Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Koło – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Koło jest obszarem w warszawskiej dzielnicy Wola. Granice tego terenu wyznaczają ulice Górczewska i Jana Brożka, al. Obrońców Grodna i al. Prymasa Tysiąclecia, a także linie kolejowe.

Koło – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz zalety obszaru Koło w warszawskiej dzielnicy Wola i przekonasz się, czy warto tutaj zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Koło – historia

Historycznie nazwa Koło związana jest z wolnymi elekcjami i pochodzi od Koła Rycerskiego. Od XIX w. istniała tu osada, w której mieszkali m.in. młynarze i niemieccy ogrodnicy. Na początku XX w. osada prężnie się rozwijała.

Widok na panoramę obszaru Koło - Warszawa Wola

Z racji, iż jest to teren położony w bliskiej odległości od centrum, w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej trwał intensywny czas budowlany i powstały tu osiedla robotnicze. W 1947 r. rozpoczęła się budowa osiedla Koło-WSM, które zostało zaprojektowane w stylu modernistycznym przez Helenę i Szymona Syrkusów. W latach 50. i 60. XX w. powstawały kolejne osiedla.

Z ciekawostek – w 1948 r. obszar Koło odwiedził Pablo Picasso i pozostawił w jednym z mieszkań wizerunek Syrenki namalowany na ścianie.

Koło – atrakcje dla mieszkańców i turystów

W północnej części obszaru znajduje się Lasek na Kole – popularne miejsce spacerowe i rowerowe. Na jego terenie mieszczą się miejsca z ławkami i wiatami, place zabaw oraz ścieżka biegowa Nike.

Park Moczydło Warszawa Koło Wola

Lasek na Kole graniczy z parkiem im. Księcia Janusza. Jest to teren mniej zalesiony – są tu rozległe łąki, ale również fajna infrastruktura rekreacyjna: plac zabaw, pumptrack, boisko.

Park Moczydło Warszawa Koło

Popularnym miejscem na obszarze Koło jest również Park Moczydło ze stawami, kopcem i placem zabaw. Na terenie parku działa klub sportowy Olimpia z kompleksem boisk.

Mieszkania – Koło

Charakter zabudowy obszaru Koło jest typowo miejski i wielorodzinny. Sporą część obszaru zajmują parki i ogródki działkowe.

Wielorodzinny budynek mieszkalny - Warszawa Wola Koło

Komunikacja na obszarze Koło jest bardzo sprawna – na granicy z obszarem znajdują się dwie stacje drugiej linii metra: Młynów i Księcia Janusza, jest tu również stacja kolejki miejskiej Warszawa Koło. Po ulicach krąży bardzo dużo linii autobusowych i tramwajowych, dzięki którym mieszkańcy mogą sprawnie przemieścić się do Centrum lub innych dzielnic. Poruszanie się samochodem również jest wygodne – Koło sąsiaduje z trasą S8, która jest częścią obwodnicy Warszawy. Możliwość szybkiego przemieszczenia się daje też aleja Prymasa Tysiąclecia.

Droga główna obok parku - Warszawa Wola Koło

Na obszarze Koło jest bardzo dobry dostęp do edukacji – znajduje się tu wiele rejonowych przedszkoli i szkół podstawowych z dobrym zapleczem sportowym. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące oraz uczelnie wyższe.

Miłośnicy sportu mają doskonałe warunki do uprawiania różnych dyscyplin – obszerne są tereny spacerowe, jest wiele ścieżek do biegania i tras rowerowych. Popularnym miejscem wśród rowerzystów jest pumptrack w parku im. Księcia Janusza. Na obszarze Koło działają kluby piłkarskie oraz Klub Jeździecki Legia-Kozielska, przy Obozowej znajduje się hala sportowa Koło, a w niej centrum wspinaczkowe, boiska, sale do ćwiczeń i treningów. Dodatkowo w CH Wola Park jest klub Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć i siłownią.

Budynek mieszkalny obok siłowni plenerowej w samym centrum Koła - Wola Warszawa

Na obszarze Koło znajduje się duże centrum handlowe Wola Park, w którym zlokalizowane są sklepy wielu branż, punkty gastronomiczne, lokale usługowe oraz kino. Popularnym miejscem jest też niedzielny bazar Olimpia oraz bazar na Kole.

Na obszarze Koło znajduje się wiele lokali gastronomicznych o różnym charakterze – są tu zarówno klasyczne restauracje, jak i kawiarnie czy budki ze street foodem. Wiele lokali jest zlokalizowanych w CH Wola Park.

Znajdują się tu dwie poradnie POZ, swoje siedziby mają tu również prywatne centra medyczne oraz wiele gabinetów specjalistycznych.

Wierni mieszkający na obszarze Koło przynależą do parafii przy kościele św. Józefa na ulicy Deotymy.

Plac zabaw dla dzieci obok ścieżki rowerowej - Warszawa Koło

Koło to fantastyczny obszar z doskonałą infrastrukturą życia codziennego i bliskością centrum. Jest dobrze skomunikowany z innymi obszarami, znajduje się tu też bardzo dużo terenów zielonych.

Zobacz pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Powązki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Powązki to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola. Jego granice wyznaczają ulice Ostroroga, Młynarska, Okopowa, aleja Jana Pawła II oraz linia kolejowa.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu