Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Łagiewniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Łagiewniki mieszczą się w dobrze rozwiniętej części Krakowa, dzięki czemu można łatwo dotrzeć w pozostałe obszary miasta. Nie brakuje tutaj także sklepów i punktów usługowych, które ułatwią codzienne życie. Dlatego jeśli szukasz mieszkania, Łagiewniki stanowią ciekawą propozycję.

Łagiewniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przyjrzymy się obszarowi Łagiewniki. Mieszkania w tej okolicy cieszą się sporą popularnością, a sam rejon przyciąga także turystów. W artykule podpowiemy, czym wyróżnia się obszar Łagiewniki i co powinieneś o nim wiedzieć przed kupnem mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Łagiewniki, dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki. Krótka historia

Osada Łagiewniki została założona w XIV wieku i w średniowieczu stanowiła własność rycerstwa polskiego. Nazwa ukształtowała się właśnie w tamtym czasie i pochodzi od słowa: łagiewnik, które oznacza bednarza, słodownika, piwowara lub miodosytnika – co świadczy o tym, czym zajmowali się mieszkańcy. Na przełomie XIX i XX wieku odkryto w Łagiewnikach złoża iłów łupkowych i gipsu, a okolica stała się dużym okręgiem przemysłowym w Krakowie. Dzisiejsza ulica Zakopiańska była kiedyś traktem cesarskim, idącym z Wiednia do Lwowa. Kilkadziesiąt lat później powstał tu trakt kolejowy, przy którym leży obecny przystanek kolejowy Kraków Łagiewniki. Łagiewniki zostały przyłączone do Krakowa w 1941 roku.

Mieszkanie położone wśród zróżnicowanej zabudowy - Kraków Łagiewniki Borek Fałęcki

Łagiewniki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Łagiewniki znane są przede wszystkim z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, związanego z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej. Sanktuarium w Łagiewnikach stanowi część kompleksu kościelno-klasztornego i zostało wybudowane w latach 1889-1893.

Sanktuarium w Łagiewnikach

Poza sanktuarium znajduje się tu kilka zabytkowych kapliczek, pomniki oraz przystanek kolejowy Kraków Łagiewniki, na którym w latach 2006–2009 zatrzymywał się Pociąg Papieski. Pociąg Papieski już nie jeździ, ale stacja kolejowa nadal służy pielgrzymom oraz mieszkańcom – można stąd dojechać bezpośrednio między innymi do centrum Krakowa, na Płaszów, do Skawiny, Bielska-Białej i Zakopanego.

Sanktuarium Kraków Łagiewniki Borek Fałęcki

Łagiewniki – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Łagiewniki mieszczą się w pobliżu dwóch dużych centrów handlowych – Parku Handlowego Zakopianka oraz Bonarka City Center. Obydwa miejsca oferują wszystkie najważniejsze sklepy i punkty usługowe, a także kino Cinema City. Łagiewniki na swoim terenie mieszczą także GOjump Park Trampolin, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do wyboru jest: akrobatyka, gimnastyka, parkour, tricking, funjump, zajęcia ogólnorozwojowe, kalistenika, board masters, freerunning, flipping oraz street workout.

Łagiewniki – mieszkania

W Łagiewnikach dominuje niska zabudowa jednorodzinna, można znaleźć także nowoczesne budynki w zabudowie szeregowej zlokalizowane na kameralnym osiedlu. Znajduje się tu kilka szkół, w tym Szkoła Podstawowa nr 165 dla dzieci z afazją. Nie brakuje tu również punktów usługowych, a dodatkowo jest stąd blisko do Parku Handlowego Zakopianka– na którego terenie oprócz wielu sklepów, takich jak Decathlon i Castorama, znajduje się też Cinema City – a także do położonego nieco dalej Bonarka City Center. W centrum handlowym Bonarka mieści się wiele sklepów, a także oddziały kilku banków i telefonii komórkowych, apteki, biura podróży, usługi krawieckie, pralnie, kantory oraz oddział Poczty Polskiej i Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa. Jest tu też kilka restauracji, kawiarnie i Cinema City. A obok znajduje się Bonarka for Business – kompleks biurowy, w którym mieszczą się biura licznych korporacji, między innymi Pegasystem, GlobalLogic, Skelia, Gerda Broker, Alexander Mann Solutions, Lufthansa czy Euroclear.

Mieszkanie położone w kameralnym apartamentowcu, blisko komunikacji miejskiej. Do mieszkania przynależą przeszklone balkony

Wygodny dojazd do różnych części Krakowa umożliwia obecna tutaj stacja kolejowa, a także linie autobusowe i tramwajowe. Niedaleko znajduje się Rondo Matecznego, które leży na styku czterech ulic: Wadowickiej w kierunku właśnie Łagiewnik i dalej Zakopanego, Konopnickiej w kierunku alei Trzech Wieszczów i północnej części miasta, Kalwaryjskiej w kierunku Rynku Podgórskiego i wschodniej części miasta oraz Kamieńskiego w kierunku Prokocimia i dalej – Tarnowa.

Pętla autobusowa Kraków Łagiewniki Borek Fałęcki

Ponadto przez rondo przebiega kilka linii tramwajowych i autobusowych dziennych oraz nocnych. Można stąd dojechać bezpośrednio na Dworzec Główny, do Nowej Huty, Bronowic, Bieżanowa czy Wieliczki.

Pętla tramwajowa Kraków Łagiewniki Borek Fałęcki

Mieszkanie usytuowane w Łagiewnikach spodoba się osobom ceniącym sobie dobrze rozwiniętą komunikację i rozbudowane zaplecze handlowo-usługowe. Jeśli chodzi o ciekawe miejsca i zabytki, najpopularniejszym obiektem na tym obszarze jest sanktuarium. Łagiewniki znajdują się także blisko Parku Handlowego Zakopianka i Bonarka City Center, co ułatwia załatwianie codziennych potrzeb.

Stacja kolejowa w Łagiewnikach

Jeśli interesuje Cię mieszkanie położone w innej części Krakowa, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Znajdziesz tutaj mieszkanie usytuowane zarówno blisko ścisłego centrum, jak i na obrzeżach Krakowa.

Kolejny artykuł

Prądnik Biały – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Prądnik Biały jest jedną z najpopularniejszych dzielnic mieszkaniowych, w których powstaje dużo nowych inwestycji. Obszar jest atrakcyjny, a do tego dynamicznie się rozwija, aby mieszkało się tutaj jeszcze wygodniej. Jeśli szukasz nowego mieszkania, Prądnik Biały może okazać się idealną dzielnicą dla Ciebie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu