Mieszkania – Prądnik Czerwony. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Prądnik Czerwony. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Przy wyborze mieszkania najważniejsza jest lokalizacja, dlatego warto dobrze poznać różne obszary Krakowa, zanim dokona się ostatecznego wyboru. Sporym zainteresowaniem cieszy się północ Krakowa, dlatego, jeśli szukasz mieszkania, Prądnik Czerwony może być strzałem w dziesiątkę.


Jeśli szukasz mieszkania w Krakowie w przyjemnej i zielonej dzielnicy, ale jednocześnie chciałbyś osiąść w miejscu, które jest dobrze skomunikowane z resztą miasta, to zapoznaj się z dzielnicą Prądnik Czerwony! Jego infrastruktura ciągle się rozwija, a centrum miasta jest bardzo niedaleko.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Prądnik Czerwony – krótka historia

Dzielnica Prądnik Czerwony to miejsce z długą historią. Jest to dawna wieś, która leży nad Prądnikiem i Sudołem Dominikańskim mniej więcej 3,5 km na północ od centrum Krakowa przy historycznej drodze królewskiej. Pierwsza wzmianka o niej pojawiała się w 1105 roku w dokumencie, który wyliczał tereny należące do klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Prądnik bywał wówczas nazywany Wielkim albo właśnie Tynieckim ze względu na swoich właścicieli. Sąsiadował z innymi wsiami i osadami – Węgrzcami, Batowicami, Mistrzejowicami, Rakowicami, Dąbiem i Grzegórzkami.

Dzisiaj pozostałości starej zabudowy – choć oczywiście nie aż z XII wieku – można znaleźć przy al. 29 Listopada i ul. Dobrego Pasterza, ale obecny Prądnik Czerwony to przede wszystkim bloki o czterech, dziesięciu, dwunastu lub piętnastu piętrach. A wciąż budują się nowe!

W 1966 roku, kiedy Prądnik Czerwony znajdował się już w granicach Krakowa (pierwszą jego część przyłączono w 1910 roku na mocy tak zwanej Ustawy o Wielkim Krakowie, a pozostałą – w roku 1941 roku), na jego północno-wschodnim krańcu postawiono cmentarz komunalny nazwany Batowickim. Kilka lat później na przeciwległym, południowo-zachodnim krańcu rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego, którego główną projektantką była Anna Basista. Zaplanowano je tak, aby osiedle miało dostęp do parku znajdującego się na terenie dawnych ogrodów dominikańskich wzdłuż potoku Sudoł Dominikański – obecnie jest to Park Zaczarowanej Dorożki, zaprojektowano również szeroki pas zieleni w północno-wschodniej części zabudowań.

Prądnik Czerwony – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Dzielnica Prądnik Czerwony mieści na swoim terenie kilka filii Biblioteki Kraków, dwa domy kultury, Klub Muzyki Współczesnej „Malwa” i Multikino z dwunastoma salami.

Na terenie Prądnika Czerwonego znajdziemy kilka zabytków, takich jak fort 47 ½ „Sudół”, Pałac Cellarich zwany Pocieszką czy Folwark Dominikański. Ponadto przebiegają tędy trzy szlaki turystyczne: Małopolska Droga św. Jakuba, żółto-czarny szlak Twierdzy Kraków oraz Trasa Turystyczno-Kulturowa Prądnika Czerwonego, która prowadzi przez jego zabytki, park rzeczny nad potokiem Sudoł Dominikański i starą część cmentarza Batowickiego.

Prądnik Czerwony – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Zieleń to główny atut dzielnicy Prądnik Czerwony. Atrakcje, które się w niej znajdują to m.in. wspomniany Park Zaczarowanej Dorożki, gdzie mieści się boisko do piłki nożnej i boisko do koszykówki, ścieżki rowerowe oraz plac zabaw. Na Prądniku Czerwonym są także liczne mniejsze parki i skwery, w tym Smoczy Skwer. Oprócz tego znajdziemy tam Zielony Skwer z wybiegiem dla psów w rejonie ul. Strzelców – jest to tzw. Park Osiedlowy pomiędzy ul. Powstańców a Strzelców, oraz teren rekreacyjny przy rzece Białusze w rejonie ul. Celarowskiej. W sumie na terenie Prądnika Czerwonego rośnie aż siedem drzew, które są pomnikami przyrody – klon, wiąz i topole przy ul. Woronicza, topola przy ul. Rozrywka/Reduta, klon i jesion przy ul. Powstańców oraz dąb nazwany Dębem Podlewko przy ul. Celarowskiej – wiąże się z nim legenda. Ponadto jest tu kilkanaście placów zabaw dla dzieci.

Wśród innych atrakcji Prądnik Czerwony mieści na swoim terenie kilka obiektów sportowych. Miłośnicy sportu mają do swojej dyspozycji Park Wodny, dwa korty tenisowe, siedem boisk, ośrodek jazdy konnej oraz stadion i halę sportową KS Prądniczanka.

Mieszkania – Prądnik Czerwony

Na Prądniku Czerwonym nie brakuje przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Jest też żłobek i kilka przychodni. Znajdziemy tutaj wiele sklepów różnego typu, od małych sklepów spożywczych po hipermarket Auchan w centrum handlowym Krokus, z którym sąsiaduje Obi oraz Centrum Serenada.

W okolicy jest dużo obiektów gastronomicznych różnego rodzaju: bary mleczne, fast foody, bistra, pizzerie, lokale z kuchnią polską i azjatycką, w tym te specjalizujące się w sushi.

Bogactwo oferty gastronomicznej wynika poniekąd z obecności biurowców – pracownicy korporacji potrzebują miejsc, w których mogą zjeść lunch. Przy al. Bora-Komorowskiego mieści się Quattro Business Park, przy ul. Lublańskiej – Tertium Business Park, a u zbiegu ulic Lublańskiej i Bora-Komorowskiego – Rondo Business Park. Wśród ich najemców są takie firmy jak Capgemini, Google, Luxoft, Epam, PerkinElmer i Lundbeck.

Obecność korporacji sprawia też, że Prądnik Czerwony jest lokalizacją dobrą nie tylko pod wynajem długoterminowy, ale również krótkoterminowy. Zresztą znajdziemy tutaj kilka hoteli.

Na Prądniku Czerwonym krzyżują się drogi krajowe 7 (E77) i 79 (DK79), która na tym odcinku stanowi fragment III obwodnicy Krakowa. Kursują tu liczne autobusy komunikacji miejskiej łączące Prądnik Czerwony z innymi częściami Krakowa, m.in. Bronowicami, Azorami, Nową Hutą, Górką Narodową, Bieżanowem i oczywiście z centrum miasta, a także z gminami leżącymi na północ od Krakowa. Ponadto w planach jest budowa linii tramwajowej z Rakowic na Mistrzejowice, która ma biec wzdłuż ul. Lublańskiej i Dobrego Pasterza.

Przez północną część Prądnika przebiegają linie kolejowe i znajduje się tu stacja Kraków Batowice położona na linii nr 2 krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. SKA2 biegnie z Krakowa Głównego przez Kraków Batowice, Słomniki i Miechów do Sędziszowa. Ze stacji odjeżdżają ponadto pociągi do Ostrowa Świętokrzyskiego i Kielc. W pobliżu Prądnika znajduje się jeszcze jedna stacja kolejowa – Kraków Olsza – ale jest to stacja techniczna z tymczasowym peronem. Kolejna stacja jest w planach – u zbiegu ul. Powstańców, Reduta i Meiera, w sąsiedztwie obecnej pętli autobusowej, ma zostać zbudowany przystanek Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Kraków Prądnik Czerwony razem z parkingiem typu Park&Ride.

Jeśli szukasz mieszkania Prądnik Czerwony to lokalizacja, w której nie brakuje nowych inwestycji, co zresztą nie dziwi – dzięki obecności całej gamy placówek oświatowych, handlowych i usługowych, jest to dobre miejsce zarówno do zamieszkania, jak i do zainwestowania. Oprócz tego nie brakuje tu zieleni. Mieszkańcy znajdą m.in. Park Zaczarowanej Dorożki oraz Smoczy Skwer.

Kolejny artykuł

Bieńczyce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Bieńczyce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Dobra lokalizacja i rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe? To właśnie Bieńczyce! Mieszkania tutaj są świetnie skomunikowane z resztą miasta, a okolica jest bezpieczna i przyjazna. Poznaj lepiej tę krakowską dzielnicę!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu