Salon to wizytówka każdego domu, dlatego gospodarze czasem zbyt przesadnie starają się wyeksponować swój dobytek. Warto wziąć pod uwagę przestrzeń jaką dysponujemy i indywidualne potrzeby, a przy tym nie zapominać o umiarze. Wraz z firmą Decoroom przedstawimy przydatne porady oraz odpowiemy na kluczowe pytanie: jak urządzić salon, aby był funkcjonalny.
W morzu pytań o salon najczęściej pojawiają się pytania np. o to, jak urządzić salon, aby był funkcjonalny, jak urządzić mały salon ze stołem, czy jak wydzielić strefy w salonie. W tym artykule poznasz eksperckie odpowiedzi, które przygotowaliśmy we współpracy z Ewą Dziurską, architektem wnętrz w firmie Decoroom. Poniższe porady z pewnością pomogą Ci w prosty sposób stworzyć indywidualny i praktyczny salon.
Przejdź do akapitów:
Funkcjonalność i ergonomia to kluczowe aspekty, którymi powinniśmy się kierować przy wykańczaniu mieszkania, szczególnie przestrzeni wielofunkcyjnej, jaką jest salon. Stanowi on nie tylko miejsce wypoczynku, ale również strefę jadalnianą czy kącik do zabawy, dlatego aby go odpowiednio zaaranżować musimy przede wszystkim sprecyzować priorytety, potrzeby i przyzwyczajenia przyszłych mieszkańców. To bardzo ważne, ponieważ odpowiednio zaplanowana przestrzeń będzie wpływała na ich wygodę i samopoczucie.
Niezależnie od metrażu jakim dysponujemy, warto podzielić przestrzeń na strefy – wypoczynkową, jadalnianą, do czytania czy do pracy. Dla jednych ważnym aspektem będzie duża sofa lub narożnik zlokalizowany na wprost telewizora. W takim przypadku warto rozplanować przyłącza i szafkę RTV już na wczesnym etapie wykończenia, aby uniknąć eksponowania kabli czy sprzętu. Dla drugich ta sama przestrzeń spełni funkcję cichego azylu w otoczeniu książek z dodatkowym źródłem światła do czytania. A jeszcze dla innych salon będzie stanowił miejsce do organizacji przyjęć. W takim przypadku należy pamiętać o wyborze mebli rozkładanych, dzięki którym pomieścimy przy stole wielu gości, czy w przypadku kanapy – zapewnimy dodatkowe miejsce do spania i przechowywania np. pościeli. Uzupełnieniem będzie stolik kawowy – lekki, możliwy do złożenia bądź z dodatkowym schowkiem.
Jednak meble to nie wszystko. W salonie bardzo ważną rolę odgrywa również podłoga, a jej wybór powinien być zależny przede wszystkim od funkcji poszczególnych części salonu. Wydzielając kącik zabaw dla dziecka postarajmy się zapewnić ciepłą powierzchnię do zabawy np. drewno czy dywan. Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierzaków albo nasz salon jest otwarty na ogród to lepszym wyborem będą gresy bądź spieki, które będą trwalsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Podczas wydzielania stref należy pamiętać o utrzymaniu kolorystyki i spójności stylistycznej całego wnętrza. Strefa jadalniana powinna być zlokalizowana w pobliżu aneksu kuchennego, aby zaplanować możliwie krótką drogę do pokonania podczas nakrywania stołu. Jednocześnie umiejscowienie tej strefy w świetle okna pozwoli na jej wyeksponowanie i nadanie jej przyjemnego charakteru.
Jak urządzić salon w bloku? Przy małej przestrzeni warto wybrać meble z tej samej serii i postawić na zbliżoną kolorystykę tapicerki, aby uniknąć wizualnego chaosu. W przypadku większego metrażu można oddzielić strefę wypoczynku stawiając za sofą mebel np. komodę czy konsolę z lampą dekoracyjną lub roślinami. Oświetlenie wiszące nad stołem, kanapą czy wyspą wydzieli przestrzeń każdej ze stref, pozwalając jednocześnie na nastrojową grę światłem.
Strefa jadalniana w małym salonie powinna być umiejętnie wydzielona i odpowiednio przemyślana. Na małej przestrzeni świetnie sprawdzą się okrągłe, wygodne do obejścia stoły, które jednocześnie ładnie się prezentują. Niezależnie od kształtu możemy wybrać stół rozkładany, który z pewnością spełni swoją funkcję podczas specjalnych okazji. W zależności od liczby mieszkańców możemy zastosować ustawienie krawędzi stołu przy ścianie, co da nam więcej przestrzeni na pozostałe meble. Należy pamiętać, że zgodnie z wytycznymi minimalna odległość krawędzi stołu od ściany powinna wynosić 75 cm, aby można było swobodnie odsunąć krzesło.
Jeśli nasz salon jest połączony z aneksem kuchennym, dobrym rozwiązaniem będzie przedłużenie blatu kuchennego i zagospodarowanie go jako stołu. Wtedy bardzo istotny jest wybór krzeseł, które będą dostosowane do jego wysokości. Innym rozwiązaniem będzie dostawienie klasycznego stołu bezpośrednio do zabudowy kuchennej.
Jasne barwy, takie jak odcienie bieli, beże czy szarości, świetnie sprawdzą się w małym salonie, nie przytłaczając go. Monochromatyczne wnętrze warto udekorować różnego rodzaju tkaninami i teksturami – koce, poduszki, tapety – a całość uzupełnić lustrem – stojącym lub wiszącym, które optycznie powiększy całą przestrzeń. Warto również wprowadzić do wnętrza dodatki i akcenty dekoracyjne w ulubionym kolorze czy wyrazistych wzorach. To najłatwiejszy sposób, aby spersonalizować wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru.
Mały salon nie wyklucza zastosowania mocnych barw, ciemnych kolorów i eklektycznych mebli. Jednak przy takiej aranżacji warto zasięgnąć porady architekta czy projektanta, który zadba o zrównoważoną stylistykę i harmonię we wnętrzu.
Zastanawiając się nad tym, jak umeblować salon, możesz wziąć pod uwagę ulubione kolory, materiały i meble lub wykorzystać style wnętrzarskie.
Styl przypadnie do gustu pasjonatom nowoczesności w subtelnym wydaniu. Salon w stylu minimalistycznym powinien sprawiać wrażenie czystego i przestronnego. Barwy, jakie powinny dominować w przestrzeni to biele, beże, szarości i brązy. Jasne kolory ścian można przełamać elementem w jaskrawym kolorze – np. czerwoną poduszką, żółtą kanapą czy seledynową lampą. Meble powinny znajdować się w jakimś celu. Ten styl stroni od niepotrzebnych ozdób i bibelotów. Warto wybrać meble i dodatki z dobrej jakości materiału, o kształtach prostych i geometrycznych. Oświetlenie powinno eksponować przestrzeń i skupiać na sobie wzrok, dlatego zastosowania nie znajdą abażury i żyrandole. Wnętrze salonu w stylu minimalistycznym nie musi być zimne. Aby wizualnie ocieplić przestrzeń można wprowadzić miękkie tkaniny, barwne akcenty i naturalne oświetlenie. Ciepłe światło kominka nie tylko pozbawi wnętrze bezosobowego charakteru, ale również zgromadzi wokół domowników.
Jeśli myślisz nad tym, jak urządzić mały salon, to może właśnie styl minimalistyczny będzie odpowiedzią. Jasne kolory i brak zbędnych przedmiotów optycznie powiększają przestrzeń.
Coraz bardziej zyskuje na popularności. Jego prostota i funkcjonalność, a zarazem ciepło, przyciągają osoby, które lubują się w przytulnej, bezpiecznej przestrzeni. Hygge jest filozofią slow life, zwraca się ku naturze i pozwala kontemplować chwile. Aby nie rozpraszać nostalgicznego nastroju, do aranżacji salonu w stylu hygge stosuje się neutralną kolorystykę – beże, biele, szarości, ziemiste barwy i przygaszone pastele, które stanowią dobre tło dla mebli. Umeblowanie powinno cechować się naturalnymi materiałami. W salonie warto umieścić kanapę, którą wypełnimy miękkimi kocykami, pledami i poduszkami. Oświetlenie powinno być miękkie, o ciepłej barwie. Duńczycy uwielbiają blask świec, według nich są one wskazane na ponurą aurę jesieni i zimy. W salonie w stylu hygge warto wyznaczyć kącik komfortu, w którym może znaleźć się np. wygodny fotel z kocem i stolik, na którym ustawimy aromatyczne świece podczas czytania książki. Jak urządzić salon w bloku? Być może przytulny styl hygge będzie dla Ciebie.
Rozumiany jest na wiele sposobów, jednak zwykle kojarzy się z ciepłem i nawiązaniem do minionych czasów. Aranżacja salonu w stylu tradycyjnym powinna mieć wszystko, czego potrzeba, by czuć się komfortowo. W tradycyjnym salonie powinno czuć się ciepło ogniska domowego, nawet, gdy nie jest on wyposażony w kominek (mimo wszystko, warto go zastosować!). Warto wybrać uniwersalne meble, które posłużą latami, a dekoracje wyeksponować tak, by nie dominowały przestrzeni, ale akcentowały charakter gospodarzy. Dzieła sztuki, fotografie, okazałe rzeźby znajdą swe miejsce w tym stylu. Jeśli nie wiesz jak na jaką aranżację salonu z jadalnią się zdecydować, spróbuj zainspirować się stylem tradycyjnym.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz styl aranżacyjny, czy puścisz wodzę fantazji, pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej! Szczególnie, gdy dysponujemy niedużą przestrzenią. A na pytania, jak urządzić mały salon, jak urządzić mały salon ze stołem, czy jak urządzić salon z jadalnią powinniśmy odpowiadać: funkcjonalnie i zgodnie z własnymi potrzebami.
Sprawdź również pozostałe style aranżacyjne.
Fot. Decoroom
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.