Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Krowodrza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Krowodrza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Jedną z atrakcyjniejszych dzielnic Krakowa jest Krowodrza. Mieszkania tutaj zapewniają dostęp do wszystkiego, co najważniejsze. Jest blisko do lokali handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych, terenów zielonych, obiektów kulturalnych, obiektów rozrywkowych oraz do krakowskiego rynku. Dlatego, jeśli szukasz mieszkania, koniecznie warto wziąć pod uwagę to miejsce.


Dawne przedmieścia Krakowa, czyli dzielnica Krowodrza to idealne miejsce dla wszystkich, którzy cenią sobie bliskość centrum miasta, ale również zieleń. Ze względu na okoliczne ośrodki edukacyjne jest to dzielnica, która tętni życiem!

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Krowodrza – krótka historia

Dzielnica Krowodrza to dawne przedmieście Krakowa. Niegdyś składała się z folwarków, łąk, pól uprawnych i ogrodów, ale w miarę rozwoju Krakowa stawała się jedną z bardziej uprzemysłowionych jego części. Została przyłączona do Krakowa w 1910 roku, a trzy lata później powstał tu towarowy dworzec kolejowy czynny do dziś.

Krowodrza – zabytki i instytucje kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Ważnym obiektem kulturalnym jest tutaj Muzeum Narodowe z bogatymi zbiorami sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej. W muzeum działa wiele działów, m.in. Dział Sztuki Dawnej, Dział Sztuki Współczesnej, Dział Starych Druków, Rękopisów i Kartografii, Muzeum Dom Jana Matejki, Gabinet Grafiki i Rysunku, Gabinet Numizmatyczny czy Pracownia Ikonografii Krakowa. Mieści się tutaj także Biblioteka Książąt Czartoryskich, a także Wydawnictwo MNK. W ofercie muzeum jest wynajem sal, wypożyczenia obiektów oraz udostępnianie dokumentacji fotograficznej.

Na terenie Krowodrzy znajduje się również Biblioteka Jagiellońska, która jest jedną z największych bibliotek w Polsce. Czytelnik znajdzie tutaj zbiory z różnych dziedzin i epok: stare druki, rękopisy, grafikę, kartografię, muzykalia, unikatowe zbiory, dokumenty życia społecznego, czasopisma i książki od XIX wieku, a także dokumenty audiowizualne. Biblioteka prowadzi kilka działalności: edukacyjną, naukowo-wydawniczą, kulturalną oraz informacyjną.

Jest tutaj także kino Mikro, które działa od 1959 roku. Odbywają się w nim projekcje w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Off Camera i Copernicus Festival.

Krowodrza – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Krowodrza przypadnie do gustu nie tylko tym, którzy chcą mieszkać blisko centrum, ale także tym, którzy cenią sobie kontakt z naturą – zieleni bowiem tutaj nie brakuje. Niedaleko są Błonia, czyli jedna z największych w Europie łąk znajdujących się w centrum miasta. Błonia cieszą się dużą popularnością wśród spacerowiczów, biegaczy, rolkarzy i rowerzystów. Ponadto odbywa się tu też wiele imprez, np. zawody sportowe czy koncerty. Przy Błoniach znajdują się trzy kluby sportowe – Cracovia, Wisła i Juvenia. W okolicy znajdują się także trzy parki: Park św. Wincentego á Paulo, Park Krakowski i Park Jordana.

Atrakcję i miejsce spotkań stanowi także Miasteczko Studenckie AGH. Na jego terenie znajduje się kilka klubów studenckich.

Krowodrza – mieszkania

Dzielnica Krowodrza bardzo się rozwinęła w okresie powojennym i nowe apartamentowce powstają tu do dziś. Zaletą jest dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa i dobre połączenie z innymi obszarami Krakowa oraz lotniskiem w Balicach dzięki stacji kolejowej Kraków Łobzów. Krowodrza jest położona pomiędzy Starym Miastem i Bronowicami oraz Prądnikiem Białym i Zwierzyńcem, jest więc stąd blisko zarówno do największych zabytków Krakowa, jak i wspomnianych już obszarów rekreacyjnych, wielu centrów biznesowych i różnego typu sklepów. Nic dziwnego, że na Krowodrzy powstaje wiele nowych inwestycji. Miewają one bardzo różny charakter – niektóre to nowoczesne osiedla o wysokim standardzie z ogródkami lub luksusowe apartamentowce z tarasami na dachu, inne to mikrokawalerki przeznaczone pod wynajem.

Jak już zostało wspomniane, na terenie Krowodrzy leży Miasteczko Studenckie AGH wybudowane w latach 60. i 70. XX wieku. Z domów studenckich korzystają przede wszystkim studenci Akademii Górniczo-Hutniczej, ale też Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego i Uniwersytetu Papieskiego. Podczas wakacji Miasteczko oferuje miejsca noclegowe i tym samym jest największym letnim centrum hotelowym w Polsce. Na terenie Miasteczka Studenckiego znajduje się 20 różnego typu akademików, a także kluby studenckie „Studio”, „Filutek”, „Zaścianek” i „Gwarek”, Siedziba Centrum Mediów AGH, oddział Poczty Polskiej, paczkomat InPost, boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, basen, asfaltowe korty tenisowe, kręgielnia, klub bilardowy, supermarket Lewiatan i kilka innych sklepów spożywczych, a także sklep komputerowy i inne punkty usługowe czy gastronomiczne.

W okolicy znajdują się obiekty kilku krakowskich uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rolniczego, Uniwersytetu Pedagogicznego i Politechniki Krakowskiej.

Dzielnica, która gromadzi na swoim terenie wszystkie najważniejsze punkty? Krowodrza! Mieszkania znajdujące się tutaj będą świetnym miejsce dla każdego, a zwłaszcza – ze względu na bliskość uczelni i centrum – dla studentów. Dlatego jeśli jesteś inwestorem, warto, abyś rozważył wynajem właśnie tej grupie osób.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Kurdwanów. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz mieszkania? Kurdwanów ma wiele zalet. Obfituje w lokale handlowo-usługowe i różne placówki, a dodatkowo wyróżnia się świetnym skomunikowaniem praktycznie z całym Krakowem. Jest zatem dobrym miejscem do zamieszkania, zarówno przez singli, jak i rodziny z dziećmi.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu