Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Krowodrza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jedną z atrakcyjniejszych dzielnic Krakowa jest Krowodrza. Mieszkania tutaj zapewniają dostęp do wszystkiego, co najważniejsze. Jest blisko do lokali handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych, terenów zielonych, obiektów kulturalnych, obiektów rozrywkowych oraz do krakowskiego rynku. Dlatego podczas poszukiwania idealnego mieszkania, koniecznie warto wziąć pod uwagę właśnie to miejsce.

Krowodrza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Dzielnica Krowodrza, dawne przedmieścia Krakowa, to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy cenią sobie bliskość centrum miasta, a także atrakcyjne tereny zielone w okolicy. Mieszkanie usytuowane na Krowodrzy zapewni łatwy dostęp do wszystkich istotnych punktów: sklepów, lokali handlowych, placówek medycznych, siłowni czy przystanków tramwajowych i autobusowych. A ze względu na okoliczne ośrodki akademickie jest to dzielnica, która tętni życiem! W artykule znajdziesz więcej informacji na temat tego obszaru.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Krowodrza – krótka historia

Dzielnica Krowodrza to dawne przedmieście Krakowa. Niegdyś składała się jedynie z łąk, pól uprawnych i folwarków, ale w miarę rozwoju Krakowa stawała się jedną z bardziej uprzemysłowionych jego części. Została przyłączona do Krakowa w 1910 roku, a trzy lata później powstał tu towarowy dworzec kolejowy.

Mieszkanie położone w dzielnicy Krowodrza

Krowodrza – zabytki i instytucje kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Ważnym obiektem kulturalnym jest tu Muzeum Narodowe z bogatymi zbiorami sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej. W muzeum działa wiele działów, m.in. Dział Sztuki Dawnej, Dział Sztuki Nowoczesnej, Dział Sztuki Współczesnej, Dział Starych Druków, Rękopisów i Kartografii, Muzeum Dom Jana Matejki, Gabinet Grafiki i Rysunku, Gabinet Numizmatyczny czy Pracownia Ikonografii Krakowa. Mieści się tutaj także Biblioteka Książąt Czartoryskich oraz Wydawnictwo MNK. W ofercie muzeum jest opcja wynajmu sali, wypożyczenia obiektów oraz udostępnienia dokumentacji fotograficznej.

Muzeum Narodowe, Kraków Krowodrza

​Na terenie Krowodrzy znajduje się również Biblioteka Jagiellońska, która jest jedną z największych bibliotek w Polsce. Czytelnik znajdzie tutaj zbiory z różnych dziedzin i epok: stare druki, rękopisy, grafikę, kartografię, muzykalia, unikatowe zbiory, dokumenty życia społecznego, czasopisma i książki od XIX wieku, a także dokumenty audiowizualne. Biblioteka prowadzi kilka działalności: edukacyjną, naukowo-wydawniczą, kulturalną oraz informacyjną.

Biblioteka Jagiellońska w doskonałej lokalizacji, blisko centrum miasta

​W dzielnicy Krowodrza jest także kino Mikro, a początek jego działalności – w obecnej postaci – nastąpił 7 kwietnia 1984 roku.

Krowodrza – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Krowodrza przypadnie do gustu nie tylko tym, którzy chcą mieszkać blisko centrum, ale także tym, którzy cenią sobie kontakt z naturą – zieleni bowiem tutaj nie brakuje.

Komfort zamieszkania w zielonej dzielnicy, Kraków Krowodrza

Obok są Błonia, czyli jedna z największych w Europie łąk znajdujących się w centrum miasta. Błonia cieszą się dużą popularnością wśród spacerowiczów, biegaczy, rolkarzy i rowerzystów. Ponadto odbywa się tu też wiele imprez, np. zawody sportowe czy koncerty.

Kraków Krowodrza - tereny zielone

Przy Błoniach znajdują się trzy kluby sportowe – Cracovia, Wisła i Juvenia. W dzielnicy Krowodrza mieszczą się także 4 parki: Park św. Wincentego á Paulo, Park Krakowski, Park Jordana, Park Kleparski.

Krakowskie Błonia; Kraków Krowodrza

​Atrakcję i miejsce spotkań stanowi również Miasteczko Studenckie AGH. Na jego terenie znajduje się 20 różnego typu akademików, a także kluby studenckie „Studio”, „Filutek”, „Zaścianek” i „Gwarek”, Siedziba Centrum Mediów AGH, oddział Poczty Polskiej, paczkomat InPost, boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, basen, asfaltowe korty tenisowe, kręgielnia, klub bilardowy, supermarket Lewiatan i kilka innych sklepów spożywczych, a także sklep komputerowy i inne punkty usługowe czy gastronomiczne. Podczas wakacji Miasteczko oferuje miejsca noclegowe i tym samym jest największym letnim centrum hotelowym w Polsce.

Krowodrza – mieszkania

Krowodrza bardzo rozwinęła się w okresie powojennym i nowe apartamentowce powstają tu do dziś. Zaletą jest dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa i dobre połączenie z innymi obszarami Krakowa oraz lotniskiem w Balicach dzięki stacji kolejowej Kraków Łobzów.

Kameralna inwestycja w dzielnicy Krowodrza

Krowodrza jest położona pomiędzy Starym Miastem, Bronowicami, Prądnikiem Białym oraz Zwierzyńcem, jest więc stąd blisko zarówno do największych zabytków Krakowa, jak i wspomnianych już obszarów rekreacyjnych, wielu centrów biznesowych i różnego typu sklepów. W okolicy znajdują się obiekty kilku krakowskich uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rolniczego, Uniwersytetu Pedagogicznego i Politechniki Krakowskiej. Nic dziwnego, że na Krowodrzy powstaje wiele inwestycji.

Kraków Krowodrza - nieruchomość usytuowana w dobrze skomunikowanej dzielnicy

Mieszkanie na Krowodrzy to doskonała propozycja inwestycyjna dla inwestorów, których interesuje wynajem. Główne atuty nieruchomości zlokalizowanej w dzielnicy Krowodrza to sąsiedztwo ścisłego centrum Krakowa i wszystkich potrzebnych punktów. Na wynajem w tej lokalizacji na pewno będą chętni ludzie młodzi, którzy doceniają, gdy lokal znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, oferując łatwy dostęp do wszystkich rozrywek.

Kraków Krowodrza – Akademia Górniczo Hutnicza

W takich dzielnicach jak Krowodrza, inwestorzy często decydują się na mieszkanie znajdujące się klimatycznej, piętrowej kamienicy, które do użytkowania zostaje przeznaczone dopiero po generalnym remoncie. Dodatkowo bardzo często mieszkanie wyposażone zostaje we wszystkie niezbędne sprzęty i zostaje w pełni umeblowane.

Kraków Krowodrza - ośrodki akademickie

​Lokal usytuowany na Krowodrzy to także idealna propozycja dla osób, które poszukują mieszkania w celach prywatnych. W dzielnicy można znaleźć sporo nowych inwestycji w stanie deweloperskim do własnej aranżacji lub wykończonych pod klucz. Zazwyczaj do mieszkania przynależy prywatny garaż i komórka lokatorska. Dodatkowo lokale posiadają powierzchnie dodatkowe – balkon, taras, loggię lub ogródek.

Zadbane mieszkanie położone w rozwiniętej okolicy; Kraków Krowodrza

Dzielnica, która gromadzi na swoim terenie wszystkie najważniejsze punkty? Krowodrza! Mieszkanie znajdujące się tutaj będzie świetnym miejsce dla każdego, a zwłaszcza – ze względu na bliskość uczelni i centrum – dla studentów. Dlatego jeśli jesteś inwestorem, warto, abyś rozważył wynajem właśnie tej grupie osób. Świetna lokalizacja i bliskość ścisłego centrum Krakowa​ wpłyną na duże zainteresowanie ze strony najemców.

Kraków, Krowodrza ul. Pomorska

Szukasz mieszkania? Jeśli chcesz mieszkać w centrum miasta, kluczowa dla Ciebie jest świetna lokalizacja i interesuje Cię nieruchomość położona w dzielnicy Krowodrza, koniecznie skorzystaj z naszej wyszukiwarki mieszkań i domów z rynku pierwotnego. Znajdziesz tu 1-, 2-, 3-, 4- lub 5-pokojowe mieszkanie, funkcjonalną przestrzeń i zróżnicowany metraż.

Kraków Krowodrza, nieruchomości blisko obiektów sportowych

Kolejny artykuł

Kurdwanów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Kurdwanów to obszar posiadający wiele zalet. Obfituje w lokale handlowo-usługowe i różne placówki, a dodatkowo wyróżnia się świetnym skomunikowaniem praktycznie z całym Krakowem. Jest zatem dobrym miejscem do zamieszkania – zarówno przez singli, jak i rodziny z dziećmi.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu