Łagiewniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Łagiewniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Łagiewniki mieszczą się w dobrze rozwiniętej części Krakowa, dzięki czemu można łatwo dotrzeć w pozostałe obszary miasta. Nie brakuje tutaj także sklepów i punktów usługowych, które ułatwią codzienne życie. Dlatego jeśli szukasz mieszkania, Łagiewniki stanowią ciekawą propozycję.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania w Krakowie? Przyjrzyj się obszarowi Łagiewniki. Mieszkania w tej okolicy cieszą się sporą popularnością, a sam rejon przyciąga także turystów. W tym artykule podpowiemy, co wyróżnia się obszar Łagiewniki i co powinieneś o niej wiedzieć, przed kupnem mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Obszar Łagiewniki – dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki. Krótka historia

Osada Łagiewniki została założona w XIV wieku i w średniowieczu stanowiła własność rycerstwa polskiego. Nazwa ukształtowała się właśnie w tamtym czasie i pochodzi od słowa: łagiewnik, które oznacza bednarza, słodownika, piwowara lub miodosytnika – co świadczy o tym, czym zajmowali się mieszkańcy. Na przełomie XIX i XX wieku odkryto w Łagiewnikach złoża iłów łupkowych i gipsu, okolica stała się dużym okręgiem przemysłowym w Krakowie. Dzisiejsza ulica Zakopiańska była kiedyś traktem cesarskim, idącym z Wiednia do Lwowa. Kilkadziesiąt lat później powstał tu trakt kolejowy, przy którym leży obecny przystanek kolejowy Kraków Łagiewniki. Łagiewniki zostały przyłączone do Krakowa w 1941 roku.

Łagiewniki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Jeśli chodzi o zabytki, Łagiewniki znane są przede wszystkim z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, związanego z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej, do którego pielgrzymowali trzej ostatni papieże. Sanktuarium w Łagiewnikach stanowi część kompleksu kościelno-klasztornego i zostało wybudowane w latach 1889-1893.

Poza sanktuarium znajduje się tu kilka zabytkowych kapliczek, pomniki oraz przystanek kolejowy Kraków Łagiewniki, na którym w latach 2006–2009 zatrzymywał się Pociąg Papieski. Pociąg Papieski już nie jeździ, ale stacja kolejowa nadal służy pielgrzymom oraz mieszkańcom – można stąd dojechać bezpośrednio między innymi do centrum Krakowa, na Płaszów, do Skawiny, Bielska-Białej i Zakopanego.

Łagiewniki – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Czy znajdują się tutaj jakieś atrakcje? Łagiewniki mieszczą się w pobliżu dwóch dużych centrów handlowych – Parku Handlowego Zakopianka oraz Bonarka City Center. Obydwa miejsca oferują wszystkie najważniejsze sklepy i punkty usługowe, a także kino Cinema City.

Czy znajdują się tam jeszcze inne atrakcje? Łagiewniki na swoim terenie mieszczą GOjump Park Trampolin, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do wyboru jest: akrobatyka, gimnastyka. parkour, tricking, funjump, zajęcia ogólnorozwojowe, kalistenika, board masters, freerunning, flipping oraz street workout.

Łagiewniki – mieszkania

W Łagiewnikach dominuje niska zabudowa jednorodzinna. Znajduje się tu kilka szkół, w tym Szkoła Podstawowa nr 165 dla dzieci z afazją. Nie brakuje tu również punktów usługowych, a dodatkowo jest stąd blisko do Parku Handlowego Zakopianka, w którym oprócz wielu sklepów, takich jak Decathlon i Castorama, znajduje się też Cinema City, a także do położonego nieco dalej Bonarka City Center. W centrum handlowym Bonarka mieści się około 270 sklepów, a także oddziały kilku banków i telefonii komórkowych, apteki, biura podróży, usługi krawieckie, pralnie, kantory oraz oddział Poczty Polskiej i Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa. Jest tu też kilka restauracji, kawiarnie i Cinema City z dwudziestoma salami, które mieszczą ponad 3 tysiące widzów. A obok znajduje się Bonarka for Business – kompleks biurowy, w którym mieszczą się biura licznych korporacji, między innymi Pegasystem, GlobalLogic, Skelia, Gerda Broker, Alexander Mann Solutions, Lufthansa czy Euroclear.

Wygodny dojazd do różnych części Krakowa umożliwia obecna tutaj stacja kolejowa, a także linie autobusowe i tramwajowe. Niedaleko znajduje się Rondo Matecznego, które leży na styku czterech ulic: Wadowickiej w kierunku właśnie Łagiewnik i dalej Zakopanego, Konopnickiej w kierunku alei Trzech Wieszczów i północnej części miasta, Kalwaryjskiej w kierunku Rynku Podgórskiego i wschodniej części miasta oraz Kamieńskiego w kierunku Prokocimia i dalej – Tarnowa. Ponadto przez rondo przebiega pięć linii tramwajowych, osiem linii autobusowych dziennych i trzy linie autobusowe nocne. Można stąd dojechać bezpośrednio na Dworzec Główny, do Nowej Huty, Bronowic, Bieżanowa czy Wieliczki.

Szukasz mieszkania? Łagiewniki to obszar, który spodoba się osobom, ceniącym sobie dobrze rozwiniętą komunikację i rozbudowane zaplecze handlowo-usługowe. Jeśli chodzi o ciekawe miejsca i zabytki, Łagiewniki słyną przede wszystkim z sanktuarium. Łagiewniki znajdują się także blisko Parku Handlowego Zakopianka i Bonarka City Center.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Prądnik Biały.  Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Prądnik Biały. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Prądnik Biały jest jedną z najpopularniejszych dzielnic mieszkaniowych, w których powstaje dużo nowych inwestycji. Obszar jest atrakcyjny, a do tego dynamicznie się rozwija, aby mieszkało się tutaj jeszcze wygodniej. Jeśli szukasz nowego mieszkania, Prądnik Biały może okazać się idealną dzielnicą, w której warto zamieszkać.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu