Szukanie nowego mieszkania wiąże się także z wybraniem tej inwestycji, która znajduje się w jak najlepszej lokalizacji. Miejsce, w którym będziemy mieszkać powinno na co dzień zapewniać wygodę i komfortowy dostęp do najważniejszych punktów. Tym razem skupimy się na dzielnicy Mistrzejowice. Mieszkania tutaj zapewniają oddalenie od zgiełku miasta, a przy tym infrastruktura miejska jest na tyle dobrze rozwinięta, że ułatwia łatwy dojazd do centrum Krakowa.
Poszukujesz mieszkania? Mistrzejowice mogą okazać się doskonałym wyborem. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się ta dzielnica i co powinieneś wiedzieć przed przeprowadzką w to miejsce.
Przejdź do akapitów:
Dzielnica Mistrzejowice znajduje się w północnej części Krakowa pomiędzy Czyżynami, Prądnikiem Czerwonym, Wzgórzami Krzesławickimi i Bieńczycami. Jest to dawna wieś, jedna z wielu, na których terenie postawiono Nową Hutę. Dziś po dawnej wsi nie zostało zbyt wiele śladów, dominują tu budynki wielorodzinne, otoczone jednak dużą ilością zieleni.
Zachowały się tutaj nieliczne pozostałości zabudowy dawnej wsi. Znajdują się one na obrzeżach Mistrzejowic, przy ulicy Mistrzejowickiej, ale wraz z upływem czasu okolica ulegała takim zmianom i urbanizacji, że dziś stanowią one po prostu element zwartej zabudowy jednorodzinnej z elementami zabudowy wielorodzinnej. Miłośnicy historii mogą jednak zwrócić uwagę na dziewiętnastowieczną kapliczkę na skrzyżowaniu ulic Mistrzejowickiej i Szymona Marcjusza – z jej obecności można wyciągnąć wniosek, że było to centralne miejsce dawnej wsi.
Mistrzejowice powstały z myślą o rozbudowie ówczesnej dzielnicy Nowa Huta według projektu wyłonionego w konkursie architektonicznym w 1963 roku. Projekt zakładał wpisanie się zabudowy w naturalne pagórkowate ukształtowanie terenu, którego wysokość rośnie w kierunku północnym, a podstawę koncepcji stanowiło drzewo. Z pnia drzewa, którą była główna ulica, tj. ul. Srebrnych Orłów, wyrastały dwie główne gałęzie, mianowicie ulice ks. Jancarza i Piasta Kołodzieja, wzdłuż których poprowadzono ciągi komunikacji tramwajowej. Z głównych gałęzi wyrastały kolejne, mniejsze gałęzie, czyli mniejsze ulice wewnątrz czterech osobnych podzespołów mieszkaniowych, późniejszych osiedli. W dolnych częściach poszczególnych osiedli rozplanowano równolegle do siebie ułożone podłużne czteropiętrowe bloki o południowej ekspozycji – czyli liście.
Powyżej nich zaplanowano mniejsze bloki, czteropiętrowe „puchatki” oraz wysokie, 10- i 11-piętrowe „punktowce”. Całość uzupełniały pawilony handlowo-usługowe. Początkowo cztery podzespoły mieszkaniowe miały otrzymać nazwy nawiązujące do 4 pór roku, czyli byłoby to Osiedle Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe, jednak ostatecznie zdecydowano się na inne nazwy i postanowiono, że będzie to Osiedle Tysiąclecia, Złotego Wieku, Bohaterów Września i Piastów.
W dzielnicy Mistrzejowice znajduje się postmodernistyczny Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy wzniesiony w 1991 roku. Wnętrze kościoła składa się z przestronnej sali, a centralnym punktem jest zabytkowy, późnobarokowy ołtarz. Kościół został zaprojektowany przez Marcina i Zbigniewa Janowskich i zlokalizowany jest na os. Bohaterów Września 33. Drugim istotnym kościołem jest Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego zaprojektowany przez Józefa Dutkiewicza i wybudowany w latach 1976-1983. Kościół składa się z dwóch poziomów: górnego i dolnego. Budynek znajduje się na os. Tysiąclecia 86.
Wśród zabytków znajduje się kilka rzeźb: „Macierzyństwo” – rzeźba przedstawiająca kobietę z dzieckiem, „Kształt przestrzeni” – rzeźba przedstawiająca kompozycję abstrakcyjną o syntetycznej formie, „Spirala kosmiczna” – rzeźba zbudowana z metalowych obręczy oraz „Zdobyta przestrzeń” – rzeźba przypominająca maszt z żaglem, wykonana z elementów metalowych oraz łańcuchów i rur.
W Mistrzejowicach postawione zostały dwa pomniki: Pomnik Jana Kochanowskiego zaprojektowany przez Janusza Danielaka w 1974 r. oraz Pomnik Jana Pawła II wykonany przez Gustawa Zemłę w 1999 r.
W Mistrzejowicach znajdują się dwa większe tereny zielone: Park Tysiąclecia oraz Planty Mistrzejowickie. Park Tysiąclecia w Mistrzejowicach ma 10,99 ha powierzchni i w jego obrębie znajdują się między innymi boiska do gry w piłkę, ogródek jordanowski, fontanna, górka saneczkowa, stoliki do gry i oczywiście alejki piesze oraz rowerowe.
Planty Mistrzejowickie powstały na początku lat 70. XX w. i są niewiele mniejsze od Parku Tysiąclecia – mają pow. 10,71 ha. Na ich terenie znajdziemy skatepark, trail park, boiska wielofunkcyjne, place zabaw oraz amfiteatr.
W dzielnicy odbywają się także imprezy, takie jak np. Pożegnane Lata, gdzie wydarzenie uświetniają m.in. koncerty, zabawy sportowe, strefa gier oraz strefa gastronomiczna.
Dzielnica Mistrzejowice leży w odległości kilku kilometrów od centrum Krakowa, jest jednak dobrze skomunikowana zarówno ze Starym Miastem, jak i innymi częściami miasta – Bronowicami, Bieżanowem czy Ruczajem. Wygodny dojazd zapewnia kilka linii tramwajowych, w tym tak zwany Krakowski Szybki Tramwaj, czyli linia nr 52 oraz kilkanaście linii autobusowych. W pobliżu znajduje się ponadto stacja kolejowa Kraków Batowice, przez którą przejeżdża linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Sędziszowa przez Kraków Główny do Skawiny.
Na miejscu nie brakuje punktów usługowych, lokali gastronomicznych ani jednostek edukacyjnych. W Mistrzejowicach znajduje się centrum handlowe Serenada oraz Krokus, a także Park Wodny. Mieści się tu również XXI Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Witkiewicza o profilu artystycznym, Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych i Zespół Szkół Salezjańskich, a także kilka szkół podstawowych i przedszkoli, są też żłobki. Mieszkańcy mogą korzystać z kilku ośrodków zdrowia, a ponadto w pobliżu jest zlokalizowany Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera. Z kolei miejsce do spacerów zapewniają skwery i parki, w tym Park Tysiąclecia i Planty Mistrzejowickie.
Obszar składa się ze zróżnicowanej zabudowy, można znaleźć tutaj wysokie bloki oraz domki jednorodzinne. Dzielnica ze względu na swoje położenie oraz dobrze rozwiniętą komunikację miejską cieszy się zainteresowaniem deweloperów. Powstają więc różne inwestycje i nietrudno kupić tutaj nowe mieszkanie w rozsądnej cenie.
Mistrzejowice zostały uznane za jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic w Krakowie. Znajduje się tutaj dobrze rozwinięte zaplecze edukacyjne oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Dlatego też wybór mieszkania właśnie tutaj będzie na pewno odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi. Natomiast ze względu na systematyczny rozwój dzielnicy dobrze odnajdą się tutaj osoby młode, a atrakcyjne tereny zielone zapewniające spokój i wytchnienie przyciągną osoby starsze.
W dzielnicy nie ma zbyt wielu kompleksów biurowych, choć i tutaj one powstają, czego przykładem jest Columbus Office Center. Dużo biurowców jest jednak na sąsiednim Prądniku Czerwonym i Czyżynach.
Jeśli szukasz nowego mieszkania to wybór odpowiedniej lokalizacji jest bardzo ważnym elementem. Mistrzejowice to dzielnica, w której jest wszystko to, co potrzebne do wygodnego mieszkania, a przy tym można stąd łatwo dojechać zarówno do pracy, jak i do kina, do hipermarketu czy do eleganckiej restauracji w centrum miasta. Nic dziwnego, że wciąż powstają tutaj nowe apartamentowce. Dodatkowo na terenie dzielnicy znajdują się tereny zielone takie jak Planty Mistrzejowickie i Park Tysiąclecia w Mistrzejowicach.
Aby znaleźć idealne mieszkanie, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Znajdziesz tutaj nowe mieszkania w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz.