Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Zakrzówek. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Zakrzówek. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz ciekawego i malowniczego miejsca do zamieszkania? Odpowiedź jest jedna… Zakrzówek. Mieszkania w tej okolicy oczarują niejedną osobę. Odnajdą się tutaj zwolennicy spokojnego spędzania czasu, a także ci, którzy wolą aktywny wypoczynek. Poznaj zalety miejsca, które bywa nazywane „polską Chorwacją”.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Dlaczego warto zamieszkać na obszarze Zakrzówek? Atrakcje, które są tam zlokalizowane, mówią same za siebie – słynny zalew Zakrzówek oraz centrum paintballowe przyciągają nie tylko turystów, ale też mieszkańców, którzy cenią sobie kreatywne spędzanie wolnego czasu. W tym artykule pokażemy Ci wszystkie zalety tej lokalizacji, które sprawią, że zapragniesz tam zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Obszar Zakrzówek dzielnica Dębniki – krótka historia

Obszar Zakrzówek (dzielnica Dębniki) to dawna wieś, która została przyłączona do Krakowa w 1909 roku. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII wieku. W drugiej połowie XIX wieku zostały zbudowane umocnienia i koszary, które stanowiły część twierdzy Kraków.

Według legendy właśnie tutaj, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził swoją szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia jego laboratorium eksplodowało, a w wyniku eksplozji powstały skałki – Skałki Twardowskiego. Postać mistrza Twardowskiego jest autentyczna – istniał Jan Twardowski, który był czarnoksiężnikiem na dworze króla Zygmunta Augusta – ale Skałki Twardowskiego nie mają z nim nic wspólnego, zaczęto je łączyć z postacią Twardowskiego dopiero pod koniec XIX wieku. W rzeczywistości pracownia Twardowskiego, nazywana również Katedrą Twardowskiego, była zlokalizowana w skałkach Krzemionek Podgórskich na Podgórzu. Pod koniec XIX wieku, kiedy budowano Kościół św. Józefa, odkryto jaskinię, która zawierała ślady prac alchemicznych. Niestety uległa ona wówczas zniszczeniu. W każdym razie Uroczysko Skałki Twardowskiego, stanowiące fragment Lasów Miejskich Krakowa, jest dziś popularnym miejscem spacerów wśród mieszkańców Krakowa. W jego obrębie znajdują się jaskinie, z których najbardziej znane to Jaskinia Twardowskiego od strony południowej i Jaskinia Jasna od strony Wisły.

Zakrzówek – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie Zakrzówka znajduje się budowla fortyfikacyjna „Szaniec FS-29” pochodząca z 1854 roku. Budowla charakteryzuje się typem FS, co oznacza dokładnie szaniec polowy. Mieści się tutaj również tablica pamiątkowa, upamiętniająca miejsce, w którym na przełomie 1940/1941 roku pracował Karol Wojtyła jeszcze przed studiami.

Zakrzówek – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Obszar Zakrzówek (dzielnica Dębniki) słynie z zalewu Zakrzówek, który za sprawą kredowych skał i turkusowej wody jest nieoficjalnie nazywany „polską Chorwacją” i cieszy się dużą renomą szczególnie wśród nurków, choć można tu spotkać także wspinaczy, biegaczy i spacerowiczów. Warto podczas spaceru tutaj rozglądać się za zagrożonym wyginięciem, ale pięknym motylem z rodziny modraszkowatych. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku w wyniku zalania dawnego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem.

Zalew Zakrzówek jest obecnie zamknięty, miasto Kraków buduje w nim ogólnodostępny park, w którym mają się znaleźć przestrzenie wspinaczkowe, strzeżone kąpieliska, trasy rowerowe, ścieżka zdrowia, wybieg dla psów oraz miejsca piknikowe. Zanim jednak Zakrzówek został zamknięty, był udostępniony do nurkowania, w nieodpłatne użyczenie otrzymało go Centrum Nurkowe Kraken, które prowadziło tu bazę nurkową. Dzięki pionowym wapiennym ścianom i dobrej przejrzystości wody Zakrzówek był jednym z atrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce. Dodatkowo pod wodą znajdują się liczne zatopione atrakcje, w tym samochód Polski Fiat 125p, autobus, furgonetka, łodzie i granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Inne atrakcje? Zakrzówek mieści na swoim terenie centrum paintballowe, gdzie również można spędzić aktywnie wolny czas. Odbywają się tutaj imprezy integracyjne i okolicznościowe, a także wieczory kawalerskie i panieńskie.

Mieszkania – Zakrzówek

W okolicy znajduje się kilka obiektów użyteczności publicznych, między innymi bank, poczta i szkoła podstawowa, a także targowisko Stara Tandeta. W pobliżu budują się nowe bloki, które przyciągają mieszkańców bliskością zalewu Zakrzówek, ale też centrum biznesowego na sąsiednim Ruczaju.

Mieści się tam podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzana przez Krakowski Park Technologiczny. Na jej terenie znajdują się biurowce firm Nokia Networks i Ericsson, zespół biurowców Green Office, w którym swoje biuro ma między innymi centrum oprogramowania koncernu Motorola Solutions, budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji, synchrotron Solaris, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych.

Niedaleko jest też ulokowany nowy kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie znajdują się między innymi: Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Chemii i Instytut Nauk Geologicznych.

Jeśli szukasz ciekawego miejsca, w którym można zamieszkać, zwróć uwagę na Zakrzówek. Mieszkania z rynku pierwotnego w tej okolicy zachwycą pięknym otoczeniem oraz obszarami, na których można aktywnie spędzić czas, jak Zalew Zakrzówek czy Skałki Twardowskiego.

Kolejny artykuł

Skotniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Obszary na południu Krakowa cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na malowniczą okolicę, dużo terenów zielonych i pewne oddalenie od ścisłego centrum. Tak też jest, jeśli chodzi o Skotniki. Mieszkania tutaj spodobają się osobom szukającym spokoju i wytchnienia od codzienności życia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu