Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Olszanica Bielany. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Olszanica Bielany. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Lokalizacja jest bardzo ważnym czynnikiem przy poszukiwaniu nowego mieszkania. Olszanica Bielany mieści się na obrzeżach Krakowa i jest bardzo ładnym, zielonym terenem. Mieszkanie tutaj spodoba się na pewno osobom, które cenią sobie kontakt z naturą i chcą mieszkać z dala od zgiełku miasta.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się, jakie mieszkania znajdziesz w dzielnicy Zwierzyniec obszar Olszanica Bielany? W tym artykule przyjrzymy się dokładnie temu obszarowi. Pod lupę weźmiemy atrakcje zlokalizowane na tym obszarze oraz najważniejsze instytucje kulturowe.

Przejdź do akapitów:

Obszar Olszanica Bielany – dzielnica Zwierzyniec. Krótka historia

Obszar Olszanica Bielany (dzielnica Zwierzyniec) położony jest na zachodnich obrzeżach Krakowa. Kiedyś był podkrakowską wsią, ale w 1941 roku Bielany zostały przyłączone do Krakowa, natomiast Olszanica – w latach 70. XX wieku.

Olszanica Bielany – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Bielany słyną z klasztoru Ojców Kamedułów, istniejącego od XVII wieku (nazwa Bielany pochodzi od koloru habitów mnichów). Klasztor Ojców Kamedułów ma bardzo surową regułę – mnisi żyją w pojedynczych pustelniach, spotykają się jedynie podczas mszy świętej i modlitw, kilka razy w roku jadają wspólne posiłki. Rozmowy mogą prowadzić tylko trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. Kościół i klasztor można zwiedzać, ale tylko zgodnie z regułą zakonu. Przy czym mężczyźni są wpuszczani przez cały rok w czasie otwarcia furty, a kobiety tylko przez 12 dni w roku.

Klasztor Ojców Kamedułów znajduje się na Srebrnej Górze, na której zboczach znajduje się jedyna winnica na terenie miasta Krakowa i zarazem jedna z największych w Polsce – winnica Srebrna Góra. Winnica istnieje od 2008 roku i nawiązuje do sięgającej średniowiecza historii krakowskich upraw winorośli, a także klasztornych tradycji wytwarzania wina.

Ciekawym miejscem jest też Dworek Białoprądnicki, w którym działa Klub Kultury Chełm. Odbywają się w nim zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym zajęcia z grafiki i komiksu, rytmiki i tańca, warsztaty szycia i teatralne oraz lekcje śpiewu i języka angielskiego.

Olszanica Bielany – Bielańskie Skałki, Winnica Srebrna Góra i inne atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na południowych stokach Srebrnej Góry i w pobliżu klasztoru Kamedułów na Bielanach znajdują się Bielańskie Skałki – ścisły rezerwat przyrody o leśnym charakterze, gdzie można podziwiać interesujące formy skałkowe, zbudowane z wapieni jurajskich. Bielańskie Skałki wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Jest stąd blisko do krakowskiego zoo i na Kopiec Piłsudskiego, będący najwyższym kopcem w Polsce.

Winnica Srebra Góra należy do klasztoru Kamedułów i istnieje od 2008 roku. Winnica obejmuje obszar 26 hektarów i mieści się na Bielanach oraz Przegorzałach. Wina produkowane są w zabytkowych pomieszczeniach klasztoru, a do najbardziej znanych szczepów, które są uprawiane w winnicy, należą: Chardonnay, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling, Seyval Blanc, Zweigelt, Regent. Winnica Srebrna Góra słynie także z wina świętomarcińskiego, które związane jest z końcem zbiorów oraz świętem patrona winiarzy.

Mieszkania – Olszanica Bielany

Na terenie Olszanicy i Bielan dominuje zabudowa jednorodzinna. Działają tu przedszkola i szkoły podstawowe, takie jak „Moje Przedszkole”, „Bielankowo”, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Szarych Szeregów, Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek, Zespół Placówek Oświatowych „Scherzo”, a także uczelnie wyższe: Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR i Uniwersytet Rolniczy.

Na Bielanach mieści się też orlik, stadnina koni oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, położone w Forcie Twierdzy Kraków – Forcie Skała. Obserwatorium istnieje od 1792 roku, a zespół naukowców zajmuje się m.in. materią międzygwiezdną i międzygalaktyczną, strukturą wszechświata, fizyką galaktyki i komet, fotometrią i modelami gwiazd zmiennych oraz obserwacjami radiowego promieniowania Słońca.

Komunikację ułatwia dostępność stacji kolejowej Kraków Olszanica, która leży przy linii SKA1 krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która biegnie z Wieliczki na lotnisko w Balicach. Kraków Olszanica jest stacją najbliższą Balic – na lotnisko jest stąd zaledwie kilka kilometrów. Ponadto w pobliżu przebiega IV obwodnica Krakowa, która umożliwia łatwe dostanie się samochodem do różnych części Krakowa, zwłaszcza tych położonych na jego obrzeżach.

Obszar Olszanica-Bielany (dzielnica Zwierzyniec) to zachodni kraniec Krakowa, dalej zaczynają się już wsie powiatu krakowskiego – Kryspinów i Zabierzów. Kryspinów jest znany z Zalewu Kryspinowskiego, gdzie można poleżeć na plaży, wypożyczyć rower wodny lub kajak albo zjeść obiad w karczmie. Można też oczywiście popływać – jest tu strzeżone kąpielisko. Teren jest często wynajmowany na imprezy firmowe i integracyjne. Dla tych, którzy lubią spokój oraz zieleń i poszukują nowego mieszkania – Olszanica Bielany może okazać się satysfakcjonującym wyborem.

Kolejny artykuł

Stary Prokocim-Kozłówek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Dogodna lokalizacja to kluczowy czynnik, który przyczynia się do ostatecznego wyboru właściwego mieszkania. Stary Prokocim-Kozłówek to obszar, na którym znajdują się najważniejsze punkty handlowo-usługowe, placówki oświatowe oraz tereny zielone. Dodatkowo komunikacja miejska jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Jeśli szukasz nowego mieszkania, na pewno warto rozważyć inwestycje właśnie w tym miejscu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu