Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kraków – mieszkanie dla singla 2020. Jakie mieszkania kupują krakowscy single?

Marcin Krasoń
Marcin Krasoń

Kawalerka to stereotypowo mieszkanie dla kawalera. Ale czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Obserwacje zachowań użytkowników platformy obido.pl wskazują, że w Krakowie zdecydowanie najczęściej wybieranym przez singli lokum jest mieszkanie dwupokojowe.

Kraków – mieszkanie dla singla 2020. Jakie mieszkania kupują krakowscy single?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Przyjrzeliśmy się dokładniej temu, jakich mieszkań szukają single w Krakowie. 780 tys. mieszkańców, a do tego kilkanaście milionów turystów rocznie – to ważne miasto na mapie kraju. To drugie, co do wielkości, miasto Polski i jeden z kilku największych rynków nieruchomości. W tym artykule podpowiemy, jakie mieszkania w Krakowie kupują single, a także, z jakimi kosztami wiąże się taka inwestycja.

Przejdź do akapitów:

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2019 r. za metr kwadratowy nowego mieszkania w Krakowie trzeba było zapłacić 8 244 zł. W przypadku lokalu używanego było to 7 414 zł za mkw. Ciekawostką jest, że w ostatnich latach w Krakowie szybciej drożały mieszkania nowe niż używane. Przez dwa lata stawka za metr nowego lokum wzrosła o 22 proc., a przez pięć lat – o 44 procent. W przypadku nieruchomości z drugiej ręki było to odpowiednio 18 i 27 procent.

Istotną grupą kupującą mieszkania są single. Osoby takie stanowią w Krakowie prawie 24 proc. klientów obido.pl. Przyjrzeliśmy się dokładnie temu, jakich mieszkań poszukują obecnie.

Mieszkanie dla singla 2020 – na jaki metraż decydują się krakowscy single?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że single szukają najczęściej mieszkań niedużych. Jest to związane z dwoma czynnikami. Po pierwsze ograniczone potrzeby, a po drugie – limitowany budżet. Wielu singli myśli oczywiście o przyszłości – założeniu rodziny i tak dalej, ale jest to dla nich melodia przyszłości i nie szukają od razu dużych mieszkań.

Z drugiej strony, nawet jeśli by chcieli, to nie jest tak łatwo kupić duże mieszkanie, a to ze względu na jego cenę. Większość singli to ludzie młodzi, którzy nie zdążyli jeszcze zgromadzić kapitału, często posiłkują się więc kredytem mieszkaniowym. Jednoosobowe gospodarstwo domowe to relatywnie wysokie koszty utrzymania i nie jest łatwo takiej osobie kupić duże mieszkanie.

Warto jednak zauważyć, że niewielką popularnością cieszą się najmniejsze mieszkania. Lokum o powierzchni 20-25 mkw. wybiera 11 proc. krakowskich singli. Zdecydowanie powszechniejszym wyborem jest mieszkanie 25-35 mkw., na które decyduje się prawie 50 proc. takich użytkowników obido.pl.

Mieszkania większe niż 35 mkw., takie do 50 mkw., wybiera co trzeci krakowski singiel szukający mieszkania na platformie obido.pl, a lokale o powierzchni 50 mkw. i większej to około 7 proc. wyszukiwani takich klientów.

Kawalerka w Krakowie czy małe mieszkanie dwupokojowe – na co częściej decydują się single?

Kawalerka, jak sama nazwa wskazuje, jest mieszkaniem dla kawalera. Prawda jest jednak taka, że klasyczna kawalerka, czyli pokój z kuchnią i łazienką, to mieszkanie niezbyt funkcjonalne. Nic dziwnego, że więcej osób zainteresowanych jest mieszkaniem dwupokojowym. Zrezygnowanie z kuchni na rzecz aneksu pozwala zrobić niewielką sypialnię i zaprojektować wygodne mieszkanie na 25-35 metrach kwadratowych. Właśnie takie lokale cieszą się największym zainteresowaniem krakowskich singli szukających mieszkania na Obido.pl.

Konkrety? Proszę bardzo. 57 proc. singli szukających na Obido.pl mieszkania w Krakowie szuka mieszkania dwupokojowego. Kawalerki w Krakowie cieszą się tylko w połowie tak dużym zainteresowaniem – wybiera je 29 proc. osób. Mieszkania trzypokojowe to wybór 13 proc. Powyższe dane jasno wskazują, że większą popularnością od kawalerek cieszą się dwupokojowe małe mieszkania. Kraków nie jest tutaj wyjątkiem, w innych miastach jest podobnie.

Ceny kawalerek w Krakowie a ceny małych mieszkań dwupokojowych

Niezwykle ważną kwestią przy zakupie mieszkania jest oczywiście jego cena. Na rynku od zawsze jest tak, że w przeliczeniu na metr kwadratowy, mniejsze mieszkania wypadają drożej. Tak jest nie tylko w Krakowie, ale i na innych dużych i małych rynkach.

Nominalnie za większe mieszkanie zapłacimy zwykle jednak więcej. W Krakowie średnia cena kawalerki kupowanej od dewelopera to 350 tys. złotych, a w przypadku mieszkania dwupokojowego jest to około 430 tys. złotych. Oczywiście ceny kawalerek w Krakowie różnią się w zależności od dzielnicy, rozstrzał jest tutaj ogromny. Na rynku wtórnym kawalerkę w Krakowie kupić można za 120-150 tys. złotych, ale i… za 700-800 tys. zł, na przykład z widokiem na Rynek Główny. Podobnie jest zresztą z mieszkaniami dwupokojowymi, choć tu rozstrzał procentowy jest mniejszy niż w przypadku kawalerek.

W tym wszystkim warto jednak brać pod uwagę także inne aspekty niż cena. Poza, wspomnianymi już wcześniej, wygodą i funkcjonalnością, chodzi o potencjalną chodliwość w przypadku chęci sprzedaży lub wynajmu. Małe mieszkania w Krakowie cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż kawalerki. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że będą po prostu lepszą lokatą kapitału.

Kawalerka może być oczywiście świetnym rozwiązaniem dla wielu osób, szczególnie jeśli zostanie urządzona praktycznie i z pomysłem. Przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej warto przeanalizować temat i przemyśleć wszystko dokładnie.

Dwa osobne pokoje to też mieszkanie bardziej przyszłościowe. Kiedy ze stanu singla jego właściciel przejdzie już to etapu życia z kimś, łatwiej będzie im zamieszkać w mieszkaniu dwupokojowym. Tak samo w przypadku pojawienia się dziecka – lokal dwupokojowy będzie tu lepszym wyborem, jeśli chodzi o mieszkanie dla singla. 2020 rok nie przyniósł tutaj wielkich zmian, potrzeby singli kupujących mieszkanie w Krakowie są podobne do tych, co rok i dwa lata temu.

Kolejny artykuł

Co dalej z cenami mieszkań?
Od początku pandemii koronawirusa ceny mieszkań są jednym z najbardziej podnoszących temperaturę tematów. Dyskusja trwa od marca, kiedy to rozpoczęła się narodowa kwarantanna. A że kurz powoli opada, warto przyjrzeć się argumentom obu stron i, co najważniejsze, zajrzeć w cenniki deweloperów.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu