Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Łomianki, Kiełpin, Sadowa / Północne okolice Kampinosu – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Miejscem, gdzie pojawia się coraz więcej inwestycji deweloperskich jest pas pomiędzy Wisłą a Kampinoskim Parkiem Narodowym ciągnący się od Łomianek do Łomnej. To dawny zalewowy teren, w którym sytuacja melioracyjna jest opanowana, od wielu lat ma charakter mieszkalno-rolniczy.

Łomianki, Kiełpin, Sadowa / Północne okolice Kampinosu – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy miejscowości zlokalizowane pomiędzy Wisłą a Kampinoskim Parkiem Narodowym. Dowiesz się więcej o Łomiankach, Kiełpinie i Sadowej.

Przejdź do akapitów:

Łomianki, Kiełpin, Sadowa / Północne okolice Kampinosu – historia

Łomianki położone są przy północnej granicy Warszawy. Tereny te niegdyś zasiedlone były przez menonitów, osadników holenderskich, którzy specjalizowali się w uprawie rolnej na terenach podmokłych. Przed II wojną światową Łomianki i okolice były wsiami wielonarodowościowymi – mieszkali tu obok siebie Polacy, Żydzi i Niemcy.

Kiełpin i Sadowa to wsie położone w gminie Łomianki. Kiełpin zamieszkiwany był od X do XI w., początkowo powiązany był z traktem z Czerska do Płocka, kolejno teren ten zmieniał właścicieli.

Wolnostojący dom usytuowany w centrum Łomianek, graniczy z Kampinoskim Parkiem Narodowym

Łomianki, Kiełpin, Sadowa / Północne okolice Kampinosu – zabytki

Interesującymi miejscami, które są świadectwem historii okolicy są cmentarze ewangelickie, ukryte w lesie lub wśród pól. Są w większości w dobrym stanie, ogrodzone, można na niej wejść i podziwiać kamienne nagrobki.

Łomianki, Kiełpin, Sadowa / Północne okolice Kampinosu – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Ogromnym atutem obszaru Łomianki, Kiełpin, Sadowa jest teren spacerowy nad Wisłą – ścieżka pieszo-rowerowa ciągnąca się aż z Żoliborza. Teren porośnięty jest drzewostanem i zaroślami, które lubią okresowe wylewy rzek. Fauna jest tu również szalenie bogata. Liczne jeziorka, bajorka, starorzecze Wisły, powalone drzewa i gęsta roślinność są schronieniem dla wielu ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt. Jest to stała ostoja dzika, sarny, bobra i wydry, a jesienią i zimą – bielika.

Ścieżka częściowo wiedzie nad samą rzeką, a w pewnym momencie poprowadzona jest na wiślany wał. Ze ścieżki można obserwować ścisłe rezerwaty przyrody – np. Łachę Kiełpińską czy wiślane wyspy.

Kampinoski Park Narodowy – ścieżka spacerowa

Północne okolice Kampinosu obejmują również malownicze jeziora – Kiełpińskie oraz Dziekanowskie. Przed budową wału przeciwpowodziowego oba jeziora były połączone z Wisłą, są to starorzecza zasilane wodami bezimiennych strug. Na Jeziorze Dziekanowskim latem funkcjonuje kąpielisko. Z kolei Jezioro Kiełpińskie charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością i jest rezerwatem ptaków wodnych.

Z obszaru bardzo blisko jest do Kampinoskiego Parku Narodowego, do którego można wybrać się na długie spacery i rowerowe wycieczki. Liczne szlaki się krzyżują, można robić pętle, do wielu parkingów dojeżdża komunikacja miejska.

Dom wolnostojący, atrakcyjna działka sąsiadująca z obszarem leśnym

Mieszkania – Łomianki, Kiełpin, Sadowa / Północne okolice Kampinosu

Charakter zabudowy obszaru Łomianki, Kiełpin, Sadowa jest jednorodzinny, natomiast w samym mieście wybudowane zostały osiedla wielorodzinne. Popularną formą zabudowy są osiedla segmentów – obecnie jest oddawana inwestycja w miejscowości Pieńków.

Komunikacja na terenie gminy Łomianki nie jest doskonała. Choć istnieją wygodnie poprowadzone linie autobusowe, miejscowości położone są przy drodze wyjazdowej do Warszawy z Gdańska i korki czasami utrudniają komunikację. Z racji wąskiego pasa między rzeką, a parkiem narodowym, nie ma za bardzo możliwości, by ich uniknąć.

Funkcjonalny dom piętrowy z użytkowym poddaszem w samym centrum podwarszawskich Łomianek

Dostęp do edukacji w północnych okolicach Kampinosu jest dobry. Jest tu wiele przedszkoli i szkół podstawowych. Swoją siedzibę ma również Wydział Nauk o Rodzinie UKSW oraz Wyższa Szkoła – Nowa Edukacja. W Łomiankach działa też dwustopniowa niepubliczna szkoła muzyczna.

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Łomianki, Kiełpin, Sadowa mają fantastyczne możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Bliskość ścieżki nad Wisłą oraz Kampinoskiego Parku Narodowego to kilometry wygodne do biegania, czy jazdy na rowerze. W gminie są stadiony i boiska piłkarskie, przy których działają kluby sportowe. W Łomiankach znajduje się tor motocrossowy oraz park linowy, przy ulicy Staszica dostępny jest basen. W mieście jest również skatepark.

Malownicza miejscowość Łomianki w bezpośrednim sąsiedztwie z Kampinoskim Parkiem Narodowym

Zakupy w gminie Łomianki można zrobić w wielu lokalnych sklepach spożywczych oraz licznych popularnych dyskontach. W Łomiankach, przy wyjeździe z Warszawy znajduje się Galeria Łomianki z olbrzymią ofertą sklepów różnych branż. Popularnym miejscem w Kiełpinie jest znajdujące się przy ulicy Warszawskiej centrum handlowe Łomianki Park.

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomiankach znajduje się przy ulicy Szpitalnej. W Dziekanowie Leśnym mieści się szpital dziecięcy. Na terenie gminy działają prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Mapa gastronomiczna gminy Łomianki jest bogata, szczególnie na terenie miasta Łomianki. Znajduje się tu wiele ciekawych lokali o różnych charakterze, zarówno takie, które skupiają się na organizacji rodzinnych przyjęć, jak i tradycyjne knajpy.

Łomianki, Kiełpin, Sadowa – mieszkania z dobrym dojazdem do centrum Warszawy

W Łomiankach znajdują się trzy kościoły parafialne: św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej, św. Marka Ewangelisty oraz bł. Marceliny Darowskiej. W Łomnej parafia znajduje się przy kościele Mikołaja Biskupa.

Gmina Łomianki to bardzo atrakcyjne miejsce do mieszkania, pod warunkiem, że nie trzeba codziennie rano przemieszczać się do Warszawy, a po południu wracać. Bliskość Wisły i Kampinoskie Parku Narodowego rekompensuje niedogodności.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Legionowo, Jabłonna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Legionowo i Jabłonna to obszary w bliskiej odległości od Warszawy, zlokalizowane w Kotlinie Warszawskiej.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu