Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Prokocim. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Prokocim. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Wiele osób, które szukają nowego mieszkania, ma wizję tego, jak powinno ono wyglądać – idealny metraż, ilość pokoi, odpowiednia kondygnacja i dostęp do powierzchni użytkowej w formie ogródka, balkonu, loggii czy tarasu. Jednak wiele problemu potrafi zająć wybór odpowiedniej lokalizacji – dlatego też w tym artykule przedstawimy, dlaczego dobrym wyborem mogą być mieszkania na Prokocimiu. Zapraszamy do lektury.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Prokocim może być wymarzonym miejscem. W tym artykule podpowiemy, co oferuje Prokocim – sklepy, przedszkola, szkoły. Ponadto dowiesz się, jakie atrakcje kryje Prokocim – dzielnica Krakowa.

Przejdź do akapitów:

Bieżanów-Prokocim. Krótka historia

Prokocim początkowo był wsią folwarczną, będącą własnością rodzin zarówno mieszczańskich, jak i rycerskich. Nazwa Prokocim wzięła się od imienia pierwszej osoby, do której ta miejscowość należała – prawdopodobnie było to imię Prokop.

Gdy Prokocim był w posiadaniu rodziny Wodzickich, powstał na jego terenie dwór oraz pałac. W granice administracyjne Krakowa został włączony w czasie okupacji.

Obecnie Prokocim to przede wszystkim osiedla bloków mieszkalnych, które leżą w południowo-wschodniej części Krakowa, sąsiadując ze Starym Prokocimiem, Bieżanowem, Piaskami Wielkimi i Rybitwami.

Prokocim – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Jednym z ważniejszych zabytków w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim jest zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich.

W parku znajduje się pomnik Erazma Jerzmanowskiego stworzony przez Stefana Dousa. Odsłona pomnika nastąpiła w 2010 roku. Dodatkowo od 2020 roku, po remoncie parku Jerzmanowskich, będą znajdowały się tutaj dwie fontanny, a wśród nich fontanna profesora Zina, która wcześniej była usytuowana na krakowskim Rynku Głównym. Na znacznej części parku znajduje się stadion klubu „Kolejarz”.

W pałacu Jerzmanowskich mieści się siedziba Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także „Regulus” – Klub Astronomiczny. Co jakiś czas można wziąć udział w wykładach popularnonaukowych poruszających tematy związane z astronomią. Do zabytków zalicza się również kolejowa wieża ciśnień, znajdująca się blisko stacji Kraków Prokocim Towarowy.

Sklepy, szkoły, komunikacja miejska, przedszkole – Prokocim i jego udogodnienia

Na terenie Prokocimia i w bliskiej okolicy znajdują się liczne placówki oświatowe. Rodzice, którzy posiadają małe dzieci, nie będą mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do nauki – mieści się tutaj bowiem niejedno przedszkole. Prokocim oferuje między innymi Przedszkole „Muszelka”, Przedszkole Samorządowe nr 37, Przedszkole nr 176 czy Przedszkole i żłobek Happy Feet. Są tutaj także szkoły podstawowe, żłobek i szkoły średnie.

Jest też dość dużo różnorodnych sklepów – Biedronka, Lidl, Lewiatan, a także mniejsze sklepy spożywcze, apteki, sklepy jubilerskie itp. Na Prokocimiu znajdują się drogerie Rossmann oraz Pigment. Ponadto w pobliżu jest OBI i Kaufland (wcześniej Tesco). Prokocim oferuje także lokale gastronomiczne, piekarnie i cukiernie. Tutaj też znajduje się lodziarnia Good Lood, która cieszy się dużą popularnością.

Fani aktywności znajdą na pływalnię Com-Com Zone, która w swojej ofercie ma basen rekreacyjny ze zjeżdżalnią, brodzik dla dzieci, basen sportowy oraz jacuzzi. Nieco dalej mieści się centrum fitness, które oferuje między innymi strefę z maszynami, strefę z wolnymi ciężarami, strefę cardio, strefę ABS, a także saunę suchą. Nie brakuje też ośrodków zdrowia, zresztą najsłynniejszym obiektem na Prokocimiu jest prawdopodobnie wspomniany Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Dodatkowo sąsiadujące z nim Bieżanów i Stary Prokocim-Kozłówek także obfitują w punkty usługowe, takie jak salon fryzjerski, kwiaciarnia czy gabinet weterynaryjny. W okolicy znajdują się też szkoła muzyczna, biblioteka i Młodzieżowy Dom Kultury. Jest też klub tenisowy, a niedaleko znajduje się pole paintballowe. Nie ma co prawda modnych restauracji, ale są bary i pizzerie.

Prokocim jest dobrze połączony z resztą Krakowa, znajdują się tutaj liczne linie autobusowe i tramwajowe, które kursują w różne części Krakowa. Dużą zaletą jest także bliskość stacji kolejowej Kraków Prokocim, która leży na trasach SKA1 i SKA3 krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, dzięki czemu umożliwia wygodny dojazd do różnych części Krakowa, a także między innymi na lotnisko w Balicach, do Wieliczki i Tarnowa.

Niemal w centrum Prokocimia mieszczą się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Farmacji, Zespół Akademików Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zespół Domu Starców. Natomiast w pobliżu znajdują się domy studenckie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest największym szpitalem pediatrycznym na południu Polski. Ma 22 oddziały, które obejmują niemal wszystkie specjalności pediatryczne i chirurgiczne, w tym cztery oddziały intensywnej terapii, a także siedem sal operacyjnych. Działają w nim 33 poradnie specjalistyczne, dostępna jest też diagnostyka, łącznie z rezonansem magnetycznym, tomografią komputerową, genetyką, immunologią, scyntygrafią i endoskopią. Od 2016 roku na terenie szpitala działa lądowisko sanitarne.

Od marca 1983 roku w Prokocimiu działa stowarzyszenie na rzecz dzieci Korczakowska Republika Dziecięca „Dyliniarnia”. Jego celem jest działalność charytatywna, edukacja kulturalno-oświatowa i profilaktyka społeczna, a także uwrażliwianie dzieci i młodzieży na problemy innych oraz wytwarzanie atmosfery zrozumienia, szacunku i bezpieczeństwa.

Mieszkania – Prokocim. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dla osób, które cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu, odpowiednim wyborem będzie właśnie Prokocim. Dzielnica Krakowa oferuje mieszkania bardziej na obrzeżach, jednak blisko tego, co potrzebne do wygodnego życia. W okolicy znajduje się bowiem kilka parków – Park Jerzmanowskich, Park Lilli Wenedy oraz, najbliżej się znajdujące, Park Rżąka i Park Aleksandry. Park Rżąka jest niewielki, ale ma urokliwe oczko wodne, a także plac zabaw oraz boisko do koszykówki i siatkówki. Z kolei Park Aleksandry jest położony w malowniczej dolinie potoku Bieżanowskiego i ma wiele alejek spacerowych oraz oczywiście również place zabaw dla dzieci i boiska. W przyszłości wymienione parki mają stanowić część tak zwanych Plant Podgórskich, czyli zielonego obszaru, łączącego Bieżanów, Prokocim i Rżąkę.

Prokocim leży trochę dalej od ścisłego centrum Krakowa, ale w na tyle dobrze skomunikowanej lokalizacji, że pozwoli Ci to w niedługim czasie dojechać w okolice Rynku Głównego, a także dotrzeć do autostrady i wyjechać poza miasto. Dodatkowo znajdują się tutaj najbardziej potrzebne punkty handlowo-usługowe, a także tereny zielone. Mieszkania na Prokocimiu mogą być zatem satysfakcjonującym wyborem.

Zainteresowany? Zobacz nasze oferty!

Kolejny artykuł

Nowa Huta – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej okolicy? [Przewodnik]
Wybór odpowiedniej dzielnicy na zakup nowego mieszkania jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Główne kwestie, które najczęściej są brane pod uwagę przy wyborze to komunikacja miejska, tereny zielone, ośrodki edukacyjne oraz punkty handlowo-usługowe. W naszym artykule wzięliśmy na warsztat największą dzielnicę Krakowa – jest to Nowa Huta. Mieszkania w tym obszarze są dobrym wyborem z wielu powodów. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł – i przekonaj się, czy dzielnica Nowa Huta (centrum) będzie odpowiednim wyborem właśnie dla Ciebie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu