Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Loggia ‒ co to jest? Czym różni się od balkonu?


Czas lockdownu – który zapanował w ubiegłym roku – pokazał nam, jak ważna jest dobrze zagospodarowana przestrzeń, w której przebywamy. Mieszkania z balkonami, loggiami lub tarasami okazały się na wagę złota. Ale czym tak naprawdę różnią się te przestrzenie? Co to jest loggia i czym różni się od balkonu? Którą z tych przestrzeni wybrać, aby dobrze spędzać czas na zewnątrz, jednocześnie bez wychodzenia z domu? Te pytania coraz częściej zadają sobie Polacy podczas kupna nieruchomości.

Loggia ‒ co to jest? Czym różni się od balkonu?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy loggią, a balkonem oraz poznasz pokrótce charakterystykę loggii. Uzyskasz informacje, jak urządzić loggię, aby była ona przytulna. Rozwiejemy także wątpliwości, czy dodatkowe metry naszego mieszkania powinny być spójne stylistycznie, czy jednak powinny być odrębną przestrzenią z własnym stylem.

Przejdź do akapitów:

Ciekawostką jest, że rozróżnienie pojęcia loggii, balkonu i tarasu nie zostało zapisane w Prawie budowlanym. Pomimo tego, że zabudowy te są rozróżniane od wielu lat, komisja architektów nie zdecydowała się na doprecyzowanie zapisu. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z dokładniejszych danych powinniśmy sięgnąć do dorobku orzecznictwa sądowego.

Loggia – co to jest?

Pomimo błędnego założenia wielu ludzi – loggia nie jest niczym nowy w architekturze. Początki loggii możemy zauważyć już w renesansowych zabudowach we Włoszech oraz Francji. Stosowane były najczęściej w wiejskich willach położonych w malowniczych okolicach. Dzięki ich zastosowaniu można było oglądać piękny krajobraz, a zarazem być chronionym przed ostrym słońcem i wiatrem. Rozkwit popularności loggii możemy również dostrzec w budownictwie PRL. Większość blokowisk z wielkiej płyty posiada loggie – tylko wtedy mieszkańcy nazywali je po prostu balkonami.

Przeszklona loggia daje wrażenie otwartej przestrzeni; odpowiednik klasycznego balkonu

Loggia, co to jest? Jest to wnęka w fasadzie budynku, stanowiąca przedłużenie mieszkania. Loggia może być wykonana w dwóch wariantach – otwartej oraz zamkniętej, najczęściej zwieńczonej przeszkleniami. Zazwyczaj jest to zabudowa oddzielona od mieszkania ścianą i stolarką okienno-drzwiową. Wiemy już, co to jest loggia, a czemu była taka popularna w czasach PRL? Głównym atutem loggii jest jej wygląd w bryle budynku – bez wystających balkonów ponad fasadę, architektura zyskuje na spójności. Dzięki zastosowaniu wgłębienia loggii – forma nie wygląda zbyt ciężko.

Loggia a balon – różnice

Loggia a balkon, jakie są różnice? Balkon przynależy do części zewnętrznej budynku, ponieważ jest elementem nadwieszanym. Dzięki nadwieszeniu ma on formę otwartą, a dla bezpieczeństwa otoczony jest z trzech stron balustradą. Natomiast loggia jest schowana we wnęce i ma zazwyczaj formę zamkniętą. Balkon wystaje poza elewację budynku, natomiast loggia nie wykracza poza zarys głównych ścian zewnętrznych.

Podczas wyboru mieszkania zadajemy sobie pytanie: „nieruchomość z balkonem czy z loggią?”. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości przyjrzyjmy się paru aspektom:

  • Kierunek usytuowania mieszkania względem kierunków świata. Jeśli okna mieszkania wychodzą na południe, gwarantujące nam dużo słońca, lepiej sprawdzi się loggia – która dzięki swojej konstrukcji ochroni nas przed mocnymi promieniami słonecznymi. Jeśli mieszkanie znajduje się od zachodu, dużo lepszy będzie balkon, który dzięki swojej lekkiej formie nie będzie blokował wpadających promieni słońca do wnętrza mieszkania.
  • Czy pragniemy ukryć się przed oczami otoczenia? Loggia w bloku będzie idealnym miejscem dla osób, którym bliżej do introwertycznego usposobienia. Dzięki zabudowaniu bocznych ścian, dostajemy dodatkową ochronę przed wścibskimi oczami sąsiadów. Jeśli jednak pragniesz patrzeć na świat bez ograniczania sobie horyzontu – polecamy balkon.
  • Czy planujemy posiadać mini dżunglę? Każda z roślin ma określone warunki, w których lepiej rośnie. Dlatego jeśli planujemy rośliny, które lubią zacienione miejsca to postawmy na loggię, zapewniającą im przyjemny cień. Jednakże, jeśli stawiamy na rośliny, które uwielbiają mocno nasłonecznione miejsca wybierzmy balkon, gdzie dzięki braku zadaszenia panuje ciepły klimat.

Balkon typu loggia – charakterystyka

W czasach PRL loggie były zamknięte szklanymi konstrukcjami, które pozwalały przeobrazić je w ogród zimowy lub połączenie spiżarnio-graciarnio-pawlacza. To właśnie w tamtych czasach loggie mylnie nazywano balkonami.

Loggia otwarta – dodatkową przestrzeń można wykorzystać do całorocznego uprawiania ogrodu

Balkon typu loggia robi się coraz popularniejszy dzięki zapewnieniu intymności domownikom. Jeśli obserwujemy fora wnętrzarskie możemy natrafić na wiele zapytań, czym odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. I właśnie z tym problemem świetnie radzi sobie balkon typu loggia. Oryginalna loggia powinna być zamknięta ścianami z trzech stron, a balkon w typie loggii może być zamknięty np. tylko z dwóch stron, plus zabezpieczenie w formie barierki. Dzięki lepszemu odgrodzeniu nie musimy głowić się, jakimi materiałami zabezpieczyć się przed sąsiadami, mocnym słońcem lub silnym wiatrem. Taka zabudowa pozwala nam również na lepsze wykorzystanie tej przestrzeni.

Jak zaaranżować loggię?

Ostatnie czasy pokazały nam, jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dlatego warto zadać sobie pytanie: jak urządzić loggię, aby sprzyjała relaksowi? Social media zalała fala zdjęć i inspiracji pięknie urządzonych balkonów, loggii i tarasów. Tylko jak z gąszcza inspiracji wybrać wariant najlepszy dla nas? Po pierwsze musimy zdecydować, jakie przeznaczenie ma mieć nasza loggia. Czy planujemy miejsce stworzone tylko do relaksu, czy może naszym małym marzeniem jest hodować tam domowe pomidory. Niezależnie od metrażu naszej loggii możemy urządzić ją funkcjonalnie oraz z klasą. W urządzaniu dodatkowego kącika zdecydowanie wygrywały trzy style: boho, marynistyczny oraz glamour. Nie musimy urządzać loggii w tym samym stylu co mieszkanie, pomimo tego, że jej powierzchnia zalicza się do kubatury, może ona być osobnym kącikiem. Najważniejsze, żeby była urządzona tak, aby sprzyjała relaksowi.

Styl boho

Loggia, jak urządzić ją w stylu boho? Najważniejsze, aby kącik utrzymać w beżowo-brązowych kolorach oraz odcieniach ziemi. Wszelkiego rodzaju frędzle, wikliny, len oraz naturalne materiały będą na plus. Jeśli nie chcemy robić gruntownego remontu, wystarczy, że na podłogę położymy lniany, tkany na płasko dywan zakończony frędzlami. Jeśli nie boimy się majsterkowania, możemy sami wykonać wciąż popularny komplet kanap wykonanych z palet. A na nim ułożyć stos mięciutkich beżowo-białych poduch z frędzlami oraz puszysty koc. Zdecydowanym plusem loggii jest posiadanie bocznych ścian, które aż proszą się o udekorowanie. Możemy na nich zawiesić ręcznie robione makramy, łapacze snów lub sztuczny bluszcz, który doda odrobinę koloru. W wiklinowych koszach możemy ukryć dodatkowe poduszki. Zawieszone pod sufitem girlandy dodadzą nastroju podczas nocnych posiedzeń.

Loggia zabudowana – alternatywa dla tradycyjnego balkonu we współczesnym budownictwie mieszkaniowym

Styl marynistyczny

Osobom pragnącym poczuć nadmorski klimat polecamy urządzenie loggii w marynistycznym stylu. Biało-niebieskie, chłodne odcienie sprawdzą się w upalne dni. Zestaw mebli wykonanych z jasnego drewna okryty poduchami w pasy oraz kotwice pozwoli nam poczuć się jak na łodzi. Stolik wykonany ze starej skrzyni oprócz walorów estetycznych będzie również świetnym miejscem do przechowywania drobiazgów. Do dużych słojów możemy nasypać piasku i udekorować go gałązkami oraz muszelkami, dzięki czemu będziemy mieć prywatną plażę zamkniętą w szkle.

Hitem ostatnich miesięcy są hamaki brazylijskie, które dzięki swoim małym rozmiarom idealnie wpisują się w architekturę loggii. Hamak wykonany z lnu super wkomponuje się w kolorystykę stylu marynistycznego. Jeśli lubimy własnoręcznie wykonane dekoracje możemy zrobić nadmorskie lampiony. Do wykonania ich potrzebujemy odrobinę sznurka rybackiego, lampionów ładowanych poprzez panele słoneczne oraz haczyków. Wystarczy, że przewiniemy lampiony przez sznur oraz zawiesimy w wybranym miejscu i gotowe!

Styl glamour

Niesłabnąca popularność stylu glamour nie mogła ominąć loggii. Jeśli pragniemy odpoczywać w miejscu pełnym luksusu to zdecydowanie powinniśmy postawić na ten styl. Na podłodze dobrze będą wyglądać ciemne, drewniane panele ogrodowe. Eleganckie pufy udekorujmy satynowymi poduszkami. Satyna dzięki swojej strukturze lepiej przepuszcza powietrze oraz ochładza ciało. Jeśli loggia posiada mniejszy metraż możemy jej boczne ściany ozdobić lustrami, które wizualnie powiększą przestrzeń. Na chłodne wieczory idealnie sprawdzą się duże srebrne lampiony, które będą rzucać miękkie światło.

Wybór pomiędzy balkonem, a loggią pozostawiamy już do państwa dyspozycji. Oba te warianty mają wiele plusów. Niewątpliwie loggie znów powracają do łask oraz zyskują drugie życie po czasach PRL. Dzięki swojej konstrukcji dają wiele możliwości wykorzystania. Możemy wybierać z różnych stylów aranżacyjnych, aż znajdziemy ten odpowiedni dla siebie.

Zobacz również jak urządzić balkon.

Kolejny artykuł

Feng shui w mieszkaniu ‒ odzyskaj wewnętrzny spokój
Feng shui to tworzenie harmonii między własnym wnętrzem, a światem wokół. Porządek w mieszkaniu przekłada się na porządek w życiu, dlatego warto dowiedzieć się, jak feng shui w mieszkaniu wpływa na nasze myśli, zachowania i nawyki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu