Mieszkania – Azory. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Azory. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz mieszkania? Azory to obszar znajdujący się w niedużej odległości od centrum Krakowa. Mieści się tutaj cała najpotrzebniejsza infrastruktura, która ułatwia załatwienie codziennych spraw.


Azory to okolica, która położona jest niedaleko centrum Krakowa, jednak czuć tam atmosferę podmiejskiego spokoju. Jeśli chciałbyś zamieszkać w miejscu, które leży na uboczy, ale ma w pełni rozwiniętą infrastrukturę i można bardzo szybko dojechać z niego do centrum, to Azory mogą być okolicą odpowiednią dla Ciebie.

Przejdź do akapitów:

Obszar Azory dzielnica Prądnik Biały – krótka historia

Kiedy w 1932 roku rozpoczęto budowę osiedla Azory, były to przedmieścia Krakowa. Dzisiaj jest to jedno z największych osiedli mieszkaniowych w mieście – teren został przyłączony do Krakowa w czasie II wojny światowej. Azory są położone w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy ul. Radzikowskiego, parkiem Wyspiańskiego, ul. Opolską i torami kolejowymi.

Początkowo obszar Azory (dzielnica Prądnik Biały) był osiedlem tanich murowanych domków jednorodzinnych budowanych przez rzemieślników i kolejarzy oraz rolników (pierwszy dom postawił tu niejaki Józef Borowski w 1912 roku). Kilkadziesiąt lat później – w latach 60. i 70. XX wieku – zaczęto wznosić tu bloki z wielkiej płyty o pięciu lub jedenastu kondygnacjach. Wśród różnorodnej zabudowy mieszkaniowej wyróżnia się kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny znajdujący się przy ul. Chełmońskiego.

Azory – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na Azorach znajduje się Kościół Parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor franciszkanów. Budowa kościoła i domu zakonnego rozpoczęła się w 1936 roku.

Azory – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Miłośnicy książek znajdą na Azorach filię Biblioteki Kraków, a wielbiciele bardziej aktywnych form spędzania wolnego czasu – szkołę sztuk walki. Inne atrakcje? Azory sąsiadują z kilkoma obszarami, gdzie można znaleźć Muzeum Rydlówka, Park Stanisława Wyspiańskiego, Park Krowoderski, klub muzyczny Forty Kleparz czy centrum wspinaczkowe Forteca.

Mieszkania – Azory

Obszar Azory (dzielnica Prądnik Biały) jest dobrze skomunikowany z resztą Krakowa dzięki pętli autobusowej umiejscowionej przy ul. Wojciecha Weissa i Marii Jaremy, gdzie swoją trasę kończą linie nr 130 z Dworca Głównego, nr 138 z Nowej Huty i nr 173 z Nowego Bieżanowa. Kursują tędy także autobusy nr 140 z Nowego Kleparza na Osiedle Radzikowskiego i nr 168 z Krowodrzej Górki na pętlę przy ul. Chełmońskiego. Mieszkańcy korzystają też z przystanków w okolicy Ronda Ofiar Katynia oraz z przystanku tramwajowego Bronowice. Dojazd do centrum Krakowa stanie się jeszcze wygodniejszy, kiedy zrealizowana zostanie budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, która ma biec na Azory od pętli Krowodrza Górka. Przewiduje się, że nowa linia będzie szła wzdłuż ul. Opolskiej, na jej trasie będą cztery przystanki, a w pobliżu węzła Opolska/Weissa powstanie parking „Parkuj i Jedź” z około 200 miejscami parkingowymi. W dalszych planach jest pociągnięcie nowej linii tramwajowej z Azorów dalej na północ do ul. Chełmońskiego i Galerii Bronowice.

W okolicy znajduje się stacja kolejowa Kraków Łobzów, przez którą przebiega linia nr 1 krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z lotniska w Balicach przez Kraków Główny do Wieliczki. Ponadto zatrzymują się tu pociągi jadące do Krzeszowic, Oświęcimia, Katowic i Rzeszowa.

Na terenie osiedla znajduje się sporo mniejszych i większych sklepów, w pobliżu jest też Galeria Bronowice z hipermarketem Auchan, IKEA, Obi i Castorama. Nie brakuje też lokali gastronomicznych i to różnego rodzaju – są tu kawiarnie, lunch bary, bistra, pizzerie, restauracje orientalne i fast foody.

W okolicy jest też dużo salonów fryzjerskich i kosmetycznych, są też inne punkty usługowe, na przykład usługi krawieckie. Ponadto na Azorach mieści się kilka ośrodków zdrowia, siedziba Sanepidu, apteki, są też żłobek, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Wiele firm – i to z różnych branż – ma swoje siedziby na Azorach lub w sąsiedztwie. Dodatkowo przy ul. Jasnogórskiej wzniesiono kompleks biurowców Bronowice Business Center, gdzie swoje biura mają między innymi Tauron, Accenture i Air Liquide. W pobliżu mieści się też Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

Dużą zaletą Azorów – poza obecnością infrastruktury niezbędnej dla mieszkańców – jest położenie w pobliżu skrzyżowania tras wylotowych z Krakowa, co umożliwia szybki i łatwy dojazd na przykład do lotniska w Balicach, ale też do południowych części miasta.

Jeśli szukasz mieszkania, Azory mogą okazać się dla Ciebie dobrym wyborem. Mieszczą się w niedalekiej odległości od krakowskiego rynku, a przy tym oferują dostęp do wszystkich potrzebnych punktów handlowo-usługowych, edukacyjnych i komunikacyjnych.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Bronowice Armii Krajowej. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Bronowice Armii Krajowej. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Interesuje Cię lokalizacja z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i szukasz mieszkania? Bronowice-Armii Krajowej są okolicą, która zapewnia łatwy dostęp do zaplecza handlowo-usługowego oraz komunikacyjnego.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu