Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kostrze-Bodzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Kostrze-Bodzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Spokojny obszar, znajdujący się na obrzeżach Krakowa? Takie jest właśnie Kostrze-Bodzów! Mieszkania tutaj zagwarantuje Ci ciszę i wytchnienie po ciężkim dniu. Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania ten obszar.


Myślisz, że mieszkając blisko centrum miasta, nie można poczuć się jak na wsi? Nic bardziej mylnego! Kostrze-Bodzów to miejsce pełne zieleni i spokoju, a dodatkowo położone niedaleko centrum miasta. Poznaj je lepiej!

Przejdź do akapitów:

Obszar Kostrze-Bodzów dzielnica Dębniki – krótka historia

Obszar Kostrze-Bodzów (dzielnica Dębniki) leży na południowym brzegu Wisły. Są to dawne wsie, które zostały przyłączone do Krakowa w 1941 roku. Szczególnie malowniczo położone jest Kostrze – znajduje się na skalistym stoku Góry świętej Anny przy drodze prowadzącej z centrum Krakowa do Tyńca.

Kostrze-Bodzów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Bliskość Tyńca to duża zaleta tych okolic. Opactwo benedyktynów istniejące od 1044 roku jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce, a zarazem jednym z najbogatszych i najważniejszych. Można je odwiedzić, obejrzeć tutejsze muzeum, zjeść obiad w restauracji lub odpocząć chwilę w kawiarni i zrobić zakupy w sklepie ze sławnymi produktami klasztornymi. Warte spaceru lub rowerowej przejażdżki jest też otoczenie opactwa – wapienne wzniesienia jurajskie nazywane Wzgórzami Tynieckimi. Dookoła opactwa biegnie zielony szlak będący pętlą o długości około 8 km. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych, można tu pospacerować, pobiegać lub pojeździć na rowerze.

Ciekawym miejscem, które leży niedaleko, jest Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach istniejący od XVII wieku. Klasztor ma bardzo surową regułę – mnisi żyją w pojedynczych pustelniach, spotykają się jedynie podczas mszy świętej i modlitw, kilka razy w roku jadają wspólne posiłki. Klasztor Ojców Kamedułów znajduje się na Srebrnej Górze, na zboczach której mieści się istniejąca od 2008 roku jedyna winnica na terenie miasta Krakowa i zarazem jedna z największych w Polsce – winnica Srebrna Góra.

Na miejscu, w Bodzowie, również można znaleźć interesujące obiekty. Zachował się tu pierwotny układ urbanistyczny i dziewiętnastowieczny układ dróg. Natomiast najcenniejszym zabytkiem jest kaplica Matki Boskiej Śnieżnej ufundowana w 1637 roku, a rozbudowana w latach 70. XX wieku. Zachował się w niej przeniesiony z katedry wawelskiej renesansowy ołtarz św. Doroty.

W południowej części Bodzowa znajduje się ponadto fort Bodzów. Austriackie wojsko na stokach i we wnętrzu góry, obok której przebiegał od średniowiecza trakt łączący Kraków z Tyńcem, wybudowało w XIX wieku cały zespół umocnień o unikalnym charakterze.

Kostrze-Bodzów – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Kostrze-Bodzów mieści na swoim obszarze Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna z basenami sportowym i rekreacyjnym, siłownią, wielofunkcyjną halą sportową i nowoczesnym saunarium.

Inna atrakcja? Kostrze-Bodzów może zainteresować miłośników natury. A wszystko to za sprawą najwyższego wzniesienia w okolicy, jakim jest wzgórze Solnik stanowiące siedlisko wielu cennych i interesujących gatunków roślin, między innymi sasanki łąkowej i dziewięćsiła bezłodygowego. Na wzgórzu Solnik jest także kawerna Bodzów.

Kostrze-Bodzów – mieszkania

Obszar Kostrze-Bodzów (dzielnica Dębniki) to teren, na którym dominuje zabudowa jednorodzinna. Nowe inwestycje to przede wszystkim osiedla domków jednorodzinnych.

Jest tu szkoła podstawowa, kilka sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych. Dużą atrakcją w okolicy jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna. Obok znajduje się tor kajakowy i hotel. Odbywają się tutaj zawody sportowe, organizowane są też imprezy zamknięte. Ale nie jest to jedyna atrakcja – w pobliżu działa także tor motocrossowy Bodzów, Krakowski Park Linowy oraz pole paintballowe Kraków Paintball.

Tereny są dobrze skomunikowane z resztą Krakowa dzięki kilku liniom autobusowym i tramwajowych. Dodatkowo latem Wisłą kursuje Krakowski Tramwaj Wodny sam w sobie stanowiący atrakcję. Przedostatnia stacja przed Tyńcem znajduje się w pobliżu, niedaleko toru kajakowego Kolna. W przeciwną stronę można popłynąć przez Salwator, Dębniki, Stare Miasto, Podgórze i Zabłocie aż do śluzy Kraków-Dąbie.

Interesują się spokojne, zielone obszary? Lokalizacją odpowiednią dla Ciebie może być Kostrze-Bodzów! Mieszkania tutaj znajdują się w bezpiecznej okolicy, która pozwoli Ci odnaleźć wytchnienie i równowagę po ciężkim dniu. Są tutaj punkty handlowo-usługowe, szkoła podstawowa oraz kilka obiektów sportowych. Wśród zabytków znajdują się kawerna Bodzów i fort Bodzów.

Kolejny artykuł

Krowodrza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Jedną z atrakcyjniejszych dzielnic Krakowa jest Krowodrza. Mieszkania tutaj zapewniają dostęp do wszystkiego, co najważniejsze. Jest blisko do lokali handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych, terenów zielonych, obiektów kulturalnych, obiektów rozrywkowych oraz do krakowskiego rynku. Dlatego, jeśli szukasz mieszkania, koniecznie warto wziąć pod uwagę to miejsce.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu