Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Janki, Raszyn – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji

Ula Olczak
Ula Olczak

Janki i Raszyn to wsie położone w województwie mazowieckim, w gminie Raszyn. Obszary te są dobrze skomunikowane i zapewniają świetny dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej.

Janki, Raszyn – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszary Janki i Raszyn. Podpowiemy Ci, jakie ciekawe atrakcje i zabytki znajdziesz w tej okolicy. Dowiesz się też, czy warto zamieszkać w obszarach Janki i Raszyn.

Przejdź do akapitów:

Janki, Raszyn – historia

Osada Raszyniec była wspominana już w XIII w. Kolejno Raszyn zapisał się na kartach historii jako miejsce dwóch bitew w latach 1794 oraz 1809. Pierwsza była wydarzeniem insurekcji kościuszkowskiej, a druga wojen napoleońskich.

Obszar Janki w latach 1975-1998 przynależał administracyjnie do województwa warszawskiego. Obecnie Janki znane są przede wszystkim ze swojej rozbudowanej oferty handlowej, która z powodzeniem funkcjonuje od 1993 roku. W pierwszej kolejności otworzono tu sklep meblowy IKEA, w późniejszych latach (1999 r.) otwarto tu również wielkopowierzchniowe centrum handlowe.

Kameralne osiedle w Raszynie, atuty nieruchomości to m.in. zielona okolica i dobra komunikacja z centrum Warszawy

Janki, Raszyn – zabytki

Na terenie Raszyna znajdują się zabytki sztuki sakralnej oraz obiekty upamiętniające wydarzenia z przeszłości. Warto odwiedzić znajdujący się w Raszynie rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Szczepana, to cenny zabytek XVII-wiecznej architektury. Interesująca jest również przydrożna barokowa kapliczka z XVIII w. – zmarł przy niej bohater bitwy pod Raszynem, Cyprian Godebski. Będąc w Raszynie znajdziemy także obelisk z 1828 z rzeźbą Matki Boskiej na grobie żołnierzy, którzy polegli w 1809 r.

Janki, Raszyn – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na terenie gminy Raszyn znajduje się rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie, który obejmuje stawy rybne stanowiące tereny lęgowe ponad 100 gatunków ptaków. Rezerwat został powołany, by zapewnić ochronę ptakom wodno-błotnym i lądowym.

Ciekawą atrakcją dla mieszkańców i turystów na obszarze Janki jest tor kartingowy. Jest to obiekt całoroczny zorganizowany w nowoczesnej, ogrzewanej hali.

Stawy Raszyńskie

Mieszkania – Janki, Raszyn

Obszary Raszyn i Janki są dobrze skomunikowane z Warszawą, dojeżdża tu wiele linii autobusowych obsługiwanych przez ZTM. Do Raszyna jeżdżą również dwa autobusy lokalne – R1 i R2. Główną arterię gminy stanowi aleja Krakowska, która łączy miejscowość z Warszawą. W pobliżu północnej granicy Raszyna zlokalizowany jest również węzeł drogi ekspresowej S2.

W obszarze Janki funkcjonuje węzeł drogi ekspresowej S8 Warszawa Janki, który umożliwia dojazd do drogi krajowej nr 7 oraz ulicy Mszczonowskiej.

Dom wolnostojący w Raszynie, nieruchomość posiada oddzielne wejścieNa terenie gminy Raszyn znajdują się rejonowe i prywatne przedszkola oraz szkoły podstawowe.

Miłośnicy sportu mieszkający w gminie Raszyn mogą korzystać z okolicznych lasów i terenów rekreacyjnych, takich jak Stawy Raszyńskie. Przy ulicy Sportowej w Raszynie znajduje się Centrum Sportu Raszyn, w których mieści się basen, hala sportowo-widowiskowa, oraz boiska do gier zespołowych. Przy alei Krakowskiej działa klub enjoyfitness. Z kolei na ulicy Pruszkowskiej zlokalizowany został Orlik. Przy ulicy Szkolnej umiejscowiony jest skatepark.

Centrum sportu w Raszynie w okolicy ul. Sportowej

Zakupy w gminie Raszyn można zrobić w osiedlowych sklepach. W Jankach znajduje się bardzo duże, wielobranżowe centrum handlowe Janki wyposażone w supermarket oraz liczne sklepy z odzieżą, obuwiem, kosmetykami czy wyposażeniem domu. W centrum handlowym jest też strefa gastronomiczna, różne usługi, kino oraz sala zabaw dla dzieci. Obok mieści się również Ikea i inne popularne markety.

Centrum handlowe Janki

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Raszynie znajduje się przy ulicy Pruszkowskiej. Na terenie gminy mają również swoje siedziby prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Mapa gastronomiczna Raszyna jest bogata. Znajduje się tu wiele restauracji o zróżnicowanym stylu. Część miejsc specjalizuje się w organizowaniu przyjęć okolicznościowych, inne są typowymi kameralnymi knajpami. Nie brakuje tu również klasycznego street foodu oraz typowych sieciówek, które znaleźć można w centrum handlowym Janki.

Raszyn – mieszkanie znajduje się przy aptece

Wierni mieszkający w obszarze Raszyn przynależą do parafii przy kościołach św. Szczepana w alei Krakowskiej oraz św. Bartłomieja Apostoła na ulicy Polnej w Rybiu. W Dawidach Bankowych przy ulicy Miklaszewskiego znajduje się kościół parafialny św. Mateusza Ewangelisty.

Kościół w Raszynie

Obszar Raszyn i Janki to dobrze skomunikowane przedmieścia Warszawy. Nie brakuje tu niczego z infrastruktury życia codziennego, a oferta handlowo-usługowa i gastronomiczna jest rozbudowana.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Czerniaków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Czerniaków to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Przedzielony jest na linii północ-południe al. Józefa Becka, tu opisujemy północną część. Czerniaków graniczy z Ujazdowem, Siekierkami oraz Sielcami. Główną arterią jest ulica Czerniakowska na wschodniej granicy obszaru.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu