Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do mieszkania?


W sytuacji, gdy mamy do czynienia z niekorzystnym, suchym powietrzem, na pomoc przychodzą nam oczyszczacze powietrza, które poprawiają jego jakość. Ze względu na dużą popularność tych produktów, na rynku mamy masę modeli do wyboru, dlatego ostateczny wybór może okazać się dość trudny. Nasz artykuł pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do mieszkania?

Co znajdziesz w tym artykule?

W tym artykule wyjaśnimy na czym polega praca oczyszczacza powietrza. Doradzimy jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania wybrać oraz wyjaśnimy różnice pomiędzy klasycznym oczyszczaczem powietrza, a tym z wbudowanym nawilżaczem. Podpowiemy również na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczaczy wyprodukowanych przez topowych producentów, takich jak Xiaomi, Philips i Samsung.

Przejdź do akapitów:

Niestety Polska zajmuje czołowe miejsce w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast Europy. Nowy Sącz położony w województwie Małopolskim zajmuje 1 miejsce w rankingu pod względem Europejskich miast. Tak zły stan polskiego powietrza zawdzięczamy opałom węgla, praktykom spalania śmieci oraz zanieczyszczeniom samochodowym. Sytuacja smogu nasila się szczególnie w okresie zimowym, kiedy to ogrzewamy nasze domy. Jednakże sytuacja powietrza delikatnie normuje się w ciepłe dni – ale niestety wtedy do akcji wkraczają alergenne pyłki roślinne. Pamiętajmy również, że wydychane przez nas powietrze również zawiera szkodliwe wiązki cząsteczek. Aby poprawić powietrze w naszym otoczeniu rekomendujemy korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza do domu wyposażony w czujnik pyłów i filtr elektrostatyczny

Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Oczyszczacz powietrza to must have każdego mieszkania, w którym znajdują się zwierzęta, astmatycy, alergicy, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Zdecydowanie nie polecamy na nim oszczędzać, ponieważ zdrowie jest najważniejsze, a to będzie inwestycja na lata. Mało kto wie, że jakość powietrza w pomieszczeniach nie jest o wiele lepsza niż ta na zewnątrz. Poprzez otwory okienne i drzwiowe do wnętrza dostają się zanieczyszczenia z zewnątrz (spaliny, smog, alergeny), dodatkowo wyposażenie również wytwarza szkodliwe lotne związki organiczne. Oprócz tego w domach osób palących możemy spotkać dym papierosowy, właściciele czworonogów borykają się z sierścią, a w niektórych miejscach narażonych na parę wodną bez odpowiedniej wentylacji może również wystąpić pleśń i grzyb.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika i dla małego dziecka?

Jeśli będziemy poszukiwać oczyszczacza powietrza dla alergika, powinniśmy zwrócić uwagę na te modele, które posiadają dodatkową kilkuetapową filtrację, aby jak największa ilość alergenów została zatrzymana. Dobrze byłoby, gdyby oczyszczacz posiadał dodatkowo nawilżacz, korzystnie działający na drogi oddechowe.

Oczyszczacz powietrza przeznaczony dla dziecka powinien być dobrej jakości, ponieważ dzieci nie posiadają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego. Dodatkowym plusem przy dziecku będzie opcja blokady rodzicielskiej – która uniemożliwi zmianę ustawień. Jeśli dziecko posiada lekki sen zdecydowanie powinniśmy dobrać oczyszczacz powietrza, który nie generuje większego hałasu niż 25 decybeli.

Oczyszczacz powietrza gotowy na polski smog to taki, który posiada filtry klasy HEPA H13, H14 lub H12. Filtr HEPA charakteryzuje się wyłapywaniem drobnych szkodliwych pyłów PM10 i PM2.5 generowanych przez smog.

Domownicy zadowoleni z zakupu oczyszczacza powietrza

Wybierając oczyszczacz powietrza, powinniśmy przede wszystkim ustalić budżet, jaki możemy wydać na sprzęt. Oprócz ceny zwróćmy również uwagę na koszty eksploatacyjne – jak często trzeba wymieniać filtry, w jakiej są one cenie oraz jak duże jest zużycie prądu. Optymalne filtry wykorzystywane w oczyszczaczach to HEPA H13 (99,97%) lub H12 (99,5%). Jeśli zależy nam, aby oczyszczacz nie hałasował, wybierzmy taki, który będzie generować dźwięk na poziomie 25-35 decybeli. A czy warto dopłacać do funkcji jonizacji? Zdecydowanie tak! Jonizator produkuje ujemnie naładowane jony, które usuwają zarodniki pleśni, drobnoustroje, a nawet wirusy np. grypy. Dzięki wpuszczeniu w powietrze dodatkowych jonów, w pomieszczeniu zachowana jest równowaga kationowo-anionowa.

Odświeżacz powietrza z nawilżaczem – specyfikacja

Jak działają oczyszczacze powietrza z nawilżaczem i kiedy warto je zakupić? Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem potrzebny jest szczególne w okresie grzewczym, kiedy to ciepło z grzejników wysusza powietrze. Sprawdzi się on świetnie także latem, ponieważ w upalne suche dni brakuje nawilżenia w powietrzu, przez co może wystąpić ból gardła. Fani roślinności powinni zdecydować się na oczyszczacz i nawilżacz powietrza w pakiecie, ponieważ niektóre rośliny, aby dobrze rosły potrzebują nawilżenia powietrza na poziomie nawet 60%.

Do zbiornika na wodę możemy dodać parę kropel olejków eterycznych, które wraz z parą wodną roztoczą po pomieszczeniu przyjemna leczniczą woń. Szczególnie jest to przydatna funkcja, kiedy mamy problemy ze snem – oczyszczacz z nawilżaczem powietrza poprawi komfort snu, a dobrany indywidualnie olejek wyciszy umysł.

Urządzenie to posiada dużo plusów, a głównym z nich jest jego wielofunkcyjność oraz wydajność oczyszczania i nawilżania powietrza – dzięki zastosowaniu sprzętu 2w1 oszczędzamy miejsce. Niestety posiada on również minusy: słabiej radzi sobie z oczyszczaniem powietrza smogowego, wersja ta jest zdecydowanie droższa od samego oczyszczacza, dość wysoka jest także cena filtrów.

Oczyszczacz powietrza o dużej powierzchni zapewnia większy przepływ powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Xiaomi, Philips, Samsung

W ostatnich latach ze względu na sytuację ekologiczną, sprzedaż oczyszczaczy powietrza poszybowała w górę. Największe koncerny technologiczne starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i tworzą produkty, które będą się dobrze użytkowały. W rankingach serwisów sprzedażowych możemy zauważyć zdecydowane prowadzenie oczyszczaczy firm Xiaomi, Philips oraz Samsung. Ze względu na rozwój technologii oraz systemów inteligentnych domów, coraz więcej sprzętów posiada podłączenie do wi-fi, dzięki czemu można nimi sterować zdalnie.

Zdecydowanym królem rankingów w ostatnich tygodniach jest oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3C. Jego przewaga nad innymi modelami wynika zdecydowanie z niskiej ceny, która waha się w granicach 400-500 zł. Dzięki wbudowanemu modułowi wi-fi można nim sterować zdalnie, posiada także tryb automatyczny, który dostosowuje moc do jakości powietrza. Głośność, którą generuje jest na poziomie 31-61 decybeli i zaleca się stosowanie go do powierzchni nie większych niż 40 mkw. Osoby, które chcą kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi do większego mieszkania, mogą wybrać model Xiaomi Mi Air Purifier MAX. Oczyszczacz ten jest w stanie w ciągu godziny przefiltrować trzy raz powietrze z wnętrza o powierzchni do 84 mkw. Dzięki dostępnej aplikacji mobilnej możemy zdalnie sterować oczyszczaczem oraz dostosować go do naszych preferencji.

Następnym królem na rynku jest oczyszczacz powietrza Philips. Sprzęty tej firmy są zaawansowane technologicznie oraz mają elegancki wygląd. Jednym z popularniejszych modeli w ostatnim czasie jest oczyszczacz powietrza Philips AC2729/51. Jego cena waha się w granicy 1600-1800 zł. Dużym plusem tego modelu są czujniki, które wykrywają brzydkie zapachy, kurz oraz mierzą jakość powietrza. Pochłaniacz posiada również dwa filtry HEPA oraz węglowy. Oczyszczacz powietrza Philips posiada dedykowaną aplikację, w której możemy spersonalizować ustawienia oraz sterować nim zdalnie – nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Jedynym minusem jest dość mała powierzchnia obiegu, która wynosi do 30 mkw.

Oczyszczacze powietrza to dobry sposób na czyste powietrze w domu

Jedną z najpopularniejszych firm technologicznych na świecie jest Samsung, który nie pozostał obojętny na potrzeby konsumentów. Oczyszczacz powietrza Samsung AX90R7080WD to jeden z popularniejszych modeli. Zasięg oczyszczania powietrza obejmuje powierzchnię do 90 mkw. Generuje bardzo niski hałas na poziomie 21-54 decybeli. Pomimo dużej mocy, oczyszczacz charakteryzuje się smukłą i zgrabną budową, która pięknie wkomponuje się w każde pomieszczenie. Posiada on dwa wydajne filtry HEPA i węglowy, które niezwykle skutecznie oczyszczają powietrze. Oczyszczacz powietrza Samsung posiada aplikację, która umożliwia sterowanie sprzętem oraz przypomina o wszelkich pracach konserwacyjnych

Wybierając oczyszczacz powietrza warto zwrócić uwagę na jego specyfikacje, uwzględnić parametry takie jak poziom przepływu powietrza, powierzchnia pracy, wydajność, głośność, koszty eksploatacji czy też dodatkowe funkcje takie jak nawilżanie czy dodatkowe filtry i czujniki.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na tematy wnętrzarskie, zapraszamy do lektury naszych tekstów na stronie Odkrywaj.

Kolejny artykuł

Jak odnowić meble?
Jeśli posiadasz choć odrobinę talentu artystycznego i pragniesz nadać meblom drugie życie możesz stać się bohaterem dla podniszczonych mebli porzuconych samotnie koło kontenera lub stworzyć finezyjne konstrukcje z palet. Oprócz wprowadzenia powiewu świeżości do mieszkania, wpisuje się to również w ważny ruch zero waste i upcycling. Jak odnowić meble? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu