Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Azory – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Szukasz mieszkania? Azory to obszar znajdujący się w niedużej odległości od centrum Krakowa. Dodatkowo mieści się tutaj cała najpotrzebniejsza infrastruktura, która ułatwia załatwienie codziennych spraw.

Azory – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Azory położone są dość blisko krakowskiego rynku, jednak czuć w nich atmosferę podmiejskiego spokoju. Jeśli chciałbyś zamieszkać w miejscu, które leży na uboczu, ale ma w pełni rozwiniętą infrastrukturę i można z niego szybko dojechać do centrum, to Azory mogą być okolicą odpowiednią dla Ciebie.

Przejdź do akapitów:

Azory, dzielnica Prądnik Biały – krótka historia

Kiedy w 1932 roku rozpoczęto budowę osiedla Azory, były to przedmieścia Krakowa. Dzisiaj jest to jedno z największych osiedli mieszkaniowych w mieście – teren został przyłączony do Krakowa w czasie II wojny światowej. Azory są położone w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy ul. Radzikowskiego, parkiem Wyspiańskiego, ul. Opolską i torami kolejowymi.

Stacja kolejowa Kraków Azory

Początkowo Azory były osiedlem tanich murowanych domków jednorodzinnych budowanych przez rzemieślników i kolejarzy oraz rolników (pierwszy dom postawił tu niejaki Józef Borowski w 1912 roku). Kilkadziesiąt lat później – w latach 60. i 70. XX wieku – zaczęto wznosić tu bloki z wielkiej płyty o pięciu lub jedenastu kondygnacjach.

Azory – zabytki i instytucje kulturowe

Na Azorach znajduje się Kościół Parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – zlokalizowany przy ul. Chełmońskiego – i klasztor franciszkanów. Budowa kościoła i domu zakonnego rozpoczęła się w 1936 roku.

Azory – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Miłośnicy książek znajdą na Azorach filię Biblioteki Kraków, a wielbiciele bardziej aktywnych form spędzania wolnego czasu – szkołę sztuk walki. Ponadto Azory sąsiadują z kilkoma obszarami, gdzie można znaleźć takie miejsca jak Muzeum Rydlówka, Park Stanisława Wyspiańskiego, Park Krowoderski, klub muzyczny Forty Kleparz czy centrum wspinaczkowe Forteca.

Azory – mieszkania

Azory są dobrze skomunikowane z resztą Krakowa dzięki pętli autobusowej umiejscowionej przy ul. Wojciecha Weissa i Marii Jaremy, gdzie swoją trasę kończą linie nr 130 z Dworca Głównego, nr 138 z Nowej Huty i nr 173 z Nowego Bieżanowa. Kursują tędy także autobusy nr 140 z Nowego Kleparza na Osiedle Radzikowskiego i nr 168 z Krowodrzy Górki na pętlę przy ul. Chełmońskiego. Mieszkańcy korzystają też z przystanków w okolicy Ronda Ofiar Katynia oraz z przystanku tramwajowego Bronowice. Dojazd do centrum Krakowa stanie się jeszcze wygodniejszy, kiedy zrealizowana zostanie budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, która ma biec na Azory od pętli Krowodrza Górka. Przewiduje się, że nowa linia będzie szła wzdłuż ul. Opolskiej, na jej trasie będą cztery przystanki, a w pobliżu węzła Opolska/Weissa powstanie parking „Parkuj i Jedź” z około 200 miejscami parkingowymi. W dalszych planach jest pociągnięcie nowej linii tramwajowej z Azorów dalej na północ do ul. Chełmońskiego i Galerii Bronowice.

Mieszkanie położone w kameralnej inwestycji; Kraków Azory

​W okolicy znajduje się stacja kolejowa Kraków Łobzów, przez którą przebiega linia nr 1 krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z lotniska w Balicach przez Kraków Główny do Wieliczki. Ponadto zatrzymują się tu pociągi jadące do Krzeszowic, Oświęcimia, Katowic i Rzeszowa.

Stacja kolejowa Kraków Łobzów, Kraków Azory

Na terenie osiedla znajduje się sporo mniejszych i większych sklepów, w pobliżu jest też Galeria Bronowice z hipermarketem Auchan, IKEA, OBI i Castorama. Nie brakuje też lokali gastronomicznych i to różnego rodzaju – są tu kawiarnie, lunch bary, bistra, pizzerie, restauracje orientalne i fast foody.

W okolicy jest też dużo salonów fryzjerskich i kosmetycznych, są też inne punkty usługowe, na przykład usługi krawieckie. Ponadto na Azorach mieści się kilka ośrodków zdrowia, apteki, są też przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Wiele firm – i to z różnych branż – ma swoje siedziby na Azorach lub w sąsiedztwie. Dodatkowo przy ul. Jasnogórskiej wzniesiono kompleks biurowców Bronowice Business Center, gdzie swoje biura mają między innymi Tauron, Accenture i Air Liquide. W pobliżu mieści się też Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

Stacja kolejowa Kraków Łobzów; Kraków Azory

​Dużą zaletą Azorów – poza obecnością infrastruktury niezbędnej dla mieszkańców – jest położenie w pobliżu skrzyżowania tras wylotowych z Krakowa, co umożliwia szybki i łatwy dojazd na przykład do lotniska w Balicach, ale też do południowych części miasta.

Mieszkanie usytuowane na Azorach może okazać się dla Ciebie dobrym wyborem. Azory mieszczą się w spokojnej dzielnicy Prądnik Biały i oferują dostęp do wszystkich potrzebnych punktów handlowo-usługowych, edukacyjnych i komunikacyjnych.

Interesuje Cię mieszkanie położone w innej części Krakowa? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki! Znajdziesz tutaj mieszkanie zlokalizowane zarówno w obrębie Krakowa (np. Nowa Huta, Borek Fałęcki, Grzegórzki, Zabłocie), jak i w okolicach Krakowa (np. Wieliczka, Niepołomice, Skawina).

Kolejny artykuł

Bronowice-Armii Krajowej – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Cenisz sobie lokalizację z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, a przy tym szukasz mieszkania? Bronowice-Armii Krajowej to obszar, który zapewnia łatwy dostęp do zaplecza handlowo-usługowego oraz komunikacyjnego. Poznaj bliżej to miejsce.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu