Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie dla studenta ‒ czy młodzi ludzie decydują się na zakup mieszkania na studiach?

Ula Olczak
Ula Olczak

Studia najczęściej wiążą się ze zmianą swojej dotychczasowej lokalizacji. Skrupulatne przeliczanie finansów podsuwa pomysł kupna mieszkania, lecz czy podczas studiowania nabywanie nieruchomości to najwłaściwsza droga? Mieszkanie dla studenta – lepiej kupić czy wynająć?

Mieszkanie dla studenta ‒ czy młodzi ludzie decydują się na zakup mieszkania na studiach?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz zalety i wady kupna mieszkania podczas studiowania oraz plusy i minusy związane z wynajmowaniem mieszkania podczas studiów. A jeśli jesteś inwestorem i zastanawiasz się, czy wynająć mieszkania studentom – z artykułu dowiesz się, czy to dobry pomysł!

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie dla studenta – wynajem czy zakup własnego lokalu?

Według Raportu ZBP „Portfel Studenta” na koniec roku 2019 liczba studentów wynosiła ponad 1,2mln. Największa część studentów kumuluje się w Warszawie – ponad 235 tys. i w Krakowie – 150 tys., w tych miastach są również najwyższe ceny za wynajem mieszkania. We Wrocławiu osób studiujących jest 122 tys., natomiast w Trójmieście zaledwie 84 tys. 27% spośród wszystkich studentów mieszka u rodziny lub u znajomych, 14% mieszka w akademiku, 52% zdecydowało się na wynajem mieszkania, a tylko 7% ma własną nieruchomość.

Zakup mieszkania przez studenta

Czy wynajem mieszkania przez studenta to lepszy wybór niż kupno mieszkania na studiach? Aby podjąć odpowiednią decyzję należy poznać wady i zalety obu rozwiązań.

Wynajem mieszkania podczas studiowania – wady i zalety

Czas studencki to okres, w którym pragniemy poznawać nowe miejsca – wynajem umożliwia takie rozwiązania, pozwala również czuć się bardziej beztrosko niż w przypadku kupna mieszkania. To, co przemawia za wynajmowaniem mieszkania to z pewnością:

 • możliwość poznawania różnych lokalizacji,
 • wprowadzenie się do wyposażonego mieszkania,
 • stała miesięczna kwota,
 • w przypadku usterek – koszty remontów pokrywa właściciel,
 • brak zobowiązania na lata,
 • możliwość wypowiedzenia umowy.

Mieszkanie dla studenta

Wynajmowanie mieszkania to nie tylko plusy. Minusy na jakie trzeba być przygotowanym, to:

 • comiesięczny wydatek,
 • roszczeniowi właściciele,
 • brak możliwości inwazyjnych zmian,
 • często brak możliwości wynajmowania z pupilem,
 • konieczna zgoda właściciela w wielu kwestiach.

Kupno mieszkania na studiach – wady i zalety rozwiązania

Kupno mieszkania na studiach nie jest możliwością, na którą może zdecydować się każdy student, przeciwnie – nieliczni są w stanie pozwolić sobie na taki wydatek. Warto jednak poznać zalety, jakie niesie ze sobą kupno mieszkania na studiach:

 • komfort własnej nieruchomości,
 • koszt rat podobny do miesięcznego kosztu wynajmu,
 • inwestycja na całe życie,
 • możliwość zmian i aranżacji zgodnie z własną wolą,
 • możliwa sprzedaż lub wynajem.

Mieszkanie dla studenta

Mimo szczególnego komfortu jaki niesie ze sobą własne mieszkanie dla studenta nie można zapominać, że kupno mieszkania na studiach ma również wady:

 • kredyt hipoteczny nie jest dostępny dla osób o niskiej zdolności kredytowej, zwykle istnieje konieczność finansowego wsparcia przez rodzinę,
 • jeśli mieszkanie jest z rynku pierwotnego, konieczny jest duży wkład własny – poza ratami za mieszkanie niezbędną inwestycją jest również wykończenie i umeblowanie mieszkania,
 • wieloletnie zobowiązanie i duża odpowiedzialność,
 • brak możliwości rezygnacji w dowolnej chwili.

Kredyt hipoteczny dla studenta

Kredyt hipoteczny dla studenta wiąże się w większości przypadków z pomocą ze strony rodziców. Wkraczając w dorosłe życie niewielu może pochwalić się wymaganym wkładem własnym koniecznym do tego zobowiązania. Również zdolność kredytowa w przypadku tak młodych osób nie jest zbyt wysoka – studenci zwykle pracują dorywczo, ciężko więc spodziewać się wysokiej zdolności kredytowej od osoby zarabiającej najniższą krajową lub nawet mniej. Często do zaciągnięcia kredytów wymagany jest rodzic w roli współkredytobiorcy. Kredyt hipoteczny niesie ze sobą również ryzyko zmiennego oprocentowanie – co w wypadku wdrażania się w dorosłe życie może stanowić wyzwanie.

Wynajem mieszkania dla studenta – wady i zalety rozwiązania

Studenci w dużych miastach zajmują około 12% wynajmowanych mieszkań. Zwykle ta grupa odbiorców kojarzy się z brakiem odpowiedzialności czy legendarnymi imprezami, co znacząco zniechęca właścicieli do wynajmu studentom. Czy to dobra grupa docelowa dla potencjalnego najemcy?

Rynek nieruchomości obejmuje również mieszkania idealne dla studentów

Wynajem mieszkań dla studentów wiążę się zwykle z dłuższym okresem wynajmu – minimalny czas na jaki zdecyduje się student to 10 miesięcy. W przypadku dobrej współpracy bardzo prawdopodobne jest przedłużenie umowy. Studenci nie mają wygórowanych wymagań – zwykle odświeżony lokal z podstawowym wyposażeniem spełni potrzeby tego odbiorcy. Jeśli dysponujemy mieszkaniem o niższym standardzie, warto zadbać o dodatkowe udogodnienia, np. podstawowe akcesoria do dyspozycji mieszkańców. Posiadając większą nieruchomość warto również przemyśleć wynajem pokoi – to rozwiązanie może okazać się bardziej dochodowe, im większa ilość pomieszczeń tym możliwe wyższe gratyfikacje. Również funkcjonalne kawalerki z aneksem kuchennym to obiekt zainteresowania niektórych studentów.

Mieszkania studenckie największą popularnością cieszą się, gdy są usytuowane blisko cenionych uczelni i szkół (takich jak m.in.: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa czy Akademia Pedagogiki Specjalnej). W bliskiej odległości nie powinno brakować także punktów usługowych i przystanków komunikacji miejskiej czy stacji metra. Dodatkowym atutem w dużych miastach jest z pewnością także szybki dojazd do tętniących życiem obszarów , np. do Starego Miasta.

Mieszkania studenckie - o czym pamiętać wynajmując studentom?

Warto określić swoje wymagania potencjalnemu lokatorowi. Jeśli właściciele mieszkań obok to starsze pokolenie – również należy to podkreślić, aby uniknąć późniejszych skarg o brak ciszy nocnej. Niezbędna będzie także konkretna, skrupulatna umowa oraz kaucja – zabezpieczenie na ewentualne szkody. Zwykle można dużo wywnioskować podczas rozmowy z kandydatem. Rozpowszechniona opinia o studencie jako szalonym imprezowiczu może być krzywdząca dla tych lokatorów. Nie należy z góry zakładać, że każdy student będzie problematyczny – większość osób w tym wieku potrafi okazać szacunek miejscu, w którym przebywa. Wynajem mieszkania dla studentów to często strzał w 10!

Najemca, wynajmujący, właściciel

Niezależnie od tego, którą funkcję pełnimy warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Rozpoczynając studia w mieście typowo studenckim ceny wynajmu mogą przewyższać ceny potencjalnej raty. Jeśli jesteśmy w stanie pogodzić studia z pracą, dobrą inwestycją może okazać się zakup mieszkania i wydatkowanie we własną nieruchomość. Niestety niewielu w wieku do 26 lat może poszczycić się wysoką zdolnością kredytową. Studenci rzadko decydują się na zakup mieszkania podczas studiów. Wynajem to również dobra opcja – pozwala poznać różne lokalizacje, jest mniej zobowiązującą, a dla najemcy student to lokator opłacalny.

Sprawdź pozostałe informacje z rynku nieruchomości.

Kolejny artykuł

Czy w 2021 roku mieszkania stanieją?
Od wybuchu pandemii minął prawie rok. W kontekście spadku PKB i problemów w niektórych sektorach gospodarki nic dziwnego, że kupujący mieszkania wyczekują spadków ich cen. W cennikach deweloperów póki co większych przecen nie widać. W wielu miejscach nieruchomości częściej drożeją niż tanieją. Czy można liczyć na odwrócenie trendu?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu