Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jeziorki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jeziorki Północne i Jeziorki Południowe to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Ursynów, oferujące podmiejski, spokojny klimat oraz niską zabudowę.

Jeziorki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się obszar Jeziorki i jakie punkty znajdują się na jego terenie.

Przejdź do akapitów:

Jeziorki – historia

Wieś Jeziorki istniała już w XV wieku i była dobrze funkcjonującą osadą. W czasie potopu szwedzkiego doszło do znacznych zniszczeń, jednak wieś szybko się odbudowała. Na początku XIX wieku osiedlili się tu niemieccy koloniści. Od tej pory miejscowość, aż do II wojny światowej, dzieliła się na Jeziorki Polskie i Jeziorki Niemieckie. Jeziorki zostały włączone w granice Warszawy w 1951 r.

Jeziorki Południowe, Jeziorki Północne - Warszawa Ursynów

Jeziorki – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Walory przyrodnicze Jeziorek koncentrują się na zbiornikach wodnych. Miejscem ważnym na mapie jest Staw Kądziołeczka znajdujący się w Jeziorkach Północnych. Mieszkają tu rzadkie gatunki ptaków – głowienka, kaczka krzyżówka, rybitwa czarna oraz zausznik. Staw sukcesywnie wysycha, ale zdając sobie sprawę z walorów przyrodniczych zbiorników wodnych, dzielnica Ursynów ma w planie zarówno odtworzenie stawu i pogłębienie go, jak również zorganizowanie tu parku.

Dom wolnostojący w otoczeniu zieleni - Ursynów Jeziorki

Drugim ważnym zbiornikiem wodnym w Jeziorkach jest Jezioro Zgorzała. Teren wokół niego już przeszedł rewitalizację. Znajduje się tu fantastyczny, drewniany plac zabaw nad samym jeziorem – są tu linki do wspinania się, huśtawki i tyrolka. Nad brzegiem jeziora jest ścieżka oraz pomosty z ławkami, jest również plaża i miejsca na ogniska. Jezioro Zgorzała to ostoja ptaków, mieszka tu m.in. łabędź niemy, błotniak stawowy, czajka, mewa śmieszka i kaczka krzyżówka. Bywa również perkoz rdzawoszyi, cyraneczka i krwawodziób.

Warto również wybrać się na spacer w okolice Jeziora Wąsal i stawu Pozytywka. Są tu ścieżki spacerowe i pomosty.

Mieszkania – Jeziorki

Charakter zabudowy Jeziorek Północnych i Jeziorek Południowych jest typowo podmiejski. Znajdują się tu osiedla domków jednorodzinnych i szeregowców. Występują tu również tereny rolnicze.

Podmiejska zabudowa na Jeziorkach Południowych i Jeziorkach Północnych

Na obszarach Jeziorki Południowe i Jeziorki Północne znajdują się dwie stacje kolejki podmiejskiej – Warszawa Jeziorki oraz Warszawa Dawidy. Ponadto przez obszary przejeżdżają miejskie autobusy. Obszary przedzielone są ulicą Baletową, którą w szybkim czasie można dojechać do Puławskiej. W pobliżu znajduje się węzeł Warszawa Lotnisko obwodnicy Warszawy.

Nieruchomości Warszawa Ursynów Jeziorki

Na obszarze Jeziorki Północne znajduje się rejonowe przedszkole, a przy granicy z Jeziorkami południowymi, w Dąbrówce, mieści się szkoła podstawowa.

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarach Jeziorki Północne i Jeziorki Południowe mogą korzystać z boiska do piłki nożnej przy Jeziorze Zgorzała. Brakuje tutaj klubów sportowych oraz fitness. By uprawiać różne dyscypliny raczej trzeba się przemieścić do sąsiadujących obszarów lub wybrać się do Lasu Kabackiego, w którym można pospacerować i pobiegać.

Dom wolnostojący w dzielnicy Ursynów, Warszawa

Na obszarach Jeziorki Północne i Jeziorki Południowe jest niewiele sklepów spożywczych, ale mieszczą się tutaj dwa większe punkty handlowe – Biedronka i Lidl. Najbliższe centra handlowe znajdują się w Mysiadle (CH Auchan Piaseczno) oraz na Ursynowie (CH Auchan Ursynów). Również mapa gastronomiczna Jeziorek Północnych i Południowych jest dość uboga.

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się w sąsiadujących obszarach. W Jeziorkach nie ma również prywatnych centrów medycznych, ani specjalistycznych gabinetów.

Jeziorki Północne i Południowe - tereny zielone

Wierni mieszkający na obszarach Jeziorki Północne i Jeziorki Południowe przynależą do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła na obszarze Pyry. Na terenie Jeziorek południowych działa cerkiew prawosławna św. Sofii Mądrości Bożej.

Zarówno Jeziorki Północne, jak i Jeziorki Południowe to obszary, w których dopiero powstaje jakakolwiek infrastruktura. Nie ma tu wielu atrakcji, ani możliwości załatwienia wszystkich sprawunków, jest za to prowincjonalny spokój i niska zabudowa.

Zabudowa na terenie Jeziorek w dzielnicy Ursynów

Jeśli szukasz mieszkania bliżej centrum, sprawdź pozostałe propozycje.

Kolejny artykuł

Natolin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Natolin to obszar w warszawskiej dzielnicy Ursynów, którego granice wyznaczają ulice Płaskowicka, Nowoursynowska, Przy Bażantarni oraz Stryjeńskich.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu