Studia najczęściej wiążą się ze zmianą swojej dotychczasowej lokalizacji. Skrupulatne przeliczanie finansów podsuwa pomysł kupna mieszkania, lecz czy podczas studiowania nabywanie nieruchomości to najwłaściwsza droga? Mieszkanie dla studenta – lepiej kupić czy wynająć?
W tym artykule poznasz zalety i wady kupna mieszkania podczas studiowania oraz plusy i minusy związane z wynajmowaniem mieszkania podczas studiów. A jeśli jesteś inwestorem i zastanawiasz się, czy wynająć mieszkania studentom – z artykułu dowiesz się, czy to dobry pomysł!
Przejdź do akapitów:
Według Raportu ZBP „Portfel Studenta” na koniec roku 2019 liczba studentów wynosiła ponad 1,2mln. Największa część studentów kumuluje się w Warszawie – ponad 235 tys. i w Krakowie – 150 tys., w tych miastach są również najwyższe ceny za wynajem mieszkania. We Wrocławiu osób studiujących jest 122 tys., natomiast w Trójmieście zaledwie 84 tys. 27% spośród wszystkich studentów mieszka u rodziny lub u znajomych, 14% mieszka w akademiku, 52% zdecydowało się na wynajem mieszkania, a tylko 7% ma własną nieruchomość.
Czy wynajem mieszkania przez studenta to lepszy wybór niż kupno mieszkania na studiach? Aby podjąć odpowiednią decyzję należy poznać wady i zalety obu rozwiązań.
Czas studencki to okres, w którym pragniemy poznawać nowe miejsca – wynajem umożliwia takie rozwiązania, pozwala również czuć się bardziej beztrosko niż w przypadku kupna mieszkania. To, co przemawia za wynajmowaniem mieszkania to z pewnością:
Wynajmowanie mieszkania to nie tylko plusy. Minusy na jakie trzeba być przygotowanym, to:
Kupno mieszkania na studiach nie jest możliwością, na którą może zdecydować się każdy student, przeciwnie – nieliczni są w stanie pozwolić sobie na taki wydatek. Warto jednak poznać zalety, jakie niesie ze sobą kupno mieszkania na studiach:
Mimo szczególnego komfortu jaki niesie ze sobą własne mieszkanie dla studenta nie można zapominać, że kupno mieszkania na studiach ma również wady:
Kredyt hipoteczny dla studenta wiąże się w większości przypadków z pomocą ze strony rodziców. Wkraczając w dorosłe życie niewielu może pochwalić się wymaganym wkładem własnym koniecznym do tego zobowiązania. Również zdolność kredytowa w przypadku tak młodych osób nie jest zbyt wysoka – studenci zwykle pracują dorywczo, ciężko więc spodziewać się wysokiej zdolności kredytowej od osoby zarabiającej najniższą krajową lub nawet mniej. Często do zaciągnięcia kredytów wymagany jest rodzic w roli współkredytobiorcy. Kredyt hipoteczny niesie ze sobą również ryzyko zmiennego oprocentowanie – co w wypadku wdrażania się w dorosłe życie może stanowić wyzwanie.
Studenci w dużych miastach zajmują około 12% wynajmowanych mieszkań. Zwykle ta grupa odbiorców kojarzy się z brakiem odpowiedzialności czy legendarnymi imprezami, co znacząco zniechęca właścicieli do wynajmu studentom. Czy to dobra grupa docelowa dla potencjalnego najemcy?
Wynajem mieszkań dla studentów wiążę się zwykle z dłuższym okresem wynajmu – minimalny czas na jaki zdecyduje się student to 10 miesięcy. W przypadku dobrej współpracy bardzo prawdopodobne jest przedłużenie umowy. Studenci nie mają wygórowanych wymagań – zwykle odświeżony lokal z podstawowym wyposażeniem spełni potrzeby tego odbiorcy. Jeśli dysponujemy mieszkaniem o niższym standardzie, warto zadbać o dodatkowe udogodnienia, np. podstawowe akcesoria do dyspozycji mieszkańców. Posiadając większą nieruchomość warto również przemyśleć wynajem pokoi – to rozwiązanie może okazać się bardziej dochodowe, im większa ilość pomieszczeń tym możliwe wyższe gratyfikacje. Również funkcjonalne kawalerki z aneksem kuchennym to obiekt zainteresowania niektórych studentów.
Mieszkania studenckie największą popularnością cieszą się, gdy są usytuowane blisko cenionych uczelni i szkół (takich jak m.in.: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa czy Akademia Pedagogiki Specjalnej). W bliskiej odległości nie powinno brakować także punktów usługowych i przystanków komunikacji miejskiej czy stacji metra. Dodatkowym atutem w dużych miastach jest z pewnością także szybki dojazd do tętniących życiem obszarów , np. do Starego Miasta.
Warto określić swoje wymagania potencjalnemu lokatorowi. Jeśli właściciele mieszkań obok to starsze pokolenie – również należy to podkreślić, aby uniknąć późniejszych skarg o brak ciszy nocnej. Niezbędna będzie także konkretna, skrupulatna umowa oraz kaucja – zabezpieczenie na ewentualne szkody. Zwykle można dużo wywnioskować podczas rozmowy z kandydatem. Rozpowszechniona opinia o studencie jako szalonym imprezowiczu może być krzywdząca dla tych lokatorów. Nie należy z góry zakładać, że każdy student będzie problematyczny – większość osób w tym wieku potrafi okazać szacunek miejscu, w którym przebywa. Wynajem mieszkania dla studentów to często strzał w 10!
Niezależnie od tego, którą funkcję pełnimy warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Rozpoczynając studia w mieście typowo studenckim ceny wynajmu mogą przewyższać ceny potencjalnej raty. Jeśli jesteśmy w stanie pogodzić studia z pracą, dobrą inwestycją może okazać się zakup mieszkania i wydatkowanie we własną nieruchomość. Niestety niewielu w wieku do 26 lat może poszczycić się wysoką zdolnością kredytową. Studenci rzadko decydują się na zakup mieszkania podczas studiów. Wynajem to również dobra opcja – pozwala poznać różne lokalizacje, jest mniej zobowiązującą, a dla najemcy student to lokator opłacalny.
Sprawdź pozostałe informacje z rynku nieruchomości.