Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ludwinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Ludwinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Osoby, które poszukują mieszkania, bardzo często chcą mieszkać blisko centrum oraz ważnych punktów kulturalnych i rozrywkowych. W Krakowie znajduje się kilka obszarów, które zaoferują przyszłym mieszkańcom łatwy dostęp do istotnych i ciekawych miejsc. Jeśli interesuje Cię rynek pierwotny i szukasz nowego mieszkania, Ludwinów może okazać się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Sprawdź zalety tego krakowskiego obszaru!


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli szukasz mieszkania w okolicy, która jest dobrze skomunikowana z centrum miasta, a wokół zlokalizowane są najważniejsze punkty handlowo-usługowe, wybierz obszar Ludwinów. Atrakcje, które się tam znajdują, przyciągają nie tylko turystów, ale też mieszkańców. Znajdziesz tam m.in. klubokawiarnię Forum Przestrzenie, Bulwary Wiślane oraz Termy Krakowskie.

Przejdź do akapitów:

Obszar Ludwinów dzielnica Dębniki – krótka historia

Obszar Ludwinów (dzielnica Dębniki) jest położony na prawym brzegu Wisły, wzdłuż rzeki Wilgi, przy jej ujściu do Wisły. Kiedyś był wsią, a został przyłączony do Krakowa w 1910 roku w ramach projektu tak zwanego Wielkiego Krakowa, stworzonego przez ówczesnego prezydenta – Juliusza Leo.

Dzisiaj na Ludwinowie wciąż można wypatrzeć dawne budynki, ukryte wśród nowoczesnych apartamentowców i coraz bardziej ruchliwych ulic. Przy ul. Tureckiej znajdują się najstarsze domy – pochodzą one z XIX wieku, są drewniane, pomalowane na zielono i brązowo.

Ludwinów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Ważnym miejscem w okolicy jest Centrum Kongresowe ICE, otwarte w 2014 roku. Organizowane są tu liczne imprezy – kongresy, konferencje, koncerty, spektakle i wystawy. Centrum może pomieścić 3200 uczestników. Wybudowano wokół niego parkingi naziemne i parking podziemny, terminal autobusowy i mikrobusowy oraz plac dla wozów transmisyjnych.

W pobliżu znajduje się też słynny dawny Hotel Forum, nazywany najdłuższym billboardem reklamowym w Polsce ze względu na rozwijane na jego elewacji reklamy. Obecnie działa w nim klubokawiarnia Forum Przestrzenie, obiekt eventowy Forum Wydarzeń oraz Termy Krakowskie FORUM. Forum Przestrzenie stanowi popularny punkt na mapie Krakowa, który przyciąga do siebie wiele osób. Wpływ na to ma między innymi kawiarniany ogródek skierowany na przepływającą obok Wisłę.

Ludwinów – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Na Ludwinowie mieszczą się Bulwary Wiślane, które stanowią idealne miejsce do spacerów, biegania czy przejażdżki na rowerze, zwłaszcza że na drugim brzegu Wisły przebiegają trasy rowerowe – Wiślana Trasa Rowerowa, VeloMetropolis oraz, nieco dalej, VeloRudawa. Część z tych tras jest jeszcze na etapie planowania, ale gdy cała VeloMałopolska będzie gotowa, pozwolą one dojechać rowerem do Puszczy Niepołomickiej, Ojcowskiego Parku Narodowego, Olkusza, Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Oświęcimia, Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Rudniańskiego Parku Krajobrazowego i Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Ludwinów – mieszkania

Mimo że Ludwinów leży bardzo blisko centrum Krakowa i powstają tu nowe inwestycje, wciąż jest tu raczej spokojnie i cicho. W pobliżu znajduje się trochę biurowców, między innymi budynek CH2M Center przy ul. Konopnickiej i kompleks biurowy Kapelanka 42, gdzie mieści się między innymi HSBC. Blisko jest także do Buma Square.

Ludwinów jest dobrze skomunikowany z resztą Krakowa. Dojazd komunikacją miejską do centrum zajmuje mniej niż 15 minut. Liczne linie autobusowe i tramwajowe umożliwiają też wygodny dojazd w inne części miasta, między innymi na Ruczaj, Zwierzyniec, Bronowice, Czyżyny i do Tyńca. Dodatkowo w pobliżu znajduje się przystanek Krakowskiego Wodnego Tramwaju, który latem stanowi zarówno atrakcję, jak i dodatkowy środek komunikacji. Można nim dopłynąć z jednej strony do Tyńca z drugiej – do śluzy Kraków-Dąbie.

Obszar Ludwinów (dzielnica Dębniki) sąsiaduje z obszarami bardzo popularnymi wśród turystów. Jednym z nich jest oczywiście Kazimierz, gdzie znajduje się dużo modnych lokali, dobre restauracje i niezliczone zabytki. Często odbywają się tam festiwale i imprezy, zwłaszcza latem. Prawdopodobnie najsłynniejszym z nich jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. Zupełnie inny charakter ma Stare Podgórze, które także może się poszczycić wieloma zabytkami, jest jednak miejscem znacznie spokojniejszym. Z kolei Łagiewniki to lokalizacja popularna wśród turystów, którzy odwiedzają Kraków w celach religijno-pielgrzymkowych.

Szukasz mieszkania? Ludwinów to obszar Krakowa, znajdujący się w bardzo atrakcyjnej i dobrze rozwiniętej okolicy. Mieszkanie tutaj przypadnie do gustu na pewno ludziom młodym, studentom i wszystkim tym, którzy cenią sobie bliskość punktów kulturalnych, rozrywkowych czy komunikacyjnych. Mieści się tutaj duże centrum kongresowe ICE, czy popularna klubokawiarnia Forum Przestrzenie.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Zakrzówek. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz ciekawego i malowniczego miejsca do zamieszkania? Odpowiedź jest jedna… Zakrzówek. Mieszkania w tej okolicy oczarują niejedną osobę. Odnajdą się tutaj zwolennicy spokojnego spędzania czasu, a także ci, którzy wolą aktywny wypoczynek. Poznaj zalety miejsca, które bywa nazywane „polską Chorwacją”.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu