Mieszkania – Wieliczka i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Wieliczka i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Wieliczka mieści się obok Krakowa, a swoją popularność zyskała dzięki znajdującej się tutaj Kopalni Soli. Miasto jest w pełni funkcjonalne i mieszkańcy znajdą w nim wszystkie potrzebne punkty. Jeśli szukasz nowego mieszkania Wieliczka i okolice powinny spełnić Twoje oczekiwania.


Wieliczka to miasto, w którym znajduje się najbardziej znana Kopalnia Soli w Polsce. Jeśli chciałbyś zamieszkać w pobliżu Krakowa, ale nie szukasz wielkomiejskiego zgiełku, to poznaj lepiej Wieliczkę i jej okolice!

Przejdź do akapitów:

Wieliczka – krótka historia

Wieliczka leżu na południowy-wschód od Krakowa, a jej historia związana jest z XII wiekiem i odkryciem tutaj pokładów soli kamiennej. Badania wykazały, że w Wieliczce i okolicach sól warzono już 3500-2500 lat p.n.e. Lokacja Wieliczki nastąpiła w 1290 roku z ręki Przemysława II. Wieliczka za sprawą unikatowej w skali światowej Kopalni Soli jest znana na całym świecie. Pierwszymi zwiedzającymi kopalnię byli Mikołaj Kopernik, Konrad Celtes oraz Adam Schroeder.

Wieliczka – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Najważniejszym obiektem jest bez wątpienia Kopalnia Soli Wieliczka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Korytarze w kopalni mają aż 245 km, a maksymalna głębokość wynosi 327 metrów. Kopalnia Soli stanowi dużą atrakcję turystyczną, ale jest także uzdrowiskiem i miejscem wielu wydarzeń jak śluby, studniówki, spotkania firmowe, szkolenia i konferencje. Miejsce to co roku odwiedzane jest przez blisko 2 miliony osób.

W Wieliczce są liczne zabytkowe pałace, kościoły, synagogi, np. kościół pw. Św. Klemensa z 1229 roku i drewniany kościół Św. Sebastiana z 1581 roku. Zabytkami są też Rynek Górny w Wieliczce o kształcie kwadratu pochodzący z okresu panowania Kazimierza Wielkiego oraz Rynek Dolny, zwany też Solnym, ponieważ był miejscem handlu solą.

Ciekawą atrakcję stanowi też podziemna trasa turystyczna oraz szlaki turystyczne. Przez Wieliczkę biegną między innymi szlak architektury drewnianej, Szlak Kopalniano-Przemysłowy, trasa rowerowa Ariański Szlak, żółty szlak Pogórski turystyki pieszej i rowerowej z Wieliczki do Dobczyc oraz zielony szlak rowerowy po gminie Wieliczka i czerwony szlak rowerowy po Pogórzu Wielickim.

Wieliczka – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Inne atrakcje? Wieliczka może pochwalić się także innymi miejscami jak popularny Zamek Żupny. Zamek rozwijał się od XIII wieku, a do 1945 roku stanowił siedzibę zarządu krakowskich żup, czyli kopalni i warzelni soli w Wieliczce i Bochni. W zamku znajdują się wystawy poświęcone archeologii, historii miasta, a także kolekcji solniczek. Mieści się tutaj również Sala Gotycka i sala wystaw czasowych.

W Wieliczce znajduje się również Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto, w którym mieści się pływalnia, siłownia, klub fitness, arena lekkoatletyczna, hale sportowe, ścianka wspinaczkowa, akademia językowa, mediateka, sala zabaw, centrum konferencyjne, sklep sportowy i bistro.

Na spacer można udać się do pięknego Parku Mickiewicza.

Mieszkania – Wieliczka i okolice

Ponieważ miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów, w okolicy nie brakuje hoteli, moteli, pensjonatów i kempingów. Inwestycja w mieszkanie na wynajem krótkoterminowy jest tu dobrym pomysłem.

Wieliczka jest więc ośrodkiem turystycznym, ale też ma funkcję „sypialnianą” dla aglomeracji krakowskiej. Dobra komunikacja z Krakowem sprawia, że ludzie chętnie się tu osiedlają, wiedząc, że nie będzie problemem dojazd do pracy lub do atrakcji Krakowa – w ostatnich latach liczba mieszkańców Wieliczki zwiększa się coraz szybciej, po części dzięki dodatniemu przyrostowi naturalnemu, a po części dzięki migracji, głównie z Krakowa.

W Wieliczce jest właściwie wszystko, co niezbędne mieszkańcom – jest po kilka przedszkoli, szkół podstawowych i średnich oraz Szkoła Muzyczna I stopnia, a także kilka ośrodków zdrowia. Do tego dochodzi duża liczba różnorodnych sklepów, lecznice weterynaryjne, salony fryzjerskie i inne punkty usługowe, boiska, sportowe, hale gimnastyczne, basen, korty tenisowe, place zabaw, biblioteka, Centrum Kultury i Turystyki i oczywiście muzea. Nie brakuje też restauracji, pizzerii, food trucków, pierogarni, naleśnikarni ani kawiarni. Na terenie Wieliczki mieszczą się również instytucje powiatowe, takie jak Starostwo, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Sanepid i Urząd Pracy, a także Urząd Skarbowy, Sąd i Prokuratura Rejonowa oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wieliczka jest świetnie skomunikowana z Krakowem dzięki liniom autobusowym, busom, a przede wszystkim dzięki Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wieliczka leży na końcu linii SKA1 biegnącej z lotniska w Balicach przez Olszanicę, Kraków Główny, Płaszów i Bieżanów.

Przez Wieliczkę przebiega droga krajowa nr 94, a w jej pobliżu – autostrada A4, a także linia kolejowa nr 109, która łączący Wieliczkę z Krakowem i Oświęcimiem. Biegnie też stąd wspomniana wcześniej linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wieliczka ma ponadto rozwiniętą komunikację minibusową, która obsługuje połączenia lokalne, między innymi do Krakowa, Niepołomic i Dobczyc, a także dalsze – do Bochni, Brzeska czy Limanowej. Dodatkowo w ramach projektu zintegrowanej komunikacji w aglomeracji krakowskiej na terenie gminy działa sześć linii autobusowych dowożących mieszkańców z gminy i okolic do stacji kolejowej Wieliczka Rynek – Kopalnia (jeden bilet upoważnia ich na przejazd autobusem do Wieliczki, a następnie pociągiem do Krakowa). Do tego dochodzi kilka linii autobusowych w ramach komunikacji aglomeracyjnej, kursujące na Borek Fałęcki, do Centrum Jana Pawła II, na Czerwone Maki, między Dworcem Płaszów a Niepołomicami oraz na Dworzec Główny w Krakowie.

Szukasz mieszkania? Wieliczka i okolice cieszą się dużym zainteresowaniem, więc w samej miejscowości, a także w jej okolicach nie brakuje nowych inwestycji, przede wszystkim w postaci nowoczesnych osiedli z różnymi udogodnieniami – garażami podziemnymi, komórkami lokatorskimi, placami zabaw i zielenią. Są tutaj zabytkowe obiekty jak kościoły, pałace, Rynek Górny i Dolny oraz Kopalnia Soli. Wieliczka to bardzo ciekawe miasto z bogatą historią.

Kolejny artykuł

Zabierzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Zabierzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Interesują Cię obrzeża Krakowa i właśnie tam chcesz zamieszkać? Wybierz Zabierzów! Mieszkania znajdujące się tam nadal należą do powiatu krakowskiego i sąsiadują z Bronowicami. Obszar ten wyróżnia się dobrze rozwiniętą okolicą i zapleczem handlowo-usługowym.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu