Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowy Świat Kraków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Nowy Świat w Krakowie, podobnie jak Stare Miasto, Kazimierz i Podgórze, został uznany za pomnik historii i dlatego, ze względu na historyczną zabudowę, rzadko buduje się tu nowe obiekty, ale mimo wszystko czasem powstają i uzupełniają istniejącą zabudowę. To lokalizacja, gdzie komfortowo się mieszka, wygodnie pracuje i gdzie warto zainwestować w lokal pod wynajem krótkoterminowy.

Nowy Świat Kraków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Kto nie chciałby chociaż przez chwilę mieszkać w samym centrum Krakowa? Tym, którzy planują osiedlić się tam na stałe lub zakupić lokal w celach inwestycyjnych, przedstawiamy krakowski Nowy Świat!

Przejdź do akapitów:

Nowy Świat Kraków. Krótka historia

Nowy Świat to teren pomiędzy Salwatorem a Starym Miastem, Błoniami i Wisłą. Nowy Świat w latach 1859-1951 stanowił odrębną III dzielnicę katastralną miasta, a w 1994 roku został uznany za pomnik historii.

Jubilat blisko ścisłego centrum Krakowa

Nowy Świat Kraków – zabytki i instytucje kulturowe

W okolicy znajduje się Zamek Królewski na Wawelu, który pełni funkcję muzeum. Na zamku znajduje się kilka stałych ekspozycji, które ukazują wygląd królewskiej rezydencji w XVI i XVII wieku. Mieści się tutaj także biblioteka z księgozbiorem z zakresu historii i historii sztuki. Będąc na zamku można podziwiać m.in. malarstwo od XIV do XX wieku, ikonografię Wawelu i portrety polskich monarchów, kamienne rzeźby, historyczne tkaniny, meble z poprzednich epok, militaria od XIII do XVII wieku, a także antyczną ceramikę grecką.

Nowy Świat Kraków – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Nowy Świat posiada na swoim terenie stadion Cracovii, na którym nie tylko odbywają się mecze, ale też imprezy innego typu, takie jak koncerty czy festiwale piwa. Mieści się tutaj także Krakowski Teatr Scena STU oraz Kino Kijów, gdzie można pójść na seans filmowy, spektakl komediowy czy koncert. W pobliżu jest także Muzeum Narodowe i Błonia.

Kino Kijów Nowy Świat Kraków

Nowy Świat Kraków – mieszkania

Nowy Świat wyróżniają podobne zalety co Stare Miasto – jest stąd blisko do atrakcji turystycznych, obiektów kulturalnych i punktów usługowych, a komunikacja pozwala na wygodny dojazd w różne części Krakowa. Jednocześnie jest tu nieco ciszej i spokojniej, choć także tutaj nie brakuje turystów.

Na Nowym Świecie znajdziemy różnorodne lokale gastronomiczne – kawiarenki, eleganckie restauracje, fast foody, bistra, pizzerie i miejsca z kuchnią polską, odwiedzane zarówno przez okolicznych mieszkańców, jak i turystów oraz... pracowników okolicznych firm. Choć nie znajdują się tu kompleksy biurowe, to i tak niemało firm właśnie tutaj ma swoje biura. Wśród nich są między innymi wydawnictwo Znak, Zendesk czy Biprokom Kraków.

​Mieszkanie znajduje się w niewysokim budynku, blisko centrum miasta

Duża liczba turystów bierze się nie tylko z bliskości takich atrakcji Krakowa jak Wawel czy bulwary wiślane, ale też ze względu na usytuowanie tutaj licznych hoteli oraz lokali pod wynajem krótkoterminowy.

Na obszarze Nowego Świata nie brakuje sklepów różnego typu – są supermarkety, mniejsze sklepy spożywcze, cukiernie, piekarnie, drogeria, antykwariat, a ponadto na placu Na Stawach mieści się targ, na którym można kupić między innymi świeże owoce i warzywa oraz odzież.

W okolicy jest też kilka szkół podstawowych i średnich, przedszkola, a także szkoła plastyczna, Salwatorskie Studio Artystyczne i Wyższa Szkoła Europejska. Znajdziemy tutaj także kilka szkół językowych i szkołę tańca. Nowy Świat nie jest dużym obszarem, ale mimo to znajduje się tu kilka przychodni, gabinety specjalistyczne oraz Krakowski Szpital Reumatologii i Rehabilitacji. Nie brakuje też punktów usługowych takich jak salony fryzjerskie i kosmetyczne, siedziby banków i punkty Poczty Polskiej.

Na terenie Nowego Świata mieszczą się urzędy takie jak Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jest tu także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Jeśli chodzi o bardziej rozrywkowe obiekty, w okolicy znajduje się kilka klubów muzycznych i klubów sportowych. Nowy Świat to okolica pełna zieleni – mamy tu Skwer Lajkonika, Park Wodociągów Miasta Krakowa, park kieszonkowy przy ul. Prusa i Ogrody Krakowian oraz oczywiście wspomniane już Błonia, Bulwar Rodła, a także dużo zieleni na skwerach oraz wzdłuż przepływającej obok Rudawy.

​Jeśli cenisz sobie bliskość centrum, to Nowy Świat może okazać się trafnym wyborem. Znajdziesz tutaj wszystko to, co potrzebujesz do komfortowego codziennego życia. Będziesz także blisko wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, w czym na pewno pomoże mieszczący się tutaj Stadion Cracovii.

Stadion Cracovia Nowy Świat Kraków

Jeśli szukasz mieszkania w spokojniejszej części Krakowa, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Kolejny artykuł

Stare Miasto Kraków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Jesteś osobą, która lubi przebywać blisko najważniejszych atrakcji i udogodnień? Stare Miasto w Krakowie to miejsce, które okaże się wygodnym i komfortowym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie swój czas i chcą korzystać z bogatej oferty rozrywkowej i kulturalnej miasta.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu