Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedyna droga do spełnienia marzeń o własnym domu. Niestety w życiu nie można być niczego pewnym, a świat, który jeszcze wczoraj wydawał się bezpieczny, jutro może zmuszać nas do przeprowadzki. Co się stanie z Twoim zadłużeniem, gdy wybuchnie wojna?
Nawet w tak ekstremalnych sytuacjach jak konflikty zbrojne, kredyty hipoteczne nie zostają automatycznie umorzone. Kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty długu, nawet jeśli w jego kraju toczy się wojna, a on nie zamieszkuje swojej nieruchomości.
Niestety, i w dobrych i w złych chwilach – zaciągnięty kredyt, do czasu jego spłaty, będzie zawsze przy Tobie.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, wojna nie jest powodem do rozwiązania umowy kredytowej, a kredytobiorcy nadal są zobowiązani do spłaty zobowiązania. Jednak wychodząc naprzeciw klientom, organy rządowe i bank centralny mogą zdecydować się na rozwiązania, które pozwolą obywatelom przetrwać te trudne czasy.
Możliwym scenariuszem jest zawieszenie spłat rat kredytów do czasu zakończenia działań wojennych. Rozwiązanie to możemy obserwować za naszą wschodnią granicą. W Ukrainie, dzień po wybuchu wojny, Narodowy Bank Ukrainy wydał zalecenie do banków komercyjnych o nietraktowanie zaległości kredytowych związanych z rosyjską agresją, jako typowych zaległości przez czas trwania wojny oraz 30 dni po jej zakończeniu. Również w Polsce prawdopodobne jest takie rozwiązanie.
Wojna przynosi wiele smutnych konsekwencji, a jednym z gorszych scenariuszy jest utrata domu, na który przeznaczyliśmy wszystkie oszczędności lub też zaciągnęliśmy dużą pożyczkę. Czy w tej sytuacji kredyt hipoteczny zostanie anulowany?
Niestety, nawet jeśli Twoja nieruchomość zostanie zniszczona w wyniku działań wojennych, Ty wciąż będziesz zobowiązany do spłaty swojego zobowiązania. Warto jednak wspomnieć, że w takiej sytuacji bank przygotowany jest do wprowadzenia pewnych ulg dla dłużników, np. restrukturyzacji lub zawieszenia spłat rat. Możesz ubiegać się również o wydłużenie okresu kredytowania czy zmianę marży – każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na standardowe ubezpieczenie nieruchomości czy też szereg różnych ubezpieczeń klasy premium, żadne z nich nie obejmie odszkodowania za szkody wynikające z wojny i takie też zapisy znajdziesz w regulaminach oferowanych produktów. Ubezpieczyciel zrzeka się odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania w tak nadzwyczajnych sytuacjach jak wojna.
Teoretycznie, jeśli Twoje mieszkanie zostanie zniszczone, możesz starać się o zadośćuczynienie od skarbu państwa, ponieważ to w gestii państwa leży dbanie o bezpieczeństwo swoich obywateli i ich dobytku. Uzyskanie odszkodowania może nie być jednak łatwe – tutaj wiele będzie zależeć od kondycji państwa po wojnie.
Zobacz również: Działka ROD – jak zostać właścicielem Rodzinnego Ogrodu Działkowego?