Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Marymont-Potok – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Marymont-Potok to obszar w warszawskiej dzielnicy Żoliborz, wytyczony ulicami: Słowackiego, Potocką, Drohicką, Mścisławską, Małogoską, Dygasińskiego, Bohomolca, Promyka, al. Armii Krajowej oraz rzeką Wisła.

Marymont-Potok – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykuł?

W tym artykule poznasz bliżej obszar Marymont-Potok i dowiesz się, czy warto zamieszkać właśnie w tej lokalizacji.

Przejdź do akapitów:

Marymont-Potok – historia

Niegdyś istniała tu wieś Polków, wspominana na kartach historii już w XIV w. jako własność książąt mazowieckich. W XVII w. król Władysław IV podarował bielańskim kamedułom wieś oraz lasy wsi Polków.

Kolejne królewskie losy wsi były związane z Janem III Sobieskim, który na części gruntów Polkowa wybudował dla swojej żony Marysieńki letni pałacyk, według projektu Tylmana z Gameren. W 1820 r. w przebudowanym pałacyku powstała pierwsza polska wyższa uczelnia rolnicza – Szkoła Agronomiczna na Marymoncie, przeniesiona do Puław w 1862 r.

Kępa Potocka Warszawa Żoliborz Marymont

W XIX w. na Marymoncie rozwijał się przemysł i powstawały kolejne osiedla, m.in. Kaskada i Słodowiec. Marymont-Potok włączono do Warszawy w 1916 r. – w dwudziestoleciu międzywojennym w tej części Warszawy powstały liczne spółdzielcze osiedla mieszkaniowe, a po wojnie kolejne.

Marymont-Potok – zabytki

Na terenie obszaru Marymont-Potok znajduje się Centrum Olimpijskie, w którym siedzibę ma wiele organizacji sportowych, oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Ekspozycja w muzeum dotyczy głównie sportu polskiego – są tu m.in. medale, puchary, sztandary, flagi, stroje i sprzęt sportowy oraz dzieła sztuki o tematyce sportowej. W kolekcji muzealnej znajduje się też interaktywna dokumentacja filmowa i dźwiękowa. Przed Centrum Olimpijskim znajduje się wystawa rzeźb.

Marymont-Potok – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największym kompleksem parkowym obszaru Marymont-Potok jest Park Kępa Potocka, założony w latach 60. XX w. Centralny element stanowi w nim starorzecze Wisły, dookoła wytyczono alejki i ustawiono ławki. Dodatkowo w Parku Kępa Potocka znajduje się fantastyczna infrastruktura rekreacyjna, obejmująca place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe, wytyczoną ścieżkę biegową i osobne ścieżki rowerowe. Mieszczą się tu bary i kawiarnie oraz miejsca piknikowe.

Tereny rekreacyjne nad Wisłą Warszawa Żoliborz Marymont

Drugim bardzo atrakcyjnym miejscem na obszarze Marymont-Potok jest żoliborski odcinek ścieżki nad Wisłą. Kawałek dzikiego, ale uporządkowanego terenu ciągnie się od Plaży Żoliborz, aż do Mostu Grota-Roweckiego.

Ścieżka spacerowo-rowerowa Warszawa Żoliborz Marymont

Na obszarze Marymont-Potok znajduje się też Park Kaskada, który był częścią rezydencji królewskiej na Marymoncie. W parku znajduje się staw z wodną kaskadą, alejki spacerowe i place zabaw dla dzieci.

Mieszkania – Marymont-Potok

Żoliborz jest nazywany zieloną dzielnicą i rzeczywiście znajduje się tu wiele parków, skwerów i miejsc rekreacji na świeżym powietrzu. Charakter zabudowy na obszarze Marymont-Potok jest mocno zróżnicowany. Znajdują się tu zarówno przed- i powojenne wille, jak i kamienice z okresu międzywojennego, blokowiska z głębokiego PRL-u oraz nowe inwestycje z lat 90. XX w. i pierwszych dwóch dekad XXI w.

Nieruchomość w pięknej zielonej okolicy blisko Parku Kępa Potocka Warszawa Żoliborz Marymont

Znajduje się tu stacja pierwszej linii metra Marymont, blisko jest także do dużego węzła komunikacyjnego – Plac Wilsona, skąd jest dostęp do metra, autobusów i tramwajów. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych dowożących mieszkańców w różne części miasta. Przemieszczanie się samochodem także jest komfortowe – przez obszar przechodzi Wisłostrada, a granicą jest trasa S8. Od listopada 2021 na terenie Żoliborza wprowadzona została strefa płatnego parkowania.

Na terenie obszaru Marymont-Potok znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. Przy szkole na ul. Mścisławskiej jest bardzo dobre zaplecze sportowe – są boiska, stadion, korty tenisowe, skatepark i basen.

Domy w zabudowie szeregowej w pobliżu zielonych terenów Warszawa Żoliborz Marymont

Na obszarze Marymont-Potok zakupy można zrobić w licznych osiedlowych sklepach, skupisko punktów handlowych znajduje się przy skrzyżowaniu Potockiej i Mickiewicza. W sąsiadujących obszarach są duże możliwości zrobienia atrakcyjnych zakupów w Hali Marymonckiej, czy licznych sklepach na Placu Wilsona.

Miłośnicy sportu mają ogromne możliwości doskonalenia różnych dyscyplin na terenie obszaru Marymont-Potok. Jest tu wiele ścieżek i terenów do biegania i jazdy na rowerze. Na Potockiej znajduje się prężnie działający Ośrodek Sportu i Rekreacji, a w nim jest basen, korty tenisowe, skatepark, szkoła boksu, stadion oraz boiska. Przy Wybrzeżu Gdyńskim, nad Wisłą, działają korty tenisowe, pole golfowe oraz szkoły jazdy konnej. W Centrum Olimpijskim działa klub fitness i siłownia Zdrofit.

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się w sąsiadującym obszarze, na ulicy Szajnochy. Jest tam również dobrze działająca nocna i świąteczna pomoc medyczna. Na terenie obszaru Marymont-Potok mieszczą się prywatne gabinety specjalistyczne oraz prywatne centrum medyczny przy ul. Gdańskiej.

Wysoki blok w prestiżowej lokalizacji Warszawa Marymont Potok

Mapa gastronomiczna obszaru Marymont-Potok nie jest zbyt bogata, lokale są zlokalizowane głównie przy ulicy Potockiej. Jest parę fajnych, lokalnych inicjatyw, które stały się miejscami spotkań mieszkańców, takich jak np. „U Dziewczyn”. Warto też odwiedzić m.in. restaurację Bydło i powidło.

Wierni mieszkający na obszarze Marymont-Potok przynależą do parafii przy kościele Matki Bożej Królowej Polski, który został zbudowany na fundamentach pałacyku Marysieńki Sobieskiej.

Nieruchomość usytuowana przy terenach zielonych Warszawa Marymont Potok

Obszar Marymont-Potok to atrakcyjne miejsce do zamieszkania – jest tu mnóstwo terenów zielonych, doskonała infrastruktura do życia, dobra komunikacja. Jest jeszcze parę działek, na których mogą powstać nowe apartamentowce.

Zobacz też pozostałe obszary w Warszawie.

Kolejny artykuł

Stary Żoliborz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Stary Żoliborz to obszar w warszawskiej dzielnicy Żoliborz, którego granice wyznaczają linia kolejowa, rzeka Wisła, al. Jana Pawła II, oraz ulice Księdza Jerzego Popiełuszki, Drohicka, Małogoska, Kazimierza Promyka i Gwiaździsta.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu