Słowo „retro” pochodzi z języka łacińskiego i odnosi się do spoglądania w przeszłość. Nic więc dziwnego, że osoby, które uwielbiają nostalgiczny klimat sięgają po dekoracje w stylu retro i aranżują wnętrza nawiązując do dawnych lat. Styl retro ozdobi każde pomieszczenie i sprawdzi się świetnie nawet w kuchni.
W tym artykule podpowiemy Ci, jak uzyskać kuchnię w stylu retro. Wspólnie z Joanną Węgłowską, architektem wnętrz Decoroom, zainspirujemy Cię do stworzenia funkcjonalnej i estetycznej kuchni retro. Podpowiemy jakie podłogi i ściany pozwolą uzyskać retro wnętrze, a także dowiesz się też czego unikać aranżując kuchnię w tym stylu.
Przejdź do akapitu:
Styl retro nie jest jednoznaczny, ponieważ czerpie z dorobku innych epok, zatem także ze zróżnicowanych styli aranżacyjnych. Inspiracjami do wnętrz w tym stylu są często trendy wnętrzarskie lat 50., 60. i 70. XX wieku. Nie brakuje tu widocznych akcentów kolorystycznych, zaokrąglonych form czy mebli nawiązujących stylistyką do tych, które urzekały podczas spotkań z babcią. Kuchnia retro zwykle kojarzy się z przytulnością, sielskością i rozkoszą, ale bywa postrzegana także jako lekki kicz i bibeloty zlokalizowane na każdym kredensie. Wnętrza w stylu retro mogą znacząco się od siebie różnić, a uzyskany klimat zależny jest tylko od indywidualnych preferencji. Kuchnia w stylu retro może być tak samo cukierkowa, sielankowa, jak i minimalistyczna.
Zagłębiając się w temat stylu retro trudno nie zauważyć błąkającego się przy nim słowa vintage. Te dwa słowa nie są synonimami i warto poznać ich różnice. Vintage określa rzeczy, które opowiadają jakąś historię, ponieważ pochodzą z innej epoki i w niej też zostały wyprodukowane. Przedmioty w stylu vintage mają przynajmniej 20 lat i można w nich wyczuć niemal szlachetność. Styl vintage odnosi się zarówno do dekoracji, jak i mebli, które często rodziły się z najlepszych materiałów. Kochano surowce takie jak naturalne drewno czy szkło oraz tekstylia z bawełny i lnu zdobione często w szlachetne wzory i desenie. Dostępne były szafki w odcieniach beżu, bieli i szarości z ozdobnymi frontami oraz przeszkleniami i szprosami, które pozwalały na ekspozycje pięknych naczyń z porcelany czy ceramiki. Wszechobecne były wtedy porcelanowe dzbanki, urokliwe przybory kuchenne, kolorowe puszki na sypkie produkty czy ciastka. Warto pamiętać też o dodatkach tworzonych przez rzemieślników, np. zegarkach, o których nie bez powodu mówi się, że mają duszę. Przedmioty vintage często można znaleźć na targach staroci i niedużym kosztem nadać im nowe życie.
Przedmioty w stylu retro są natomiast jedynie inspirowane minionymi epokami i wcale z nich nie pochodzą. Ma to oczywiście swoje zalety – rzeczy w stylu retro mogą być pięknie wystylizowane, a dodatkowo dodawać wartości płynące z nowoczesnych rozwiązań. Szczególnie istotne jest to w przypadku sprzętu AGD i RTV, który stylizacją może nie odbiegać od dawnych przedmiotów, jednakże będzie bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Kuchnia vintage i kuchnia retro mogą być zatem łudząco do siebie podobne. Meble stylizowane to wspaniałe rozwiązanie, dzięki któremu domowa atmosfera i sielankowy klimat podobny będzie do tego odczuwanego we wnętrzach z dawnych lat.
Przy wyborze podłogi warto postawić na klasyczne czarno-białe wzory szachownicy, karo lub mniejszy wzór tzw. „gorsecików”. Wybierajmy mniejsze formaty płytek, z geometrycznymi wzorami i te w kontrastujących kolorach ziemi. Raczej unikajmy czystych barw na rzecz nieoczywistych, przybrudzonych kolorów np. odcieni musztardowych, szaroniebieskich czy oliwkowych. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie na podłodze gresu ze wzorem lastryko. Ten model sprawdzi się doskonale nie tylko pod kątem użytkowym dzięki niejednolitej kolorystyce, ale również będzie mocnym akcentem dekoracyjnym.
W przypadku kuchni połączonej z salonem warto rozważyć położenie jednolitej drewnianej podłogi w całym pomieszczeniu np. jodełki klasycznej o naturalnym wykończeniu. Wbrew pozorom drewno świetnie sprawdza się w kuchni, a ewentualne uszkodzenia na szlachetnym materiale dodają wnętrzu charakteru. Jeśli jednak obawiamy się takiego rozwiązania, możemy zabezpieczyć najbardziej newralgiczny fragment podłogi wzorzystym dywanem w formie chodnika w mocnym bordowym odcieniu, który również świetnie będzie nawiązywał do stylu retro.
W oryginalnej stylistyce lat 50. i 60. z dużą odwagą stosowano wyraziste tapety na wszystkich ścianach w pomieszczeniu. Chcąc uniknąć nadmiaru, lepiej zastosować tapetę z odważnym geometrycznym lub uproszczonym roślinnym wzorem jedynie na wybranym fragmencie ściany, akcentując i tworząc tło np. dla stołu jadalnianego lub ciekawej witryny. Spokojniejszym rozwiązaniem, ale nadal tworzącym charakter wnętrza, mogą być pionowe pasy, wybrane z szerokiego wachlarza dostępnych na rynku tapet lub namalowane samodzielnie ulubionymi kolorami. Sprawdzą się tu odcienie ciemnej zieleni, ochry, oliwkowe czy intensywnie żółte. Najbezpieczniejszym, ale również bardzo dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie białych ścian, które stworzą idealne tło dla roślin w wiszących kwietnikach czy kolekcji grafik lub reprodukcji artystów z Polskiej Szkoły Plakatu.
W przestrzeni nad blatem kuchennym warto zastosować wzór płytek cegiełek tzw. metro, układanych na zakładkę z kontrastującą ciemną fugą. Odważniejszym rozwiązaniem będzie ponowne zastosowanie tapety, ale tym razem w wersji wodoodpornej.
W kuchni w stylu retro idealnie sprawdzą się meble z gładkimi frontami, jak i te z delikatnymi płycinami. Warto postawić na obłe formy, jeśli tylko pozwala nam na to układ funkcjonalny pomieszczenia. Jeśli dysponujemy przestrzenią na wyspę kuchenną to unikajmy prostych kątów, lepiej zdecydować się na zaokrąglone narożniki. Lekkości kuchni retro nada brak cokołów w szafkach dolnych i postawienie ich na chromowanych nóżkach. Bardzo ważnym elementem kuchni retro może stać się klasyczny kredens z nadstawką pomalowany na pastelowy odcień. Ciekawym elementem będą również przeszklone szafki wiszące, eksponujące powracającą do łask polską ceramikę z Ćmielowa czy Włocławka lub kolorowe szkło użytkowe. Jeśli nie potrzebujemy dużej przestrzeni do przechowywania możemy rozważyć rezygnację z szafek wiszących na rzecz otwartych półek czy relingów z przyborami kuchennymi, wiszących w przestrzeni nad blatem.
Pod kątem kolorystyki meble mogą być zarówno białe, jak i w odcieniach pastelowych np. seledynowym czy żółtym. Warto postawić jednak na jeden kolorystyczny akcent w wybranej części kuchni. Blaty mogą być drewniane, gładkie w neutralnym lub pastelowym kolorze, kamienne z mocnym wzorem lub ze stali nierdzewnej. Przy wyborze mebli warto pamiętać o ich funkcjonalności. Lata 50. i 60. były okresem, w którym ze względu na prefabrykowane budownictwo projektowano znacznie mniejsze kuchnie niż w okresie przedwojennym i tym ważniejsze stało się odpowiednie wykorzystanie przestrzeni. Obecnie kuchnie nadal bywają niewielkich rozmiarów lub stanowią jedynie aneks w pokoju dziennym, dlatego bardzo ważne jest wyposażenie szafek w szuflady, systemy cargo czy wykorzystanie przestrzeni szafek narożnych.
Kuchnie retro można uzyskać na wiele sposób. Jeśli chcemy otrzymać minimalistyczną kuchnię w klimacie retro pomocne będą subtelnie stylizowane białe meble kuchenne. Fronty szafek mogą być gładkie, przeszklone lub plecione. Biała kuchnia będzie eleganckim tłem do dekoracyjnych dodatków. Kiedy stawiamy na minimalizm, możemy zastosować np. kolorowe ściereczki, które będą energetycznym i nieprzytłaczającym elementem kolorystyczny.
W nieco bardziej szalonych kuchniach sprawdzą się też m.in. zasłonki, firany, obrusy i serwetki we wzory lub hafty. Również garnki i patelnie warto wybrać miedziane lub stylizowane na stare. Naczynia często dostępne były w formie specjalnych zastaw. Zestawy obejmowały nie tylko talerze i filiżanki, ale też kubki, sztućce oraz rzadziej już używane sosjerki, dzbanki, maselniczki i zróżnicowane miski. Otwarte szafki znacząco nawiązują do dawnych lat. Wtedy też eksponowano kuchenne akcesoria na półkach, a także wieszając je nad blatem roboczym.
Klimat retro możemy otrzymać znacznie szerszą gamą barw niż biele, beże i écru. Popularne były odcienie czerwieni, pudrowy róż, miętowy, turkusowy czy żółty. Warto je wykorzystywać zarówno w mniejszych, jak i większych dodatkach. W kuchni w stylu retro kochano także nieoczywiste akcesoria takie jak oldschoolowe młynki, wagi czy metalowe puszki.
Zdecydowanie należy unikać mocno stonowanej kolorystyki. Proste formy nie będą niczym złym, ale koniecznie z akcentem kolorystycznym. Tutaj musi się sporo dziać, nie należy obawiać się charakterystycznych dodatków, takich jak ceramika, porcelana, szklane, gięte wazony czy makramy. W przypadku kuchni retro unikajmy również frezowanych uchwytów lub tzw. tip-on. Uchwyty powinny być widoczne i stanowić dopełnienie aranżacji. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju gałki lub podłużne relingi. Należy unikać także nowoczesnego wzornictwa wyposażenia AGD. Na rynku znajdziemy natomiast wiele modeli sprzętów w odważnych kolorach, wzorowanych na stylistyce retro. Warto też zdecydować się na ceramiczny biały zlew i mniej popularny rodzaj baterii dwukurkowej, koniecznie w wykończeniu chromowanym. Na pewno przy urządzaniu wnętrz w stylu retro nie należy się spieszyć, takie wnętrza często tworzy się latami wyszukując oryginalne przedmioty z epoki, nadając im nowe życie. Uważajmy jednak na zbyt duże nagromadzenie wzorów i kolorów, raczej postawmy na jakość i szlachetność materiałów, a nie na ilość.
Więcej pomysłów i inspiracji znajdziesz na stronie Porady i inspiracje.
Fot. Decoroom (Pion Poziom)
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.