Mieszkania – Niepołomice i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Niepołomice i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Podobają Ci się obszary położone w niedalekiej odległości od Krakowa i właśnie tutaj chcesz szukać mieszkania? Niepołomice i okolice to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które z jednej strony chcą być blisko natury, a z drugiej nie chcą tracić uroków i bliskości miasta.


Wybór mieszkania to trudne zadanie. Zanim podejmie się właściwą decyzję, należy zdecydować, jakie aspekty są dla nas najważniejsze. Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz spokój, bliskość natury, ale także bliskość dużego ośrodka miejskiego, to mieszkania w Niepołomicach mogą być dla Ciebie!

Przejdź do akapitów:

Niepołomice – krótka historia

Niepołomice to miejscowość położona na wschód od Krakowa powszechnie znana ze względu na tutejszy zamek oraz puszczę. Nazwa miasta, a wcześniejszej osady, pochodzi od tutejszej puszczy porośniętej „niepołomami”, czyli takimi drzewami, które trudno jest złamać. Historia Niepołomic sięga XIII wieku, lecz pierwsze zabytki datowane są na połowę XIV wieku. Wtedy też panował Kazimierz Wielki, który zażądał, aby wybudować tutaj zamek myśliwski oraz kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Za czasów panowania Jagiellonów Niepołomice stanowiły rezydencję królewską – przebywali tutaj prawie wszyscy królowie Polski, podejmując istotne dla kraju decyzje. Niepołomice uzyskały rangę miasta dopiero w okresie zaborów.

Niepołomice – zabytki i instytucje kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Wśród najważniejszych zabytków na pewno należy wymienić Zamek Królewski w Niepołomicach, który powstał w połowie XIV wieku. Zamek początkowo został zbudowany w stylu gotyckim, ale w późniejszych latach przebudowany został w stylu renesansowym. Znajduje się w centrum miasta, stanowi jego wizytówkę i największą atrakcję. W komnatach zamkowych funkcjonuje Muzeum Niepołomickie, a po pracach renowatorskich na terenie zamku otwarto luksusowy hotel butikowy i centrum konferencyjne. Działa tu też restauracja, a nawet strefa relaksu Angelium oferująca zabiegi SPA. Zamek jest więc nie tylko odwiedzany przez turystów, ale odbywają się tu także wesela, konferencje i inne wydarzenia. Jednym z nich są Pola Chwały, ważniejsza z imprez historyczno-militarnych w Polsce, która co roku odbywa się w Niepołomicach właśnie na terenie zamku, ale też sąsiadujących z nim ulic i Ogrodów Królowej Bony.

Wśród pozostałych zabytków należy wymienić niepołomicki ratusz zbudowany w stylu neogotyckim w 1903 roku. Obiekt został wpisany na listę zabytków województwa małopolskiego w 1994 roku. Obecnie w ratuszu mieści się Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Dodatkowo ważnymi obiektami są kościół pw. Najświętszej Panny Marii i Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ufundowany w latach 1350-1358 przez króla Kazimierza Wielkiego, oraz opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach.

Niepołomice – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Puszcza Niepołomicka – to właśnie z niej słyną Niepołomice. Atrakcje, jakie może zaoferować nam to miejsce, znajdują się na około 110 km². Przez puszczę przebiegają liczne ścieżki i szlaki, m.in. około czterokilometrowa ścieżka edukacyjna idealna do spacerów, ścieżka rowerowa z Niepołomic do Szarowa o długości 7 km, zielony szlak turystyczny idący z Niepołomic tzw. Drogą Królewską do Poszyny (ma on 14 km) i czerwony szlak turystyczny ze Stanisławic w kierunku niedostępnego dla turystów rezerwatu żubrów. Trasy są wykorzystywane nie tylko przez spacerowiczów, ale też rowerzystów i biegaczy. Co roku odbywają się tutaj skierowane do nich różne imprezy sportowe.

Działa tutaj również Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa łączące w sobie funkcje kulturalne, edukacyjne, szkoleniowe oraz rozrywkowe. Odbywają się w nim konferencje, szkolenia, koncerty, spektakle teatralne oraz warsztaty artystyczne i muzyczne. W piwnicy budynku mieści się Klub Muzyczny – Piwnica Dźwięku oraz Kino Studyjne, a także Muzeum Fonografii.

Mieszkańcy mogą spędzić czas także w parku, znajdującym się koło niepołomickiego rynku lub na Kopcu Grunwaldzkim.

Mieszkania – Niepołomice i okolice

Obecność atrakcji turystycznych przekłada się na dużą liczbę lokali gastronomicznych. W Niepołomicach znajdziemy eleganckie restauracje, bistra, obiekty z kuchnią polską, włoską i azjatycką, a także kawiarnie i cukiernie. W okolicy jest też dużo punktów usługowych, sklepów i innych miejsce przydatnych mieszkańcom – biblioteki, piekarnie, galeria handlowa, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kryta pływalnia, stadion, place zabaw. Są też przedszkola, szkoły podstawowe i średnie oraz szkoły muzyczne i szkoły językowe, a także przychodnie, gabinety lekarskie i stomatologiczne.

Mamy tutaj Niepołomicką Strefę Inwestycyjną, dzięki czemu w okolicy Niepołomic znajdziemy dużo firm i zakładów produkcyjnych. Mieści się tutaj między innymi Royal Canin Polska, Nidec Motors i DHL ServicePoint.

Niepołomicki Rynek jest oddalony od krakowskiego Rynku Głównego dokładnie o 21 km (w linii prostej). Miasta są ze sobą skomunikowane dzięki kilku liniom komunikacji miejskiej, połączeniom autobusowym PKS i komunikacji busowej. Kiedyś do Niepołomic kursował też pociąg, jednak linia kolejowa została zlikwidowana i dzisiaj najbliższe czynne stacje kolejowe znajdują się w Staniątkach i Podłężu (jest to linia Tarnów – Kraków).

W Niepołomicach wciąż powstają nowe inwestycje – nowoczesne osiedla, na które składają się dwupiętrowe budynki mieszkalne z placem zabaw i na zamkniętym terenie czy kameralne osiedla z kilkoma budynkami dwulokalowymi umiejscowione tuż pod lasem. Jeśli ktoś lubi zieleń, a jednocześnie zależy mu na rozbudowanej podmiejskiej infrastrukturze, wybór mieszkania w Niepołomicach może być strzałem w dziesiątkę.

Jeżeli szukasz mieszkania i podobają Ci się tereny leżące blisko Krakowa otoczone liczną zielenią, a przy tym posiadające dobrze rozwiniętą infrastrukturę miejską i handlowo-usługową, to Niepołomice i okolice są obszarem, który na pewno warto wziąć pod uwagę. Wśród najbardziej znanych miejsc są tutaj Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Puszcza Niepołomicka.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Piaski Wielkie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Piaski Wielkie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Południe Krakowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących nowego mieszkania. Deweloperzy również lubią ten obszar i można znaleźć tu kilka ciekawych propozycji mieszkaniowych. Dlatego, jeśli jesteś na etapie szukania mieszkania, Piaski Wielkie powinny znaleźć się wśród miejsc wartych wzięcia pod uwagę.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu