Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kobiałka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kobiałka to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka, w sąsiedztwie Puszczy Słupeckiej. Kobiałka graniczy z miejscowością Stanisławów Pierwszy, Puszczą Słupecką, oraz innymi obszarami Białołęki – Grodziskiem, Brzezinami i Szamocinem.

Kobiałka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz atrakcyjne tereny, które znajdują się na obszarze Kobiałka. Poznasz też wszystkie przydatne punkty, który ułatwiają codzienne życie w tym miejscu.

Przejdź do akapitów:

Kobiałka – historia

Do połowy XX w. Kobiałka była podwarszawską wsią. Do granic Warszawy została włączona w 1976 roku wraz z okolicznymi miejscowościami.

Zielone osiedle w świetnej lokalizacji na warszawskiej Białołęce w obszarze Kobiałka

Kobiałka – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Ogromnym atutem Kobiałki jest bliskość Puszczy Słupeckiej. To obszerny kompleks leśny w gminie Nieporęt, położony na obydwu brzegach rzeki Czarnej. Występują tu zróżnicowane zbiorowiska leśne – od podmokłych łęgów, po suche sosnowe bory. Co ciekawe, teren, na którym obecnie leży rezerwat, jeszcze w okresie międzywojennym miał charakter bezleśny, a jego drzewostan powstał w wyniku naturalnych procesów oraz nasadzeń.

Mieszkają tu różne ptaki, m.in. żuraw, wilga, bocian czarny. Ssaki reprezentowane są przez dziki, łosie, sarny, jenoty, zające i lisy. Na terenie Puszczy Słupeckiej są wyznaczone szlaki spacerowe i rowerowe.

Rezerwat Przyrody Łęgi Czarnej Strugi - Nieporęt obok dzielnicy Warszawa Białołęka

Na granicy Kobiałki znajduje się również rezerwat przyrody Łęgi Czarnej Strugi, w którym ochroną objęty jest 80-letni drzewostan, obejmujący wiązy szypułkowe, jesiony i olchy. W lesie można spotkać rzadkie rośliny, takie jak jaskier kosmaty oraz wawrzynek wilczełyko. Rezerwat jest ostoją ptaków oraz niektórych ssaków: dzików, saren i łosi.

Rezerwat Przyrody Łęgi Czarnej Strugi Warszawa

Przez teren Kobiałki przepływa też Kanał Żerański, przy którym znajduje się Park Syrenki i zaczyna się ścieżka rowerowa nad Jezioro Zegrzyńskie.

Mieszkania – Kobiałka

Charakter zabudowy Kobiałki pozostaje wiejsko-podmiejski. Dominują tu domy jednorodzinne, wiele pól jest wciąż uprawianych. W ostatnich latach powstało wiele osiedli – zarówno segmentów, jak i wielorodzinnych bloków.

Nowoczesne osiedle domów w zabudowie bliźniaczej - Warszawa Białołęka

Komunikacja na obszarze Kobiałka jest dobra. Zachodnią granicą obszaru jest ulica Płochocińska, czyli droga wojewódzka nr 633 łącząca Warszawę z Zalewem Zegrzyńskim. Jeżdżą tu linie autobusowe miejskie i podmiejskie. Po mniejszych ulicach obszaru jeżdżą lokalne linie autobusowe. Najwygodniej jednak jest tu przemieszczać się samochodem.

Przystanek autobusowy Warszawa Kobiałka Białołęka

Na obszarze Kobiałka znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe z dobrym zapleczem sportowym.

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Kobiałka mają w bliskim zasięgu trasy biegowe i rowerowe. Przy szkołach działają kluby sportowe z boiskami. Na obszarze nie ma jednak siłowni, ani klubów fitness – najbliższy basen znajduje się w Markach lub na Targówku.

Zakupy na obszarze Kobiałka można zrobić w kilku osiedlowych sklepach, znajduje się tu też Biedronka, sklep Netto i Żabka. Centra handlowe oraz większe skupiska sklepów i lokali usługowych mieszczą się w sąsiednim obszarze Grodzisk. Przychodnia znajduje się na ulicy Kobiałka.

Niska zabudowa jednorodzinna w sąsiedztwie Puszczy Słupeckiej

Na terenie Kobiałki znajdują się restauracje, pizzerie oraz miejsca, gdzie można zjeść sushi.

Wierni mieszkający na obszarze Kobiałka przynależą do parafii przy kościele Chrystusa Najwyższego Kapłana przy ulicy Kobiałka.

Domy jednorodzinne z panelami fotowoltaicznymi Warszawa Kobiałka

Kobiałka to typowa wieś wchłonięta przez miasto. Powstają tu nowe inwestycje, powoli tworzy się infrastruktura. Brakuje sklepów oraz miejsc spotkań, jednak rekompensuje to bliskość wspaniałych lasów i codzienna cisza.

Zobacz pozostałe warszawskie obszary.

Kolejny artykuł

Henryków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Henryków to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Granice Henrykowa wyznaczają ulice Modlińska, Mehoffera, Sianokosów, Czołowa i Marcina Kątskiego.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu