Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Józefosław, Julianów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Józefosław to wieś w powiecie piaseczyńskim, położona 15 km od centrum Warszawy, przy południowej granicy Lasu Kabackiego. Julianów to teren sąsiadujący, wpisany trójkątem na mapie w Józefosław, ograniczony od południa torami kolejowymi (ruch pozostaje tu towarowy). Traktujemy to więc w artykule jako jeden obszar.

Józefosław, Julianów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przybliżymy Ci dwie miejscowości usytuowane nieopodal Warszawy. Poznasz Józefosław i Julianów, ich historie i atrakcyjne miejsca. Podpowiemy również jak mieszka się w tej okolicy.

Przejdź do akapitów:

Józefosław, Julianów – krótka historia

Historia Józefosławia i Julianowa jest ściśle związana z dziejami Piaseczna, które podobnie jak stolica znajdowało się w zaborze pruskim. W okolice współczesnego Józefosławia, gdy nosił on jeszcze nazwę Krapenest, przybyły w latach 1802–1803 rodziny z południowo-zachodniej Rzeszy Niemieckiej. W 1807 r. wioska weszła w skład Księstwa Warszawskiego. Po jego likwidacji przynależała do Królestwa Polskiego, wtedy też podarowano jej nową, obecną nazwę. W 1944 r. ewakuowano na zachód większość niemieckich rodzin z powodu nadchodzących wojsk radzieckich. Przez dekady miejscowość miała charakter rolniczy i gospodarczy. Od lat 90. XX w. sukcesywnie pojawiają się tu nowe inwestycje jednorodzinne i wielorodzinne.

Domy na kameralnym, zamkniętym osiedlu; ogród wzdłuż całego mieszkania

Józefosław, Julianów – zabytki

W pobliżu Józefosławia, w Lesie Kabackim znajduje się miejsce katastrofy samolotu Ił-62M Tadeusz Kościuszko, który rozbił się 9 maja 1987 r. Las charakteryzuje się w bogatą roślinnością oraz licznymi udogodnieniami dla spacerowiczów.

Józefosław, Julianów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największą atrakcją przyrodniczą i spacerową obszaru jest sąsiadujący z Józefosławiem Las Kabacki, który daje ogromne możliwości aktywnego wypoczynku spacerowego, biegowego, jak i rowerowego. Również można obserwować dziką przyrodę w postaci małych i większych ssaków, ptaków oraz roślin.

Las Kabacki – plac zabaw dla dzieci

W Józefosławiu, na terenie należącym do Politechniki Warszawskiej został parę lat temu zorganizowany park, gdzie wśród wytyczonych alejek jest dużo przyjemnej zieleni. Są tu również boiska do gier zespołowych i atrakcyjny plac zabaw. Tuż obok parku znajduje się budynek Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego Politechniki Warszawskiej. Niestety jednak nie jest tu prowadzona żadna działalność edukacyjna dla mieszkańców. Placówka zajmuje się działalnością naukową.

Józefosław, Julianów – mieszkania

Mieszkając w Julianowie dobrze mieć samochód. Choć jeżdżą tu dwa autobusy – 739 i L39, to jednak częstotliwość kursów pozostawia wiele do życzenia. Zmotoryzowani sprawnie dojadą zarówno do ulicy Puławskiej, jak i Warszawskiej w Konstancinie-Jeziornie. To są dwa możliwie wjazdy do Warszawy, które w godzinach szczytu mogą być zatłoczone.

Mieszkania w kameralnej inwestycji – Józefosław, Julianów

Na terenie Józefosławia znajduje przedszkole publiczne oraz placówki prywatne. Przy ulicy Kameralnej działa publiczna podstawówka, przy której znajduje się hala sportowa, boiska plenerowe oraz plac zabaw.

Inwestycje na zamkniętym, kameralnym osiedlu – Józefosław, Julianów

Miłośnicy sportu mieszkający w Józefosławiu mają w bliskim sąsiedztwie Las Kabacki. Dodatkowo przy szkole znajduje się hala sportowa i jak również boiska (jedne przy szkole, drugie w parku). Działają tu również kluby sportowe i fitness. W parku wiejskim znajduje się siłownia plenerowa. Przy ulicy Ogrodowej działa Akademia Tańca Paso, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci i dorosłych. Prężnie działa klub sportowy przy parafii.

Rondo w obszarze Józefosławia i Julianowa, w pobliżu jasne mieszkanie

Na terenie Józefosławia i Julianowa znajduje się wiele sklepów spożywczych, jak również drogerii, innych branż oraz podstawowych usług. Zakupy zrobimy również w popularnych dyskontach. Duże centrum handlowe wybudowano u zbiegu ulic Geodetów i Wilanowskiej. Z Józefosławia jest bardzo blisko do Centrum Handlowego Auchan w Piasecznie oraz Outletu odzieżowego Fashion House.

Rzeka przepływająca przez teren Józefosławia i Julianowa

Przy ulicy Ogrodowej mieści się publiczne centrum medyczne Przychodnia Józefosław, gdzie przyjmują lekarze pierwszego kontaktu oraz wielu specjalności. W obszarze znajdują się również prywatne gabinety specjalistyczne (w tym dentystyczne).

Kameralne inwestycje – Józefosław, Julianów

Oferta gastronomiczna jest raczej przeciętna. Na terenie Józefosławia nie ma wielu restauracji ani kawiarni. Większość z nich znajduje się w centrum handlowym u zbiegu ulic Goedetów i Wilanowskiej.

Stacje rowerowe – Józefosław, Julianów

Wierni mieszkający w Józefosławiu przynależą do parafii św. Józefa Opiekuna Pracy, która znana jest między innymi z żywiołowo prowadzonego duszpasterstwa sportowego dla dzieci. W parafii odbywają się również liczne wydarzenia kulturalne, jak np. coroczny Międzynarodowy Festiwal „Musica Classica” organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Klasycznej „Con Fuoco”, działające przy parafii.

Dom jednorodzinny usytuowany przy drodze

Józefosław i Julianów to bardzo typowe przedmieścia, gdzie życie toczy się powoli, a większość spraw można załatwić lokalnie. Jednocześnie oferta kulturalna Warszawy, Piaseczna czy Konstancina-Jeziorny, jedynego uzdrowiska na Mazowszu, jest na wyciągnięcie ręki.

Poznaj również pozostałe obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Marki, Ząbki, Zielonki, Kobyłka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Obszar Przy Trasie 8 to miejscowości w niewielkiej odległości od granicy Warszawy, skupione wzdłuż trasy nr 8, więc z dobrym dojazdem do stolicy. Są to: Marki, Ząbki, Kobyłka i Zielonka.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu