Urządzenie całego mieszkania to wyzwanie. Zajmujemy się kuchnią i łazienką, zastanawiamy się, jak zagospodarować przestrzeń sypialni i salonu, a na koniec zwykle zostawiamy przedpokój, który również jest szczególnym miejscem w mieszkaniu – to przecież jego wizytówka! Wielu z nas zastanawia się, jak urządzić przedpokój w bloku, by po pierwsze wykorzystać jego przestrzeń, a po drugie robić wrażenie na gościach, bo przecież to w tym miejscu witamy ich i zapraszamy dalej. Podpowiadamy, jak to zrobić funkcjonalnie i o czym nie możemy zapomnieć.
W tym artykule znajdziesz szczegółowe porady na to, jak urządzić przedpokój w bloku. Podpowiemy, o czym powinieneś pamiętać w przypadku tego rodzaju pomieszczenia i jakie meble będą odpowiednie. Przedstawimy także pomysły na aranżacje, idealne by stworzyć funkcjonalny przedpokój.
Przejdź do akapitów:
Przedpokój w bloku zazwyczaj jest mały, dość ciemny i w dodatku nieustawny. Czasem jest tak ciasno, że nawet dwie osoby nie mogą swobodnie ubrać kurtki czy butów. Jednak dobre pomysły pomogą stworzyć projekt praktycznego wnętrza. Jak zatem urządzić mały przedpokój w bloku? W tym artykule zwrócimy uwagę na to, jakie elementy wyposażenia wybrać i jak je ustawić, by nie zabierały nam cennego miejsca. Podamy również praktyczne porady, które sprawią, że optycznie powiększymy przedpokój i zrobimy wrażenie na gościach.
Projekt przedpokoju w bloku musimy zacząć od wyboru koloru ścian i podłogi. Ponieważ w przedpokoju trudno o naturalne doświetlenie, musimy postawić na kolor ścian, który go rozjaśni i wpłynie na optyczne powiększenie. W związku z tym ściany przedpokoju najlepiej pomalować na delikatne odcienie koloru żółtego, pomarańczowego czy piaskowego.
Ściany można także wykończyć tynkami dekoracyjnymi, tapetami bądź – coraz modniejszymi – fototapetami. Ponadto na rynku dostępne są panele lub płytki ceramiczne.
Podłoga w przedpokoju musi być wytrzymała, będziemy chodzić po niej dużo w butach wyjściowych. Czym ją pokryć? Do wyboru mamy wiele możliwości, zwykle stawia się na panele z drewna, parkiet, wykładziny lub po prostu płytki ceramiczne. Ciemniejszy kolor w zestawieniu z jasnymi ścianami da ciekawy kontrast.
Oświetlenie jest kolejną kluczową sprawą – ze względu na to, że będziemy się tutaj ubierać czy przeglądać w lustrze, powinniśmy zadbać o odpowiednią jasność. Możliwości jest wiele – od tradycyjnych kinkietów, po nowoczesne lampki halogenowe. Warto by jedna z nich znalazła się też przy lustrze i nad drzwiami, gdzie przyjdzie nam na przykład odbierać przesyłki i podpisywać potwierdzenia.
W przedpokoju powinna znaleźć się szafa na ubrania, wieszak, szafka na obuwie i lustro – ich kształt, rodzaj i wielkość musimy dostosować do naszego metrażu.
Urządzając przedpokój w bloku musimy brać pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim metrażem, postawmy na meble wielofunkcyjne, na przykład skrzynię z poduchami, na których można usiąść, bądź pufę ze schowkiem. Może być to też półka-siedzisko we wnęce czy straponten – składane krzesełko montowane na ścianie. Straponten można kupić plastikowy, drewniany, z oparciem lub bez.
To jaki typ kołków z wkrętami do zamocowania wiszącego siedziska musimy kupić, zależy od rodzaju ściany, ponieważ do płyt gipsowo-kartonowych, płyt wiórowych czy cegły dziurawki stosuje się wkręty z kołkami, tzw. molly, natomiast do lekkich odmian betonu komórkowego powinniśmy użyć wkrętów z kołkami metalowymi, z kolei do ścian pełnych – kołków uniwersalnych. Długość oraz grubość wkrętów i kołków zależy od ich obciążenia.
Jak w przestrzeni przedpokoju znaleźć miejsce na buty? Nawet niewysoka szafka z lustrem może stworzyć przyjemny kącik. Jeśli mamy więcej miejsca możemy zdecydować się na pudła i kosze – można je postawić wszędzie, np. na szafie czy półkach, tak by nie zajmowały miejsca. Jeśli domowników jest więcej, a każdy z nich posiada kilka różnych par butów, warto pomyśleć nad kupnem specjalnej komody z możliwie jak największą liczbą szuflad. Wówczas możemy przechować różne przedmioty, bez konieczności zaopatrywania się w dodatkowe szafki.
Na samą szafę możemy mieć kilka pomysłów. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca, ta z przesuwnymi drzwiami będzie najlepsza. Musi w niej znaleźć się drążek na powieszenie naszych kurtek, płaszczy itd. Jeśli mamy nieco więcej przestrzeni, możemy postawić na szafę klasycznie otwieraną – wszystko zależy od nas. Jeśli nie mamy na nią miejsca – możemy po prostu zamontować kilka wieszaków.
Kluczowym elementem, który nie tylko optycznie powiększy nasz przedpokój w bloku, ale i pozwoli nam sprawdzić jak wyglądamy zanim wyjdziemy z mieszkania, jest oczywiście lustro. Im większe lustro, tym lepiej, ale nie zawsze możemy sobie na takie pozwolić. Jeżeli możemy umieścić lustro na całej wysokości ściany, to nie tylko optycznie powiększy ono przestrzeń nawet dwukrotnie, ale także przedpokój wyda się nam wyższy. Jeśli nie mamy całej ściany do dyspozycji, możemy umieścić lustro na ścianach bądź na drzwiach oddzielających przedpokój od innych pomieszczeń.
Im mniejszy przedpokój, tym bardziej musimy uważać, by nie przesadzać z nagromadzeniem mebli. Zastanówmy się tylko nad tym, co naprawdę jest niezbędne. Jeśli mamy szafę i lustro, to warto pomyśleć jeszcze o niewielkim stoliku pod lustrem, na którym będziemy mogli zostawić klucze, łyżkę do butów, grzebień, szczotkę itd. Jeśli wystarczy nam miejsca, możemy zamocować kilka wieszaków oraz szafkę na buty i kapcie.
Można też zamiast kilku mebli, ustawić jeden – garderobę, która wyposażona jest w lustro, wieszaki, półki na akcesoria oraz półki na czapki i buty.
Aranżacja małego przedpokoju w bloku to nie lada wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić? Przedpokój można włączyć do kuchni bądź salonu, jeśli nasz układ wnętrz i ścian na to pozwala. Jeśli jednak nie chcemy, aby było to otwarte pomieszczenie, powinniśmy się zastanowić nad ustawieniem regału, który symbolicznie oddzieli przedpokój od kolejnego pomieszczenia. Dzięki temu wszystko ze sobą będzie współgrać, a my nie poczujemy się tak, jakbyśmy przebywali w przedpokoju, będąc już w salonie.
Jeśli nie jesteśmy przekonani do takiego rozwiązania, można spróbować innych sposobów na aranżację małego przedpokoju w bloku. Starajmy się nie zagracać naszego przedpokoju – chowajmy buty i odzież.
Warto pamiętać, że aranżacja przedpokoju w bloku, będzie się różniła w zależności od tego, czy korzystać z niego będzie rodzina z dziećmi, para czy singiel. Dla rodziny najważniejsza jest funkcjonalność – małe dzieci za bardzo nie zważają na to, żeby przed wejściem do mieszkania wytrzepać błoto z butów, więc nasza podłoga w przedpokoju powinna być łatwa do utrzymania porządku.
Ponadto im więcej osób mieszka razem, tym większa powinna być szafa na ubrania i szafki na buty. Przy dzieciach warto by wieszaki były na różnych wysokościach – tak, żeby nasza pociecha sama mogła dosięgnąć np. do kurtki, natomiast półka na drobne rzeczy powinna zostać zamontowana raczej wysoko, by maluchowi nie przyszło do głowy sięgać np. po klucze.
Aranżacja małego przedpokoju zależy m.in. od jego lokalizacji – czy jest otwarty czy zamknięty – ale także od mieszkańców, bo na inne elementy musimy zwracać uwagę, będąc rodzicami, a na inne, mieszkając samemu. Mały przedpokój w bloku nie musi być nudny i nieustawny – jeśli wykorzystamy wcześniejsze wskazówki, możemy optycznie powiększyć pomieszczenie i wygodnie z niego korzystać.
Nie możemy zapominać o designie – mały przedpokój w bloku też może wyglądać modnie! Nie brakuje narzędzi, które pozwolą nam stworzyć klasyczne, nowoczesne czy minimalistycznie wnętrze. Oczywiście najlepiej jeśli styl przedpokoju będzie współgrał z całą resztą mieszkania.
Ciekawa aranżacja ścian, podłogi i lamp w zestawieniu ze stylowymi meblami i dekoracją – ramkami na zdjęcia czy obrazami na ścianach – pozwoli stworzyć piękny przedpokój, który zrobi wrażenie na gościach.
Zapraszamy do przeczytania pozostałych porad aranżacyjnych.