikatne kolory natury – ziemiste, drewniane, kremowe z dodatkiem uspokajającej zieleni. Goście z pewnością docenią meble z litego drewna, a przestronne szafy pozwolą uchronić ubrania przed zagnieceniami. Rattanowe kosze, bambusowe rolety, roślina w glinianej doniczce – te dodatki z pewnością przypadną do gusty dużej puli osób. Styl eko zapewni odprężenie po długiej podróży oraz doda sił witalnych na kolejne dni. A może w ten sposób zainspirujesz gości do ekologicznych rozwiązań?

Mieszkanie w stylu eko - podstawowe meble z funkcją spania, szafki nocne oraz rattanowe kosze

Pokój gościnny – aranżacja w stylu nowoczesnym, czyli rozważnie i odważnie

Styl nowoczesny skupia się na przejrzystości. Zastosowane kolory powinny być jasne – stonowane beże, pastele, zgaszony brąz sprawdzą się doskonale. Odważny kolor na jednej ze ścian może nadać pomieszczeniu oryginalności. Ozdoby w formie obrazów czy nieprzeciętnej lampy pozwolą poczuć się jak w domu, jednak każdy element powinien ze sobą współgrać. Modernistyczne meble zapewnią praktyczność i funkcjonalność. Duże lustro? Czemu nie! Zachęci gości do upamiętnienia siebie w pięknym wnętrzu twojego mieszkania.

Idealny pokój gościnny w stylu nowoczesnym

Propozycje wyżej wymienionych stylów opierają się głównie na przestronności i prostocie. Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenia. Dodatki powinny zachować neutralność i nie sugerować naszych przekonań, przecież nie chcemy obrazić czyjejś rasy, płci, wiary czy przekonań. Jeśli jednak cenisz bardziej wyszukane rozwiązania, a Twoje mieszkanie zachowuje np. stylistykę angielską to może warto motyw ten zachować również w pokoju gościnnym?

Jak urządzić pokój gościnny?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na konkretny styl mieszkania, czy posłuży on tylko za inspiracje powinniśmy pamiętać jaki jest główny cel pokoju gościnnego. Przede wszystkim – pokój gościnny to nie graciarnia. Nietaktem byłoby przyjęcie gości i tłamszenie ich w pomieszczeniu przypominającym składzik. Goście docenią możliwość rozprostowania nóg bez potknięcia się o pamiątki z wakacyjnych wycieczek. Jak umeblować pokój gościnny by był praktyczny?

sposób na pokój gościnny

Filarem pokoju gościnnego jest łóżko, najlepiej by było ono dwuosobowe – zapewni wygodę oraz pomieści większą ilość osób. Konieczne jest zadbanie o świeżą pościel – przed planowaną wizytą sprawdź, czy na pewno pościel nie odziedziczyła zapachu szafy. Praktyczne, funkcjonalne meble, których nie powinno zabrakną to: stolik lub lampa nocna, lustro, duża szafa, komoda. Jeśli metraż na to pozwoli, wstaw krzesło i stolik – to użyteczne rozwiązanie pozwoli zyskać przestrzeń roboczą na osobiste przedmioty.

Udogodnienia, o które warto zadbać:

  • dodatkowe koce – goście poczują się jak u siebie. Szczególnie niezbędne, jeśli naszym gościem będzie „zmarzluch”,
  • ręczniki – nie każdy z Twoich gości będzie miał śmiałość o nie prosić,
  • książka – przyda się przy bezsennym wieczorze,
  • hasło wifi – każdy doceni wygodny internet,
  • woda i szklanka, przekąska – zapobiegnie niezręcznym wycieczkom do kuchni,
  • świeca zapachowa – doda przytulności pomieszczeniu,
  • chusteczki higieniczne – nieocenione w tak wielu przypadkach,
  • kod do klatki – kiedy Twój gość zdecyduje się na nocny spacer będzie miał możliwość powrotu do mieszkania bez budzenia domowników,
  • podstawowe produkty czystości – kiedy Twój gość o czymś zapomni, takie rozwiązanie zadziała jak pierwsza pomoc.

Tworząc dedykowany pokój dla gości możemy przyjrzeć się hotelom, im wyższy standard tym więcej udogodnień. Nie oznacza to jednak, że tylko w tym z najwyższym standardem jesteśmy w stanie wypocząć.

Nocleg w salonie

Jeśli nasze mieszkanie ogranicza się do pokoju i salonu z kuchnią to nasze pole do popisu jest mniejsze, jednak kreatywny pomysł na pokój gościnny można wykorzystać nawet w salonie. Pomocnym do prowizorycznego oddzielenia salonu od kuchni będzie np. regał – odseparuje pokój gościnny od tętniącej życiem kuchni. Zamiast dużego łóżka lepiej wybrać rozkładaną kanapę, która za dnia posłuży jako wygodne siedzisko, nocą natomiast zamieni się w łóżko. Stolik kawowy może funkcjonować także jako nocny stolik. Niezbędna będzie lampka, która doda klimatyczności. Goście na pewno docenią możliwość noclegu i to, że w miarę swoich możliwości dbasz o ich wygodę.

Aranżacja pokoju gościnnego w salonie - dobra alternatywa, gdy nie możemy zagwarantować noclegu w osobnym pomieszczeniu

Niezależnie od wielkości mieszkania, możesz zadbać o to by Twoi goście czuli się u Ciebie komfortowo. Kiedy kogoś u siebie gościsz to pragniesz zadbać o jego wygodę, pokazać, że jest mile widziany. Jeśli możesz zaaranżować osobny pokój dla Twoich gości, zrób to w sposób funkcjonalny, dodaj udogodnienia, pozwól poczuć się jak w domu. Kiedy ogranicza Cię ilość pokoi, postaraj się wykorzystać salon w najbardziej praktyczny sposób. Zestawy powitalne czy umilacze czasu z pewnością zwiększą komfort noclegu, jednak nie są to niezbędne elementy. Najważniejsze jest to, by zagwarantować gościom czystość, świeżość i trochę przestrzeni na regenerację sił.

Zobacz też jak urządzić gabinet w domu – czyli temat na czasie!

Kolejny artykuł

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto?
Przeglądając oferty na rynku nieruchomościowym możemy natrafić na enigmatyczne określenie – mieszkanie bezczynszowe. Czynsz z reguły niesie ze sobą pejoratywne skojarzenia. Stronimy od dodatkowych opłat. Brak konieczności płacenia czynszu wydaje się zatem bryłą złota. Jak jest w rzeczywistości? Mieszkanie bezczynszowe – czy warto?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu