Kobiałka to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka, w sąsiedztwie Puszczy Słupeckiej. Kobiałka graniczy z miejscowością Stanisławów Pierwszy, Puszczą Słupecką, oraz innymi obszarami Białołęki – Grodziskiem, Brzezinami i Szamocinem.
W tym artykule poznasz atrakcyjne tereny, które znajdują się na obszarze Kobiałka. Poznasz też wszystkie przydatne punkty, który ułatwiają codzienne życie w tym miejscu.
Przejdź do akapitów:
Do połowy XX w. Kobiałka była podwarszawską wsią. Do granic Warszawy została włączona w 1976 roku wraz z okolicznymi miejscowościami.
Ogromnym atutem Kobiałki jest bliskość Puszczy Słupeckiej. To obszerny kompleks leśny w gminie Nieporęt, położony na obydwu brzegach rzeki Czarnej. Występują tu zróżnicowane zbiorowiska leśne – od podmokłych łęgów, po suche sosnowe bory. Co ciekawe, teren, na którym obecnie leży rezerwat, jeszcze w okresie międzywojennym miał charakter bezleśny, a jego drzewostan powstał w wyniku naturalnych procesów oraz nasadzeń.
Mieszkają tu różne ptaki, m.in. żuraw, wilga, bocian czarny. Ssaki reprezentowane są przez dziki, łosie, sarny, jenoty, zające i lisy. Na terenie Puszczy Słupeckiej są wyznaczone szlaki spacerowe i rowerowe.
Na granicy Kobiałki znajduje się również rezerwat przyrody Łęgi Czarnej Strugi, w którym ochroną objęty jest 80-letni drzewostan, obejmujący wiązy szypułkowe, jesiony i olchy. W lesie można spotkać rzadkie rośliny, takie jak jaskier kosmaty oraz wawrzynek wilczełyko. Rezerwat jest ostoją ptaków oraz niektórych ssaków: dzików, saren i łosi.
Przez teren Kobiałki przepływa też Kanał Żerański, przy którym znajduje się Park Syrenki i zaczyna się ścieżka rowerowa nad Jezioro Zegrzyńskie.
Charakter zabudowy Kobiałki pozostaje wiejsko-podmiejski. Dominują tu domy jednorodzinne, wiele pól jest wciąż uprawianych. W ostatnich latach powstało wiele osiedli – zarówno segmentów, jak i wielorodzinnych bloków.
Komunikacja na obszarze Kobiałka jest dobra. Zachodnią granicą obszaru jest ulica Płochocińska, czyli droga wojewódzka nr 633 łącząca Warszawę z Zalewem Zegrzyńskim. Jeżdżą tu linie autobusowe miejskie i podmiejskie. Po mniejszych ulicach obszaru jeżdżą lokalne linie autobusowe. Najwygodniej jednak jest tu przemieszczać się samochodem.
Na obszarze Kobiałka znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe z dobrym zapleczem sportowym.
Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Kobiałka mają w bliskim zasięgu trasy biegowe i rowerowe. Przy szkołach działają kluby sportowe z boiskami. Na obszarze nie ma jednak siłowni, ani klubów fitness – najbliższy basen znajduje się w Markach lub na Targówku.
Zakupy na obszarze Kobiałka można zrobić w kilku osiedlowych sklepach, znajduje się tu też Biedronka, sklep Netto i Żabka. Centra handlowe oraz większe skupiska sklepów i lokali usługowych mieszczą się w sąsiednim obszarze Grodzisk. Przychodnia znajduje się na ulicy Kobiałka.
Na terenie Kobiałki znajdują się restauracje, pizzerie oraz miejsca, gdzie można zjeść sushi.
Wierni mieszkający na obszarze Kobiałka przynależą do parafii przy kościele Chrystusa Najwyższego Kapłana przy ulicy Kobiałka.
Kobiałka to typowa wieś wchłonięta przez miasto. Powstają tu nowe inwestycje, powoli tworzy się infrastruktura. Brakuje sklepów oraz miejsc spotkań, jednak rekompensuje to bliskość wspaniałych lasów i codzienna cisza.