Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Płaszów – mieszkania. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jesteś na etapie szukania nowego mieszkania w Krakowie, ale nie wiesz, który rejon będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? W naszym artykule scharakteryzujemy pokrótce obszar Płaszowa, który wchodzi w skład dzielnicy Podgórze.

Płaszów – mieszkania. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania, Płaszów może okazać się dobrą inwestycją. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się ta dzielnica, jak jest skomunikowana i co znajdziesz w najbliższej okolicy.

Przejdź do akapitów:

Płaszów, dzielnica Podgórze krótka historiaKotwica

Płaszów, podobnie jak wiele obszarów obecnego Krakowa, był kiedyś terenem wiejskim i do Krakowa został przyłączony na początku XX wieku. To rozległy obszar, ciągnący się od zakola Wisły po Zalew Bagry. Dawniej była to dzielnica przemysłowa, dlatego dużo tu terenów o poprzemysłowym charakterze. Ale niemało jest też terenów zielonych.

Kraków Płaszów - nowa inwestycja mieszkaniowa na Płaszowie, mieszkania w niewysokich budynkach

Płaszów – miejsca rekreacyjne

Mieszkania na Płaszowie są bardzo dobrym wyborem, chociażby ze względu na liczne pobliskie tereny zielone i rekreacyjne. Ciekawym miejscem jest Zalew Bagry. Jest to zbiornik wodny, który powstał w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Zbiornik jest zarybiony, a w okolicznych łąkach gniazdują ptaki. Mimo że jest to niemal centrum Krakowa, lista zwierząt, które można tu spotkać, jest długa. Są wśród nich: małże, karpie, węgorze, traszki, rzekotki, jaszczurki żyworódki czy perkozy. I oczywiście ludzie.

Kraków Płaszów - inwestycja mieszkaniowa na Płaszowie w skomunikowanej części Krakowa, okolice ul. Lipskiej

Zalew Bagry cieszy się popularnością wśród mieszkańców Krakowa, a to za sprawą plaży i bezpłatnego kąpieliska (które w okresie wakacji jest strzeżone), przystani wodnych i wypożyczalni wodnego sprzętu. W sezonie żeglarskim odbywa się tu wiele imprez, a na wiosnę ma miejsce bieg Biegiem na Bagry, w którym bierze udział aż tysiąc biegaczy. Z kolei zimą można tu spotkać morsów. Z pewnością nie bez znaczenia dla popularności tego miejsca jest fakt, że łatwo jest tu dojechać komunikacją miejską.

Tereny zielone w rejonie Płaszowa

Niedaleko znajduje się Staw Płaszowski, zwany Małymi Bagrami. Podobnie jak Zalew Bagry, Staw Płaszowski jest sztucznym zbiornikiem, powstałym w miejscu dawnego wyrobiska gliny i żwiru. Żyje w nim wiele ryb. Być może w przyszłości razem z Rezerwatem przyrody Bonarka, kamieniołomem Liban i innymi ciekawymi przyrodniczo miejscami, które leżą w jego sąsiedztwie, utworzy zespół krajobrazowo-przyrodniczy objęty ochroną. Staw był przez lata zaniedbywany, ale odkąd w wyniku działania deweloperów zaczął wysychać, podjęto prace nad utworzeniem tam parku. Teren ma zostać zrewitalizowany, mają się pojawić obszary rekreacyjne, w których mieszkańcy będą mogli cieszyć się kontaktem z przyrodą, a także obszary chronione, które mają zadbać o to, aby obecność ludzi nie wypłoszyła znad stawu zwierząt. W tym momencie nad stawem dostępna jest ścieżka spacerowa. Miłośnicy dłuższych wędrówek mogą połączyć przechadzkę dookoła Stawu Płaszowskiego ze spacerem wokół Zalewu Bagry.

Inwestycja na Płaszowie, mieszkania w stanie deweloperskim; Kraków Podgórze

Terenami zielonymi o innym charakterze, które jednak również pozwalają na kontakt z przyrodą, są ogródki działkowe. Na terenie Płaszowa znajduje się ich kilka. Pozwalają uciec od miejskiego hałasu i zrelaksować się. Właściciele ogródków działkowych wykorzystują je, aby uprawiać własne owoce lub warzywa, a także do urządzania niewielkich imprez na świeżym powietrzu.

Płaszów – sklepy, przedszkola i szkoły, komunikacja miejska

Na Płaszowie znajduje się Lidl i Biedronka, a także kilka mniejszych punktów usługowych. Jednak mieszkańcy Płaszowa mają blisko do Centrum Handlowo-Targowego, które zostało wybudowane w miejscu tak zwanej Tandety, czyli popularnego placu targowego.

Mieszkanie usytuowane w kameralnym, jednopiętrowym budynku

W budynku CHT mieści się około 250 butików, a kilkuset sprzedawców prowadzi swoją działalność na terenie targowiska. Tandeta słynie z dużego wyboru ubrań, można tu też kupić obuwie, bieliznę, biżuterię i galanterię. Jest także sklep z zabawkami i liczne punkty usługowe – salony kosmetyczne i fryzjerskie, usługi krawieckie, biuro podróży oraz punkt skupu i sprzedaży telefonów komórkowych. W CHT jest również bar i restauracja z tradycyjną kuchnią polską.

Inwestycja biurowa w rejonie Płaszowa

Nie ma tu dużego wyboru modnych restauracji – najbliższe znajdują się na Starym Podgórzu – ale są lokale w stylu karczm i barów, w okolicy jest też restauracja McDonald's. W pobliżu znajdują się żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, a także liczne ośrodki zdrowia. Tutaj też jest Klub Sportowy Płaszowianka.

Tereny zielone Kraków Płaszów

Na Płaszowie wiele ciekawych miejsc znajdą miłośnicy sportów. Oprócz Bagrów, gdzie można popływać, pożeglować i pobiegać, na terenie Płaszowa mieszczą się: klub squashowy, tor gokartowy, salony fitness, Centrum Sportów Gimnastycznych (ze ścieżką akrobatyczną, ścianą wspinaczkową i przeszkodami parkourowymi) oraz Klub Sportowy Płaszowianka, w którym działają dwie sekcje – łucznicza i piłki nożnej.

Tereny leśne na Płaszowie

Płaszów jest dość dobrze skomunikowany z resztą Krakowa. Mieści się tu pętla tramwajowa i autobusowa Mały Płaszów, zlokalizowana przy ul. Lipskiej. Można stąd w kilkanaście minut dojechać na Stare Miasto, na Stare Podgórze czy na Czyżyny. Obok znajduje się parking Parkuj i Jedź. Dużym plusem jest też stacja kolejowa Kraków Płaszów, skąd kursują pociągi do centrum Krakowa i na lotnisko Balice, a także między innymi do Katowic, Wadowic, Wieliczki, Nowego Sącza, Rzeszowa i Przemyśla.

Nowa inwestycja mieszkaniowa w dzielnicy Podgórze; Kraków Płaszów okolice ul. Lipskiej

Niedaleko, po drugiej stronie Wisły, biegnie ścieżka rowerowa, będąca fragmentem Wiślanej Trasy Rowerowej. To efekt wojewódzkiego programu VeloMałopolska, który zakłada stworzenie sieci tras rowerowych o długości ok. 1000 kilometrów. Trasy mają być oznakowane, dobrze przygotowane, tworzyć zintegrowaną sieć i umożliwiać dotarcie na dwóch kółkach do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w Małopolsce.

Mieszkania – Płaszów. Lokalizacja, którą warto wybraKotwica

Wybierając osiedle Płaszów zachwycisz się przede wszystkim świetną okolicą, która da Ci wytchnienie od zgiełku miasta. Dodatkowo sklepy i centra usługowe są tutaj łatwo dostępne, więc bez problemu załatwisz codzienne sprawy.

Mieszkanie usytuowane w dzielnicy Podgórze Płaszów

Na terenie Płaszowa wiele firm ma swoje biura, na przykład TVN Kraków, Kontakt.io, AAT Holding czy Farmina. Powstają też nowe biurowce, takie jak Factory Park przy ul. Kuklińskiego, gdzie swoją siedzibę ma między innymi Semahead. Ponadto bardzo blisko stąd na Zabłocie, w którym mieści się wiele korporacji. Płaszów w krakowskiej dzielnicy Podgórze może być zatem dobrym miejscem na zakup mieszkania pod wynajem.

Nowa inwestycja mieszkaniowa na Płaszowie

Płaszów nie jest dziś tak popularnym terenem jak choćby wspomniane Zabłocie, ale mimo to posiada kilka niezaprzeczalnych zalet. Komunikacja tutaj jest dobrze rozwinięta i gwarantuje łatwy dojazd do wielu dzielnic Krakowa, a także poza miasto, znajduje się tutaj także dużo punktów usługowych i dużo terenów zielonych – powstaje tu więc całkiem sporo nowych inwestycji. Płaszów może być zatem dobrym wyborem.​​

Inwestycja mieszkaniowa na Płaszowie. Mieszkania w skomunikowanej części Krakowa

​Jeśli szukasz mieszkania na Płaszowie albo w innym częściach Krakowa, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Kolejny artykuł

Bieżanów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Jeśli szukasz mieszkania w spokojnej okolicy oraz cenisz sobie dobrą komunikację z centrum miasta, koniecznie poznaj bliżej Bieżanów i przekonaj się czy jest to odpowiednie miejsce dla Ciebie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu