Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Zakrzówek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Szukasz ciekawego i malowniczego miejsca do zamieszkania? Odpowiedź jest jedna… Zakrzówek. Mieszkania w tej okolicy oczarują niejedną osobę. Odnajdą się tutaj zwolennicy spokojnego spędzania czasu, a także ci, którzy wolą aktywny wypoczynek. Poznaj zalety miejsca, które bywa nazywane „polską Chorwacją”.

Zakrzówek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule pokażemy Ci wszystkie zalety Zakrzówka, które być może sprawią, że zapragniesz tam zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Zakrzówek, dzielnica Dębniki – krótka historia

Zakrzówek to dawna wieś, która została przyłączona do Krakowa w 1909 roku. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII wieku. W drugiej połowie XIX wieku zostały tutaj zbudowane umocnienia oraz koszary stanowiące część twierdzy Kraków.

Kraków, Dębniki - budynek w pobliżu Skałek Twardowskiego

Według legendy właśnie tutaj, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził swoją szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia jego laboratorium eksplodowało, a w wyniku eksplozji powstały skałki – Skałki Twardowskiego. Postać mistrza Twardowskiego jest autentyczna – istniał Jan Twardowski, który był czarnoksiężnikiem na dworze króla Zygmunta Augusta – ale Skałki Twardowskiego nie mają z nim nic wspólnego, zaczęto je łączyć z postacią Twardowskiego dopiero pod koniec XIX wieku. W rzeczywistości pracownia Twardowskiego, nazywana również Katedrą Twardowskiego, była zlokalizowana w skałkach Krzemionek Podgórskich na Podgórzu. Pod koniec XIX wieku, kiedy budowano Kościół św. Józefa, odkryto jaskinię, która zawierała ślady prac alchemicznych. Niestety uległa ona wówczas zniszczeniu. W każdym razie Uroczysko Skałki Twardowskiego, stanowiące fragment Lasów Miejskich Krakowa, jest dziś popularnym miejscem spacerów wśród mieszkańców Krakowa. W jego obrębie znajdują się jaskinie, z których najbardziej znane to Jaskinia Twardowskiego od strony południowej i Jaskinia Jasna od strony Wisły.

Kraków Zakrzówek - zielone tereny rekreacyjne

Zakrzówek – zabytki i instytucje kulturowe

Na terenie Zakrzówka znajduje się budowla fortyfikacyjna „Szaniec FS-29” pochodząca z 1854 roku. Budowla charakteryzuje się typem FS, co oznacza dokładnie szaniec polowy. Mieści się tutaj również tablica pamiątkowa, upamiętniająca miejsce, w którym na przełomie 1940/1941 roku pracował Karol Wojtyła.

Tereny rekreacyjne usytuowane w okolicach Zalewu Zakrzówek

Zakrzówek – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Obszar Zakrzówek słynie z zalewu Zakrzówek, który za sprawą kredowych skał i turkusowej wody jest nieoficjalnie nazywany „polską Chorwacją” i cieszy się dużą renomą szczególnie wśród nurków, choć można tu spotkać także wspinaczy, biegaczy i spacerowiczów. Podczas spacerów po tutejszych terenach warto rozglądać się za pięknym – i zagrożonym wyginięciem – motylem z rodziny modraszkowatych. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku w wyniku zalania dawnego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem.

Kraków, Zakrzówek - Zalew usytuowany niedaleko centrum miasta

Dzięki pionowym wapiennym ścianom i dobrej przejrzystości wody Zakrzówek jest jednym z atrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce. Dodatkowo pod wodą znajdują się liczne zatopione atrakcje, w tym samochód Fiat 125p, autobus, furgonetka i łodzie.

Na terenie zalewu powstaje ogólnodostępny park, w którym znajdą się przestrzenie wspinaczkowe, kąpielisko w formie pływających pomostów i basenów, a także trasy spacerowe.

Ścieżki spacerowe w okolicach Zakrzówka

Zakrzówek mieści na swoim terenie centrum paintballowe, gdzie również można spędzić aktywnie wolny czas. Odbywają się tutaj imprezy integracyjne i okolicznościowe, a także wieczory kawalerskie i panieńskie.

Las na krakowskich Dębnikach

Mieszkania – Zakrzówek

W okolicy znajduje się kilka obiektów użyteczności publicznej, między innymi bank, poczta i szkoła podstawowa. W pobliżu budują się nowe bloki, które przyciągają mieszkańców bliskością zalewu Zakrzówek, ale też centrum biznesowego na sąsiednim Ruczaju.

Kraków, Dębniki - mieszkanie znajduje się blisko komunikacji miejskiej

Na Ruczaju mieści się Krakowski Park Technologiczny, gdzie znajdują się m.in. biurowce firm Nokia Networks i Ericsson oraz zespół biurowców Green Office, w którym swoje biuro ma między innymi Motorola Solutions.

Biurowiec usytuowany w okolicy Ronda Matecznego

Niedaleko jest też ulokowany kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie znajdują się między innymi: Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Małopolskie Centrum Biotechnologii oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Kraków, Dębniki - wyjątkowe mieszkanie zlokalizowane nieopodal drogi

Jeśli szukasz ciekawego miejsca do zamieszkania, zwróć uwagę na Zakrzówek. Mieszkania z rynku pierwotnego w tej okolicy zachwycą pięknym otoczeniem oraz obszarami, na których można aktywnie spędzać czas.

Przestronny apartament w doskonałej lokalizacji dla osób ceniących prestiż

Aby ułatwić sobie poszukiwania, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Kraków, Dębniki - mieszkanie zlokalizowane w spokojnej okolicy z dobrym dostępem do punktów rekreacyjnych

Kolejny artykuł

Skotniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Obszary na południu Krakowa cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na malowniczą okolicę, dużo terenów zielonych i pewne oddalenie od ścisłego centrum. Tak też jest jeśli chodzi o Skotniki. Mieszkania tutaj spodobają się osobom szukającym spokoju i wytchnienia od codzienności życia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu