Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto?

Ula Olczak
Ula Olczak

Przeglądając oferty na rynku nieruchomościowym możemy natrafić na enigmatyczne określenie – mieszkanie bezczynszowe. Czynsz z reguły niesie ze sobą pejoratywne skojarzenia. Stronimy od dodatkowych opłat. Brak konieczności płacenia czynszu wydaje się zatem bryłą złota. Jak jest w rzeczywistości? Mieszkanie bezczynszowe – czy warto?

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się czym są mieszkania bezczynszowe oraz poznasz ich plusy i minusy. Zdradzimy Ci odpowiedź na pytanie: mieszkanie bezczynszowe – jakie opłaty trzeba ponieść. Rozważysz również czy warto inwestować w takie mieszkanie.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie bezczynszowe – co to znaczy?

Mieszkanie bezczynszowe to lokal mieszkalny pozbawiony comiesięcznego czynszu. Nie oznacza to jednak, że takie mieszkanie nie generuje opłat – wciąż trzeba regulować rachunki za wodę, prąd i inne należności, lecz jest to znacznie bardziej zależne od właściciela.

Czynsz dla spółdzielni mieszkaniowej nie jest identyczny, nawet w podobnej lokalizacji może być znacząco różny cenowo i obejmować zmienne elementy. Można jednak przyjąć, że zwykle czynsz obejmuje opłaty za:

  • utrzymanie części wspólnych – klatki schodowej, trawników czy wind,
  • opłaty administracyjne – podatki, pensje dla zarządzających oraz osób podejmujących prace przy np. sprzątaniu, koszeniu,
  • remonty – naprawy usterek w częściach wspólnych, wymianę zniszczonych elementów,
  • media – ogrzewanie centralne, woda, śmieci, czasem również gaz i prąd.

Właściciel mieszkania bezczynszowego reguluje opłaty za utrzymanie czystości w częściach wspólnych nieruchomości

Pozbawiając się obowiązku czynszu nie unikniemy opłat za media czy remonty. Również utrzymanie czystości części wspólnych będzie leżeć po stronie mieszkańców.

Mieszkania bezczynszowe znajdziemy w różnych dzielnicach miast. W centrum będą to zwykle lokale z rynku wtórnego umieszczone w kamienicach. Na rynku pierwotnym znajdziemy mieszkania bezczynszowe głównie na obrzeżach miast, w kameralnych budynkach.

Mieszkanie bezczynszowe – plusy i minusy

Tak jak każde rozwiązanie, mieszkania bezczynszowe plusy i minusy także posiadają.

Minusy na jakie powinniśmy być przygotowani to:

  • konieczność interakcji z sąsiadami i szukania kompromisów – o ewentualnym remoncie części wspólnych decyduje każdy z właścicieli,
  • wymienne sprzątanie części wspólnych lub składka na pracowników czystości,
  • opóźnione remonty, gdy któryś z sąsiadów wyraża niechęć.

Plusy, które niesie ze sobą bezczynszowe mieszkanie to:

  • niższe koszty miesięcznego utrzymania lokalu,
  • indywidualne rozliczanie mediów – ile zużyjesz tyle zapłacisz,
  • brak opłaty dla zarządców i administracji – opłaty jedynie za wybraną firmę sprzątającą, jeśli decyzją mieszkańców będzie ona konieczna,
  • brak konieczności zgody na kwestie narzucane przez administrację,
  • 5 lat rękojmi deweloperskiej, jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, oznacza to, że przez ten czas deweloper zobowiązuje się do napraw wad i usterek w mieszkaniach oraz częściach wspólnych danej nieruchomości.

Właściciele mieszkań bezczynszowych z rynku pierwotnego mogą liczyć na 5 lat rękojmi deweloperskiej

Mieszkania czynszowe a bezczynszowe – spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa

Spółdzielnia mieszkaniowa to podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną. Oznacza to, że specyfika działań oparta jest na zapisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i zasadach prawa spółdzielczego. Wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, jest zrzeszeniem mieszkańców. Członkiem wspólnoty może być każdy posiadający prawa do lokalu. W praktyce oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa jest znacznie bardziej zależna od mieszkańców, wszystko jest negocjowane. W przypadku spółdzielni mieszkaniowej większość rozwiązań narzucona jest przez administrację, a potrzeby lokatorów mogą pozostać w poczekalni na długi czas.

Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego

Mieszkanie czynszowe a bezczynszowe – inwestycja w rynek pierwotny czy wtórny?

Faktyczny koszt mieszkania jest silnie uzależniony od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Drugie rozwiązanie niesie ze sobą znacznie większe ryzyko.

Mieszkanie bezczynszowe – jakie opłaty trzeba ponieść?

Mieszkanie bezczynszowe nie oznacza jednorazowego zakupu bez późniejszych inwestycji. Opłaty jakie wciąż trzeba regulować to rachunki za wodę, prąd, ogrzewanie, opłaty za wywóz śmieci, opłaty za firmę sprzątającą czy zarządcę zieleni, składki na remonty części wspólnych. Wszystkie opłaty są zależne od mieszkańców, administracja nie narzuca swoich fachowców, dzięki czemu opłaty mogą być znacznie niższe.

W przypadku mieszkań bezczynszowych ponoszone są opłaty za m.in. fundusz remontowy i utrzymanie części wspólnych

Mieszkanie bezczynszowe – rynek pierwotny

Mieszkania bezczynszowe na rynku pierwotnym często zlokalizowane są na kameralnych osiedlach z osobistymi wejściami do lokali – zapobiega to późniejszym roszadom o czystość na wspólnych częściach. Nowe mieszkania zwykle nie zapowiadają większych remontów w okresie nawet 10 lat, a budowane są w taki sposób, by w przyszłości generować niskie zużycie mediów. W nowym budownictwie nawet elektryczne ogrzewanie nie musi oznaczać wysokich rachunków. Takie mieszkania znajdziemy głównie na obrzeżach miast.

Mieszkanie bezczynszowe – rynek wtórny

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się w okolice inwestycji oraz ocenić stan budynku, klatki schodowej a także terenów zielonych wokół – da to pogląd na stosunek sąsiadów do części wspólnych. Warto również przeprowadzić wywiad środowiskowy i dowiedzieć się więcej o potencjalnych sąsiadach oraz o ich podziale obowiązków obejmujących części wspólne. Właściciele mieszkań potrafią tuszować wady swoich posiadłości, dlatego przegląd kondycji mieszkania powinien być skrupulatny, a wglądu w rachunki nie należy traktować jak temat tabu. Aby nie kupić kota w worku lepiej skorzystać z pomocy eksperta, który oceni stan zarówno mieszkania, jak i całego budynku – pozwoli to zapobiec ewentualnym kosztownym remontom. Takie mieszkania możemy znaleźć zwykle w centrum miasta, najczęściej w kamienicach.

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto

Kiedy znasz odpowiedź na pytanie: mieszkanie bezczynszowe co to znaczy, łatwiej będzie Ci podjąć dobrą decyzje o zakupie mieszkania. Mieszkania bezczynszowe posiadają swe blaski i cienie. Kuszą niższą ceną utrzymania, zniechęcają koniecznością interakcji z sąsiadami. Zalety mieszkań bezczynszowych są tym bardziej uwydatnione, im lepiej zorganizowana jest wspólnota mieszkaniowa. Bezkonfliktowi sąsiedzi są kluczem do dobrego życia w mieszkaniach bezczynszowych. Kwestia „mieszkanie bezczynszowe – czy warto” pozostaje otwarta oraz zależna od naszych potrzeb i oczekiwań.

Masz inny dylemat? Zapraszamy do Strefy wiedzy OBIDO.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu art deco – inspiracje
Mieszkanie w stylu art deco to ponadczasowa elegancja. Nie sposób przejść koło niej obojętnie. Styl obfituje w szlachetne materiały oraz geometryczne formy, ale w taki sposób, że nie przytłacza i każdy mimowolnie czuje się w nim komfortowo. Art deco to elegancja i wyczucie smaku w każdym calu. Dzięki różnorodnym materiałom oraz formom jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu