Koło jest obszarem w warszawskiej dzielnicy Wola. Granice tego terenu wyznaczają ulice Górczewska i Jana Brożka, al. Obrońców Grodna i al. Prymasa Tysiąclecia, a także linie kolejowe.
W tym artykule poznasz zalety obszaru Koło w warszawskiej dzielnicy Wola i przekonasz się, czy warto tutaj zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Historycznie nazwa Koło związana jest z wolnymi elekcjami i pochodzi od Koła Rycerskiego. Od XIX w. istniała tu osada, w której mieszkali m.in. młynarze i niemieccy ogrodnicy. Na początku XX w. osada prężnie się rozwijała.
Z racji, iż jest to teren położony w bliskiej odległości od centrum, w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej trwał intensywny czas budowlany i powstały tu osiedla robotnicze. W 1947 r. rozpoczęła się budowa osiedla Koło-WSM, które zostało zaprojektowane w stylu modernistycznym przez Helenę i Szymona Syrkusów. W latach 50. i 60. XX w. powstawały kolejne osiedla.
Z ciekawostek – w 1948 r. obszar Koło odwiedził Pablo Picasso i pozostawił w jednym z mieszkań wizerunek Syrenki namalowany na ścianie.
W północnej części obszaru znajduje się Lasek na Kole – popularne miejsce spacerowe i rowerowe. Na jego terenie mieszczą się miejsca z ławkami i wiatami, place zabaw oraz ścieżka biegowa Nike.
Lasek na Kole graniczy z parkiem im. Księcia Janusza. Jest to teren mniej zalesiony – są tu rozległe łąki, ale również fajna infrastruktura rekreacyjna: plac zabaw, pumptrack, boisko.
Popularnym miejscem na obszarze Koło jest również Park Moczydło ze stawami, kopcem i placem zabaw. Na terenie parku działa klub sportowy Olimpia z kompleksem boisk.
Charakter zabudowy obszaru Koło jest typowo miejski i wielorodzinny. Sporą część obszaru zajmują parki i ogródki działkowe.
Komunikacja na obszarze Koło jest bardzo sprawna – na granicy z obszarem znajdują się dwie stacje drugiej linii metra: Młynów i Księcia Janusza, jest tu również stacja kolejki miejskiej Warszawa Koło. Po ulicach krąży bardzo dużo linii autobusowych i tramwajowych, dzięki którym mieszkańcy mogą sprawnie przemieścić się do Centrum lub innych dzielnic. Poruszanie się samochodem również jest wygodne – Koło sąsiaduje z trasą S8, która jest częścią obwodnicy Warszawy. Możliwość szybkiego przemieszczenia się daje też aleja Prymasa Tysiąclecia.
Na obszarze Koło jest bardzo dobry dostęp do edukacji – znajduje się tu wiele rejonowych przedszkoli i szkół podstawowych z dobrym zapleczem sportowym. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące oraz uczelnie wyższe.
Miłośnicy sportu mają doskonałe warunki do uprawiania różnych dyscyplin – obszerne są tereny spacerowe, jest wiele ścieżek do biegania i tras rowerowych. Popularnym miejscem wśród rowerzystów jest pumptrack w parku im. Księcia Janusza. Na obszarze Koło działają kluby piłkarskie oraz Klub Jeździecki Legia-Kozielska, przy Obozowej znajduje się hala sportowa Koło, a w niej centrum wspinaczkowe, boiska, sale do ćwiczeń i treningów. Dodatkowo w CH Wola Park jest klub Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć i siłownią.
Na obszarze Koło znajduje się duże centrum handlowe Wola Park, w którym zlokalizowane są sklepy wielu branż, punkty gastronomiczne, lokale usługowe oraz kino. Popularnym miejscem jest też niedzielny bazar Olimpia oraz bazar na Kole.
Na obszarze Koło znajduje się wiele lokali gastronomicznych o różnym charakterze – są tu zarówno klasyczne restauracje, jak i kawiarnie czy budki ze street foodem. Wiele lokali jest zlokalizowanych w CH Wola Park.
Znajdują się tu dwie poradnie POZ, swoje siedziby mają tu również prywatne centra medyczne oraz wiele gabinetów specjalistycznych.
Wierni mieszkający na obszarze Koło przynależą do parafii przy kościele św. Józefa na ulicy Deotymy.
Koło to fantastyczny obszar z doskonałą infrastrukturą życia codziennego i bliskością centrum. Jest dobrze skomunikowany z innymi obszarami, znajduje się tu też bardzo dużo terenów zielonych.