Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Płaszów. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację? [Przewodnik]

Mieszkania – Płaszów. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację? [Przewodnik]

Jesteś na etapie szukania nowego mieszkania w Krakowie, ale nie wiesz, który rejon będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? W naszym artykule scharakteryzujemy pokrótce obszar Płaszowa, który wchodzi w skład dzielnicy Podgórze. Dowiesz się z niego, co ta okolica może Ci zaoferować i czy mieszkanie na Płaszowie będzie dla Ciebie dobrym pomysłem.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania, Płaszów może okazać się dobrą inwestycją. W tym artykule podpowiemy, czy charakteryzuje się ta dzielnica, jak jest skomunikowana i co znajdziesz w najbliższej okolicy.

Dzielnice Krakowa – Podgórze, obszar Płaszów. Krótka historia

Płaszów, podobnie jak wiele części obecnego Krakowa, był kiedyś terenem wiejskim i do Krakowa został przyłączony na początku XX wieku. To rozległy obszar, ciągnący się od zakola Wisły po Zalew Bagry. Dawniej była to dzielnica przemysłowa, dlatego dużo tu terenów o poprzemysłowym charakterze. Ale niemało jest też terenów zielonych.

Dzielnica Płaszów – instytucje historyczne i kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Mieszkania na Płaszowie są dobrym wyborem, chociażby ze względu na liczne pobliskie tereny zielone i rekreacyjne. Ciekawym miejscem jest Zalew Bagry. Jest to zbiornik wodny, który powstał w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Zbiornik jest zarybiony, a w okolicznych łąkach gniazdują ptaki. Mimo że jest to niemal centrum Krakowa, lista zwierząt, które można tu spotkać, jest długa. Są wśród nich: małże, karpie, węgorze, traszki, rzekotki, jaszczurki żyworódki czy perkozy. I oczywiście ludzie. Zalew Bagry cieszy się popularnością wśród mieszkańców Krakowa, a to za sprawą plaży i bezpłatnego kąpieliska (które w okresie wakacji jest strzeżone), przystani wodnych i wypożyczalni wodnego sprzętu. W sezonie żeglarskim odbywa się tu wiele imprez, a na wiosnę ma miejsce bieg Biegiem na Bagry, w którym bierze udział aż tysiąc biegaczy. Z kolei zimą można tu spotkać morsów. Z pewnością nie bez znaczenia dla popularności tego miejsca jest fakt, że łatwo jest tu dojechać komunikacją miejską.

Niedaleko znajduje się Staw Płaszowski, zwany Małymi Bagrami. Podobnie jak Zalew Bagry, Staw Płaszowski jest sztucznym zbiornikiem, powstałym w miejscu dawnego wyrobiska gliny i żwiru. Żyje w nim wiele ryb. Być może w przyszłości razem z Rezerwatem przyrody Bonarka, kamieniołomem Liban i innymi ciekawymi przyrodniczo miejscami, które leżą w jego sąsiedztwie, utworzy zespół krajobrazowo-przyrodniczy objęty ochroną. Staw był przez lata zaniedbywany, ale odkąd w wyniku działania deweloperów zaczął wysychać, podjęto prace nad utworzeniem tam parku. Teren ma zostać zrewitalizowany, mają się pojawić obszary rekreacyjne, w których mieszkańcy będą mogli cieszyć się kontaktem z przyrodą, a także obszary chronione, które mają zadbać o to, aby obecność ludzi nie wypłoszyła znad stawu zwierząt. W tym momencie nad stawem dostępna jest ścieżka spacerowa. Miłośnicy dłuższych wędrówek mogą połączyć przechadzkę dookoła Stawu Płaszowskiego ze spacerem wokół Zalewu Bagry.

Terenami zielonymi o innym charakterze, które jednak również pozwalają na kontakt z przyrodą, są ogródki działkowe. Na terenie Płaszowa znajduje się ich kilka. Pozwalają uciec od miejskiego hałasu i zrelaksować się. Właściciele ogródków działkowych wykorzystują je, aby uprawiać własne owoce lub warzywa, a także… do urządzania niewielkich imprez na świeżym powietrzu.

Płaszów – sklepy, przedszkola i szkoły, komunikacja miejska

Jeśli chodzi o sklepy na Płaszowie, znajdują się tutaj Lidl i Biedronka, a także kilka mniejszych punktów usługowych. Jednak mieszkańcy Płaszowa mają blisko do Centrum Handlowo-Targowego, które zostało wybudowane w miejscu tak zwanej Tandety, czyli popularnego placu targowego. W budynku CHT mieści się około 250 butików, a kilkuset sprzedawców prowadzi swoją działalność na terenie targowiska. Tandeta słynie z dużego wyboru ubrań, można tu też kupić obuwie, bieliznę, biżuterię i galanterię. Jest także sklep z zabawkami i liczne punkty usługowe – salony kosmetyczne i fryzjerskie, usługi krawieckie, biuro podróży oraz punkt skupu i sprzedaży telefonów komórkowych. W CHT jest również bar i restauracja z tradycyjną kuchnią polską. Nie ma tu dużego wyboru modnych restauracji – najbliższe znajdują się na Starym Podgórzu – ale są lokale w stylu karczm i barów, w okolicy jest też restauracja McDonald's.

W pobliżu znajdują się żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, a także liczne ośrodki zdrowia. Tutaj też jest Klub Sportowy Płaszowianka.

Na Płaszowie wiele ciekawych miejsc znajdą miłośnicy sportów. Wspominaliśmy już o Bagrach, gdzie można popływać, pożeglować i pobiegać oraz o bliskości Wiślanej Trasy Rowerowej. Ponadto na terenie Płaszowa mieszczą się: klub squashowy, tor gokartowy, salony fitness, Centrum Sportów Gimnastycznych (ze ścieżką akrobatyczną, ścianą wspinaczkową i przeszkodami parkourowymi) oraz Klub Sportowy Płaszowianka, w którym działają dwie sekcje – łucznicza i piłki nożnej.

A jak wygląda kwestia: Płaszów – komunikacja? Płaszów jest dość dobrze skomunikowany z resztą Krakowa. Mieści się tu pętla tramwajowa i autobusowa Mały Płaszów, zlokalizowana przy ul. Lipskiej. Można stąd w kilkanaście minut dojechać na Stare Miasto, na Stare Podgórze czy na Czyżyny. Obok znajduje się parking Parkuj i Jedź. Dużym plusem jest też stacja kolejowa Kraków Płaszów, skąd kursują pociągi do centrum Krakowa i na lotnisko Balice, a także między innymi do Katowic, Wadowic, Wieliczki, Nowego Sącza, Rzeszowa i Przemyśla.

Niedaleko, po drugiej stronie Wisły, biegnie ścieżka rowerowa, będąca fragmentem Wiślanej Trasy Rowerowej. To efekt wojewódzkiego programu VeloMałopolska, który zakłada stworzenie sieci tras rowerowych o długości 990 kilometrów. Trasy mają być oznakowane, dobrze przygotowane, tworzyć zintegrowaną sieć i umożliwiać dotarcie na dwóch kółkach do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w Małopolsce.

Mieszkania – Płaszów. Lokalizacja, którą warto wybrać

Wybierając osiedle Płaszów-Kraków zachwycisz się przede wszystkim świetną okolicą, która da Ci wytchnienie od zgiełku miasta. Jeżeli chodzi o Płaszów, sklepy i centra usługowe są łatwo dostępne, więc bez problemu załatwisz codzienne sprawy.

Na terenie Płaszowa wiele firm ma swoje biura, na przykład TVN Kraków, Kontakt.io, AAT Holding czy Farmina. Powstają też nowe biurowce, takie jak Factory Park przy ul. Kuklińskiego, gdzie swoją siedzibę ma między innymi Semahead. Ponadto bardzo blisko stąd na Zabłocie, w którym mieści się wiele korporacji. Płaszów w krakowskiej dzielnicy Podgórze może być zatem dobrym miejscem na zakup mieszkania pod wynajem.

Płaszów nie jest dziś tak popularnym terenem, jak choćby wspomniane Zabłocie. Jakie zalety ma Płaszów? Komunikacja jest dobrze rozwinięta (kolej, tramwaje, autobusy) i gwarantuje łatwy dojazd do wielu dzielnic Krakowa, a także poza miasto, znajduje się tutaj także dużo punktów usługowych i dużo terenów zielonych – powstaje tu więc całkiem sporo nowych inwestycji. Osiedle Płaszów (Kraków) może być zatem dobrym wyborem.

Zainteresowany? Sprawdź – mieszkania Płaszów.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Bieżanów. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Kiedy jesteś na etapie szukania miejsca, gdzie kupić mieszkanie, ten artykuł pomoże Ci poznać Bieżanów – wchodzący w skład dzielnicy Bieżanów-Prokocim i podjąć decyzję o zamieszkaniu. Postaramy się przybliżyć Ci nowe miejsce oraz scharakteryzować obszar Bieżanowa z jego wszystkimi atrakcjami i możliwościami.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu