Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kwiaty do łazienki – co wybrać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Rośliny doniczkowe pięknie ożywiają każdą przestrzeń, optymalizują powietrze i stanowią urokliwą dekoracje każdego pomieszczenia. Jednak nie w każdym miejscu ukochany kwiat będzie czuł się dobrze. Problematyczne przestrzenie takie jak łazienki bez okien mogą ograniczyć ilość roślin, które się w nich odnajdą, jednak nie wykluczają marzeń o zielonej przestrzeni. Kwiaty do łazienki – co wybrać?

Kwiaty do łazienki – co wybrać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Kwiaty w łazience to wyzwanie, które nie musi skończyć się porażką! W tym artykule dowiesz się, jakie rośliny do łazienki wybrać oraz o czym pamiętać decydując się na kwiaty w tym pomieszczeniu. Poznasz również gatunki odpowiednie do łazienek z różnym dostępem do światła. Podpowiemy także, czy kwiaty do łazienki bez okna to dobry pomysł.

Przejdź do akapitów:

Kwiaty w łazienkach – na co zwrócić uwagę?

Łazienka to miejsce, w którym panują specyficzne warunki. Charakterystyczna dla tego pomieszczenia jest duża wilgotność, niebędąca przychylną dla każdego gatunku roślin. Należy więc pamiętać, aby do łazienki nie wstawiać kwiatów, które potrzebują niskiej wilgotności powietrza oraz nie lubią zraszania liści. Istotnym elementem łazienek są również obficie stosowane środki chemiczne i pielęgnacyjne, dlatego stawianie doniczek blisko pojemników z detergentami nie jest dobrym pomysłem. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest częste ustawianie kuwet dla kotów w łazienkach, dlatego istotne w takich przypadkach jest wybranie roślin bezpiecznych dla zwierząt lub wyeksponowanie ich w miejscach dla nich niedostępnych.

Rośliny do jasnej łazienki

Warto mieć na uwadze również to, że:

 • w wilgotnym pomieszczeniu rośliny potrzebują mniej wody, dlatego zraszanie liści nie jest konieczne,
 • nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią podwyższoną wilgotność,
 • nie należy stawiać roślin doniczkowych w pobliżu detergentów,
 • rośliny, które naturalnie zasiedlają korony drzew wymagają mniej światła,
 • rośliny o jaśniejszych liściach potrzebują więcej światła niż ciemnozielone gatunki,
 • odmiany roślin doniczkowych o dekoracyjnych ubarwieniach mogą stracić ubarwienie bez odpowiedniej ilości światła,
 • do wilgotnych miejsc warto wybrać gliniane doniczki, które zapobiegają przelaniu roślin doniczkowych.

Rośliny do jasnej łazienki

Łazienka posiada gorący i wilgotny mikroklimat, proponując tym samym miejsce dla roślin naturalnie rosnących w deszczowych lasach tropikalnych, dlatego kwiaty idealne do łazienki często wywodzą się z wilgotnych tropików. Istnieje wiele roślin, które cenią sobie dużą wilgotność powietrza. W jasnych łazienkach najlepiej sprawdzą się:

 • fitonie o wielokolorowych liściach, które należy regularnie podlewać ponieważ lubią wilgotne podłoże,
 • bromelie, posiadające duże kwiatostany koloru czerwonego, żółtego, a nawet białego,
 • maranty, czyli piękne rośliny doniczkowe z charakterystycznymi ornamentami,
 • syngonium, które ma błyszczące liście lub kolorowe zdobienia.
 • alokazje, które lubią ciepło i posiadają wiele imponujących odmian, jednak wymagają one większej uwagi.

Kwiaty w nowoczesnej łazience

Pomimo dużej wilgotności w łazience sprawdzą się też niektóre sukulenty takie jak aloesy i haworsje, które wymagają widnych ekspozycji. W łazience o dużych oknach można śmiało także znaleźć miejsce dla storczyków, dostępnych w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można wybrać odmianę współgrającą ze stylem wnętrza. Te rośliny najlepiej nadają się na parapet.

Kwiaty do widnej łazienki o rozproszonym świetle

Widne łazienki o rozproszonym świetle dają dobre miejsce dla wielu roślin. Do polecanych gatunków należą na przykład epifity, czyli oplątwy. Jaśniejsze odmiany tych roślin wymagać będą bardziej słonecznych stanowisk, ciemniejsze natomiast poradzą sobie także z dalszymi zakątkami łazienki. Rozproszonego światła wymaga też zielistka oraz difenbachia, która posiada dekoracyjne liście i może skutecznie oczyszczać wilgotne powietrze z wielu toksyn. Również skrzydłokwiat sprawdzi się w łazience z rozproszonym światłem i słabo oświetlonych pomieszczeniach. Skrzydłokwiat to piękna ozdoba łazienki, ponieważ posiada dekoracyjne, białe kwiaty. Wilgotne środowisko jest dedykowane także palmie koralowej, która świetnie odnajdzie się w łazience. Najlepsze rośliny do takich warunków to też krotony, które do życia potrzebują światła, jednak nie przepadają za bezpośrednimi promieniami słońca. Dzisiejsze odmiany krotonów są znacznie bardziej wytrzymałe od dawnych gatunków i czasem oceniane nawet jako cieniolubne kwiaty.

Kwiaty w jasnej łazience

Tropikalne kwiaty, które będą dostosowane do widnej łazienki to też gatunki roślin zasiedlające lasy równikowe. Anturium najlepiej rośnie w jasnych łazienkach z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Dodatkowo, anturium kwitnie tworząc wielokolorowe liście. Wśród roślin wiszących znaleźć można także scindapsus o odmianie pstrej, która nada pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniej jasności straci ona swój oryginalny wygląd. Rośliny o opadających, wiszących liściach można wyeksponować także w wiszących doniczkach, dzięki czemu będą mogły one stworzyć piękne, zielone ściany.

Kwiaty do ciemnej łazienki

Niewielki dostęp do światła również znajdzie swoich entuzjastów. Rośliny doniczkowe, które nie wymagają potężnej dawki promieni słonecznych to na przykład znany powszechnie bluszcz, który idealnie może ożywić i opleść przestrzeń. Niewielkie okno polubią rośliny cieniolubne, takie jak:

 • peperomia, proste w uprawie rośliny występujące w licznych ubarwieniach,
 • paproć, ceniąca umiarkowane światło; uprawa paprotki nie zawsze jest łatwa, jednak w ciemnej łazience bez bezpośrednich promieni słonecznych powinna odwdzięczyć się prozdrowotnym działaniem,
 • epipremnum, uznawane za cieniolubny kwiat doniczkowy, który dostosuje się zarówno do mniej, jak i bardziej nasłonecznionych miejsc,
 • syngonium (zroślicha) - kwiaty doniczkowe o niezwykle harmonijnych odcieniach zieleni.

Kwiaty do ciemnej łazienki

Dużą rośliną, która wprowadzi tropikalność do łazienki jest także chamedora wytworna, która preferuje ciepłe i wilgotne miejsce oraz kroton, wymagający nieco większej uwagi, jednak uznawany jest za roślinę cieniolubną i przystosowaną do łazienkowych warunków. Wybierając kwiaty do ciemnej łazienki, warto pamiętać również o tym, by kontrolować ich stan oraz w przypadku braku wzrostu lub opadających liści pozwolić zaczerpnąć im promieni światła, które w mgnieniu oka przywrócą im pierwotny wygląd.

Rośliny do łazienki bez okna

Jednym z niezbędnych elementów do wzrostu roślin jest z pewnością dostęp do światła, dlatego kwiaty do łazienki bez okna nie będą dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak marzymy o tym, aby w łazience bez okna również rozkwitała zieleń istnieją na to pewne sposoby, które ułatwią utrzymanie roślin w tym miejscu. Kwiaty do łazienki bez okna powinny być wybierane przede wszystkim spośród tych, które mają najmniejsze wymagania oraz wybaczają największe błędy. W puli polecanych gatunków są rośliny takie jak: zamiokulkas, epipremnum, zielistka czy sansewieria. Te rośliny nie potrzebują dużej uwagi, mogą być ustawione w zacienionych miejscach, jednak również one potrzebują światła do fotosyntezy. Warto posiadać dwa egzemplarze danej rośliny i regularnie zamieniać ich miejsce, dając im tym samym możliwość zgromadzenia zapasów na kolejny okres bez energii słonecznej.

Kwiaty w łazience

Innym sposobem na rośliny do łazienki bez okna jest zainwestowanie w lampy doświetlające o szerokim spektrum światła. Sztuczne światło zapewni odpowiednią ilość światła oraz pozwoli na wzrost kwiatów, a także pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.

Ściany mchu lub ozdoby z mchu w łazience

Zielone ściany to rozwiązanie, które posiada swoją rzeszę fanów. Piękne kompozycje mchu z pewnością przypadną do gustu nawet niewielkim entuzjastom zieleni. Mech preferuje pomieszczenia wilgotne i może zdobić całą ścianę, otaczać lustro oraz przybierać wszelkie geometryczne, a nawet finezyjne kształty. Ściany z chrobotka reniferowego nie potrzebują dostępu do światła, zraszania ani zbytniej pielęgnacji. Wilgotność, z którą chrobotek będzie współpracował powinna wynosić około 40-60%. Chrobotek posiada właściwości higroskopijne, dzięki czemu może zapobiegać rozwojowi grzybów oraz jest antystatyczny przez co nie osiada na nim kurz. Wpływa także relaksacyjnie na zmęczony wzrok oraz działa uspokajająco. Do montażu mchu warto wybrać specjalne panele, które ułatwią ustabilizowanie konstrukcji na ścianie.

Sztuczne kwiaty do łazienki

Optymalnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają cierpliwości do dbania o żywe kwiaty doniczkowe, ale pragną wprowadzić dekoracje przywodzącą na myśl naturę, są sztuczne kwiaty do łazienki. Dobrze wykonane sztuczne kwiaty potrafią świetnie grać swoje role i są niemal niemożliwe do rozróżniania. Taka możliwość pozwala na wybranie wymarzonych kompozycji kwiatowych i wymaga jedynie sezonowego przetarcia z kurzu. Wybierając taki dekoracyjny kwiat łazienkowy warto zwrócić również uwagę na doniczkę w której się znajduje, aby idealnie współgrała ze stylem łazienki. Sztuczne kwiaty idealne do łazienki to m.in. aloes, kaktus, storczyk, bambus, sukulenty, różne odmiany kwiatów tropikalnych czy sztuczna trawa o zielonych liściach.

Sztuczne kwiaty do łazienki

Kwiaty do łazienki – co wybrać?

Kwiaty w łazienkach to piękna dekoracja i naturalny akcent, który pomoże zrelaksować się po wymagającym dniu. Przed wizytą w sklepie, warto wiedzieć, jakie kwiaty do łazienki wybrać, aby nie musiały one walczyć o przetrwanie. Uschnięta roślina wpłynie nie tylko negatywnie na nasz budżet, ale także będzie małą porażką. Kiedy zastanawiamy się, kwiaty do łazienki – co wybrać, należy pamiętać, że kwiaty idealne do łazienki powinny cenić wilgotne powietrze oraz być dostosowane do danej ilości światła, jaka w niej gości. Brak naturalnego światła nie wyklucza zieleni w tym pomieszczeniu, jednak skłania do wyboru mało wymagających roślin, mchu, który lubi wysoką wilgotność powietrza lub sztucznych kwiatów.

Zobacz również, jak urządzić małą łazienkę w bloku: https://obido.pl/odkrywaj/jak-urzadzic-mala-lazienke-w-bloku.html

Kolejny artykuł

Czarna kuchnia – 8 pomysłów na aranżację
Czerń to kolor kojarzony z minimalizmem, elegancją i wyrafinowaniem, jednak rzadko stanowi pierwszą myśl podczas aranżacji kuchni. Typowa kuchnia zakłada stworzenie przestrzeni dającej poczucie przytulności, a nie każdy wie, że również ciemnym motywem można stworzyć miejsce pełne uroku! Przekonaj się, czy czarna kuchnia jest właśnie dla Ciebie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu