Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wykończenie mieszkania pod klucz – dlaczego warto?

Ula Olczak
Ula Olczak

Zakup mieszkania to niecodzienna inwestycja, która wymaga znajomości rynku nieruchomości. Przeglądając oferty mieszkaniowe możemy natknąć się na pojęcia takie jak stan surowy, stan deweloperski, ale również wykończenie pod klucz. Dlaczego warto zdecydować się na wykończenie mieszkania? Podpowiadamy.

Wykończenie mieszkania pod klucz – dlaczego warto?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule udzielimy odpowiedzi na pytanie: wykończenie pod klucz – co to znaczy oraz ukażemy zalety gotowego mieszkania. Dowiesz się także, jakie pakiety wykończeniowe są najczęściej oferowane przez deweloperów oraz ile kosztuje wykończenie pod klucz. Podpowiemy również, czym jest stan deweloperski.

Przejdź do akapitów:

Wykończenie mieszkania pod klucz – co to znaczy?

Wykończenie mieszkania pod klucz oznacza zwykle usługę, dzięki której możliwe jest wprowadzenie się do lokalu gotowego do zamieszkania. Przeglądając oferty w danych inwestycjach możemy coraz częściej zaobserwować, że deweloper oferuje wykończenie mieszkania pod klucz w różnych wariantach. Mieszkanie wykończone pod klucz w zależności od pakietu, może być w pełni urządzone lub jedynie wykończone. W świecie nieruchomości istnieje również pojęcie „mieszkanie w stanie deweloperskim” i warto wiedzieć co ono oznacza.

Wykończenie mieszkania pod klucz - usługi wykończeniowe oferowane są również przez deweloperów

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Mieszkania w stanie deweloperskim to lokale, które mają betonową podłogę, ściany pokryte gruntem lub białą farbą, zamontowane okna, parapety i drzwi wejściowe oraz instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Takie mieszkania wymagają remontu, wykończenia, umeblowania i wyposażenia. Stan deweloperski to zwykle mieszkania usytuowane w budynku, który zgodnie z umową posiada zagospodarowany teren, a części wspólne takie jak klatki schodowe, piwnice czy garaże są gotowe do użytku.

Stan deweloperski to pojęcie, które nie jest ściśle uregulowane prawnie, dlatego mieszkania w chwili odbioru mogą różnić się w zależności od inwestycji. Osiedla oferujące duże apartamenty, w standardzie posiadać będą zazwyczaj drzwi antywłamaniowe, wysokiej jakości okna, parapety z dobrych surowców, natomiast w szablonowych inwestycjach znajdą się tanie rozwiązania i zastępniki. Kupując mieszkanie, niezbędne jest dokładne przestudiowanie umowy, w której powinien znaleźć się zapis o stanie mieszkania w chwili odbioru.

Wykończenie pod klucz – pakiety

Najczęściej wykończenie mieszkania pod klucz oferowane przez deweloperów posiada trzy wersje: podstawową, rozszerzoną oraz premium. Każdy pakiet podaje wytyczne, zakres prac, standard wykończenia oraz widełki cenowe. Wybór konkretnego pakietu uzależniony jest zwykle od kosztów, jakie jesteśmy w stanie ponieść oraz standardu, jakiego oczekujemy.

Wykończenie pod klucz – pakiety dostosowane do finansów

Pakiety podstawowe zwykle zawierają proste i ponadczasowe rozwiązania oraz materiały z niskiej lub średniej klasy. Wraz z ceną rośnie jakość materiałów oraz powstają możliwości personalizacji i dostosowania konkretnych elementów pod indywidualne oczekiwania. Wyższe standardy oferują większy wybór produktów i montaż dodatkowych elementów. Wersje premium charakteryzują się podwyższonym standardem materiałów, szerokim wachlarzem produktów i wyszukanymi detalami. Niektóre pakiety oferują także pełne umeblowanie i wyposażenie mieszkania, jednak wiąże się to ze znacznie wyższą ceną niż standardowe wykończenia.

Koszt wykończenia mieszkania uzależniony jest m.in. od standardu, metrażu mieszkania i miasta

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Jednoznaczne określenie cen nie jest prostym zadaniem, ponieważ ostateczna kwota uzależniona bywa od standardu, metrażu mieszkania, miasta i zakresu prac. Cena za metr kwadratowy mieści się najczęściej w przedziale 500-1000 zł.

Wykończenie mieszkania pod klucz – dlaczego warto?

Wykończenie wnętrz przez specjalistów to rozwiązanie, które gwarantuje przede wszystkim oszczędność czasu. Takie pakiety pozwalają uniknąć długiego remontu, poszukiwania specjalistycznych firm, doglądania ekipy remontowej na każdym etapie, odwiedzania sklepów i poszukiwania materiałów, czekania na zamówienia oraz opóźnień, jakie często potrafią się zdarzać. Zwykle kilka ekip budowlano-remontowych współpracuje z deweloperem, dzięki czemu mieszkanie wykańczane jest równolegle z całą inwestycją, co skraca czas oczekiwania. Atutem mieszkania pod klucz jest również brak konieczności kontrolowania prac. Deweloper udziela gwarancji na wykonane prace, trzyma terminy oraz ma w obowiązku zająć się ewentualnymi poprawkami i naprawami.

Wykończenie pod klucz to również jeden rachunek, który kumuluje prace wielu ekip budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Wyklucza to konieczność negocjacji i podpisywania indywidualnych umów. Warto wiedzieć, że wykończenie mieszkania można opłacić łącznie z kupnem mieszkania jednym kredytem hipotecznym, dzięki czemu dodatkowa pożyczka na wykończenie wnętrza nie jest konieczna.

Wykończenie mieszkania pod klucz - prace wykończeniowe można wykonać samodzielnie lub skorzystać z pakietów wykończeniowych

Mieszkania pod klucz to dobre rozwiązanie m.in. dla osób, które:

  • pragną zaoszczędzić czas i wprowadzić się do wykończonego mieszkania,
  • przebywają poza terenami danego miasta,
  • są inwestorami i mogą odebrać gotowe do najmu mieszkanie.

Kiedy lepiej wykończyć mieszkanie samodzielnie?

Wykończenie mieszkania pod klucz to wygodne rozwiązanie, ale nie sprawdzi się dla każdego. Osoby, które mają własny, indywidualny styl zwykle nie znajdą odpowiedniego rozwiązania wśród kilku standardowych pakietów wykończeniowych oferowanych przez dewelopera. Pomimo tego, że istnieją możliwości modyfikacji projektów, to wiążą się one z dodatkowymi opłatami, które znacznie podwyższają cenę mieszkania.

Mieszkanie pod klucz nie jest też opcją dla osób, pragnących zaoszczędzić na remoncie. Samodzielne remonty mieszkań lub chociażby wykonanie podstawowych prac takich jak malowanie ścian, pozwala na zminimalizowanie kosztów. Posiadanie znajomych specjalistów, którzy w atrakcyjnej cenie wykonają prace także zmniejszy budżet konieczny do wykończenia mieszkania.

Samodzielne wykończenie mieszkania sprawdzi się dla każdego kto lubi kontrolować każdy etap wykańczania i aranżacji, podejmować liczne, personalne decyzje związane z remontem i napawać się widokiem postępu prac.

Zobacz również pozostałe porady.

Kolejny artykuł

Zabezpieczenie balkonu dla kota
Kot w mieszkaniu to wyjątkowe mruczenie o poranku, koce w sierści, a nawet inspiracja dla poetów. Chociaż znany jest z tego, że spada na cztery łapy, nieustannie narażony jest na zagrożenia spowodowane własną ciekawością. Jeśli nie chcesz wystawiać swojego przyjaciela na ryzykowną próbę, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie balkonu dla kota.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu