Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kolejne posiedzenie RPP – lipcowa podwyżka stóp procentowych


Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,50 pkt. proc., oznacza to, że stopa referencyjna wzrosła z poziomu 6 proc. do 6,50 proc. Kredytobiorcy muszą być gotowi na wyższe raty kredytów.

Kolejne posiedzenie RPP – lipcowa podwyżka stóp procentowych

Stopy procentowe – lipiec 2022

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej dyktuje kolejne podwyżki stóp procentowych. W czwartek 7 lipca odbyło się cykliczne spotkanie Rady Polityki Pieniężnej, przyniosło ono dziesiątą z rzędu podwyżkę. Aktualne stopy procentowe wynoszą:

  • Stopa referencyjna – 6,50%
  • Stopa lombardowa – 7,00%
  • Stopa depozytowa – 6,00%
  • Stopa redyskontowa weksli – 6,55%
  • Stopa dyskontowa weksli – 6,60%

Stopy procentowe obowiązują od 8 lipca 2022 r.

Stopy procentowe z zeszłorocznych wakacji a obecna rzeczywistość

„Zdecydowana większość kredytów hipotecznych w Polsce ma zmienne oprocentowanie, pośrednio związane ze stopami procentowymi. Pośrednio, bo do wyliczania oprocentowania używa się nie stóp procentowych, a stawek WIBOR. A te nieprzerwalnie rosną od początku października 2021 roku.

Tabela - stopy procentowe Osoba, która zaciągnęła w wakacje ubiegłego roku kredyt na 30 lat na kwotę 500 tys. zł (z marżą 2,2 pkt proc.) płaciła pod koniec lata ratę około 1950-2000 zł. Po pół roku było to już prawie 3 tys. zł, a obecnie modelowa rata tego kredytu zbliża się do 4300 zł, w ostatnim miesiącu urosła o prawie 200 zł.” – Marcin Krasoń, ekspert obido i Otodom.

Rosnące stopy procentowe a mieszkanie na kredyt hipoteczny

Dodatkowy problem mają osoby chcące kupić dom lub mieszkanie, bo wzrost stóp procentowych połączony z zaostrzonym sposobem liczenia zdolności kredytowej (zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego) powoduje drastyczne kurczenie się możliwości zakupowych Polaków. Zdolność kredytowa w wielu przypadkach spadła o ponad połowę, sprawiając, że część osób po prostu nie będzie mogła kupić mieszkania. Według danych Biura Informacji Kredytowej, w czerwcu 2022 r. Polacy złożyli o 60 proc. mniej wniosków o kredyt hipoteczny niż rok wcześniej.

Kolejne spotkanie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 23.08.2022 r., jednak będzie to posiedzenie niedecyzyjne.

Kolejny artykuł

Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe, dzięki czemu od sierpnia kredytobiorcy mogą liczyć na kilka miesięcy wolnych od spłaty rat kredytu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu