Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kostrze-Bodzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Spokojny obszar na obrzeżach Krakowa? Takie jest właśnie Kostrze-Bodzów! Mieszkania tutaj zagwarantują Ci ciszę i wytchnienie po ciężkim dniu. Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania ten obszar.

Kostrze-Bodzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Myślisz, że mieszkając blisko centrum miasta nie można poczuć się jak na wsi? Nic bardziej mylnego! Kostrze-Bodzów to miejsce pełne zieleni i spokoju, a dodatkowo położone niedaleko centrum miasta. Poznaj je lepiej!

Przejdź do akapitów:

Kostrze-Bodzów, dzielnica Dębniki – krótka historia

Kostrze-Bodzów leży na południowym brzegu Wisły. Są to dawne wsie, które zostały przyłączone do Krakowa w 1941 roku. Szczególnie malowniczo położone jest Kostrze – znajduje się na skalistym stoku Góry świętej Anny przy drodze prowadzącej z centrum Krakowa do Tyńca.

Kraków, Dębniki - tereny zielone w okolicy Tyńca

Kostrze-Bodzów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Bliskość Tyńca to duża zaleta tych okolic. Opactwo benedyktynów istniejące od 1044 roku jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce, a zarazem jednym z najważniejszych. Można je odwiedzić, obejrzeć tutejsze muzeum, zjeść obiad w restauracji lub odpocząć chwilę w kawiarni i zrobić zakupy w sklepie ze sławnymi produktami klasztornymi. Warte spaceru lub rowerowej przejażdżki jest też otoczenie opactwa – wapienne wzniesienia jurajskie nazywane Wzgórzami Tynieckimi. Dookoła opactwa biegnie zielony szlak będący pętlą o długości około 8 km. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych, można tu pospacerować, pobiegać lub pojeździć na rowerze.

Dom wolnostojący w krajobrazowym otoczeniu. Nieruchomość znajduje się nieopodal Klasztoru Ojców Kamedułów

Ciekawym miejscem, które leży niedaleko, jest Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach istniejący od XVII wieku. Klasztor ma bardzo surową regułę – mnisi żyją w pojedynczych pustelniach, spotykają się jedynie podczas mszy świętej i modlitw, kilka razy w roku jadają wspólne posiłki. Klasztor Ojców Kamedułów znajduje się na Srebrnej Górze, na zboczach której mieści się istniejąca od 2008 roku jedyna winnica na terenie miasta Krakowa i zarazem jedna z największych w Polsce – winnica Srebrna Góra.

Kraków Dębniki - tereny zielone

Na miejscu, w Bodzowie, również można znaleźć interesujące obiekty. Zachował się tu pierwotny układ urbanistyczny i dziewiętnastowieczny układ dróg. Natomiast najcenniejszym zabytkiem jest kaplica Matki Boskiej Śnieżnej ufundowana w 1637 roku, a rozbudowana w latach 70. XX wieku. Zachował się w niej przeniesiony z katedry wawelskiej renesansowy ołtarz św. Doroty.

Kraków, Dębniki - tereny rekreacyjne

W południowej części Bodzowa znajduje się ponadto fort Bodzów. Austriackie wojsko na stokach i we wnętrzu góry, obok której przebiegał od średniowiecza trakt łączący Kraków z Tyńcem, wybudowało w XIX wieku cały zespół umocnień o unikalnym charakterze.

Kostrze-Bodzów – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Kostrze-Bodzów mieści na swoim obszarze Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna z basenami sportowym i rekreacyjnym, siłownią, wielofunkcyjną halą sportową i nowoczesnym saunarium.

Kraków Dębniki - zielone okolice

Kostrze-Bodzów może zainteresować miłośników natury. A wszystko to za sprawą najwyższego wzniesienia w okolicy jakim jest wzgórze Solnik. Wzgórze stanowi siedlisko wielu cennych i interesujących gatunków roślin, między innymi sasanki łąkowej i dziewięćsiła bezłodygowego. Na wzgórzu Solnik jest także kawerna Bodzów.

Kostrze-Bodzów – mieszkania

Kostrze-Bodzów to teren, na którym dominuje zabudowa jednorodzinna. Nowe inwestycje to przede wszystkim osiedla domków jednorodzinnych.

Kostrze - dom jednorodzinny z pięknym widokiem

Jest tu szkoła podstawowa, kilka sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych. Dużą atrakcją w okolicy jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna. Obok znajduje się tor kajakowy i hotel. Odbywają się tutaj zawody sportowe, organizowane są też imprezy zamknięte. W pobliżu działa także tor motocrossowy Bodzów, Krakowski Park Linowy oraz pole paintballowe Kraków Paintball.

Domy w Krakowie wyposażone w ogród

Tereny są dobrze skomunikowane z resztą Krakowa dzięki kilku liniom autobusowym i tramwajowym. Dodatkowo latem Wisłą kursuje Krakowski Tramwaj Wodny. Przedostatnia stacja przed Tyńcem znajduje się niedaleko toru kajakowego Kolna. W przeciwną stronę można popłynąć przez Salwator, Dębniki, Stare Miasto, Podgórze i Zabłocie aż do śluzy Kraków-Dąbie.

Domy w Krakowie, do których możliwy jest dojazd drogą asfaltową

Interesują Cię spokojne, zielone obszary? Lokalizacją odpowiednią dla Ciebie może być Kostrze-Bodzów! Mieszkania tutaj znajdują się w bezpiecznej okolicy, która pozwoli Ci odnaleźć wytchnienie i równowagę po ciężkim dniu. Są tutaj punkty handlowo-usługowe, szkoła podstawowa oraz kilka obiektów sportowych. Wśród zabytków znajdują się kawerna Bodzów i fort Bodzów.

Zielone działki w Krakowie

Jeśli szukasz nowej inwestycji w zielonej lokalizacji Kostrze-Bodzów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. W ofercie znajdują się funkcjonalne mieszkania z rynku pierwotnego z Krakowa i okolic

Kraków, Dębniki - tor kajakowy Kolna

Kolejny artykuł

Krowodrza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Jedną z atrakcyjniejszych dzielnic Krakowa jest Krowodrza. Mieszkania tutaj zapewniają dostęp do wszystkiego, co najważniejsze. Jest blisko do lokali handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych, terenów zielonych, obiektów kulturalnych, obiektów rozrywkowych oraz do krakowskiego rynku. Dlatego podczas poszukiwania idealnego mieszkania, koniecznie warto wziąć pod uwagę właśnie to miejsce.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu