Kosztorys remontu mieszkania to przydatne narzędzie zarówno podczas generalnego remontu, jak i wykańczania mieszkania od dewelopera. Dokument ten pozwala dokładnie oszacować wydatki oraz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
W tym artykule podpowiemy Ci, jak wykonać kosztorys remontu mieszkania oraz poszczególnych pomieszczeń. Dowiesz się, też o czym warto pamiętać podczas przeprowadzania remontu mieszkania.
Przejdź do akapitów:
Kosztorys remontu mieszkania to dokument, dzięki któremu możemy określić swoje mieszkaniowe potrzeby oraz zaplanować budżet na całe przedsięwzięcie. Dobrze zaplanowany remont nie pozostawi przestrzeni na większe niepowodzenie czy nieprzewidziane wydatki.
Finansując mieszkanie oraz jego remont kredytem hipotecznym, szacunkowy kosztorys będzie dokumentem wymaganym przez bank. W tego typu kosztorysie uwzględniamy jedynie części stałe mieszkania. Upraszczając – są to wszystkie elementy mieszkania, które po odwróceniu domu do góry nogami pozostałoby na swoim miejscu. Zatem będą to nie tylko farby, kafelki, płytki czy panele, ale też przykręcone do ścian meble pod zabudowę. Szacunkowo przyjmuje się, że banki udzielając kredytu na wykończenie mieszkania, mnożą metraż mieszkania przez 1000 lub 1500 zł. Powstała kwota powinna w zupełności wystarczyć na przyzwoite wykończenie lokalu.
Do celów indywidualnych lepszym rozwiązaniem jest całościowy kosztorys, który uwzględni nie tylko nie tylko rzeczy stałe, ale też meble, sprzęty i podstawowe dekoracje.
Na koszt remontu mieszkania wpływa głównie standard wykończenia, czyli jakość materiałów oraz poziom skomplikowania prac remontowych. Teoretycznie możemy wyróżnić trzy opcje:
Niezależnie od wybranego standardu, szacuje się, że do planowanego budżetu, należy doliczyć dodatkowe 10% na nieprzewidziane wydatki. Szczególnie podczas urządzania pierwszego mieszkania, gdy towarzyszy nam stres i ekscytacja, możemy zapomnieć o tym, że po drodze mogą na nas czekać niespodziewane zmiany w projekcie.
Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, warto ustalić priorytety i dostosować wydatki do naszych potrzeb. Nie musimy kupować wszystkich elementów mieszkania z tej samej kategorii cenowej, każdy z nas może znaleźć oszczędności w różnych obszarach. Na przykład, jeśli spędzamy dużo czasu w łazience, a kuchnię używamy rzadko, możemy zdecydować się na inwestycję w wysokiej jakości wannę lub prysznic kosztem droższego piekarnika.
Koszty wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego, które wymaga generalnego remontu, znacząco się różnią. Zazwyczaj przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, mieszkanie z rynku wtórnego musi zostać przywrócone do stanu deweloperskiego, co wymaga dodatkowego nakładu czasu i środków finansowych. Szczególnie w przypadku, gdy mieszkanie jest w pełni zabudowane panelami i szafami, nie jesteśmy pewni, czego możemy się spodziewać.
Dodatkowo w mieszkaniu z drugiej ręki dochodzi wymiana armatury, kucie ścian czy demontaż paneli, co generuje kolejne koszty, obejmujące m.in. wywiezienie gruzu oraz odpadów wielkogabarytowych.
Najprostszym sposobem na stworzenie kosztorysu mieszkania jest wyszczególnienie każdego pomieszczenia oraz rozpisanie wszelkich koniecznych do wykonania prac remontowych oraz materiałów. Przy czym uwzględniamy tu również drobniejsze wydatki, takie jak listwy przypodłogowe, karnisze, kleje czy fugi.
Przygotowując kosztorys prac remontowych możemy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Innym rozwiązaniem jest arkusz kalkulacyjny, w którym wyszczególnimy zarówno koszt robocizny, jak i ceny zastosowanych materiałów. Taki arkusz będzie pomocny także pomocny w porządkowaniu harmonogramu prac oraz umawianiu fachowców potrzebnych do przeprowadzenia remontu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się do remontu oraz czym kierować się przy wyborze fachowca, przeczytaj artykuł: Remont mieszkania – wszystko co musisz wiedzieć
Planując remont łazienki należy zacząć przede wszystkim od określania, czy aktualna lokalizacja sanitariów jest odpowiednia. Nie będzie lepszego momentu na ich przeniesienie, ponieważ wiąże się to z kuciem ścian i dostosowaniem instalacji do nowych standardów. Kiedy mamy już to za sobą możemy przejść do oszacowania zakresu prac.
W kosztorysie nie można pominąć malowania ścian, położenia glazury, zakupu baterii czy montażu oświetlenia. To czas na wypisanie niezbędnego wyposażenia: sedesu, umywalki, pralki, szafek oraz wanny lub prysznica. Uwzględnijmy także mniejsze akcesoria, takie jak: lustro, dywanik łazienkowy oraz mały kosz na śmieci.
Remont kuchni, podobnie jak łazienki, pochłania duże zasoby pieniędzy, nawet, gdy jej powierzchnia nie jest szczególnie duża.
Niezbędne do uwzględnienia w kosztorysie remontu kuchni jest malowanie ścian, układanie płytek ściennych, montaż armatury kuchennej oraz zakup podstawowych sprzętów takich jak: piekarnik, płyta grzewcza czy lodówka. To również moment, w którym należy dobrać meble. Najbardziej komfortową opcją będą oczywiście meble wykonywane przez stolarza na zamówienie.
Pokój i przedpokój to stosunkowo najtańsze do wyremontowania pomieszczenia. Nie wymagają one kosztownych urządzeń czy wyposażenia, a końcowy koszt zależy właściwie tylko od standardu wykończenia, na jaki się zdecydujemy.
W pokoju czy przedpokoju prace obejmują głównie instalację elektryczną, położenie paneli czy malowanie ścian. Zanim rozpoczniemy prace, warto kilkukrotnie przeanalizować ilość i rozmieszczenie gniazdek, ponieważ to od tego w dużym stopniu uzależniony jest nasz późniejszy komfort. Dodatkowo minimalizujemy tym ryzyko licznych przedłużaczy ciągnących się nieestetycznie po pokoju.
Choć samodzielne wykończenie mieszkania to z pewnością opcja korzystniejsza finansowo, to tak wieloetapowy proces jak remont mieszkania wymaga wiedzy z wielu dziedzin. Aby obniżyć koszt tego przedsięwzięcia, proste prace np. malowanie ścian czy składanie mebli, możemy wykonać samodzielnie. Do eksperckich zadań, np. hydraulicznych, warto zatrudnić fachowców. Zmniejszy to ryzyko późniejszego kucia w ścianie i naprawiania nieprawidłowo zamontowanych instalacji.
Jeśli marzymy o generalnym remoncie, warto rozważyć również skorzystanie z usług architekta wnętrz, który pomoże Ci dostosować mieszkanie do indywidualnych potrzeb. Architekt, dzięki swojemu doświadczeniu, może przedstawić Ci rozwiązania, o których byś nie pomyślał.
Przeczytaj również: Wykończenie mieszkania pod klucz – dlaczego warto?