Kiedy liście wzbogacają swoje barwy o złoto, a powietrze staje się nieco bardziej surowe i wyraziste, niezaprzeczalnym faktem staje się nadejście jesieni. Aby jesienna chandra nie zdążyła się rozgościć w Twoim domu, zadbaj o przytulność i wprowadź do swojego azylu jesienne dekoracje, które ocieplą każde wnętrze.
Jesień to bardzo dekoracyjna pora roku. W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać dostępne w tym sezonie owoce, dynie, czy dary lasu, aby stworzyć z nich jesienne ozdoby. Podpowiemy, jakie dekoracje sprawdzą się na okno, stół czy parapet. Przedstawimy też jesienne ozdoby, które sprawdzą się przed domem.
Przejdź do akapitów:
Początek kalendarzowej jesieni przypada 23 września, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by jesienne dekoracje wpisały się we wnętrze mieszkania, kiedy sam odczujesz spadek temperatury lub nastroju. Ciepłe aranżacje pozwolą poczuć się jak w romantycznym uścisku, szczególnie gdy powrót do domu obejmował opady i kałuże w towarzystwie mroźnego wiatru.
Ważną kwestią podczas wprowadzania jesiennych dekoracji do domu, jest odpowiedni dobór barw. Paleta jesiennych kolorów z pewnością zawiera odcienie ziemi i natury. Barwy dyni, rdzy, terakoty i gliny mogą doskonale komponować się z głęboką czerwienią, brązami, śliwką i zielenią mchu. Wybierając jesienne ozdoby do domu warto skupić się też na wprowadzeniu odpowiednich materiałów sugerujących ciepło, takich jak drewno, kosze, sizal i dopełnić je tekstyliami z aksamitu, filcu czy grubych dzianin.
Wprowadzenie jesieni do domu nie musi być trudne. Klimatycznym i prostym sposobem jest zmiana kolorystyki głównych tekstyliów. Chłodniejsze pory roku zwiastują zmianę kołdry na trochę cieplejszą, wtedy też dobrym pomysłem będzie aktualizacja pościeli. Akcentami z jakich nie warto rezygnować są też koce, narzuty i poduszki. Jesienna kolorystyka lub motywy na tekstyliach mogą zamienić każde pomieszczenie w przytulną ostoję, a miękkie dodatki stanowić będą idealne miejsce do rozkoszowania się smakiem i zapachem ulubionego naparu. Poduszkami i kocami można udekorować nie tylko łóżko w sypialni, ale również sofy czy siedziska. Kolory tych dodatków, które wprowadzą ciepło to np. odcienie rdzy, bursztynu, złota czy terakoty. Spotkania ze znajomymi w salonie podczas jesiennego wieczoru z pewnością będą bardziej komfortowe, gdy miękki materiał spocznie na surowych stanowiskach.
Aby również stół stał się reprezentacyjną częścią jesiennego mieszkania, warto wyposażyć go w obrus z naturalnego materiału w kolorze m.in. zgaszonej zieleni czy uśpionego brązu. Dodatkowym akcentem może stać się także bieżnik z jesiennym motywem, np. ukazujący dynie, jabłka czy suszone liście . Tak zaaranżowany stół będzie pięknym tłem na stroiki jesienne. Stroik jesienny na stół można kupić lub wykonać samodzielnie i wyeksponować go w centralnej części stołu.
Jesienny spacer może okazać się wspaniałym motywatorem do samodzielnego stworzenia dekoracji. Drzewa zrzucają kolorowe liście, kasztany i żołędzie, a na gałęziach króluje głóg i jarzębina. Dostępne są też sezonowe rośliny, suszone kwiaty i wrzos. Tak liczne materiały rodzą kreatywność i niekończące się pomysły na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji. Najprostszym sposobem na stroik jesienny na stół jest bukiet liści i kwiatów, które można umieścić w minimalistycznym wazonie lub postawić na maksymalizm i stworzyć odpowiednie naczynie z dyni. Dynia zapewni oryginalność i sugerować będzie zbliżające się święto Halloween.
Stroik jesienny na stół możesz wykonać także w formie wieńca z gałązek róży, głogu, jarzębiny czy berberysu. Tak wyraźne kolory dodadzą energii i poprawią nastrój. Jesienne dekoracje na stół nie muszą być skomplikowanymi wariacjami, by dawać dużo satysfakcji. Trofea tej pory roku wymagają niewielkiego zaangażowania, a odwdzięczają się urokliwą, sezonową ozdobą.
Innym sposobem na jesienne dekoracje na stół jest wykonanie ozdobnego lampionu ze słoiczka. Taki projekt będzie wymagał jedynie słoika, kilku liści, sznurka i gałązek wrzosu. Do ścianek naczynia wystarczy przymocować jesienne liście i opleść go gałęzią z wrzosu lub minimalistycznym, kremowym sznurkiem. Ostatnim etapem projektu jest umieszczenie wewnątrz słoiczka czegoś co rozświetli te jesienne dodatki. W środku słoika znajduje się miejsce na światełko, podgrzewacz czy nieduże świece. Aby kompozycja poruszała nie tylko zmysł wzroku, ale również węchu, warto wybrać zapachowy wosk o słodkim, melancholijnym zapachu.
Parapet można udekorować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Klimatycznym sposobem na dekoracje jesienne na parapet są lampiony solarne, które będą czerpać energię słoneczną i wykorzystywać ją kiedy świat zacznie pogrążać się w ciemności. Delikatne punkty światła za oknem ocieplą mroczną przestrzeń. Wśród jesiennych dekoracji na parapet mogą znaleźć się również sezonowe lub suszone kwiaty. Przymrozki nie sprzyjają wielu gatunkom, jednak jesień proponuje kilka pięknych gatunków takich jak astry, chryzantemy oraz wrzosy. Iglaki też sprawdzą się jesienią, przy czym będą wyglądać świetnie w wielu kompozycjach. Zewnętrzny parapet narażony jest na szkodliwość warunków atmosferycznych, dlatego ważne jest to, by rośliny umieścić w odpornych doniczkach.
Okna pozwalają dostrzegać zmieniające się pory roku, upajać się widokiem opadających liści czy też wczuć się w słuchowisko, jakie tworzy jesienny deszcz. Jesienne dekoracje na okna nie powinny dramatycznie odciągać uwagi od zewnętrznej scenerii. Najprostszym sposobem na wyeksponowanie okna jest wybór zasłon w jesiennych kolorach lub z jesiennymi motywami. Zasłony można skomponować kolorystycznie z innymi tekstyliami w danym pomieszczeniu, dzięki czemu zostanie zachowana spójność i harmonia. Ozdoby jesienne na okna to również sezonowe kwiaty takie jak wrzosy. Rośliny te można umieścić w ceramicznych lub glinianych doniczkach, które same w sobie stanowić będą dekoracje.
Innym sposobem na jesienne dekoracje na okna są luźne kompozycje złożone z kilku jesiennych atrybutów, w których sprawdzą się idealnie np. zróżnicowane wielkością dynie, owoce, warzywa, suszone liście, szyszki, kasztany, a nawet świece i świeczniki. Dodatkowo można użyć lampek, które wieczorami będą prezentowały się niezwykle dekoracyjnie. To z pewnością bardziej chaotyczne i swobodne rozwiązanie, lecz w stonowanych aranżacjach może sprawić, że pomieszczenie nabierze nowego wymiaru.
Rodziny z dziećmi mogą wykorzystać jesienną atmosferę do zaangażowania najmłodszych i wspólnie stworzyć ozdoby. Jesienne witraże na okna w przedszkolu to coś, czego każdy kiedyś musiał się podjąć. Na wielu stronach internetowych dostępne są szablony, dzięki którym wraz z pociechą możesz wykonać piękne wycinanki. Na pewno masz trochę papieru i kolorowych kartonów. Możesz też wykonać popularne ozdoby takie jak figurki z żołędzi i kasztanów. To wystarczy, by uzyskać w domu rodzinną atmosferę.
Sezonowe motywy można wprowadzać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, by ozdoby przed wejściem do domu nie stały się kłopotliwymi przedmiotami utrudniającymi swobodne przejście. Jesienne dekoracje przed dom to na przykład duże i małe dynie czy ozdobne kapusty, które eksponuje się przed wejściem lub na schodach. Drzwi domu to doskonałe miejsce na samodzielnie wykonany wieniec, stworzony na wiklinowej bazie z dodatkiem liści, szyszek, jarzębiny czy dzikiej różny. Wrzosy o różnorodnych odcieniach również sprawdzą się jako jesienne dekoracje przed dom. Mnogość odcieni rodzi możliwość tworzenia wielobarwnych kompozycji. Wejście do domu udekorują także klimatyczne lampki, lampiony i latarenki.
Kiedy myślimy o jesiennych dekoracjach, zapomnijmy o sztucznych ozdobach z plastiku, ponieważ jesień to bardzo hojna pora roku. Zrzuca liście, szyszki, żołędzie i kasztany, które same w sobie są piękną dekoracją. Inspiracje znajdziesz na każdym kroku, a proste jesienne dekoracje możesz wykonać zarówno do kuchni, jadalni, sypialni czy przedpokoju w paru łatwych krokach. Szczególnie, gdy chłód zapowiada przeziębienie, warto wprowadzić optyczne ciepło do domu i wyposażyć go w jesienne ozdoby.
Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź również pozostałe artykuły dostępne na stronie Porady i inspiracje OBIDO.