Mieszkanie dla rodziny – na jakie mieszkania decydują się małżeństwa z dziećmi w dużych miastach?

Mieszkanie dla rodziny – na jakie mieszkania decydują się małżeństwa z dziećmi w dużych miastach?

Zakup mieszkania dla rodziny to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Wiąże się ona bowiem z ogromnymi kosztami, w przypadku kredytu – obciążeniem na wiele lat oraz odpowiedzialnością. Powinniśmy zatem przede wszystkim kierować się naszymi potrzebami: metrażem, liczbą pokoi i lokalizacją. Sprawdziliśmy, na jakie mieszkania decydują się pary z dziećmi w dużych miastach.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania dla rodziny? W tym artykule podpowiemy jakie mieszkanie dla 4-osobowej rodziny są najchętniej wybierane, a jakie dla 3-osobowej. Zdradzimy także średnie ceny mieszkań w dużych miastach i na co należy się przygotować w przypadku takiej inwestycji.

Przejdź do akapitów:

W zależności od liczby i wieku członków rodziny, mieszkanie musi spełniać tak naprawdę bardzo wiele funkcji. Począwszy od metrażu, przez funkcjonalność lokum, po zachowanie pewnej swobody, komfortu i poczucia prywatności zarówno rodziców, jak i dzieci. Absolutnie kluczowe na mapie rodzinnego mieszkania jest miejsce na duży stół, osobne pokoje dla najmłodszych, ale i sporo przestrzeni do przechowywania, zwłaszcza jeśli mamy dzieci.

Ważne są jeszcze inne kwestie, jak na przykład obecność wózkowni w budynku, która pozwoli uniknąć konieczności każdorazowego wprowadzania wózka na wyższą kondygnację czy winda, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas, ale i cenną energię. Elementem istotnym jest również lokalizacja, która ułatwi nam na szybki i łatwy dojazd do pracy oraz położonego w okolicy przedszkola lub szkoły. Ponadto na wagę złota będzie też plac zabaw, park czy ścieżki rowerowe. Warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo okolicy oraz monitoring.

Wróćmy jednak do kwestii metrażu, od której zależy nie tylko komfort, ale i cena mieszkania, która stanowi bardzo ważny argument podczas zakupu mieszkania, zwłaszcza jeśli poszukujemy naszego wymarzonego lokum w większym mieście – w nich te ceny są zwykle większe.

Mieszkanie dla rodziny – na jaki metraż decydują się pary z dziećmi?

Jak dowiadujemy się z danych obido.pl, największej platformy klientów rynku deweloperskiego, najwięcej par z dziećmi (42 proc.), którzy wybierają mieszkanie dla rodziny, wybiera 2-pokojowe lokum. 30 proc. szuka natomiast mieszkania 3-pokojowego, a 13 proc. poszukuje 4-pokojowych mieszkań. Zwraca się uwagę, że taki metraż ok. 30-40 m kw. wybiera najwięcej rodzin ze względu na cenę. Zaledwie 8 proc. Klientów obido.pl, którzy są rodzicami, szuka mieszkania o powierzchni 80 m kw. lub więcej.

Jakie mieszkanie dla 3-osobowej rodziny jest najczęściej wybierane?

Zastanawiasz się, jakie mieszkanie dla 3-osobowej rodziny będzie najlepsze? Paradoksalnie nie zawsze duże mieszkanie gwarantuje nam wygodną i łatwą w urządzeniu przestrzeń. Warto pamiętać, że całkowita powierzchnia podłóg niekoniecznie może pokrywać się z metrażem użytkowym. W dodatku niskie pomieszczenia posiadające skosy zabierają powierzchnię, którą w przypadku większej liczby członków rodziny moglibyśmy zaaranżować. W związku z tym 3-osobowe rodziny wybierać powinny mieszkania ustawne z mniejszymi pokojami, by móc zagospodarować więcej pomieszczeń i sprawić, by każdy mógł czuć się swobodnie.

W większości przypadków, pary z jednym dzieckiem stawiają na mieszkanie 2-pokojowe. Jak już wspominaliśmy wcześniej, mieszkanie, którego powierzchnia wynosi około 40-50 m kwadratowych jest najkorzystniejsze cenowo i zapewnia podstawowy komfort. Kwestia tego, czy kiedy dziecko dorasta, 2-osobowy pokój wystarczy, jest oczywiście dyskusyjna, więc może warto wziąć pod uwagę nieco większy metraż.

Jakie mieszkanie dla 4-osobowej rodziny sprzedają się najczęściej?

Para plus dwoje dzieci najlepiej będzie czuła się na 80 m kw., czyli w sumie w czterech pokojach. Kiedy dzieci podrosną, każde z nich będzie chciało mieć własną przestrzeń, a my będziemy mieć nadal salon, w którym spędzać możemy całą rodziną czas i własną sypialnię. Jednak jest to duża powierzchnia, a co za tym idzie, ogromna inwestycja. Dlatego wiele rodzin inwestuje w mieszkania od 55 do 60 m kw. wzwyż. Mowa o w sumie trzech pokojach.

Mieszkanie dla rodziny – czym się kierować?

Jak podkreślaliśmy, nasze wymarzone mieszkanie jest ważną inwestycją, dlatego przeanalizować trzeba wiele kwestii. Jedną z najważniejszych jest metraż, którym będziemy mogli odpowiednio zarządzić – podzielić mieszkanie na liczbę pokoi odpowiadającą naszym potrzebom lub od razu wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy, że każdy z członków rodziny powinien mieć swoją przestrzeń, w której odpocznie po całym dniu i będzie czuł się swobodnie. Dzieci muszą mieć miejsce do lekcji i zabaw, a każdy z mieszkańców – do relaksu. Wspólne przestrzenie, jak na przykład salon czy jadalnia są także istotne, ponieważ mają nam pozwolić pielęgnować relacje z bliskimi.

Polacy przy zakupie mieszkania kierują się przede wszystkim ceną, a średnie ceny mieszkań w dużych miastach będą się zmieniać w zależności od czynników takich, jak metraż, czy lokalizacja. Warto pamiętać, by przy wyborze lokum, nie płacić za niewykorzystaną przestrzeń (wcześniej wspomniane skosy itd.), ponieważ koszt jest decydujący, pary z jednym dzieckiem często decydują się na 2-pokojowe mieszkanie. Przyjmuje się jednak, że komfortowo takiej rodzinie będzie żyło się na 50 m kw. Choć czteroosobowa rodzina też może zmieścić się w 3-pokojowym mieszkaniu, to warto zastanowić się, czy z czasem nie będzie nam ciasno i nie lepiej od razu kupić mieszkanie z większym metrażem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj więcej w: Kącik Inwestora.

Kolejny artykuł

Kraków – mieszkanie dla singla 2020. Jakie mieszkania kupują krakowscy single?
Kraków – mieszkanie dla singla 2020. Jakie mieszkania kupują krakowscy single?
Kawalerka to stereotypowo mieszkanie dla kawalera. Ale czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Obserwacje zachowań użytkowników platformy obido.pl wskazują, że w Krakowie zdecydowanie najczęściej wybieranym przez singli lokum jest mieszkanie dwupokojowe.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu