Kuchnia pod zabudowę to rozwiązanie estetyczne, ergonomiczne i funkcjonalne, które sprawdzi się zarówno na małej, jak i dużej przestrzeni. Zobacz, jak ją zaaranżować.
W tym artykule wspólnie z Magdaleną Wołoszyn, architektem działu Decoroom Kitchen, podpowiemy, jak zaaranżować kuchnie pod zabudowę. Dowiesz się, jak uzyskać funkcjonalną przestrzeń oraz co warto uwzględnić w swoim projekcie.
Przejdź do akapitów:
Kuchnia pod zabudowę to przede wszystkim porządek widoczny na pierwszy rzut oka. Dzięki niej możemy cieszyć się spójną przestrzenią nawet, gdy każdy mebel i sprzęt prezentują zupełnie inny styl. Dzięki zabudowie łatwo zamaskujesz kształty i kolory, które nie pasują do założonej stylistyki, tym samym otrzymasz przestrzeń estetyczną i elegancką.
Kuchnia pod zabudowę jest przejrzysta, łatwo w niej utrzymać porządek. To szczególnie ważne, gdy nasza kuchnia połączona jest z salonem i pełni również funkcje reprezentacyjne. Zabudowa maskuje dodatkowe kable oraz rozwiązuje problem szczelin między meblami i urządzeniami, w których często składują się okruchy. Meble do siebie przylegają, dzięki czemu sprzątanie jest wygodne i szybkie.
Zabudowana kuchnia o jasnych frontach wydaje się większa niż w rzeczywistości – pomieszczenie staje się pełne i przestronne. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się tu ciemne meble – one pozwolą uzyskać eleganckie wnętrze. Meble pod zabudowę pozwalają w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, dzięki czemu jest ona ergonomiczna i funkcjonalna. Urządzenia możemy umieścić tam, gdzie będzie to dla nas wygodne, a dzięki zabudowie zawsze będą do siebie pasować.
Meble kuchenne w zabudowie posiadają jednak pewne wady – jest to m.in. cena – sprzęty w zabudowie często są droższe niż wolnostojące odpowiedniki, a do zabudowy niezbędne są dodatkowe fronty. Warto wspomnieć także o ewentualnych usterkach – jeśli wystąpią konieczny będzie demontaż najbliższych szafek. Dodatkowo meble pod zabudowę to rozwiązanie na lata co stanowi zarówno zaletę, jak i wadę tego rozwiązania, najlepiej wybrać uniwersalne aranżacje, które nie przestaną być atrakcyjne po pierwszym sezonie.
Sprzęty do zabudowy nie muszą być odpowiednikami tradycyjnych rozwiązań, np. wybierając piekarnik możemy zdecydować się na model, który nie jest połączony z płytą grzewczą i usytuować te elementy w dowolnych miejscach. Do zabudowy piekarnika, zmywarki czy lodówki możemy wybrać szafki typu słupek, dzięki którym będziemy mogli usytuować wybrane sprzęty na wygodnej dla nas wysokości, nie wymuszającej ciągłego schylania się.
Wymiary szafki pod piekarnik do zabudowy należy dostosować do danego piekarnika – dla jednej osoby wystarczy piekarnik o pojemności nawet 40 l, dla mniejszej rodziny warto wybrać modele od 60 l, a dla dużej – większe niż 70 l. Szerokość, niezależnie od modelu, zwykle dopasowana jest do standardowej szerokości szafek kuchennych, co ułatwia wkomponowanie go w zabudowę.
Nowoczesne kuchnie cechują się także funkcjonalnymi akcesoriami – koszami cargo, szafkami bez uchwytów czy szafkami na dotyk. Te rozwiązania doskonale sprawdzą się w zabudowanych kuchniach.
W mniejszych pomieszczeniach kuchennych dobrze sprawdza się jednorzędowy układ szafek bądź taki w kształcie litery „L”. Najistotniejszą kwestią jest tu bezkolizyjne rozplanowanie niezbędnych nam do pracy urządzeń AGD, wydzielanie miejsc do przechowywania naczyń oraz produktów spożywczych i wyznaczenie blatu roboczego do przygotowywania posiłków.
W większych pomieszczeniach sprawdzą się układy dwurzędowe, w kształcie litery „L” oraz „G”, gdzie możemy sobie pozwolić na wysokie zabudowy z piekarnikiem i mikrofalą, wysokie szafki z systemami do przechowywania produktów spożywczych, szafki narożne wyposażone również w systemy wyjeżdżających półek czy większa ilość szuflad z łatwym dostępem. Popularnym elementem w dużych kuchniach jest też półwysep lub wolnostojąca wyspa służąca nam jako dodatkowy blat roboczy oraz blat śniadaniowy.
Zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach zasada trójkąta roboczego jest esencjonalna dla sukcesu projektu, który ma oferować komfort i wysoką funkcjonalność.
W tej złotej zasadzie ważne będzie odpowiednie rozlokowanie lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki, tak aby wierzchołki urządzeń w układzie kuchni utworzyły kształt trójkąta. Dzięki temu wszystkie strefy przechowywania, zmywania oraz gotowania są w niedalekich odległościach i pozwalają nam na swobodną pracę nad przygotowywaniem posiłków etap po etapie. Cały proces rozpoczyna się od wyjęcia niezbędnych produktów z lodówki, obok której – w niedalekiej odległości – powinien być blat roboczy, następnie zlewozmywak i dalej kuchenka. Należy również pamiętać o umiejscowieniu zmywarki w okolicy zlewu, aby ułatwić sobie wszelkie czynności związane z czyszczeniem naczyń. Szczególnie w większych pomieszczeniach dobrze mieć na uwadze, by łączna długość ramion rzeczonego trójkąta nie przekraczała 7 metrów. To pozwoli nam uniknąć pokonywania zbyt dużych odległości pomiędzy lodówką, kuchenka oraz zlewozmywakiem.
Planowanie zabudowy kuchennej powinno rozpocząć się od poznania klienta, jego przyzwyczajeń i potrzeb – będzie miało to nieoceniony wpływ na komfort jej użytkowania w przyszłości. Każdy z nas ma swoje indywidualne rytuały, a zadaniem architekta wnętrz jest stworzenie jak najbardziej przyjaznej i funkcjonalnej zabudowy uszytej na miarę. W takim pomieszczeniu wszystko będzie idealnie dopasowane do mieszkańców. Znając już nawyki klienta, przygotowujemy układ funkcjonalny kuchni w oparciu o podstawy ergonomii oraz normy budowlane.
Dzięki materiałom dostępnym obecnie na rynku, naprawdę niewiele nas ogranicza w temacie projektowania zabudów meblowych, więc jesteśmy w stanie wpisać je dosłownie w każdą stylistykę. Architekci Decoroom z prawdziwą przyjemnością spotykają się z klientami na wizji w danym mieszkaniu, wsłuchują się w ich potrzeby i wspólnie z nimi budują mapy inspiracji do stworzenia funkcjonalnej zabudowy, ale też zabudowy kuchni spójnej z całym założeniem projektowym lokalu oraz wiodącym stylem.
Tworząc indywidualny projekt dobierane są rozwiązania funkcjonalne, preferowane założenia stylistyczne oraz pożądana kolorystyka frontów, blatów oraz innych materiałów, w tym także elementów szklanych i metalowych. Każdy ma swój pomysł na wymarzoną kuchnię, ale koncept wypracowany wspólnie z doświadczonym architektem pozwoli odkryć potencjał kuchennej przestrzeni.
Koszt kuchni pod zabudowę uzależniony jest od wybranych materiałów i sprzętów. Na cenę wpływ ma także wykończenie czy zastosowane systemy oraz prowadnice. Im więcej nowoczesnych, wygodnych rozwiązań oraz tych "szytych na miarę", tym wyższy koszt naszej kuchni. Nie warto jednak przesadnie oszczędzać na wygodzie, tym bardziej, że wysoka jakość pozwoli cieszyć się nienaruszonymi meblami i sprzętem przez lata.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.