Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Mistrzejowice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Mistrzejowice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukanie nowego mieszkania wiąże się także z wybraniem tej inwestycji, która znajduje się w jak najlepszej, według indywidualnych preferencji, lokalizacji. Miejsce, w którym będziemy mieszkać, powinno na co dzień zapewniać wygodę i komfortowy dostęp do najważniejszych punktów. W dzisiejszym artykule z cyklu Przewodnik po dzielnicach opisywane będą Mistrzejowice. Mieszkania tutaj zapewniają oddalenie od zgiełku miasta, a przy tym infrastruktura miejska jest na tyle dobrze rozwinięta, że ułatwia łatwy dojazd do centrum.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Poszukujesz mieszkania? Mistrzejowice mogą okazać się doskonałym wyborem. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się ta dzielnica i co powinieneś wiedzieć przed przeprowadzką.

Przejdź do akapitów:

  1. Dzielnica Mistrzejowice w Krakowie. Krótka historia
  2. Mistrzejowice – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy
  3. Mistrzejowice – park i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców
  4. Mieszkania – Mistrzejowice. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dzielnica Mistrzejowice w Krakowie. Krótka historia

Dzielnica Mistrzejowice znajduje się w północnej części Krakowa pomiędzy Czyżynami, Prądnikiem Czerwonym, Wzgórzami Krzesławickimi i Bieńczycami. Jest to dawna wieś, jedna z wielu, na których terenie postawiono Nową Hutę. Dziś po dawnej wsi nie zostało zbyt wiele śladów, dominują tu budynki wielorodzinne, otoczone jednak dużą ilością zieleni.

Zachowały się tutaj nieliczne pozostałości zabudowy dawnej wsi. Znajdują się one na obrzeżach Mistrzejowic, przy ulicy Mistrzejowickiej, ale wraz z upływem czasu okolica ulegała takim zmianom i urbanizacji, że dziś stanowią one po prostu element zwartej zabudowy jednorodzinnej z elementami zabudowy wielorodzinnej. Miłośnicy historii mogą jednak zwrócić uwagę na dziewiętnastowieczną kapliczkę na skrzyżowaniu ulic Mistrzejowickiej i Szymona Marcjusza – z jej obecności można wyciągnąć wniosek, że było to centralne miejsce dawnej wsi.

Mistrzejowice – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Mistrzejowice powstały z myślą o rozbudowie ówczesnej dzielnicy Nowa Huta według projektu wyłonionego w konkursie architektonicznym w 1963 roku. Projekt zakładał wpisanie się zabudowy w naturalne pagórkowate ukształtowanie terenu, którego wysokość rośnie w kierunku północnym, a podstawę koncepcji stanowiło drzewo. Z pnia drzewa, którą była główna ulica, ul. Srebrnych Orłów, wyrastały dwie główne gałęzie, mianowicie ulice ks. Jancarza i Piasta Kołodzieja, wzdłuż których poprowadzono ciągi komunikacji tramwajowej. Z głównych gałęzi wyrastały kolejne, mniejsze gałęzie, czyli mniejsze ulice wewnątrz czterech osobnych podzespołów mieszkaniowych, późniejszych osiedli. W dolnych częściach poszczególnych osiedli rozplanowano równolegle do siebie ułożone podłużne czteropiętrowe bloki o południowej ekspozycji – czyli liście.

Powyżej nich zaplanowano mniejsze bloki, czteropiętrowe „puchatki” oraz 10- i 11-piętrowe „punktowce”. Całość uzupełniały pawilony handlowo-usługowe. Początkowo cztery podzespoły mieszkaniowe miały mieć nazwy nawiązujące do czterech pór roku, czyli Osiedle Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe, ale ostatecznie otrzymały one inne nazwy – Osiedle Tysiąclecia, Złotego Wieku, Bohaterów Września i Piastów.

W dzielnicy Mistrzejowice znajduje się postmodernistyczny Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy wzniesiony w 1991 roku. Wnętrze kościoła ma formę przestronnej sali, gdzie znajduje się zabytkowy, późnobarokowy ołtarz. Kościół został zaprojektowany przez Marcina i Zbigniewa Janowskich. Kościół zlokalizowany jest ba os. Bohaterów Września 33. Drugim istotnym kościołem jest Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego zaprojektowany przez Józefa Dutkiewicza i wybudowany w latach 1976-1983. Kościół składa się z dwóch poziomów: górnego i dolnego. Budynek znajduje się na os. Tysiąclecia 86.

Wśród zabytków znajduje się kilka rzeźb: „Macierzyństwo” – rzeźba z 1974 r. przedstawiająca kobietę z dzieckiem, „Kształt przestrzeni” – rzeźba wybudowana w latach 1974-1978 przedstawiająca kompozycję abstrakcyjną o syntetycznej formie, „Spirala kosmiczna” – rzeźba z 1974 r. zbudowana z metalowych obręczy oraz „Zdobyta przestrzeń” – rzeźba z 1973 r. przypominająca maszt z żaglem, wykonana z elementów metalowych oraz łańcuchów i rur.

W Mistrzejowicach postawione zostały dwa pomniki: Pomnik Jana Kochanowskiego zaprojektowany przez Janusza Danielaka w 1974 r. oraz Pomnik Jana Pawła II wykonany przez Gustawa Zemłę w 1999 r.

Mistrzejowice – park i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców

W Mistrzejowicach znajdują się dwa większe tereny zielone: Park Tysiąclecia oraz Planty Mistrzejowickie. Park Tysiąclecia w Mistrzejowicach ma ponad 11 ha powierzchni i w jego obrębie znajdują się między innymi boiska do gry w piłkę, ogródek jordanowski, fontanna, górka saneczkowa, stoliki do gry i oczywiście alejki piesze oraz rowerowe.

Planty Mistrzejowickie powstały na początku lat 70. XX w. i są niewiele mniejsze od Parku Tysiąclecia – mają pow. 10,7 ha. Na ich terenie znajdziemy skatepark, trail park, boiska wielofunkcyjne, place zabaw oraz amfiteatr.

W dzielnicy co roku odbywają Dni Mistrzejowic, podczas których odbywają się koncerty, zawody, występy oraz tańce. Dla uczestników przewidziane są liczne karuzele, wypożyczalnie hulajnóg i rolek, oraz stosika z zabawkami i z jedzeniem.

Mieszkania – Mistrzejowice. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dzielnica Mistrzejowice leży w odległości kilku kilometrów od centrum Krakowa, jest jednak dobrze skomunikowana zarówno ze Starym Miastem, jak i innymi częściami – Bronowicami, Bieżanowem czy Ruczajem. Wygodny dojazd zapewnia kilka linii tramwajowych, w tym tak zwany Krakowski Szybki Tramwaj, czyli linia nr 52 oraz kilkanaście linii autobusowych. W pobliżu znajduje się ponadto stacja kolejowa Kraków Batowice, przez którą przejeżdża linia nr 2 Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Sędziszowa przez Kraków Główny do Skawiny.

Na miejscu nie brakuje punktów usługowych, lokali gastronomicznych ani jednostek edukacyjnych. W Mistrzejowicach znajduje się centrum handlowe Serenada oraz Krokus, a także Park Wodny. Mieści się tu również XXI Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Witkiewicza o profilu artystycznym, Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych i Zespół Szkół Salezjańskich, a także kilka szkół podstawowych i przedszkoli, są też żłobki. Mieszkańcy mogą korzystać z kilku ośrodków zdrowia, a ponadto w pobliżu jest zlokalizowany Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera. Z kolei miejsce do spacerów zapewniają skwery i parki, w tym Park Tysiąclecia i Planty Mistrzejowickie.

Obszar składa się ze zróżnicowanej zabudowy, można znaleźć tutaj wysokie bloki oraz domki jednorodzinne. Dzielnica ze względu na swoje położenie oraz dobrze rozwiniętą komunikację miejską cieszy się zainteresowaniem deweloperów. Powstają więc różne nowe inwestycje i nietrudno kupić tutaj mieszkanie w rozsądnej cenie.

Mistrzejowice zostały uznane za jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic w Krakowie. Znajduje się tutaj dobrze rozwinięte zaplecze edukacyjne oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Dlatego też wybór mieszkania właśnie tutaj będzie na pewno odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi. Natomiast ze względu na systematyczny rozwój dzielnicy dobrze odnajdą się tutaj osoby młode, a atrakcyjne tereny zielone zapewniające spokój i wytchnienie przyciągną osoby starsze.

W dzielnicy nie ma zbyt wielu kompleksów biurowych, choć i tutaj one powstają, czego przykładem jest Columbus Office Center. Dużo biurowców jest jednak na sąsiednim Prądniku Czerwonym i Czyżynach.

Wybór odpowiedniej lokalizacji jest bardzo ważnym elementem, jeśli szukasz nowego mieszkania. Mistrzejowice to dzielnica, w której jest wszystko to, co najważniejsze do wygodnego mieszkania, a jednocześnie skąd można łatwo dojechać zarówno do pracy, jak i do kina, do hipermarketu czy do eleganckiej restauracji w centrum miasta. Nic dziwnego, że wciąż powstają tutaj nowe apartamentowce. Dodatkowo na terenie dzielnicy znajdują się tereny zielone takie jak Planty Mistrzejowickie i Park Tysiąclecia w Mistrzejowicach.

Zainteresowany? Zobacz mieszkania w tej lokalizacji.

Przeczytaj także: Mieszkania – Bieżanów. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację?

Kolejny artykuł

Grzegórzki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Zanim kupisz nowe mieszkanie, dobrze, abyś wcześniej poznał interesujące Cię dzielnice, w których warto zamieszkać. Jest to bardzo ważny wybór, który wpłynie na Twoje codzienne życie w danym miejscu. Jeśli wybierzesz odpowiednią dzielnicę, wszystko to, co jest potrzebne, aby uzyskać komfortowe warunki, będziesz miał pod ręką.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu