Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie dla rodziny – na jakie mieszkania decydują się małżeństwa z dziećmi w dużych miastach?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Zakup mieszkania dla rodziny to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wiąże się ona bowiem z ogromnymi kosztami, a w przypadku kredytu hipotecznego – obciążeniem na wiele lat oraz odpowiedzialnością. Kluczowe powinny być przede wszystkim indywidualne potrzeby: metraż, liczb pokoi i lokalizacja. Sprawdziliśmy, na jakie mieszkania decydują się pary z dziećmi w dużych miastach.

Mieszkanie dla rodziny – na jakie mieszkania decydują się małżeństwa z dziećmi w dużych miastach?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania dla rodziny? W tym artykule podpowiemy jakie mieszkania są najchętniej wybierane dla 4-osobowej rodziny, a jakie dla 3-osobowej. Zdradzimy także średnie ceny mieszkań w dużych miastach i na co należy się przygotować w przypadku takiej inwestycji.

Przejdź do akapitów:

W zależności od liczby i wieku członków rodziny, mieszkanie musi spełniać tak naprawdę bardzo wiele funkcji. Począwszy od metrażu, przez funkcjonalność lokum, po zachowanie odpowiedniej swobody, komfortu i poczucia prywatności zarówno rodziców, jak i dzieci. Absolutnie kluczowe na mapie rodzinnego mieszkania jest miejsce na duży stół, osobne pokoje dla najmłodszych, ale i sporo przestrzeni do przechowywania niezbędnych rzeczy.

Ważne są jeszcze inne kwestie, jak na przykład obecność wózkowni w budynku – która pozwoli uniknąć konieczności każdorazowego wprowadzania wózka na wyższą kondygnację – czy winda, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas, ale i cenną energię. Elementem istotnym przy wyborze mieszkania jest również lokalizacja, która ułatwi nam szybki i łatwy dojazd do centrum miasta, pracy czy położonego w okolicy przedszkola lub szkoły. Ponadto na wagę złota będą też takie miejsca jak place zabaw, parki oraz ścieżki spacerowe i rowerowe, które dadzą liczne możliwości spędzania wolnego czasu. Warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo okolicy oraz monitoring.

Rodziny z dziećmi szukają mieszkania blisko terenów zielonych, szkół i placów zabaw

​​Wróćmy jednak do metrażu, od którego zależy nie tylko komfort, ale i cena mieszkania, będąca bardzo ważnym czynnikiem podczas zakupu mieszkania, zwłaszcza jeśli poszukujemy naszego wymarzonego lokum w większym mieście – w nich te ceny są zwykle wyższe.

Mieszkanie dla rodziny – na jaki metraż decydują się pary z dziećmi?

Jak dowiadujemy się z danych obido.pl, największej platformy klientów rynku deweloperskiego, najwięcej par z dziećmi wybiera mieszkania dwupokojowe. Trochę mniej osób stawia na mieszkania trzypokojowe czy czteropokojowe.

Najchętniej – ze względu na cenę – wybierany jest metraż ok. 30-40 m². Nieliczni rodzice decydują się na mieszkanie o powierzchni 80 m² lub więcej.

Jakie mieszkanie dla 3-osobowej rodziny jest najczęściej wybierane?

Zastanawiasz się, jakie mieszkanie dla 3-osobowej rodziny będzie najlepsze? Paradoksalnie nie zawsze duże mieszkanie gwarantuje nam wygodną i łatwą w urządzeniu przestrzeń. Warto pamiętać, że całkowita powierzchnia podłóg niekoniecznie może pokrywać się z metrażem użytkowym. W dodatku niskie pomieszczenia posiadające skosy zabierają powierzchnię, którą w przypadku większej liczby członków rodziny moglibyśmy zaaranżować. W związku z tym 3-osobowe rodziny wybierają zazwyczaj ustawne mieszkania z mniejszymi pokojami, by móc zagospodarować więcej pomieszczeń i sprawić, by każdy mógł czuć się swobodnie.

Rodzina z jednym dzieckiem często decyduje się na wybór mieszkania dwupokojowego

​W większości przypadków, pary z jednym dzieckiem stawiają na mieszkanie 2-pokojowe. Jak już wspominaliśmy wcześniej, mieszkanie, którego powierzchnia wynosi około 30-40 m² jest najkorzystniejsze cenowo i zapewnia podstawowy komfort.

Należy sobie jednak zadać pytanie, czy jeśli dziecko będzie dorastało to mieszkanie 2-pokojowe będzie wystarczające, aby zapewnić odpowiednią prywatność wszystkim członkom rodziny. Być może warto wziąć pod uwagę mieszkanie o nieco większej przestrzeni.

Jakie mieszkanie dla 4-osobowej rodziny sprzedają się najczęściej?

Para z dwójką dzieci najlepiej będzie czuła się na 80 m², czyli w sumie w czterech osobnych pokojach. Kiedy dzieci podrosną, każde z nich będzie chciało mieć własną przestrzeń, a my będziemy mieć nadal salon – w którym możemy spędzać czas całą rodziną czy przyjmować gości – i własną sypialnię. Jednak jest to duża powierzchnia, a co za tym idzie, ogromna inwestycja. Dlatego wiele rodzin inwestuje w mieszkania od 55 do 60 m² wzwyż, tak, aby do dyspozycji były 3 pokoje.

Mieszkanie dla rodziny – czym się kierować?

Wymarzone mieszkanie jest ważną inwestycją, dlatego przeanalizować trzeba wiele kwestii. Jedną z najważniejszych jest metraż, którym będziemy mogli odpowiednio zarządzić – podzielić mieszkanie na liczbę pokoi odpowiadającą naszym potrzebom lub od razu wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy, że w przypadku rodzin z dziećmi, każdy z członków rodziny powinien mieć swoją przestrzeń, w której odpocznie po całym dniu i będzie czuł się swobodnie. Dzieci muszą mieć miejsce do lekcji i zabaw, a każdy z mieszkańców – do relaksu. Wspólne przestrzenie, jak na przykład salon czy jadalnia są także istotne, ponieważ pozwalają nam pielęgnować relacje z bliskimi.​​

Zakup mieszkania dla rodziny zależy od wielu czynników jak cena za mieszkanie oraz lokalizacja

​​Polacy przy zakupie mieszkania kierują się przede wszystkim ceną, a średnie ceny mieszkań w dużych miastach będą się zmieniać w zależności od czynników takich jak metraż czy lokalizacja. Warto pamiętać, by przy wyborze lokum, nie płacić za niewykorzystaną przestrzeń jak np. wcześniej wspomniane skosy. Pary z jednym dzieckiem często decydują się na 2-pokojowe mieszkanie, przyjmuje się jednak, że komfortowo takiej rodzinie będzie żyło się na ok. 50 m². Choć czteroosobowa rodzina też może zmieścić się w 3-pokojowym mieszkaniu, to warto zastanowić się, czy z czasem nie będzie nam ciasno i nie lepiej od razu kupić mieszkanie z większym metrażem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Kraków – mieszkanie dla singla 2020. Jakie mieszkania kupują krakowscy single?
Kawalerka to stereotypowo mieszkanie dla kawalera. Ale czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Obserwacje zachowań użytkowników platformy obido.pl wskazują, że w Krakowie zdecydowanie najczęściej wybieranym przez singli lokum jest mieszkanie dwupokojowe.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu