Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Przegorzały – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jeśli z jednej strony podobają Ci się domki na wsi, a z drugiej strony preferujesz przebywanie w mieście i tutaj szukasz mieszkania, Przegorzały to obszar, który jest w stanie spełnić obydwa pragnienia. Przegorzały stanowią część dzielnicy Zwierzyniec, zapewniają dostęp do potrzebnej infrastruktury, a przy tym jest tu zielono i cicho.

Przegorzały – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Cisza, spokój, bliskość terenów zielonych i zabytków. W Przegorzałach czuć klimat dawnych epok! Jeśli myślisz o kupieniu mieszkania oddalonego od centrum miasta, to koniecznie poznaj lepiej Przegorzały! Poniżej opisujemy najciekawsze informacje na temat tego obszaru.

Przejdź do akapitów:

Przegorzały, dzielnica Zwierzyniec – krótka historia

Przegorzały to dawna wieś znajdująca się między Sikornikiem a Pustelnikiem w Lesie Wolskim. Została przyłączona do Krakowa w 1941 roku. W najwcześniejszych zapisach pojawia się jako Pregoral lub Przegorzala – od „wypalonego miejsca”.

Kraków, Przegorzały - nieruchomość znajduje się w zielonej okolicy

Przegorzały – zabytki i instytucje kulturowe

Najbardziej znanymi obiektami są zamek Przegorzały i willa Rotunda, w której mieszczą się Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz restauracja „U Ziyada”, z której tarasu można podziwiać Wisłę, a przy dobrej pogodzie również góry – Beskidy, Gorce oraz Babią Górę. Poniżej na stromym wschodnim zboczu znajduje się rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie, który ma prawie 1,5 hektara powierzchni i służy ochronie rzadkich muraw naskalnych oraz ciepłolubnych zarośli. Rośnie tu wiele roślin chronionych, w tym pierwiosnek wyniosły, konwalia majowa i wawrzynek wilczełyko. Rezerwat znajduje się w granicach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Zamek Przegorzały usytuowany w doskonałej lokalizacji, nieopodal centrum Krakowa

Przegorzały – atrakcje dla turystów i mieszkańców

W pobliżu, również na terenie parku krajobrazowego, znajdują się Bielańskie Skałki – ścisły rezerwat przyrody o leśnym charakterze, gdzie można podziwiać interesujące formy skałkowe zbudowane z wapieni jurajskich. Nie jest stąd daleko do innych atrakcji – najwyższego kopca w Polsce, czyli Kopca Piłsudskiego, oraz krakowskiego zoo, do którego prowadzi z Przegorzał żółty szlak.

Kraków, Przegorzały - mieszkanie zlokalizowane w otoczeniu zieleni, świetna lokalizacja z piękną przyrodą

Przegorzały zapewniają dostęp do przebiegającej w pobliżu Wiślanej Trasy Rowerowej, efektu wojewódzkiego programu VeloMałopolska, który zakłada stworzenie sieci tras rowerowych o długości 990 kilometrów. Trasy mają być oznakowane, dobrze przygotowane, tworzyć zintegrowaną sieć i umożliwiać dotarcie na dwóch kółkach do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w Małopolsce.

Przegorzały to obszar, przez który latem przepływa Krakowski Tramwaj Wodny. Płynie on z Tyńca przez Salwator, Dębniki, Stare Miasto, Podgórze i Zabłocie aż do śluzy Kraków-Dąbie (oraz oczywiście w drugą stronę).

Przegorzały – mieszkania

W okolicy jest szkoła, a także kilka sklepów, punktów usługowych i ośrodki zdrowia. Mieści się tu ponadto Klub Kultury Przegorzały, który prowadzi rozmaite zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także dla rodziców małych dzieci i seniorów. Można tutaj uczyć się gry na fortepianie, języka angielskiego czy programowania, ćwiczyć gimnastykę, jogę lub taniec albo brać udział w innych zajęciach – wybór jest duży.

Kraków, Przegorzały - mieszkanie o wysokim standardzie. Lokalizacja ta uważana jest za najbardziej prestiżową dzielnicę Krakowa

Przegorzały to atrakcyjny teren, który wyróżnia cisza i spokój od zgiełku miasta. Jest tutaj kilka lokali handlowo-usługowych, szkoła, a także klub kultury i zamek. Przegorzały to obszar, który zapewni mieszkańcom poczucie prywatności oraz wrażenie mieszkania w domku na wsi. Dlatego jeśli szukasz mieszkania, Przegorzały mogą okazać się trafnym wyborem.

Przegorzały - mieszkania w malowniczej dzielnicy Krakowa z licznymi atrakcjami

Sprawdź dostępne inwestycje za pomocą naszej wyszukiwarki i znajdź wymarzone mieszkanie.

Kolejny artykuł

Sidzina-Opatkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Marzy Ci się mieszkanie w spokojnej, cichej i zielonej okolicy, a zamiast centrum miasta cenisz sobie jego obrzeża? Konieczne zwróć uwagę na obszar Sidzina-Opatkowice. Mieszkania tutaj gwarantują atmosferę domku na wsi, dzięki czemu będziesz mógł zapomnieć, że wciąż jesteś w mieście.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu