Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Krzewy ozdobne do ogrodu – najpiękniejsze gatunki

Ula Olczak
Ula Olczak

Krzewy komponują się doskonale niemal z każdym ogrodem. Wśród dostępnych gatunków znajdziemy zarówno wiecznie zielone rośliny, jak i te, które swym kolorowym kwitnięciem odmienią każdy monotonny ogród. Zanim jednak wybierzesz krzewy ozdobne do ogrodu – sprawdź, które najlepiej sprawdzą się w Twojej przestrzeni.

Krzewy ozdobne do ogrodu – najpiękniejsze gatunki

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawimy Ci popularne i lubiane krzewy ozdobne. Poznasz także piękne gatunki drzewek ozdobnych oraz roślin ogrodowych.

Przejdź do akapitów:

Krzewy do ogrodu

Krzewy ogrodowe to szerokie zagadnienie – pod tą nazwą kryją się zarówno niewielkie rośliny, jak i gatunki przypominające drzewa. Wybór jest niemal nieograniczony. Oferty sklepów ogrodniczych zawierają rośliny o zróżnicowanych pokrojach, barwach i przeznaczeniach. Krzewy ogrodowe należy jednak wybierać zważając nie tylko na ich wygląd, ale również na warunki jakie posiadamy. Jedne wymagać będą cienistych stanowisk, drugim natomiast nie zaszkodzi nawet zbyt mocna ekspozycja na słońce. Podobnie będzie to wyglądało w przypadku warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu czy rodzaju gruntu.

Krzewy o różnych wielkościach – ich rozwój uzależniony jest od charakteru i odczynu podłoża

Kolejną nie mniej ważną kwestią jest to, jakie gabaryty posiadać ma nasz krzew. Niektóre gatunki wyróżniają się ponadprzeciętną wysokością, dzięki czemu sprawdzą się jako samodzielne elementy wystroju. Średniej wielkości krzewy mogą idealnie komponować się z innymi roślinami oraz stanowić niejaki płot posesji, natomiast niższe wizualnie dopasują się do bylin, mogą również dekorować alejki i ścieżki.

Warto także zwrócić uwagę na okres kwitnienia danych krzewów oraz ich pokrój. Część z nich bezkonkurencyjnie prezentować będzie się jedynie przez miesiąc czy dwa, inne natomiast kwitną wiosną, a jesienią przebarwiają się na różne kolory. Decydując się na dany krzew, zbadajmy jego pokrój – część krzewów wymaga regularnego podcinania, aby utrzymać zadowalający nas kształt.

Ozdobne krzewy do ogrodu

Poniżej przedstawiamy zróżnicowane krzewy ogrodowe, które sprawdzą się niemal w każdym ogrodzie.

Niekwestionowaną królową roślin jest zdecydowanie róża. Jej przepiękne kwiaty są wyjątkową dekoracją każdego ogrodu. Oprócz walorów estetycznych roślina ta daje również przepiękną woń. Róża posiada ogromną ilość gatunków, wśród których występują krzewy produkujące zarówno małe, jak i duże kwiaty o zróżnicowanych kolorach. Róża może występować w formie krzewów, pnączy czy też formowanych kształtów. Choć nie można jej odmówić uroku, jej wymagania czasem odstraszają początkujących ogrodników. Warto jednak ją poznać i kolejno z powodzeniem wprowadzić do ogrodu. Róże klasyfikuje się umownie do 7 grup, są to róże: wielkokwiatowe, rabatowe, miniaturowe, parkowe, okrywowe, angielskie i pnące. Kompozycje składające się z różnych odmian i kolorów z pewnością zostaną uznane jako najpiękniejsze kwitnące krzewy w każdym ogrodzie.

Krzewy kwitnące – róże

Bukszpan wiecznie zielony – wspaniale sprawdzi się jako tło do wielobarwnych kwiatów, ale można stanowić także urokliwą rzeźbę. Rośnie powoli wytwarzając zielone, błyszczące liście. Można go dowolnie formować. Nie ma zbyt dużych wymagań, jest tolerancyjny pod względem podłoża i stanowiska.

Ostrokrzew kolczasty – prosta i mało wymagająca roślina w uprawie. Najlepiej czuje się w półcieniu, w podłożu lekko wilgotnym a nawet umiarkowanie suchym. Nie zrazi go nawet intensywne cięcie czy mróz. Kwitnie od maja do czerwca tworząc drobne, białe kwiaty, natomiast we wrześniu dekoruje się czerwonymi pestkowcami utrzymującymi się całą zimę. Jego owoce są trujące.

Azalie wielkokwiatowe – piękne krzewy kwitnące obficie w różnych kolorach (głównie w maju). Posiada odmiany o pachnących kwiatach. Jesienią krzewy zmieniają barwy na czerwone i purpurowe.

Lilak Meyera – niski, bezproblemowy w uprawie krzew, który posiada małe wymagania glebowe. Sprawdzi się nawet w mniejszych ogrodach. Ich niekwestionowaną zaletą jest intensywny zapach utrzymujący się na przełomie maja i czerwca. Nie mniej warty uwagi jest także lilak pospolity.

Lilak – sprawdzi się na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu

Budleja Dawida – krzew kwitnący wielobarwnie od lipca do października. To świetna roślina, szczególnie, gdy pragniemy stworzyć środowisko dla dobroczynnych owadów. Posiada duże zdolności regeneracyjne oraz pięknie pachnie.

Hortensja bukietowa – odporna na trudniejsze warunki, niewymagająca pod względem podłoża i stanowiska. Wyróżnia się niesamowitym zapachem oraz kwiatami o różnych odcieniach różu, bieli czy błękitu.

Krzewy owocowe

Pożądanymi krzewami w ogrodach są również te, które owocują. Zwykle ich wymagania to przede wszystkim: odpowiednio żyzne podłoże, systematyczne podlewanie, komfortowe stanowisko oraz pielęgnacja, która wykluczy chwasty i potencjalne choroby. Z pewnością owocowe krzewy możemy przypisać do krzewów ozdobnych – piękno kwitnących kwiatów i owoców oraz tłumnie gromadzących się owadów jest szczególnie widoczne właśnie w tego typu roślinach.

Malina – wymaga skracania na wiosnę, ponieważ osiąga znaczne rozmiary. Zwykle potrzebuje podpory. Owocuje na pędach jednorocznych lub dwuletnich. Potrzebuje dobrej, próchniczej gleby i słonecznego stanowiska, to pozwala jej dawać zdrowe owoce.

Krzewy ogrodowe – maliny

Borówka amerykańska – preferuje kwaśny odczyn gleby oraz dokwaszanie po 2-3 roku od posadzenia. Usytuowanie obok siebie różnych odmian borówki na jednej rabacie może wpłynąć na ilość owoców większą nawet o 50%. Nie powinny być one jednak sadzone zbyt gęsto (minimum 1-1,5 m), ponieważ może doprowadzić to do konkurowania o składniki odżywcze gleby.

Porzeczki – w zależności od gatunku dają owoce białe, czerwone lub czarne. Gatunki różnią się między sobą nie tylko owocami, lecz także wymaganiami oraz wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Za najprostsze w uprawie uznaje się porzeczki kolorowe, czyli białe i czerwone. Potrzebują one słonecznego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Wymagają przycinania. Czarne porzeczki są natomiast bardziej wymagające i wrażliwe – gorzej znoszą duże wiatry i niesprzyjające warunki.

Drzewka ozdobne do ogrodu

Wybierając drzewa do ogródków nie powinniśmy zapominać o ich docelowej wielkości – zbyt duże drzewa w małych ogrodach mogą w przyszłości stać się problematyczne, przez co jedynym rozwiązaniem będzie ich egzekucja. Duże drzewa zabierają więcej światła, zacieniają wnętrza oraz mogą zaburzać proporcje niewielkiego ogródka. Warto zwrócić uwagę na niskie drzewka ozdobne, które wzbogacą nasz ogródek. Modnym rozwiązaniem są też krzewy szczepione na pniu. Fascynują kształtami i formami, a jednocześnie są praktyczne, ponieważ nie wymagają dużej powierzchni i swym miniaturowym kształtem sprawdzą się nawet w mniejszych ogródkach.

Krzewy o kolistych kształtach oraz inne rośliny

Wśród niewielkich drzewek o kulistym pokroju znajdziemy m.in. zielony klon pospolity, głóg pośredni o pięknych, różowych kwiatach czy też wiśnie pospolitą posiadającą ozdobną barwę liści oraz delikatne kwiaty. Mniej regularne kształty posiada za to miododajny oliwnik wąskolistny z ujmującymi liśćmi o srebrnym zabarwieniu oraz magnolia pospolita – niezwykle barwna i zjawiskowa.

Aranżując ogród nie można nie wspomnieć o elementach, które malują krajobraz nawet zimą – są to drzewka iglaste. Popularne drzewka iglaste do ogrodu to m.in. jodła, świerk kłujący, cis czy jarząb pospolity. Nie warto z nich rezygnować. Urozmaicają przestrzeń, a swym zapachem z pewnością umilą wypoczynek.

Rośliny ogrodowe cieniolubne

Wkład w aranżacje ogrodów o północo-wschodniej i północno-zachodniej ekspozycji mają z pewnością rośliny cieniolubne, które stanowią doskonałe dopełnienie każdej ogrodowej aranżacji. Do takich roślin zaliczyć można niecierpka, begonie, fuksje, bieluń, hibiskus czy koleus. Rośliny te można usytuować w cieniu większych drzew i krzewów, gdzie promienie słoneczne są zdecydowanie bardziej rozproszone.

Rośliny cieniolubne do ogrodu – kwiaty

Urokliwe ozdobne rośliny do ogrodu to także niskie kwiaty, znaleźć tu można m.in.:

  • konwalie majową – delikatny kwiat o białych dzwonkach, zaczaruje każdy ogród,
  • fiołki – ciemnofioletowe kwiaty o słodkim zapachu,
  • pierwiosnki – niewielkie, kolorowe, bajecznie reprezentują nadchodzącą wiosnę.

Do wyboru mamy także nieco większe rośliny cieniolubne do ogrodu np.:

  • funkie – posiadają duże, pstre liście oraz kwitnące białe lub fioletowe kwiaty na smukłych łodygach,
  • parzydło leśne – zielone rośliny wzbogacone o białe kwiatostany,
  • mak niebieski – niesamowicie wyróżniająca się roślina o lazurowych płatkach.

Rośliny zimozielone do ogrodu

Wśród roślin zimozielonych do ogrodu na uwagę zasługują:

  • trawy ozdobne – prezentują się świetnie cały rok, dostępne są w różnych wielkościach i kolorach, popularne są tu turzyce i kostrzewy,
  • paprocie – bogate w formy i odcienie zieleni,
  • pnącza zimozielone – bluszcze to najlepszy przykład zimozielonych pnączy w naszej szerokości geograficznej, pięknie obrastają płoty i inne dekoracje ogrodowe.

Kolorowy ogród – dla dobrego rozwoju roślin niezbędna jest odpowiednia jakość gleby

Pięknie zaaranżowany ogród to większa motywacja do przebywania na zewnątrz, warto zatem zadbać o jego wielowymiarowość wybierając nie tylko kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty, ale również zimozielone rośliny. Kiedy wybierzemy gatunki, które najbardziej nam odpowiadają pod względem estetycznym, przed zakupem powinniśmy zagłębić się w rady dotyczące ich pielęgnacji. To wpłynie na żywotność naszej małej, zielonej oazy.

Zobacz także inne artykuły.

Kolejny artykuł

Podłoga z żywicy – co warto wiedzieć?
Podłoga z żywicy to rozwiązanie zyskujące coraz większe uznanie. Spotykana jest już nie tylko w halach przemysłowych, jej świetne możliwości doceniają także mieszkańcy domów i miejskich inwestycji. Podłoga żywiczna – co warto wiedzieć na jej temat?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu