Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Nowy Świat Kraków. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Nowy Świat Kraków. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz mieszkania? Nowy Świat (Kraków), podobnie jak Stare Miasto, Kazimierz i Podgórze, został uznany za pomnik historii i dlatego, ze względu na historyczną zabudowę, rzadko buduje się tu nowe obiekty, ale mimo wszystko czasem powstają i uzupełniają istniejącą zabudowę. To lokalizacja, gdzie komfortowo się mieszka, wygodnie pracuje i gdzie warto zainwestować w lokal pod wynajem krótkoterminowy.


Kto nie chciałby chociaż przez chwilę mieszkać w samym centrum Krakowa? Tym, którzy planują osiedlić się tam na stałe, proponujemy lepiej poznać krakowski Nowy Świat!

Przejdź do akapitów:

Nowy Świat Kraków – krótka historia

Obszar Nowy Świat (dzielnica Stare Miasto) to teren pomiędzy Salwatorem a Starym Miastem, Błoniami i Wisłą. Nowy Świat w latach 1859-1951 stanowił odrębną III dzielnicę katastralną miasta, a w 1994 roku został uznany za pomnik historii.

Kraków Nowy Świat – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

W okolicy znajduje się Zamek Królewski na Wawelu, który pełni funkcję muzeum o charakterze rezydencji historycznej. Na zamku znajduje się kilka stałych ekspozycji, które ukazują wygląd królewskiej rezydencji w wiekach XVI i XVII. Mieści się tutaj także biblioteka z księgozbiorem z zakresu historii i historii sztuki. Będąc na zamku, można podziwiać m.in. malarstwo od XIV do XX wieku, ikonografię Wawelu i portrety polskich monarchów, kamienne rzeźby, historyczne tkaniny, meble z poprzednich epok, militaria od XIII do XVII wieku, a także antyczną ceramikę grecką.

Kraków Nowy Świat – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Nowy Świat Kraków posiada na swoim terenie stadion Cracovii, na którym nie tylko odbywają się mecze, ale też imprezy innego typu, takie jak koncerty czy festiwale piwa. Mieści się tutaj także teatr Krakowski Teatr Scena STU oraz Kino Kijów, gdzie można pójść na seans filmowy, spektakl komediowy, koncert albo transmisję operową. Kursuje tędy Podwawelski Tramwaj Wodny. W pobliżu jest także Muzeum Narodowe i Błonia.

Mieszkania – Nowy Świat Kraków

Obszar Nowy Świat (dzielnica Stare Miasto) ma podobne zalety co Stare Miasto – jest stąd blisko do atrakcji turystycznych, obiektów kulturalnych i punktów usługowych, a komunikacja pozwala na wygodny dojazd w różne części Krakowa. Jednocześnie jest tu nieco ciszej i spokojniej, choć także tutaj nie brakuje turystów.

Na Nowym Świecie znajdziemy różnorodne lokale gastronomiczne – kawiarenki, eleganckie restauracje, fast foody, bistra, pizzerie i miejsca z kuchnią polską, odwiedzane zarówno przez okolicznych mieszkańców, jak i turystów oraz... pracowników okolicznych firm. Choć nie znajdują się tu kompleksy biurowe, to i tak niemało firm właśnie tutaj ma swoje biura. Wśród nich są między innymi wydawnictwo Znak, Zendesk czy Biprokom Kraków.

Z kolei duża liczba turystów bierze się nie tylko z bliskości takich atrakcji Krakowa, Wawel czy bulwary wiślane, ale też z usytuowania tutaj licznych hoteli, hosteli i mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Serwis Google podaje ocenę lokalizacji pod kątem turystycznym – ze względu na odległości od atrakcji i środków transportu publicznego Nowy Świat ma u niego notę „świetne dla odwiedzających”.

Na obszarze Nowego Świata nie brakuje sklepów różnego typu – są supermarkety, mniejsze sklepy spożywcze, cukiernie, piekarnie, drogeria, antykwariat, a ponadto na Placu na Stawach mieści się targ, na którym można kupić między innymi świeże owoce i warzywa oraz odzież.

W okolicy jest też kilka szkół podstawowych i średnich, przedszkola, a także szkoła plastyczna, Salwatorskie Studio Artystyczne i Wyższa Szkoła Europejska. Znajdziemy tutaj także kilka szkół językowych i szkołę tańca. Nowy Świat nie jest dużym obszarem, ale mimo to znajduje się tu kilka przychodni, gabinety specjalistyczne oraz Krakowski Szpital Reumatologii i Rehabilitacji. Nie brakuje też punktów usługowych takich jak salony fryzjerskie i kosmetyczne, siedziby banków i punkty Poczty Polskiej.

Co ważne, na terenie Nowego Świata mieszczą się urzędy takie jak Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jest tu także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Jeśli chodzi o bardziej rozrywkowe lokale, w okolicy znajduje się kilka klubów muzycznych i klubów sportowych. Nowy Świat to okolica pełna zieleni – mamy tu Skwer Lajkonika, Park Wodociągów Miasta Krakowa, park kieszonkowy przy ul. Prusa i Ogrody Krakowian oraz oczywiście wspomniane już Błonia, Bulwar Rodła, a także dużo zieleni na skwerach oraz wzdłuż przepływającej obok Rudawy.

Jeśli cenisz sobie bliskość centrum i szukasz mieszkania, Nowy Świat Kraków może okazać się trafnym wyborem. Znajdziesz tutaj wszystko to, co potrzebujesz do komfortowego codziennego życia. Będziesz także blisko wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, w czym na pewno pomoże mieszczący się tutaj Stadion Cracovii.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Stare Miasto Kraków. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Jesteś osobą, która lubi przebywać blisko tego, co najważniejsze i szukasz mieszkania? Stare Miasto w Krakowie to miejsce, które okaże się wygodnym i komfortowym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie swój czas i chcą korzystać z bogatej oferty rozrywkowej i kulturalnej miasta.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu