Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Marki, Ząbki, Zielonki, Kobyłka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Obszar Przy Trasie 8 to miejscowości w niewielkiej odległości od granicy Warszawy, skupione wzdłuż trasy nr 8, więc z dobrym dojazdem do stolicy. Są to: Marki, Ząbki, Kobyłka i Zielonka.

Marki, Ząbki, Zielonki, Kobyłka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz miejscowości usytuowane nieopodal Warszawy – Marki, Ząbki, Zielonki i Kobyłkę. Przedstawimy Ci ich krótkie historie oraz obecną zabudowę i udogodnienia na tych obszarach.

Przejdź do akapitów:

Marki, Ząbki, Zielonka, Kobyłka – krótka historia

Wzdłuż trasy nr 8 znaleźć można miejscowości, które zapewniają dobry dojazd do stolicy – Marki, Ząbki, Kobyłka i Zielonki.

Marki

Marki to miasto znajdujące się w powiecie wołomińskim, które jako osada młynarska istniało już w połowie XVI w. Wielokrotnie w historii przechodził przez ten teren front wojenny oraz toczyły się walki powstańcze. W XIX w. Marki rozpoczęły przemianę w zgodzie z ówczesnym trendem, w osadę przemysłową. W latach 1833–1835 poszerzono i wybrukowano wiodący przez Marki trakt, wtedy też mieszkańcy zaczęli zajmować się rzemiosłem, głównie obuwnictwem i tkactwem. Okolica jest bogata w glinę, więc rozpoczęła się również produkcja cegieł. W roku 1883 r. bracia Briggs zakupili i uruchomili w Markach jedną z największych i najnowocześniejszych wówczas przędzalni wełny w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyprodukowany surowiec kierowany był głównie na rynek rosyjski. Bracia Briggs wznieśli w Markach również osiedle robotnicze oraz budynek szkoły elementarnej – obecnie mieści się tu Marecki Ośrodek Kultury. W Markach mieściły się ośrodki decyzyjne w czasie bitwy polsko-bolszewickiej w 1920 r. Zapadały tu również ważne decyzje w czasie II wojny światowej. Standard życia w Marka znacznie się podniósł w 2017 r., kiedy to otwarto obwodnicę Marek i wiecznie obecny korek został wyprowadzony poza zabudowania.

Ząbki

Po drugiej stronie trasy, 10 km od Centrum Warszawy znajdują się Ząbki. Teren jest tu piaszczysto-bagnisty, niezbyt przychylny człowiekowi i uprawom. Wola Ząbkowska istniała już w XVI w., jednak w pierwszej połowie XVII w. wylewy Wisły przyniosły wielkie szkody. W XIX w. powstały tu cegielnie i kolejka wąskotorowa na Bródno. Budowa kolei Warszawsko-Petersburskiej spowodowała napływ ludności i ożywienie gospodarcze. W 1912 r. rozpoczęto tworzenie miasta-ogrodu. Ta idea urbanistyczna została zrealizowana tylko częściowo. W okresie międzywojennym ożywiło się budownictwo murowane, wybudowano wille dla generałów Władysława Sikorskiego i Kazimierza Sosnkowskiego, wiceprezydenta Warszawy M. Jankowskiego i wielu innych osobistości.

Zielonki

Tuż za wschodnią granicą Ząbek rozpościera się spory teren Zielonki, której znaczną część pokrywają lasy. W drugiej połowie X w. tereny, na których leży miasto, stanowiły własność książęcą i podlegały administracyjnie grodowi zbudowanemu w czasach ojca Mieszka I Siemomysła, w pobliżu Starego Bródna. Na mapach z tamtego czasu powstała wieś, która na mapach nosiła nazwę Zielonka. Znajdowała się ona na trakcie do karczmy Mokry Ług. W 1862 r. Zielonka uzyskała połączenie kolejowe z Warszawą. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkańców przybywało i zdecydowano się na budowę kościoła parafialnego. Dziś Zielonka rozpościera się między dwiema liniami kolejowymi – na Tłuszcz i na Mińsk Mazowiecki.

Kobyłka

Ostatnim miastem obszaru jest Kobyłka, znajdująca się między Zielonką, a Wołominem, 17 km od centrum Warszawy. Osada zrodziła się na początku XV w. i w tamtym czasie nazywana była Targową Wolą lub Załuszczynem. Wieś szlachecką założono w drugiej połowie XVI w. – stanowiła ona własność Stanisława Mińskiego. W II połowie XVIII w. rozpoczęła działalność persjarnia produkująca pasy jedwabne i lite, drukarnia jezuicka i szkoła rolnicza. Pod Kobyłką odbywała się słynna bitwa trwająca podczas insurekcji kościuszkowskiej. Jej wynikiem była porażka powstańców. Po 1945 r. w Kobyłce powstały zakłady maszyn budowlanych, motoryzacyjnych i telekomunikacyjnych.

Marki, Ząbki, Zielonka, Kobyłka – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Obszar Przy Trasie 8 znajduje się już poza Warszawą i są ogromne możliwości spędzania czasu blisko natury, gdyż północne-wschodnie rubieże stolicy obfite są w lasy, bagna i wydmy piaskowe. Charakter zabudowy jest tutaj bardzo zróżnicowany. Zabytkowe drewniane i murowane wille, sąsiadują z powojennymi budynkami, budują się również w dużej ilości nowe osiedla, zarówno z segmentami, jak i blokami.

Marki

Miejscem najbliżej Warszawy, dzikim i rozległym jest Horowe Bagno, gdzie leśnym szlakiem obchodzi się na około połączone ze sobą duże zbiorniki wodne. Mroczne bagniska otoczone są rozległymi wydmami, porośniętymi skrzypiącymi na wietrze, wysokimi sosnami. W Markach znajduje się również Jezioro Czarne, a przy nim ponownie bagna i wydmy. Jest tu sieć leśnych szlaków i możliwość spędzenia dłuższego czasu w zaciszu lasu. Jeśli ktoś ceni sobie bardziej miejski odpoczynek, w Markach można wybrać się do parku miejskiego przy Pałacyku Briggsów, nad rzeczkę Długą. W pałacyku mieści się obecnie Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II. W parku znajduje się niewielki plac zabaw oraz liczne alejki z ławkami.

Marki – Horowe Bagno

Kolejnym miejscem spacerowym, tym razem na terenie dawnej cegielni w Markach, w dzielnicy Pustelnik, jest Glinianka Meksyk. To sieć stawów, wokół których z każdym sezon pojawia się więcej porządku i infrastruktury rekreacyjnej. Teren jest bardzo lubiany wśród mieszkańców. Na północno-wschodnich rubieżach Marek, w dzielnicy Struga, znajduje się Jezioro Wenecja z kawałkiem lasu, tworząc atrakcyjne miejsce spacerowe i rekreacyjne. Przed wojną był tu popularny park, z letnią sceną teatralną, salami do tańca i kąpieliskiem.

Ząbki

W samym centrum Ząbek znajduje się park miejski im. M. Szuberta, w którym ucieszy dzieci sporych rozmiarów plac zabaw. Latem rozstawione są tu kurtyny wodne, a zimą ciekawa, świąteczna iluminacja. Sporą część północno-wschodniej części Ząbek zajmuje las Nadleśnictwa Drewnica, w którym jest sporo szlaków spacerowych wśród wiekowych drzew.

Zielonka

Jeśli ktoś kocha naturę i mieszkać w pobliżu olbrzymiego kompleksu leśnego, to Zielonka będzie doskonałym wyborem. Ciągnie się tu ząbkowskie Nadleśnictwo Drewnica, jest wiele szlaków i atrakcyjnych turystycznie punktów: Bagno Jacka, Mosty Kalińskie, Kozłowe Bagno, Wydma Szwalnicha. Oprócz tego długie kilometry leśnych ścieżek i ciekawych, w większości opuszczonych obiektów wojskowych. W lesie znajduje się strzelnica, więc podczas spacerów możemy odczuwać lekki dyskomfort dźwiękowy, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku psów i małych dzieci. Na terenie Zielonki znajduje się lubiany teren rekreacyjny i kąpielisko – Glinianki Zielonka.

Glinianka Zielonki

Kobyłka

Przy tym ogromnie atrakcji można pomyśleć, że Kobyłka wypadnie blado, jednak również to miasto ma swój urokliwy rezerwat przyrody Grabicz. Jest prawie idealnie okrągły, a w jego centrum znajduje się staw i bagniska, ostoją wielu gatunków ptaków, gadów, płazów i ssaków.

Kobyłka – rezerwat przyrody Grabicz

Marki, Ząbki, Zielonka, Kobyłka – mieszkania

Komunikacja w obszarze Przy Trasie 8 jest zadowalająca i właśnie ze względu na nią ten teren jest bardzo atrakcyjny dla deweloperów oraz chętnie wybierany przez klientów. Przez Ząbki, Zielonkę i Kobyłkę przechodzi linia kolejowa z kolejką podmiejską. W paręnaście minut możemy dojechać do stacji Warszawa Wileńska (tu znajduje się stacja drugiej linii metra). Natomiast z Zielonki i Kobyłki możemy również dojechać przez Śródmieście do Warszawy Zachodniej. Po miastach obszaru Przy Trasie 8 jeździ wiele linii autobusowych dojeżdżających w różne miejsca w Warszawie. Szybkość dojazdu autem do stolicy zapewnia trasa 8, ale również gęsta sieć dróg wojewódzkich.

Mieszkania w niebanalnej nieruchomości w otoczeniu zieleni

We wszystkich czterech miastach obszaru jest doskonały i równomierny dostęp do edukacji przedszkolnej i szkolnej. Działają tu również licea ogólnokształcące, szkoły artystyczne, jak również zespoły szkół zawodowych.

Mieszkanie w cichej okolicy tuż przy placu zabaw dla dzieci

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Przy Trasie 8 mają pełne wachlarz możliwości na aktywne spędzanie czasu. Po miejscowych lasach można spacerować, biegać czy jeździć na rowerze. Działają tu kluby sportowe skupione przy centrach sportu i rekreacji. Tematyka jest bardzo szeroka - są kluby piłkarskie, bokserskie, sztuk walki czy lekkiej atletyki. W Ząbkach przy Słowackiego działa pływalnia, we wszystkich czterech miastach są kluby fitness i siłownie.

Boisko sportowe w obszarze Przy Trasie 8

Zakupy w obszarze Przy Trasie 8 zrobimy zarówno w lokalnych sklepach, jak i popularnych dyskontach. W Markach, przy wyjeździe z Warszawy, znajduje się duże Centrum Handlowe M1 Marki, w Ząbkach Makro Cash&Carry. We wszystkich czterech miastach obszaru działają sklepy i usługi różnych branż, a ceny często są atrakcyjniejsze, gdyż jesteśmy już poza Warszawą.

Każde z miast obszaru ma swoje przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz centra medyczne, jak również gabinety specjalistyczne, w tym stomatologiczne. W sąsiadującym z Kobyłką Wołominie znajduje się szpital powiatowy. W Ząbkach działa szpital dla dzieci chorych psychicznie.

Przestronne mieszkania na kameralnym osiedlu; miejsca postojowe wzdłuż drogi

Mapa gastronomiczna obszaru jest równomiernie zapunktowana. Najwięcej restauracji znajduje się w Ząbkach, jednak zjemy na mieście we wszystkich czterech miastach. Lokale są raczej typowe dla mniejszych miejscowości, bez wielkomiejskiego polotu.

Wierni mieszkający w obszarze Przy Trasie 8 przynależą do licznych parafii w swoich miejscowościach. Kościołów tutaj nie brakuje. Warto zwrócić uwagę na oryginalną konstrukcję fasady kościoła Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, jak również na bardzo okazałą formę bazyliki Świętej Trójce w Kobyłce.

Marki Ząbki Kobyłka – mieszkania w spokojnej okolicy

Jeśli ktoś szuka inwestycji mieszkaniowej na przyjemnych rekreacyjnie przedmieściach z dostępem do publicznej komunikacji, i sprawnym dojazdem autem do miasta, to obszar Przy Trasie 8 będzie dobrym wyborem. Wszystkie cztery miasta są samodzielnymi jednostkami administracyjnymi, położonymi blisko

Interesują Cię inne obszary Warszawy? Sprawdź pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Powiśle – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Powiśle to obszar w dzielnicy Śródmieście w samym sercu miasta – mimo to powstają tu nowe, prestiżowe inwestycje.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu