Mieszkania – Przegorzały. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Przegorzały. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Jeśli z jednej strony podobają Ci się domki na wsi, a z drugiej strony preferujesz przebywanie w mieście i tutaj szukasz mieszkania, Przegorzały to obszar, który jest w stanie spełnić obydwa pragnienia. Przegorzały stanowią część dzielnicy Zwierzyniec, zapewniają dostęp do potrzebnej infrastruktury, a przy tym jest tu zielono i cicho.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Cisza, spokój, bliskość terenów zielonych i zabytków. W Przegorzałach czuć klimat dawnych epok! Jeśli myślisz o kupieniu mieszkania nie w samym centrum miasta, ale chciałbyś zawsze czuć się jak w Krakowie, to poznaj lepiej Przegorzały! Poniżej opisujemy najciekawsze informacje na temat tego obszaru.

Przejdź do akapitów:

Obszar Przegorzały, dzielnica Zwierzynie – krótka historia

Obszar Przegorzały (dzielnica Zwierzyniec) to dawna wieś znajdująca się między Sikornikiem (297 m n.p.m.) a Pustelnikiem (352 m n.p.m.) w Lesie Wolskim. Została przyłączona do Krakowa w 1941 roku. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XII wieku, w najwcześniejszych zapisach pojawia się jako Pregoral lub Przegorzala – od „wypalonego miejsca”.

Przegorzały – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Najbardziej znanym obiektem są zamek Przegorzały i willa Rotunda, w której mieszczą się Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz restauracja „U Ziyada”, z której tarasu można podziwiać Wisłę, a przy dobrej pogodzie również góry – Beskidy, Gorce oraz Babią Górę. Poniżej na stromym wschodnim zboczu znajduje się rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie, który ma prawie 1,5 hektara powierzchni i służy ochronie rzadkich muraw naskalnych oraz ciepłolubnych zarośli. Rośnie tu wiele roślin chronionych, w tym pierwiosnek wyniosły, konwalia majowa i wawrzynek wilczełyko. Rezerwat znajduje się w granicach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Przegorzały – atrakcje dla turystów i mieszkańców

W pobliżu, również na terenie parku krajobrazowego, znajdują się Bielańskie Skałki – ścisły rezerwat przyrody o leśnym charakterze, gdzie można podziwiać interesujące formy skałkowe zbudowane z wapieni jurajskich. Nie jest stąd daleko do innych atrakcji – najwyższego kopca w Polsce, czyli Kopca Piłsudskiego oraz krakowskiego zoo, do którego prowadzi z Przegorzał żółty szlak.

Jeśli chodzi o atrakcje, Przegorzały zapewniają dostęp do przebiegającej w pobliżu Wiślanej Trasy Rowerowej, efektu wojewódzkiego programu VeloMałopolska, który zakłada stworzenie sieci tras rowerowych o długości 990 kilometrów. Trasy mają być oznakowane, dobrze przygotowane, tworzyć zintegrowaną sieć i umożliwiać dotarcie na dwóch kółkach do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w Małopolsce. W tym momencie część tras jest dopiero na etapie planowania lub budowy, ale kiedy cała VeloMałopolska będzie gotowa, będzie można stąd dojechać rowerem do Puszczy Niepołomickiej, Ojcowskiego Parku Narodowego, Olkusza, Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Oświęcimia, Wadowic, Suchej Beskidzkiej i Rudniańskiego Parku Krajobrazowego.

Inne atrakcje? Przegorzały to obszar, przez który latem przepływa Krakowski Tramwaj Wodny. Płynie on z Tyńca przez Salwator, Dębniki, Stare Miasto, Podgórze i Zabłocie aż do śluzy Kraków-Dąbie (oraz oczywiście w drugą stronę).

Mieszkania – Przegorzały

W okolicy jest szkoła, a także kilka sklepów, punktów usługowych i ośrodki zdrowia. Mieści się tu ponadto Klub Kultury Przegorzały, który prowadzi rozmaite zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także dla rodziców małych dzieci i seniorów. Można tutaj uczyć się gry na fortepianie, języka angielskiego czy programowania, ćwiczyć gimnastykę, jogę lub taniec albo brać udział w innych zajęciach – wybór jest duży.

Dojazd tradycyjną komunikacją miejską (liniami autobusowymi) do centrum Krakowa zajmuje niecałe 30 minut. Trochę dłużej jedzie się na Ruczaj czy Bronowice.

Obszar Przegorzały (dzielnica Zwierzyniec) to atrakcyjny teren, który wyróżnia cisza i spokój od zgiełku miasta. Jest tutaj kilka lokali handlowo-usługowych, szkoła, a także klub kultury i zamek. Przegorzały to obszar, który zapewni mieszkańcom poczucie prywatności oraz wrażenie mieszkania w domku na wsi. Dlatego, jeśli szukasz mieszkania, Przegorzały mogą okazać się trafnym wyborem.

Kolejny artykuł

Sidzina-Opatkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Sidzina-Opatkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Marzy Ci się mieszkanie w spokojnej, cichej i zielonej okolicy, a zamiast centrum miasta cenisz sobie jego obrzeża? Konieczne zwróć uwagę na obszar Sidzina-Opatkowice. Mieszkania tutaj gwarantują atmosferę domku na wsi, dzięki czemu będziesz mógł zapomnieć, że wciąż jesteś w mieście.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu