Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Materiały wykończeniowe — jaką podłogę wybrać?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Dopasowanie podłogi do wystroju nowego mieszkania stanowi ważny element wykończeniowy. Istotne jest wybranie takiego materiału, który będzie pasował do funkcji danego pomieszczenia, stylu aranżacji, koloru mebli czy ścian. W tym artykule dowiesz się, w co warto zainwestować, by cieszyć się zarówno pięknym wyglądem mieszkania, jak również długim i bezproblemowym użytkowaniem.

Materiały wykończeniowe — jaką podłogę wybrać?

Wybór odpowiedniego materiału

Wiadomo, że przy wyborze podłogi do naszego nowego, wymarzonego mieszkania głównie będziemy kierować się względami estetycznymi, jednak przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kwestie praktyczne – podłoga to jednak coś, co pozostanie z nami na lata. To, nad czym musimy się zastanowić na wstępie, to rodzaj nawierzchni. Musimy zdecydować, czy chcemy chodzić po drewnianych podłogach, po panelach, płytkach, a może po puszystych wykładzinach. Co mamy do wyboru?

Drewno

Na pewno daje takie wykończenie, które jest ładne, eleganckie oraz ponadczasowe – i chociaż jego koszt jest stosunkowo wysoki, to jego trwałość jest warta takiej ceny. Dodatkowo drewno sprawia, że pomieszczenie nabiera ciepłego i przytulnego charakteru. Materiał ten jest także dobrym izolatorem akustycznym – chłonie dźwięki i wycisza. Drewniana podłoga dobrze komponuje się w zestawieniu z różnymi wzorami i kolorami. I wbrew pozorom takie wykończenie sprawdzi się także w kuchni czy łazience np. razem w połączeniu z płytkami ceramicznymi. Jednak koniecznie trzeba pamiętać, że ze względu na możliwość kontaktu z wodą należy taką podłogę często olejować.

Panele

Stanowią alternatywę dla podłóg drewnianych – są tańsze, a do tego bardzo często dobrze imitują drewno. Panele nie sprawiają dużych kłopotów z montażem, łatwo z nich również usunąć zabrudzenia. Dzielą się one na 3 grupy pod względem tego, jakie materiały zostały wykorzystane do ich wykonania. Mogą więc być panele winylowe, drewniane lub laminowane. Mamy także do wyboru aż 5 klas odporności na ścieranie od AC1 do AC5, czyli od tych najmniej wytrzymałych, do tych, które zniosą dużo więcej i dobrze spełnią swoją funkcję w każdym pomieszczeniu.

Szklana podłoga

Niewątpliwie jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań. Jednak taki rodzaj nie posłuży nam raczej jako materiał na wykończenie podłogi w całym pomieszczeniu, gdyż byłby to mało rozsądny i bezpieczny projekt – jednak genialnie sprawdzi się jako element wystroju na mniejszej powierzchni. Wyobraźmy sobie szklaną podłogę w łazience, a pod nią wodę, kamyki, muszelki czy rośliny – robi wrażenie, prawda? Elementy takiej podłogi sprawdzą się również w salonie, gdzie można je wypełnić piaskiem, kamieniami czy kwiatami.

Mozaika

Jest bardzo atrakcyjna, chociażby z tego powodu, że daje wiele możliwości aranżacji. Wykonanie takiej podłogi polega na połączeniu małych elementów, czy to drewna czy płytek, i układania z nich ciekawych, dekoracyjnych wzorów. Można tu zaszaleć nie tylko z techniką układania, ale także z kolorystyką – można połączyć ze sobą np. dwa kolory albo postawić na wielobarwne wykończenie, które na pewno będzie fajnym pomysłem chociażby do pokoju dziecięcego.

Płytki

Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się na dużych przestrzeniach. Płytki są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, zwłaszcza jeśli postawimy na neutralne, ciemne kolory, na których nie będzie widać plam i kurzu, a te już powstałe będzie można szybko usunąć. Jednak trzeba również pamiętać o tym, że gdy nie mamy ogrzewania podłogowego, to płytki będą po prostu zimne i nie zawsze przyjemne dla gołej stopy.

Podłoga korkowa

Za małe pieniądze szybko możemy stworzyć coś wyjątkowego, co będzie wyglądać estetycznie, a przy tym będzie „cieszyło oko”. Ze względu na amortyzację, podłoga korkowa dobrze sprawdzi się w pokoju dla dzieci, gdyż złagodzi ona konsekwencje ewentualnych upadków. Dodatkowo jest ona elastyczna i ciepła, dlatego też będzie nam się po niej wygodnie chodziło, ale także będzie ona stanowiła dobre miejsce, by na niej usiąść i zagrać w grę planszową lub poukładać puzzle.

Parkiet

Parkiet wybierany jest głównie dlatego, że cechuje się dużą trwałością i jego warstwa wierzchnia jest odporna na ścieranie. Na plus jest także oceniany jego wygląd, który jest odbierany jako bardzo naturalny i elegancki. Taka podłoga układana jest za pomocą małych drewnianych deszczułek i może ona być aranżowana w kilka wzorów, z czego najpopularniejsze to jodełka czy szachownica.

Wykładzina

Dla osób, które chcą, aby było im ciepło w stopy, wykładzina wydaje się być dobrym pomysłem, a już na pewno lepszym niż płytki czy panele (no chyba że w połączeniu z dywanami). Jednak warto tutaj pamiętać o tym, że taka podłoga na pewno nie będzie super wytrzymała i trzeba ją będzie zmieniać częściej niż w przypadku innych wariantów wykończeniowych. Wykładziny są także trudniejsze w utrzymaniu czystości, gdyż są mniej odporne na zabrudzenia i plamy. W takim typie nawierzchni szybko zbiera się sierść zwierząt, kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia — co na pewno nie będzie sprzyjać alergikom.

Podłoga a styl aranżacji i dodatki

Wybór podłogi wiąże się także z tym, w jakim stylu planujemy urządzić nasze mieszkanie (o różnych wariantach aranżacji pisaliśmy tutaj). Jeśli nasze wnętrze ma być w stylu skandynawskim, odpowiednim wyborem będzie podłoga w jasnym kolorze, natomiast w stylu retro świetnie sprawdzą się czarno-białe płytki. Ciekawym uzupełnieniem aranżacji, zwłaszcza tych stonowanych i minimalistycznych, może być dywan. Dobrze sprawdzi się on tak naprawdę w każdym pomieszczeniu – wszystko jest dozwolone, ponieważ wszystko zależy od naszych preferencji. Dzięki niemu można także ożywić pomieszczenie i do ciemnej, jednolitej podłogi wybrać dywan, który będzie wyróżniał się ciekawym kolorem, kształtem i wzorem. Będzie on także stanowił ochronę przed zimną podłogą.

Kolejny artykuł

Zakup miejsca postojowego na rynku pierwotnym nie zawsze jest obowiązkowy!
W przypadku, gdy nie posiadasz samochodu, obowiązek nabycia miejsca postojowego wydaje się być dla Ciebie dodatkowym kosztem. Tym bardziej kłopotliwym, jeżeli dysponujesz konkretną kwotą przeznaczoną na zakup mieszkania oraz jego wykończenie, i w żadnym wypadku nie chcesz jej przekraczać. Czy w takiej sytuacji pozostaje Ci tylko rynek wtórny? Niekoniecznie!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu