Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Tu mieszkam. OLSZYNKA – Żuławska dzielnica Gdańska


W Olszynce, żuławskiej dzielnicy Gdańska, od dziesięcioleci panuje sielankowy nastrój i krajobraz. Decydują o tym: niska, kameralna zabudowa oraz rozległe przestrzenie obszarów zielonych, a także sieć kanałów. Tutaj, z dala od typowego dla Śródmieścia zgiełku i pośpiechu, można rozkoszować się naturalną ciszą i spokojem. Spacer po Olszynce prowadzi przez stulecia gdańskiej historii.

Tu mieszkam. OLSZYNKA – Żuławska dzielnica Gdańska

Ten obszar pojawił się po raz pierwszy na kartach dziejów w XIV wieku, gdy z nadania administracji krzyżackiej stał się własnością Głównego Miasta. Posługiwano się wtedy bardzo wymowną nazwą Walddorf, czyli Leśna Wieś oraz zamiennie Bürgerwalde - Las Mieszczański. Zadrzewiona okolica stała się rezerwuarem drewna dla coraz szybciej rozwijającego się Gdańska. Z czasem lasu rzeczywiście ubywało, ale rolne zagospodarowanie tych terenów postępowało względnie powoli.

Tereny Olszynki odegrały ważną rolę w okresie Wolnego Miasta Gdańska, ponieważ wtedy na tych rolniczych obszarach wyrosły trzy tzw. Laubenkolonie – kolonie altankowe, których dorodne plony dostarczały pożywienia wielu rodzinom. W 1945 roku podtopienie oszczędziło okolicy niszczących działań frontowych i przyczyniło się do uratowania zabudowy tej części miasta. Po wojnie nastąpiła też wymiana ludności. Niewielu mieszkańców pamiętało czasy Wolnego Miasta Gdańsk, a nowi nie od razu odnajdywali specyfikę i wymagania tej żuławskiej dzielnicy. Zmieniło się też nazewnictwo, zniesiono podział na część małą i wielką, a jednolitą nazwą Olszynka objęto cały obszar Klein i Groß Walddorf.

Na obszarze Olszynki zachowało się sporo budynków z okresu międzywojennego, a nawet wcześniejszych dekad. Przy ulicy Olszyńskiej można podziwiać najcenniejszy zabytek zbudowany w stylu klasycystycznym – Dwór Olszyński z początku XIX stulecia. Powstał wtedy budynek mieszkalny z efektowną werandą oraz niezbędne obiekty gospodarcze. Po wojnie dworek zaczął podupadać, ale przekazanie zabytku na rzecz zboru zielonoświątkowców uratowało wpisany w rejestr zabytków obiekt przed zapomnieniem.

Na tej samej ulicy warto zatrzymać się przy ciągu drewnianych, zadbanych chałup. Na terenie dawnego Groß Walddorf inspiruje ciekawa zabudowa przy ul. Niwki, Maki i Dworkowej. Jednym z najstarszych olszyńskich obiektów jest drewniany budynek przy ul. Modrej 23, a na ścianie domu przy Niwki 1 zachował się ślad po przedwojennym napisie zachęcającym do wizyty w restauracji „Zur Feldblume”. Natomiast przy ulicy Dworkowej 15 od dziesięcioleci działa znana w okolicy piekarnia. W Olszynce warto obejrzeć również elementy dawnej linii kolejowej Nehrungsbahn: Most nad Motławą oraz stację Gdańsk Olszynka.

Przez wiele dekad Olszynka była odcięta od miejskich rozwiązań i udogodnień, ale właśnie taka historia wpłynęła zachowanie wiejsko-sielankowego autentyzmu tej okolicy, który decyduje o niezaprzeczalnych walorach dzielnicy. Dziś może wydawać się to niewiarygodne, ale prace przy budowie olszyńskiej kanalizacji rozpoczęto dopiero w XXI wieku. Z roku na rok dynamiczny rozwój infrastruktury sprawił, że zainteresowanie tym cichym i świetnie zlokalizowanym obszarem z gdańskim Śródmieściem jest coraz większe. W ostatnich latach przeprowadzono modernizację: ważnej komunikacyjnie kładki nad torami kolejowym w ciągu ulicy Modrej oraz chodników dla pieszych. Dziś to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic do zamieszkania, która oferuje bliskość centrum oraz uroki życia blisko natury.

Motława Garden Marvipol

Właśnie w tej zielonej okolicy powstaje inwestycja Mołtawa Garden oparta na koncepcji miasta-ogrodu. 15 willi miejskich z 4 mieszkaniami i 6 willi miejskich z 2 mieszkaniami zatopionych w zieleni przydomowych ogródków i tarasów stworzy przyjazną enklawę. Nowoczesna, ponadczasowa architektura inspirowana gdańską zabudową wyróżnia się prostymi bryłami. Duże przeszklenia wpływają na atrakcyjność projektu. Biało-grafitowe elewacje z subtelnymi zdobieniami pięknie wpisują się w zaprojektowaną zieleń.

Doskonała lokalizacja osiedla Mołtawa Garden granicząca ze Śródmieściem zapewnia dojazd do Nowego Miasta w nie więcej niż 10-15 minut. Mieszkańcy mają tu pełen dostęp do infrastruktury: szkół, przedszkoli, restauracji i sklepów. W najbliższym sąsiedztwie osiedla znajdują się: sklepy spożywcze, szkoła podstawowa i przystanki autobusowe linii 123 i 131, którymi w kilka minut dojedzie się do Śródmieścia. Dojazd do stacji SKM autobusem zajmuje 5-6 minut. Lokalizacja w dzielnicy Olszynka sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i rekreacji nad brzegiem Motławy i Opływu Motławy. Miłośnicy joggingu i wycieczek rowerowych odkryją tu ciekawe i urokliwe miejsca: Kolorowy Most nad Opływem Motławy, który łączy Olszynkę ze Śródmieściem czy Kamienną Śluzę. Miło jest skorzystać w centrum miasta z trasy kajakowej czy wydzielonego miejsca do wędkowania. Natomiast spragnieni równowagi i odpoczynku odetchną od pośpiechu miasta w parkach czy skwerach dla dzieci,a także w pobliskim Dolnym Mieście zapraszającym do modnych restauracji i na ciekawe wydarzenia kulturalne

Kameralne osiedle Motława Garden łączy to, co najcenniejsze w tak zabieganej rzeczywistości: cechy mieszkania w spokojnej, zielonej okolicy z dostępem do pełnej infrastruktury miejskiej. Zapraszamy na spacer po tej urokliwej, zielonej okolicy, która może stać się tym jednym, jedynym miejscem na ziemi.

https://motlawagarden.pl/2022/07/12/tu-mi-tu-mieszkam-olszynka-zulawska-dzielnica-gdanska/

Kolejny artykuł

Nowa Północ wzmacnia szczecińskie portfolio RONSONA
RONSON Development rozbudowuje swoją ofertę w Szczecinie. Oprócz bardzo popularnego wśród klientów projektu Nowe Warzymice, w sprzedaży jest już Nowa Północ – sześcioetapowe osiedle, realizowane w dzielnicy Północ.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu