Wiele osób, które szukają nowego mieszkania, ma wizję tego, jak powinno ono wyglądać – idealny metraż, ilość pokoi, odpowiednia kondygnacja i dostęp do powierzchni dodatkowej w formie ogródka, balkonu, loggii lub tarasu. Jednak wiele problemów potrafi sprawić wybór odpowiedniej lokalizacji – dlatego też w tym artykule przedstawimy zalety mieszkania na Prokocimiu. Zapraszamy do lektury.
Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Prokocim może być wymarzonym miejscem. W tym artykule podpowiemy, co znajduje się na tym obszarze i na jakie udogodnienia oraz atrakcje możesz liczyć.
Przejdź do akapitów:
Prokocim początkowo był wsią folwarczną, będącą własnością rodzin zarówno mieszczańskich, jak i rycerskich. Nazwa Prokocim wzięła się od imienia pierwszej osoby, do której ta miejscowość należała – prawdopodobnie było to imię Prokop.
Gdy Prokocim był w posiadaniu rodziny Wodzickich, powstał na jego terenie dwór oraz pałac. W granice administracyjne Krakowa został włączony w czasie okupacji.
Obecnie Prokocim to przede wszystkim osiedla bloków mieszkalnych, które leżą w południowo-wschodniej części Krakowa, sąsiadując ze Starym Prokocimiem, Bieżanowem, Piaskami Wielkimi i Rybitwami.
Jednym z ważniejszych zabytków w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim jest zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich.
W parku znajduje się pomnik Erazma Jerzmanowskiego stworzony przez Stefana Dousa. Odsłona pomnika nastąpiła w 2010 roku. Dodatkowo od 2020 roku, po remoncie parku Jerzmanowskich, znajduje się tutaj zabytkowa fontanna projektu Wiktora Zina, która wcześniej zdobiła krakowski Rynek.
W pałacu Jerzmanowskich mieści się siedziba Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także Klub Astronomiczny „Regulus”. Co jakiś czas można wziąć udział w wykładach popularnonaukowych, które poruszają tematy związane z astronomią.
Na terenie Prokocimia i w bliskiej okolicy znajdują się liczne placówki oświatowe. Rodzice nie będą mieli problemu, aby znaleźć odpowiednie miejsce do nauki dla swoich pociech – mieści się tutaj bowiem niejedno przedszkole. Prokocim oferuje między innymi przedszkole Montessori Muszelka, Przedszkole Samorządowe nr 37, Przedszkole nr 176 czy przedszkole Happy Feet. Są tutaj także żłobki, szkoły podstawowe i szkoły średnie.
Jest też dość dużo różnorodnych sklepów – jak Biedronka, Lidl, Lewiatan – a także mniejsze sklepy spożywcze, apteki czy sklepy jubilerskie. Na Prokocimiu znajdują się drogerie Rossmann oraz Pigment. Ponadto w pobliżu jest OBI i Kaufland (wcześniej Tesco). Prokocim oferuje także lokale gastronomiczne, piekarnie i cukiernie. Tutaj też znajduje się lodziarnia Good Lood, która cieszy się dużą popularnością.
Fani aktywności znajdą pływalnię Com-Com Zone, która w swojej ofercie ma basen rekreacyjny ze zjeżdżalnią, brodzik dla dzieci, basen sportowy oraz jacuzzi. Nieco dalej mieści się Fitness Platinium, gdzie można znaleźć m.in. strefę z maszynami, strefę z wolnymi ciężarami, strefę cardio, strefę ABS, a także saunę suchą.
Dodatkowo obszary sąsiadujące z Prokocimiem – Bieżanów czy Stary Prokocim-Kozłówek – także obfitują w punkty usługowe, takie jak salon fryzjerski, kwiaciarnia czy gabinet weterynaryjny. W okolicy znajduje się też szkoła muzyczna oraz biblioteka i Młodzieżowy Dom Kultury. Jest też klub tenisowy oraz, kawałek dalej, pole paintballowe. Nie ma co prawda modnych restauracji, ale są bary i pizzerie.
Prokocim jest dobrze połączony z resztą Krakowa, znajdują się tutaj liczne linie autobusowe i tramwajowe, które kursują w różne części Krakowa. Dużą zaletą jest także bliskość stacji kolejowej Kraków Prokocim, która umożliwia wygodny dojazd m.in. na lotnisko w Balicach czy do Wieliczki i Tarnowa.
Niemal w centrum Prokocimia mieszczą się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Wydział Farmaceutyczny, a także zespół akademików Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest największym szpitalem pediatrycznym na południu Polski. Posiada oddziały, które obejmują niemal wszystkie specjalności pediatryczne i chirurgiczne, w tym oddziały intensywnej terapii, a także siedem sal operacyjnych. Dostępna jest też diagnostyka, łącznie z rezonansem magnetycznym, tomografią komputerową, genetyką, immunologią, scyntygrafią i endoskopią. Od 2016 roku na terenie szpitala działa lądowisko sanitarne.
Od marca 1983 roku w Prokocimiu działa stowarzyszenie na rzecz dzieci – Korczakowska Republika Dziecięca „Dyliniarnia”. Jego celem jest działalność charytatywna, edukacja kulturalno-oświatowa i profilaktyka społeczna, a także uwrażliwianie dzieci i młodzieży na problemy innych oraz wytwarzanie atmosfery zrozumienia, szacunku i bezpieczeństwa.
Dla osób, które cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu, odpowiednim wyborem mieszkaniowym będzie właśnie Prokocim. Obszar ten oferuje mieszkania bardziej na obrzeżach, jednak blisko tego, co potrzebne do wygodnego życia. W okolicy znajduje się bowiem kilka parków – Park Jerzmanowskich, Park Lilli Wenedy oraz Park Rżąka i Park Aleksandry. Park Rżąka jest niewielki, ale ma urokliwe oczko wodne, a także plac zabaw oraz boisko do koszykówki i siatkówki. Z kolei Park Aleksandry jest położony w malowniczej dolinie potoku Bieżanowskiego i ma wiele alejek spacerowych oraz place zabaw dla dzieci i boiska. W przyszłości wymienione parki mają stanowić część tak zwanych Plant Podgórskich, czyli zielonego obszaru łączącego Bieżanów, Prokocim i Rżąkę.
Prokocim leży trochę dalej od ścisłego centrum Krakowa, ale w na tyle dobrze skomunikowanej lokalizacji, że pozwoli Ci to w niedługim czasie dojechać w okolice Rynku Głównego, a także dotrzeć do autostrady i wyjechać poza miasto. Dodatkowo znajdują się tutaj najbardziej potrzebne punkty handlowo-usługowe oraz tereny zielone. Mieszkania na Prokocimiu mogą być zatem satysfakcjonującym wyborem.
Jeśli poszukujesz mieszkania, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.